Ηχεία μέχρι 15.000€



A

AKARL

Guest
Ποιο είναι το νόμισμα αβουγουδου?
[DOUBLEPOST=1516133224][/DOUBLEPOST]Όλα τα άλλα σου τα επιστρέφω ως μερικώς άγνωστα. Θέλεις να μιλήσουμε για MARIE NAKAMOTO ?
Ένα αβουγουδού ισοδυναμεί με 550 €. Η ισοτιμία είναι κλειδωμένη!

Δεν θέλω να μιλάω για μουσική. Να ακούω μουσική και να διαβάζω για μουσική θέλω.

Πάντως, ευχαριστώ πολύ για το τιπ! Θα την ψάξω την κυρία γιατί δεν την έχω ακούσει.
 



Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Δεν θέλω να μιλάω για μουσική. Να ακούω μουσική και να διαβάζω για μουσική θέλω.

Σε φορουμ ειμαστε, μονο να διαβασεις μπορεις.

:geek:
 


Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Να πω κι εγω τη γνωμη μου, τις προτασεις μου στα γρηγορα για τον Ιωαννη...

Audio Solutions Rhapsody 200 ( αν δεν παινεψεις το σπιτι σου , θα πεσει να σε πλακωσει..)

Sonus Faber Amati Futura
Sonus Faber Elipsa
Sonus Faber Serafino Collection

Rockport Atria ? ( αν σε παιρνει)

Vienna Acoustics αυτα που ειχε ο ΚΟΨ στην εκθεση, επαιζαν πολυ ομορφα.

Harbeth M40.2

Wilson Sabrina

Marten Django XL

YG Acoustics Carmel 2

Β & 800 αν κ δε με τρελαινουν, αλλα αρεσουν σε πολλους

LinkWitz Orion DIY αν κ δεν ξερω κατα ποσο θα παιξουν οπως θα επρεπε στο χωρο σου Γιαννη.

Οπως επισης και θα απεφευγα ηλεκτρο-μαγνητο- στατικα που λογω τοποθετησης στο χωρο σου εκτος αν τα τραβηξεις αρκετα εμπρος, δε θα παιξουν παλι οπως θα επρεπε.

Τα ενεργα ας σε βοηθησουν οι υπολοιποι, δε τα κατεχω κ ιδιαιτερα.
 

papavmax

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.079
Reaction score
1.600
Σε παθητικό μάλλον πρώτη μου επιλογή θα ήταν κάποιο JBL από μεγάλη ριφερενς σειρά, αλλά θέλουν μπόλικα βατ, όχι τυπικά ασθενικά χαιενταδικα ενισχυτακια.
Τα JBL θα παραμείνουν πρώτη επιλογή, λόγω της υψηλής ευαισθησίας, της μεγάλης δυνατότητας σε στάθμη και της γνώσης που έχει αυτός ο γίγαντας που ακούει στο όνομα JBL, respect man!

Όλα τα υπόλοιπα, είναι μικρές βιοτεχνιούλες μπροστά στην JBL..
Πριν λιγο καιρο αποκτησα ενα ζευγος Jbl studio monitor 590 δαπεδου το εχω παιξει με αρκετα ενισχυτικα απο εναν ολιγοβατο λαμπατο τσακιριδη των 19 βατ μεχρι ενα ζευγος harman μονομπλοκ pa2400 στα 340 βατ σε ολους συμπεριφερθηκαν αριστα!

Ακουω μουσικη καθημερινα δεν με εχει κουρασει καθολου μαλλον τον τελευταιο καιρο αντι να τα συνηθισω νιωθω και εχω παρατηρησει οτι παιζουν ακομα καλυτερα μαλλον γιατι στρωθηκαν.

Ευαισθησια 93 db/250 βατ ακομα και μετα απο 20 χρονια η Jbl μου απεδειξε ποσο καλη εταιρια ειναι εχω και ενα ζευγος LX9 θεωρω την τιμη τους καλη μετα απο τοσα ζευγοι που ακουσα εκει εξω, ριχτους μια ματια εμενα με επεισαν μετα απο καμια 10ρια demo ηχειων δεν χρειαζεται να ριξεις μια 15αρα!
 
Last edited by a moderator:



papavmax

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.079
Reaction score
1.600
Στα γρηγορα πριν λιγο καιρο αποκτησα ενα ζευγος Jbl studio monitor 590 ευαισθησια 93 db -250 βατ παιζουν με πολλα ενισχυτικα απο εναν λαμπατο τσακιριδη στα 19 βατ μεχρι ενα ζευγος μονομπλοκ harman pa2400 στα 340 βατ.

Μου εχει κανει εντυπωσει οτι παρα τον ογκο και τα βατ δεν ζητανε βαρβατα ενισχυτικα η ρευματα ακομα και με τον τσακιριδη παιζουν αξιολογα.

Κατεληξα σε αυτα μετα απο καμια 15αρια demo ηχειων που εκανα ακουω μουσικη αρκετα κανα 5ωρω την ημερα δεν με εχουν κουρασει δεν μπορω να πω οτι τα συνηθισα γιατι παρατηρω οτι οσο περναει ο καιρος παιζουν καλυτερα μαλλον στρωθηκαν.

Προηγουμενο ζευγος ηχειων jbl lx9 (που εχουν παει για αναβαθμιση) αφου και εσυ ειχες jbl και ξερεις τον ηχο τους ισως σε κερδισουν, κανε μια προσπαθεια να τα ακουσεις τα θεωρω προσιτα στην τιμη μην ριξεις μια 15αρα για ηχεια....και αν δεν σου αρεσουν που θα τα πουλησεις μετα...?
_________________52b128a881569.jpg
 

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.270
Reaction score
1.353
Επειδη βλεπω οτι εχεις τα ηχεια στημενα στην μεγαλη διασταση και τον καναπε στον τοιχο θα σου 'λεγα να προσεξεις 2 πραγματα.
Το ηχειο να εχει ρυθμισεις για τα χαμηλα (βλεπε ενεργα) και ενεργη ισοσταθμιση (για room correction)
Eγω πλεον δεν μπορω να ακουσω χωρις αυτην.

Υ.Γ. Το μπασο τωρα με τα μικρα σου λειπει? πως ειναι σε σχεση με τα μεγαλα που ειχες?
 

kl1

Μηνύματα
159
Reaction score
56
Martin logan
Sonus faber
kef reference
ότι διαλέξεις από αυτά με τον ενισχυτή -αρα που έχεις ,θα ακούς μουσική για χρόνια.
 



Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.791
Reaction score
28.234
Καλησπερα κριμα να χαλανε τέτοια ωραία νήματα !
Μετα την 7 σελίδα το κανατε βικλαμπ :oops: το νημα
Καλά τά λέs φιλε μαs .
Αλλά Έλληνεs είμαστε !
Άμα χορτάσουμε .......μετά χορεύουμε .
Καλώs ήρθεs . :drinks:
 

Μηνύματα
879
Reaction score
1.145
Ένα κανονικό καφενείο:
- Που 'σαι ρε Γιώργη τι κάνεις;
- Να εδώ, από το να μου πάρει τα λεφτά ο Τσίπρας είπα να τα δώσω να πάρω ηχεία
- Αυτός είσαι ρε Γιώργη, μαζί μας θα τα πάρουμε έτσι και αλλιώς;

Το καφενείο του avsite:
- Που 'σαι ρε Γιώργη τι κάνεις;
- Να εδώ, από το να μου πάρει τα λεφτά ο Τσίπρας είπα να τα δώσω να πάρω ηχεία
- Μικρό τσουτσούνι έχεις ρε Γιώργο.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Ένα κανονικό καφενείο:
- Που 'σαι ρε Γιώργη τι κάνεις;
- Να εδώ, από το να μου πάρει τα λεφτά ο Τσίπρας είπα να τα δώσω να πάρω ηχεία
- Αυτός είσαι ρε Γιώργη, μαζί μας θα τα πάρουμε έτσι και αλλιώς;

Το καφενείο του avsite:
- Που 'σαι ρε Γιώργη τι κάνεις;
- Να εδώ, από το να μου πάρει τα λεφτά ο Τσίπρας είπα να τα δώσω να πάρω ηχεία
- Μικρό τσουτσούνι έχεις ρε Γιώργο.
Που το είδες αυτό βρε κακε μου λύκε;
Είπε κανείς στο παλληκάρι που ξεκίνησε το θρεντ, πως θα κάνει άσχημα που θα διαθέσει 15 χιλιάρικα για ηχεία;
Αν ναι, μπορείς να μας υποδείξεις πού;
 

A

AKARL

Guest
Ένα κανονικό καφενείο:
- Που 'σαι ρε Γιώργη τι κάνεις;
- Να εδώ, από το να μου πάρει τα λεφτά ο Τσίπρας είπα να τα δώσω να πάρω ηχεία
- Αυτός είσαι ρε Γιώργη, μαζί μας θα τα πάρουμε έτσι και αλλιώς;

Το καφενείο του avsite:
- Που 'σαι ρε Γιώργη τι κάνεις;
- Να εδώ, από το να μου πάρει τα λεφτά ο Τσίπρας είπα να τα δώσω να πάρω ηχεία
- Μικρό τσουτσούνι έχεις ρε Γιώργο.
:roflmao::roflmao::roflmao:

Καλόοοοοοοοοοοο!

Μρε κακελύκε πράμα άλλη δγιαφορά του εδώ καφενείου με τα άλλα, φυσικά τε και εικονικά, έχεις προσέξει; :sneaky:
 
Last edited by a moderator:
  • Like
Reactions: vet


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.326
Μηνύματα
2.858.606
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top