Ηχεία γραμμής μεταφοράς 3,5-δρόμων

Μηνύματα
396
Reaction score
1.206
Η διαφωνία, τηρουμένων των αναλογιών, είναι υγιής και εποικοδομητική. Άλλωστε ο τελικός κριτής είναι πάντα το αποτέλεσμα.
1) Η απομόνωση φράσης -αντήχηση- δίχως εμβάθυνση στο νόημα της παραγράφου, οδηγεί στην παρανόηση. Αίτημα για διευκρίνηση είναι εποικοδομητικότερο της παράθεσης σκωπτικού ερωτήματος.
2) Δυστυχώς, στη βιβλιογραφία, δεν έχει έως σήμερα καταγραφεί μια αποκρυσταλλωμένη θέση για τη χρήση τυποποιημένων συχνοτήτων crossover στα ηχεία πολλαπλών μεγαφώνων. Υπάρχουν προτάσεις βασιζόμενες σε θεωρίες και εργαστηριακά ευρήματα, επομένως εναπόκειται στον σχεδιαστή το πώς θα χρησιμοποιήσει-αξιοποιήσει αυτά τα δεδομένα και θα τα "ενσωματώσει" στα ηχεία του.
3) Αντιπαρέρχομαι τα ψήγματα επιτίμησης για την "περί ραφιού" ανάσυρση και χρήση μεγαφώνων κι επισημαίνω και τονίζω πως τα μεγάφωνα πληρούν και ικανοποιούν, σε υπερθετικό βαθμό, όλες τις προδιαγραφές της σχεδίασης και δεν επιλέχθηκαν αναγκαστικά ή τυχαία. Άλλωστε το κόστος της συνολικής επένδυσης (μεγάφωνα 1.000€, κροσόβερ+καλώδια €€€, απορροφητικά €€€, καμπίνα €.€€€ και προσωπική εργασία) δεν μου επέτρεψε ν' αφήσω ο,τιδήποτε αφορά τη σχεδίαση, στα χέρια είτε της τύχης ή είτε των εμμονών και των γενικοτήτων.
 

Attachments


Μηνύματα
4
Reaction score
1
Καλησπέρα αν και νέος στο forum αλλά με αρκετά χρόνια ασχολίας με την ακροαση μουσικής καθώς και κάτοχος αρκετών μηχανημάτων αρκετών χιλιάδων ευρώ είδα ότι έχετε κάνει μια εξαιρετική κατασκευή τόσο στο επίπεδο καμπίνας ηχείου όσο και στην ολοκληρωμένη υλοποίηση της καθως διατίθενται και μετρήσεις .Παρατήρησα στα βίντεο που αναρτήσατε ότι η ακρόαση γίνεται εξ ολοκλήρου από ιδιοκατασκευές ενυσχητικων καθώς και προ ενυσχητη . Το αποτέλεσμα που άκουσα όσο μπορούσα να καταλάβω από την λήψη ηταν εντυπωσιακό τα άκρα της μουσικής μου φάνηκαν αρκετά εκτεταμένα καθώς η μεσαία περιοχή τεράστια με μεγάλη διαφάνεια .
10000000 ΜΠΡΑΒΟ
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Η κλίμακα των 20 dB ανά διαβάθμιση στον κατακόρυφο άξονα στα γραφήματα, δεν βοηθάει στο να γίνουν αντιληπτά τα στοιχεία που θα έπρεπε. Παρουσιάστε πάλι τα γραφήματα ανά 5 dB.
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.901
Reaction score
28.688
---- αν συναντηθούν 4-5 μέλη του AVsite , με σκοπό να φτιάξουν ενα ζεύγος ηχείων που πραγματικά να μετρά καλά , ειμαι σίγουρος οτι το αποτέλεσμα θα ειναι εκπληκτικό και θα τρίβουμε τα μάτια μας !
Η γνώση Υπάρχει .
Η διάθεση Υπάρχει .
Χώρος θα βρεθεί .
Αν φύγει και το Εγώ ....έχουμε αποτέλεσμα φανταστικό .

- :hi:
 
Last edited:

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Η κλίμακα των 20 dB ανά διαβάθμιση στον κατακόρυφο άξονα στα γραφήματα, δεν βοηθάει στο να γίνουν αντιληπτά τα στοιχεία που θα έπρεπε. Παρουσιάστε πάλι τα γραφήματα ανά 5 dB.
Γενικά ο συγκεκριμένος τρόπος απεικόνισης είναι ο πλέον ωραιοποιημένος.
Η οθόνη επίσης καταλαμβάνεται από 240 db αντί των συνηθισμένων 50.
 

Μηνύματα
396
Reaction score
1.206
Η κλίμακα των 20 dB ανά διαβάθμιση στον κατακόρυφο άξονα στα γραφήματα, δεν βοηθάει στο να γίνουν αντιληπτά τα στοιχεία που θα έπρεπε. Παρουσιάστε πάλι τα γραφήματα ανά 5 dB.
Κατανοητό. Θα επανέλθω σύντομα με αναλυτικότερη απεικόνιση.
Γενικά ο συγκεκριμένος τρόπος απεικόνισης είναι ο πλέον ωραιοποιημένος.
Η οθόνη επίσης καταλαμβάνεται από 240 db αντί των συνηθισμένων 50.
1650028540618.png

Από 140dB ! ;)
 
Last edited:

Μηνύματα
396
Reaction score
1.206
---- αν συναντηθούν 4-5 μέλη του AVsite , με σκοπό να φτιάξουν ενα ζεύγος ηχείων που πραγματικά να μετρά καλά , ειμαι σίγουρος οτι το αποτέλεσμα θα ειναι εκπληκτικό και θα τρίβουμε τα μάτια μας !
Η γνώση Υπάρχει .
Η διάθεση Υπάρχει .
Χώρος θα βρεθεί .
Αν φύγει και το Εγώ ....έχουμε αποτέλεσμα φανταστικό .

- :hi:
Εξαιρετική παρατήρηση ! Είμαι πάντα στη διάθεση οποιουδήποτε λάτρη των ιδιοκατασκευών, για συνεισφορά κι υποστήριξη στο μέγιστο βαθμό που επιτρέπουν η γνώση και η εμπειρία μου. :)
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
3.5.png

Η τελευταία αναγραφόμενη τιμή είναι τα -60 db. Οπότε η τελευταία γραμμή αντιστοιχεί στα -80 db.
Ομοίως προς τα επάνω η τελευταία αναγραφόμενη τιμή είναι τα 140 db, άρα το από πάνω όριο τα 160.
-80 έως 160 μας δίνει σύνολο απεικόνισης 240 db.
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.603
Μηνύματα
2.867.541
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top