Ηχεία για λαμπάτο ενισχυτή



Μηνύματα
10
Reaction score
4
Και ενώ παραγγέλθηκαν εδώ και μέρες τα RB-81 της klipsch (σήμερα κατέφθασε και ο ενισχυτής DIY) έρχεται το θέμα της "πηγής". Βασικά η χρήση που θέλω να κανω είναι ξεκάθαρα Network Player. Εδώ αρχικά σκεφτόμουν για ένα A/V Receiver με wifi αλλά μεγάλο το κόστος οπότε αποφάσισα να εκμεταλλευτώ τα παροπλισμένα Chromecast 3 και Android TV μου (το οποίο έχει και optical s/pdif η οποία όμως είναι διακοσμητική μιας και γενικά το Android ακόμα δεν υποστηρίζει s/pdif αλλά μόνο HDMI)... Η σκέψη είναι ένα HDMI switch τουλάχιστον 2 εισόδων με Audio extract. Εναλλακτικά αν και θα φτάσει ψηλότερα σκέφτομαι και τη λύση με 2 converters HDMI -> wired s/pdif οι οποίοι να έρχονται στο DAC 100 της Cambridge Audio για το οποίο έχω ακούσει πολύ καλά λόγια... Αλλά εκεί θα πάμε κατ' ελάχιστον στο +250 και με 300 πάιρνω έτοιμο network audio player της yamaha...του οποίου φυσικά το integration με spotify κτλ μετά απο 1-2 firmware updates λογικά πάπαλα.. Και άλλο ένα θέμα διάβασα ότι το crossover για τα RB-81 είναι στα 1400Hz οπότε να υποθέσω αν θέλω να βάλω sub θα πρέπει και το κύκλωμα να είναι ένα βαθυπερατό με συχνότητα αποκοπής στα 1400Hz;
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
αν θέλω να βάλω sub θα πρέπει και το κύκλωμα να είναι ένα βαθυπερατό με συχνότητα αποκοπής στα 1400Hz;
... παω να ξεσκονισω τσι κουραμπιεδες ...
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.377
Reaction score
79.474
Και άλλο ένα θέμα διάβασα ότι το crossover για τα RB-81 είναι στα 1400Hz οπότε να υποθέσω αν θέλω να βάλω sub θα πρέπει και το κύκλωμα να είναι ένα βαθυπερατό με συχνότητα αποκοπής στα 1400Hz;
Όχι.
Αλλά που θα συνδέσεις το σαμπ;
Εχει έξοδο σαμπ ο ενισχυτής σου;
 



tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.681
Reaction score
2.728
Θα μπορούσες να προβείς σε μια κατασκευή που να βασίζεται σε κάποιο εξιμισαρι η οχταιντσο μεγάφωνο πλήρους φάσματος. Το πλέονεκτημα τους είναι η πραγματικη υψηλή εμπέδηση και η ομαλή διακύμανση της εμπεδησης στο φάσμα που σε πολλές περιπτώσεις μεγαφώνων συνδιαζεται και με υψηλή ευαισθησία. Αυτό τα κάνει ιδανικά για μικρούς λαμπατους ενισχυτές. Υπάρχουν πολλά σχέδια στο δίκτυο, υλοποιημένα , με φίλτρα διόρθωσης notch όπου χρειάζεται, και με μετρήσεις. Γνωστές εταιρείες μεγαφώνων οι tangband, fostex κλπ.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Και ενώ παραγγέλθηκαν εδώ και μέρες τα RB-81 της klipsch (σήμερα κατέφθασε και ο ενισχυτής DIY) έρχεται το θέμα της "πηγής". Βασικά η χρήση που θέλω να κανω είναι ξεκάθαρα Network Player. Εδώ αρχικά σκεφτόμουν για ένα A/V Receiver με wifi αλλά μεγάλο το κόστος οπότε αποφάσισα να εκμεταλλευτώ τα παροπλισμένα Chromecast 3 και Android TV μου (το οποίο έχει και optical s/pdif η οποία όμως είναι διακοσμητική μιας και γενικά το Android ακόμα δεν υποστηρίζει s/pdif αλλά μόνο HDMI)... Η σκέψη είναι ένα HDMI switch τουλάχιστον 2 εισόδων με Audio extract. Εναλλακτικά αν και θα φτάσει ψηλότερα σκέφτομαι και τη λύση με 2 converters HDMI -> wired s/pdif οι οποίοι να έρχονται στο DAC 100 της Cambridge Audio για το οποίο έχω ακούσει πολύ καλά λόγια... Αλλά εκεί θα πάμε κατ' ελάχιστον στο +250 και με 300 πάιρνω έτοιμο network audio player της yamaha...του οποίου φυσικά το integration με spotify κτλ μετά απο 1-2 firmware updates λογικά πάπαλα.. Και άλλο ένα θέμα διάβασα ότι το crossover για τα RB-81 είναι στα 1400Hz οπότε να υποθέσω αν θέλω να βάλω sub θα πρέπει και το κύκλωμα να είναι ένα βαθυπερατό με συχνότητα αποκοπής στα 1400Hz;
Aπό τη χιουμοριστική πλευρά του θέματος,θα ήταν δόκιμη εναλλακτική να χρησιμοποιούσες τα RB-81 ως σκέτα...tweeter.Οπότε νάτο το υψιπερατό στα 1400 Hz. :biggrin:
Θα χρειαζόσουν τότε βεβαίως sub με ωφέλιμη απόκριση σε εύρος ανώτερο από...έξι οκτάβες...

Στα σοβαρά τώρα,κατά τη γνώμη μου τα main που επέλεξες στο συγκεκριμένο setup θα χρειαστούν ενεργειακή συνεισφορά από τα sub για να πιάσουν κατάλληλες στάθμες στην τρίτη οκτάβα ώστε να τηρηθεί στοιχειώδης τονική ισορροπία και να έχουν αντίκτυπο οι δυναμικές αντιθέσεις στο σύνολο.Θεωρώ εσφαλμένη ενέργεια ν'αφήνονταν τα bass reflex από τα RB-81 να εκπέμπουν ελεύθερα προσθέτοντας στο χώρο παρασιτική ενέργεια που θα έβλαπτε την απόσβεση με τη δυναμική απόκριση.

Είναι επίσης δόκιμο το ενδεχόμενο να χρειάζονται περισσότερες από δύο μονάχα πηγές ενέργειας (τα main ηχεία) για έλεγχο των ιδιορρυθμών στη ζώνη δεύτερης προς τρίτη οκτάβας.

Αυτό το στοιχείο μας οδηγεί σε ζεύγος sub που ν'αποδίδουν ωραία την τρίτη οκτάβα εκτός από τις δύο πρώτες κι επιπλέον σε κατάλληλη τοποθέτηση και κροσάρισμα με τα main.To μεν υψιπερατό φίλτρο για τα main μπορεί να τεθεί σε κεντρική συχνότητα 80-90 Hz,το δε βαθυπερατό για τα ίδια τα sub λ.χ. στα 120 Hz.Απαιτεί βεβαίως ψαγμένη τοποθέτηση για ομαλή σύζευξη με τα main αλλά και ιδιορρυθμούς του χώρου,ώστε να μην υφίσταται χωρικός εντοπισμός τους ως ξεχωριστών πηγών ήχου...
 
Last edited:


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808

To θέμα είναι ότι active crossover+equalizer+dac+hdmi interceptor= περίπου ένας A/V οπότε σκέφτομαι και την πιθανότητα να πάρω τελικά έναν A/V και να οδηγήσω απο εκεί το sub....
Με Audyssey ή Dirac λογισμικό;
Από ενδιαφέρον ερωτώ...
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.384
Reaction score
125.509
Άσε το λαμπατο να παίζει το τουίτερ και πάρε ένα Κράουν για το γουφερ.

Για αρχή..
 



Μηνύματα
10
Reaction score
4
Εν τέλει και μετά απο δολοφονία πολλών ωρών πάμε με γερμανικό FeinTech VSW04202 (μην πέσω σε καμμιά κινεζιά) για το source, σε ρόλο Equalizer + Crossover ένα Behringer FBQ1502HD Ultragraph Pro (πολύ σημαντικό το active feedback correction για έναν τουρίστα σαν κ εμένα που ακόμα δεν καταλαβαίνει γιατί να έχουν διαφορετικά equalizer L+R) και απο subwoofer ένα Harman Kardon HKTS 210/230 (με down κώνο;;;) το οποίο ανεβαίνει μέχρι τα 200Hz οπότε υπερκαλύπτει την υστέρηση των 160Hz των Klipsch RB-81.
 

Μηνύματα
10
Reaction score
4
Εν τέλει και μετά απο δολοφονία πολλών ωρών πάμε με γερμανικό FeinTech VSW04202 (μην πέσω σε καμμιά κινεζιά) για το source, σε ρόλο Equalizer + Crossover ένα Behringer FBQ1502HD Ultragraph Pro (πολύ σημαντικό το active feedback correction για έναν τουρίστα σαν κ εμένα που ακόμα δεν καταλαβαίνει γιατί να έχουν διαφορετικά equalizer L+R) και απο subwoofer ένα Harman Kardon HKTS 210/230 (με down κώνο;;;) το οποίο ανεβαίνει μέχρι τα 200Hz οπότε υπερκαλύπτει την υστέρηση των 160Hz των Klipsch RB-81.
Τελικά και επειδή φυσικά η φάση είναι grintzy άλλαξα το subwoofer με το πιτσιρίκι SVS-PB1000 και το B08G15HFR1 ως HDMI extractor. Έχω ξεκινήσει να διαβάζω το φοβερό βιβλίο του Ευγενιδείου για τη Γ' Λυκείου H/N το οποίο είναι το μόνο στο οποίο βρήκα υλικό για λυχνίες...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.867.428
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top