Ηχεία με... λαμπερά φωνητικά

CostasD

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.139
Reaction score
19
Κάποτε είχα τα Rogers ls3/5a... Τα φωνητικά τους, δεν ξέρω πως να το περιγράψω αλλιώς, αλλά λάμπανε! Και δεν ήταν απλά η ιδέα μου, όσοι τα ακούγανε τους έκαναν εντύπωση. Απλώνανε τη σκηνή στο χώρο και τα φωνητικά ειδικά σε συγκινούσαν. Με πιάσανε τα διαόλια μου για αλλαγές και τα πούλησα. Από τότε το γύρισα σε ενεργά και συγκεκριμένα στα Focal Alpha 50 Evo. Ενώ είναι ισορροπημένα και έχουν καλές χαμηλές, τα φωνητικά που είχα συνηθίσει δεν τα πλησιάζουν καν. Είναι μουντά, πνιγμένα, δεν έχουν διαύγεια.

Έχει κάποιος να προτείνει ηχεία που να διαπρέπουν στις υψηλές; Είτε ενεργά είτε παθητικά.

Ιδανικά θα ήθελα να πάω σε μια έκθεση να ακούσω ότι βρεθεί μπροστά μου μέχρι να ακούσω αυτό που περιμένω. Τα σχόλια στο skroutz δεν τα λαμβάνω πολύ υπόψιν αλλά έχω πέσει πάνω στα παρακάτω που αρκετοί λένε για τα καλά φωνητικά τους: https://www.skroutz.gr/s/27423004/D...-100W-2-Δρόμων-Π17xΒ23-8xΥ29-2εκ-Καρυδιά.html. Τα γνωρίζει κάποιος;

Ευχαριστώ
 



Μηνύματα
393
Reaction score
1.204
Είναι μουντά, πνιγμένα, δεν έχουν διαύγεια.
Ποιος είναι ο προενισχυτής σας;
Έχει κάποιος να προτείνει ηχεία που να διαπρέπουν στις υψηλές; Είτε ενεργά είτε παθητικά.
Ένα μικρό καλό ηχείο είναι το Polk, Monitor XT15.
Μια κατασκευή με ιδιαίτερο προσανατολισμό στα φωνητικά (μεγάφωνο full-range και series crossover) είναι το PACTO της Visaton.
 

CostasD

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.139
Reaction score
19
Ποιος είναι ο προενισχυτής σας;
Τα έχω δοκιμάσει με 3 ξεχωριστά DAC, το αποτέλεσμα το ίδιο. Τα ίδια DAC έδιναν και στα Rogers, οπότε το "πρόβλημα" πρέπει να εντοπίζεται στα ηχεία. Βάζω το πρόβλημα σε εισαγωγικά γιατί οκ, αν δεν έχεις ακούσει τα άλλα και δεν έχεις την "απαίτηση" να βρεις το ίδιο, μια χαρά σου φαίνονται.
 


Μηνύματα
1.603
Reaction score
1.921
Κάποτε είχα τα Rogers ls3/5a... Τα φωνητικά τους, δεν ξέρω πως να το περιγράψω αλλιώς, αλλά λάμπανε! Και δεν ήταν απλά η ιδέα μου, όσοι τα ακούγανε τους έκαναν εντύπωση. Απλώνανε τη σκηνή στο χώρο και τα φωνητικά ειδικά σε συγκινούσαν. Με πιάσανε τα διαόλια μου για αλλαγές και τα πούλησα. Από τότε το γύρισα σε ενεργά και συγκεκριμένα στα Focal Alpha 50 Evo. Ενώ είναι ισορροπημένα και έχουν καλές χαμηλές, τα φωνητικά που είχα συνηθίσει δεν τα πλησιάζουν καν. Είναι μουντά, πνιγμένα, δεν έχουν διαύγεια.

Έχει κάποιος να προτείνει ηχεία που να διαπρέπουν στις υψηλές; Είτε ενεργά είτε παθητικά.

Ιδανικά θα ήθελα να πάω σε μια έκθεση να ακούσω ότι βρεθεί μπροστά μου μέχρι να ακούσω αυτό που περιμένω. Τα σχόλια στο skroutz δεν τα λαμβάνω πολύ υπόψιν αλλά έχω πέσει πάνω στα παρακάτω που αρκετοί λένε για τα καλά φωνητικά τους: https://www.skroutz.gr/s/27423004/Dali-Spektor-2-Ζεύγος-Ηχείων-Hi-Fi-Βιβλιοθήκης-100W-2-Δρόμων-Π17xΒ23-8xΥ29-2εκ-Καρυδιά.html. Τα γνωρίζει κάποιος;

Ευχαριστώ
Για αρχη ψαξε να δεις ποια ηχεια εχουν παρομοια αποκριση.

Tα Focal που εχεις τωρα R35FIG4.jpg

948527.png


Πιστευω πως τα Adam Τ5V αν και φτηνοτερα θα ηταν πιο κοντα στα γουστα σου.
 
Last edited:

Μηνύματα
393
Reaction score
1.204
Τα έχω δοκιμάσει με 3 ξεχωριστά DAC, το αποτέλεσμα το ίδιο. Τα ίδια DAC έδιναν και στα Rogers, οπότε το "πρόβλημα" πρέπει να εντοπίζεται στα ηχεία. Βάζω το πρόβλημα σε εισαγωγικά γιατί οκ, αν δεν έχεις ακούσει τα άλλα και δεν έχεις την "απαίτηση" να βρεις το ίδιο, μια χαρά σου φαίνονται.
Aν το έχεις με τις κατασκευές, υπάρχει μια πολύ καλή λύση από τη MONACOR.
1670671060303.png

 

Μηνύματα
1.603
Reaction score
1.921
Εδω η αποκριση του EVO (μπλε-πορτοκαλι) και του LS3/5a (μαυρο)
948527.png

Και εδω μαζι με το Adam το οποιο απο οσο φαινεται με εξαιρεση το τμημα 1.8-3.8Κhz ακολουθει την ιδια καμπυλη με το LS3/5a
Adam_Focal_LS35a.png
 
Last edited:

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Αφού σου άρεσαν τόσο τα Rogers γιατί ψάχνεσαι να βρεις αντικαταστάτη (που να προσφέρει τα ίδια) αλλού?
Πάρε ένα ζεύγος μεταχειρισμένα ξανά ή κάποιο κλώνο τους ή ίδιας σχολής-φιλοσοφίας καινούριο.. ;)
Οι τιμές είναι ένα θέμα βέβαια, αλλά είναι μάλλον το σενάριο με τις μεγαλύτερες πιθανότητες να βρεις αυτό που ψάχνεις..
 


Μηνύματα
1.603
Reaction score
1.921
Αυτά τα διαγράμματα παράγονται σε κάποιο site που διαλέγεις ηχεία;
Δεν ξερω αν υπαρχει καποιο τετοιο σαιτ. Αυτα ειναι ολα manual. Ψαξιμο στο ιντερνετ, (google> [speaker name] frequency chart) κατεβασμα διαγραμματων, overlay και χειροκινητο stretch to match graph (photoshop).
 

CostasD

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.139
Reaction score
19
Δεν ξερω αν υπαρχει καποιο τετοιο σαιτ. Αυτα ειναι ολα manual. Ψαξιμο στο ιντερνετ, κατεβασμα διαγραμματων, overlay και χειροκινητο stretch to match graph.
Α οκ, ευχαριστώ για τον κόπο!
 

Μηνύματα
1.603
Reaction score
1.921
Α οκ, ευχαριστώ για τον κόπο!
Δεν κανει τιποτα, σκοτωνω τη βαρεμαρα μου.
Η αληθεια ειναι οτι το εκανα απο περιεργεια για να τσεκαρω αν ειχα οντως δικιο στο πρωτο μου ποστ που ειπα πως τα adam θα ταιριαζαν περισσοτερο.
Και ειχα μεν δικιο αλλα οχι 100%, η διαφορα στο 1.8-3.8 θα ακουγεται στα φωνητικα. Απλα οχι τοσο εντονα οσο με τα Focal που ειναι τελειως αλλος χαρακτηρας.
 
Last edited:

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.785
Reaction score
28.208
Στην ερώτησή σου .
Σου " κάνουν " για το λόγο που τα θέλεις ,
Όποιο ηχείο φοράει το Tweeter T27
-
1670673623091.png

-
1670673696389.png

-
 


CostasD

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.139
Reaction score
19
Στην ερώτησή σου .
Σου " κάνουν " για το λόγο που τα θέλεις ,
Όποιο ηχείο φοράει το Tweeter T27
-
Αυτά αν δεν κάνω λάθος είναι τα tweeter που φοράνε τα Rogers. Αρκεί μόνο αυτό σαν προϋπόθεση ή μήπως είναι και θέμα γενικότερης κατασκευής; (crossover, καμπίνα)
 


Μηνύματα
1.603
Reaction score
1.921
Αυτά αν δεν κάνω λάθος είναι τα tweeter που φοράνε τα Rogers. Αρκεί μόνο αυτό σαν προϋπόθεση ή μήπως είναι και θέμα γενικότερης κατασκευής; (crossover, καμπίνα)
Φυσικα και δεν αρκει αυτο.
.
H περιοχη 1-4ΚHz ειναι αυτη που παιζει τον μεγαλυτερο ρολο στο κατα ποσο τα φωνητικα θα ακουγονται λαμπρα η οχι και εκει παιζουν συνηθως και το μιντρειντζ και το τουιτερ οποτε αναποφευκτα το αποτελεσμα ειναι αμεσα εξαρτωμενο τοσο απο τα μεγαφωνα (και τα δυο μεγαφωνα) οσο και απο την υλοποιηση του κροσοβερ.
 
Last edited:

CostasD

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.139
Reaction score
19
Και ειχα μεν δικιο αλλα οχι 100%, η διαφορα στο 1.8-3.8 θα ακουγεται στα φωνητικα. Απλα οχι τοσο εντονα οσο με τα Focal που ειναι τελειως αλλος χαρακτηρας.
Έριξα μια ματιά στα frequency responses σε κάποια που έχω βάλει στο μάτι και παρατηρώ ότι όλα βυθίζονται σε αυτή την περιοχή. Μάλλον εκεί πρέπει να εστιάσω, αν δεχτούμε ότι το chart μπορεί όντως να μας μαρτυρήσει πώς παίζουν.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.306
Μηνύματα
2.858.039
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top