Ηχεία με... λαμπερά φωνητικά

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Τα φωνητικά τους, δεν ξέρω πως να το περιγράψω αλλιώς, αλλά λάμπανε!
Θυμάσαι εαν η ίδια λαμπρότητα, όπως την περιγράφεις, ίσχυε και για τα πλήκτρα του πιάνου στις μεσσαιουψηλές -υψηλές ; (ιδίως κατά τον αρχικό χτύπο του πλήκτρου - attack) ;
 

Μηνύματα
1.603
Reaction score
1.921
αν δεχτούμε ότι το chart μπορεί όντως να μας μαρτυρήσει πώς παίζουν.
Ειναι μια αρχη.Υπαρχουν αρκετα ακομα που καθοριζουν το πως παιζει ενα ηχειο. Κυριως η off-axis αποκριση αλλα και οι παραμορφωσεις, τα δυναμικα, το decay, οι ανεπιθυμητοι συντονισμοι, κτλ, κτλ.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Mια στιγμή βρε παιδιά για να καταλάβω..
Θέλεις να βρεις αντικαταστάτη που να κοστίζει το 1/3, 1/4 της τιμής?
Δεν θέλεις να ξαναπάς σε μεταχειρισμένο?
Δεν θέλεις κάτι σε ''old school design''?
Θέλεις ενεργό?
Ρωτάω γιατί αν δεν υπάρχουν αυτοί οι ''περιορισμοί'' δεν ξέρω ποιό είναι το πρόβλημα..
Αν ισχύει ένας από όλους ή όλοι μαζί ας μας πει ο φίλος..
Από ενεργά ρίξε ένα αυτί και στα Yamahάκια HS5-7.
Δεν είναι και τόσο ''delicate'' αλλά παίζουν καλά..
 
Last edited:

CostasD

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.139
Reaction score
19
Θέλω κάτι σύγχρονο, όμορφο, μικροκαμωμένο, όχι μεταχειρισμένο, ενεργό/παθητικό δεν με πολυενδιαφέρει αν και θα προτιμούσα ενεργό για να μη χρειαστεί να μπλέξω και με ενισχυτές, στα 300-400 ευρώ. Πολλά θέλω, ε; 😊
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Κοίτα..
Προσπαθείς να βρεις ένα ηχείο που να παίξει το ίδιο ή πολύ κοντά με μια κατηγορία ακριβούτσικων ηχείων άλλης εποχής που ''θυσίαζαν'' άλλα για να παίζουν υπό συνθήκες καλά κάποιες συγκεκριμένες συχνότητες.
Ναι, δεν θα είναι εύκολο..
Όπως σου είπα και πριν η γνώμη μου είναι πως οι πιθανότητες να βρεις κάτι πολύ κοντινό είναι ή σε κλώνο ή σε κάποια άλλη υλοποίηση με στόχο της εταιρίας να παίζει σαν το Ls3/5 ή μεταχειρισμένο.
Εγώ έχω ''κρατήσει'' ένα ζεύγος Spendor s3/5r για να είμαι κάπου κοντά εκεί.. ;)
 
Last edited:

CostasD

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.139
Reaction score
19
Θυμάσαι εαν η ίδια λαμπρότητα, όπως την περιγράφεις, ίσχυε και για τα πλήκτρα του πιάνου στις μεσσαιουψηλές -υψηλές ; (ιδίως κατά τον αρχικό χτύπο του πλήκτρου - attack) ;
Δυστυχώς δεν είμαι του πιάνου (ούτε των γαλλικών) και δεν έχω δώσει προσοχή...
 


Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Δυστυχώς δεν είμαι του πιάνου (ούτε των γαλλικών) και δεν έχω δώσει προσοχή...
Εντάξει, απλώς ήθελα να σιγουρευτώ για κάτι πριν σου πω για να το έχεις και αυτό υπόψιν σαν πληροφορία πρός εκτίμηση. Λογικά η λαμπρότητα που περιγράφεις στην καλύτερη περίπτωση, είναι διαφάνεια και είναι καλό.. Το μόνο που ξέρω και αφορά τα ηχεία (και όχι τα ενισχυτικά, όπως είπες πιστεύεις ότι δεν είναι εκεί το θέμα) είναι ότι εξαρτάται απο το πηνίο στο κροσόβερ, σιδερένιου πυρήνα δημιουργούν ιδίως στις φωνές, μια αίσθηση μουντάδας, πνιξίματος και παραμόρφωσης στην χειρότερη. Ακριβώς ότι περιγράφεις δηλαδή. Πηνία αέρος συνήθως δημιουργούν αυτή την αίσθηση που είχες. Δεν έχει σχέση κατά ανάγκην με καμπύλες.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.603
Reaction score
1.921
Εντάξει, απλώς ήθελα να σιγουρευτώ για κάτι πριν σου πω για να το έχεις και αυτό υπόψιν σαν πληροφορία πρός εκτίμηση. Λογικά η λαμπρότητα που περιγράφεις στην καλύτερη περίπτωση, είναι διαφάνεια και είναι καλό.. Το μόνο που ξέρω και αφορά τα ηχεία (και όχι τα ενισχυτικά, όπως είπες πιστεύεις ότι δεν είναι εκεί το θέμα) είναι ότι εξαρτάται απο το πηνίο στο κροσόβερ, σιδερένιου πυρήνα δημιουργούν ιδίως στις φωνές, μια αίσθηση μουντάδας, πνιξίματος και παραμόρφωσης στην χειρότερη. Ακριβώς ότι περιγράφεις δηλαδή. Πηνία αέρος συνήθως δημιουργούν αυτή την αίσθηση που είχες. Δεν έχει σχέση κατά ανάγκην με καμπύλες.
Tα ηχεια που εχει τωρα ειναι ενεργα οποτε δεν ειναι θεμα πηνιων στο κροσοβερ η μουνταδα και το πνιξιμο...
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Tα ηχεια που εχει τωρα ειναι ενεργα οποτε δεν ειναι θεμα πηνιων στο κροσοβερ η μουνταδα και το πνιξιμο...
Δεν το πρόσεξα, αλλά ΟΚ η συμβουλή ισχύει, δεν πάει χαμένη καθώς λέει ότι η νέα του αγορά δεν θα τον πείραζε να είναι και παθητικό.
 




Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Εγώ καθώς ήμουν στη θέση σου (μου αρέσουν και οι δύο κόσμοι :rolleyes: ) πήρα ένα ζεύγος μεταχειρισμένα ''της σχολής'' και έχω φτιάξει και ένα δεύτερο σύστημα πιο μοντέρνο με ενεργά, με τα sub του κλπ, κλπ.
Να τα βρεις όλα σε ένα και μάλιστα στο μπάτζετ αυτό το βρίσκω μάλλον απίθανο..
 




Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Μέχρι τώρα τα μηνύματα έλυσαν το θέμα. Η τόνωση περίπου 5 dB στην περιοχή 2-5 kHz που είχαν τα παλιά σου ηχεία και δεν έχουν τα τρέχοντα είναι αυτό που σου λείπει.
Όσο για αυτόν που γέλασε στο παραπάνω μήνυμά σου, για αυτόν ακριβώς έγραψα την ερώτηση. :laugh:
 

CostasD

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.139
Reaction score
19
Μέχρι τώρα τα μηνύματα έλυσαν το θέμα. Η τόνωση περίπου 5 dB στην περιοχή 2-5 kHz που είχαν τα παλιά σου ηχεία και δεν έχουν τα τρέχοντα είναι αυτό που σου λείπει.
Βλέπω στην υπογραφή σου "Έχουμε βρει την υγειά μας με την ψηφιακή διόρθωση στον υπολογιστή και τα ενεργά ηχεία" και καταλαβαίνω ότι μάλλον κάτι έχω παραβλέψει... Έχει πάρει το μάτι μου και κάτι ντιρακ. Μπορώ να "διορθώσω" τα Focal να αποδώσουν αυτά που δεν μου δίνουν από μόνα τους;
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Μακάρι ένα eq να τα έλυνε όλα..
Με παρακίνησε το θέμα που άνοιξες και έβαλα να παίξουν τα 3/5 (είχα αρκετό καιρό να κάτσω να τα ακούσω) χωρίς sub έτσι σκέτα..
Πολύ το χάρηκα, πολύ όμορφα παίζουν..
Ίσως επειδή είχα και καιρό να τα ακούσω.
Αν ζητάς στάθμες δεν κάνουν, αλλά έχουν κάτι ξεχωριστό..
Στημένα σε χώρο που τους ταιριάζει και σε λογική απόσταση ακρόασης είναι πολύ καλά..
Πάντως με eq μπορείς να πλησιάσεις την ''αίσθηση''.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.177
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top