Ηχείο Βάσης V. F. M.

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.208


Όσοι είχαν περάσει από το χώρο (βλέπε διάδρομο) του AVSITE στο High-End Show του 2009 είδαν και άκουσαν αυτό το σύστημα.
PC Mac
VDAC (βελτιωμένο)
Dared MP-5 (βελτιωμένος)
καλώδια διασύνδεσης DIY
 

Μηνύματα
85
Reaction score
91
Απάντηση: Ηχείο Βάσης V. F. M.

Θυμάμαι το ηχειάκι αυτό πολύ καλά και η απόδοσή του μου έχει μείνει ολίγον απωθημένο.

Τα μόνα ηχεία που μπορούν να ξεπεράσουν την ιδιοκατασκευή του PeterMeni, είναι μεταχειρισμένα που πωλούνται με έκπτωση. Ακόμα και έτσι ωστόσο, θα ιδρωκοπήσουν αρκετά για να βγουν νικητές.

Στην έκθεση του 2009, πριν καν να δω το σύστημα, νόμιζα πως είχε ζωντανή συναυλία τζαζ στο υπόγειο και πήγα να χαζέψω. Χάζεψα μεν, αλλά για τους λάθος λόγους: Είδα ένα πάμφθηνο σύστημα - κομπιούτερ, ενισχυτάκος και ένα φθηνό dac της Musical Fidelity. Το ηχείο, νόμισα πως ήταν της B&W λόγω kevlar και σκέφτηκα πως όποιος έστησε το σύστημα αυτό, πέτυχε ιδανικό ταίριασμα, καθώς τα B&W ουδέποτε με είχαν ενθουσιάσει...

Έχω πει στον Πέτρο, πως από υπερβολική σεμνότητα, ο ίδιος έχει μείνει στο περιθώριο. Το ηχειάκι αυτό θα έπρεπε να το πουλάει μέσω Ιντερνέτ, ειδικά για τους φίλους των λαμπάτων συσκευών, που μπορούνε να αξιοποιήσουνε στο έπακρο τις εκφραστικές του δυνατότητες - δυνατότητες που προβάλλονται και δεν κρατιούνται πίσω για λόγους ευφωνίας. Αν βάλει κανείς στην εξίσωση την πολύ ωραία του εμφάνιση, τον βολικό του όγκο, την υψηλή του ευαισθησία και την τιμή του, ο μόνος που θα μπορούσε να μείνει δυσαρεστημένος, είναι κάποιος..."ιδεολόγος": Το άτομο που γκρινιάζει ακόμα και με κροσόβερ πρώτης τάξης, ο φανατικός των δύο σαμπγούφερ, ο ψείρας της απόλυτα τρισδιάστατης σκηνικής παρουσίας, ο χλευαστής των μίνι μόνιτορς, ο οπαδός της ευαισθησίας των 100db, ή ο Έλληνας που φαντασιώνεται πως έχει γεννηθεί στην Βρετανία, και δη, στο Μπάκιγχαμ!
 

Μηνύματα
169
Reaction score
3
Απάντηση: Ηχείο Βάσης V. F. M.

Τώρα είδα το θέμα αυτό.
Να πω 2 λόγια για τα ηχεία αυτά:

Πριν 1μιση χρόνο όταν έψαχνα να αγοράσω ηχεία για το σύστημα μου, είχα ακούσει σχεδόν ό,τι ηχείο υπήρχε μέχρι τα 2000ευρώ περίπου. Κανένα δεν μου ήταν αρκετό και σε όλα έβρισκα αρκετές αδυναμίες.
Δεν ήξερα τι να κάνω και τελικά ο Πέτρος μου είπε πως θα φτιάξει ένα ηχείο να περιμένω αν είναι μήπως μου αρέσει.
Αισθάνομαι πολύ τυχερός που βρέθηκε ο Πέτρος εκεινή την στιγμή και έφτιαξε τα ηχεία αυτά.
Είναι καταπληκτικά ηχεία! Ο,τι καλύτερο έχω ακούσει σε τόσους μήνες ψάξιμο.
Δεν ασχολούμαι με το Hi-Fi πολλά χρόνια, μικρός έιμαι. Αλλά ασχολούμαι με την Μουσική πολλά χρόνια (έχω πάρει πτυχίο στο πιάνο) και έχω ένα αυτί που μπορεί να κρίνει αρκετά. Πιθανότατα αν είχαν μία αναγνωρίσιμη φίρμα πάνω τους να πουλιόντουσαν 2χιλιάρικα.

Τα έχω 1μιση χρόνο τώρα και θεωρώ πως έκανα την καλύτερη επιλογή γιατί έχω κάνει αρκετές συγκρίσεις σε όλο αυτό το διάστημα κι ευτυχώς τα ήχεια του Πέτρου αξίζουν με το παραπάνω ειδικά αν σκεφτεί κανείς το κόστος τους!
 

Μηνύματα
1.097
Reaction score
1.168
Απάντηση: Ηχείο Βάσης V. F. M.

Εάν κάποιος θέλει να ακούει μουσική με τις ώρες απλά πρέπει να τα ακούσει,
και ύστερα να τα αγοράσει, κλέψει, βουτήξει τέλος πάντων ........

Στην έκθεση που έγινε φέτος άκουσα ηχεία που έπεζαν εξωπραγματικά καλά. Με κόστος επίσης εξωπραγματικό.
Κάθε φορά που έμπενα στο περίπτερο μας άκουγα και αυτά τα ηχειάκια και καθόμουν και μονολογούσα, ρε σι πόσο καλά παίζουν?

Στα υπόλοιπα περίπτερα οι συναγωνισμοί μεγάλοι με τα μεγαθήρια της κάθε εταιρείας. Και το ηχείο αυτό όχι μόνο επιβίωνε στα αυτιά μου μου επιβεβαίωνε την υπερβολή του υπερβολικά υψηλού κόστους των ¨χάι έντ¨ συσκευών.

Ειμαι κάτοχος των πραγματικά καλό φτιαγμένων ηχείων και κάθε φορά που ακούω μουσικούλα μου δηλώνουν πόσο ψηλά βρίσκονται.
 

Μηνύματα
34
Reaction score
2
Απάντηση: Ηχείο Βάσης V. F. M.

Καλησπερα !!
Τα σχεδια ειναι διαθεσιμα για ιδιοκατασκευη η μονο μεσω του σχεδιαστη μπορω να τα βρω?(αν ειναι δυνατον) Θελω να φταξω ενα ηχειο αυτου του ογκου περιπου με παραπλησιο κοστος... με την δικη μου πινελια στην καμπινα. Ομολογω οτι εντυπωσιαστηκα απο την απλοτητα της κατασκευης .. Προφανως κρυβει αρκετη μελετη πισω...
τα ηχεια θα τα οδηγησει ενας SONY str 5000 es και θα ειναι για χρηση ταινιων και μουσικης..
Μιλωντας για σχεδια εννοω βεβαια το κρος..... και αν οι διαστασεις της μπαφλας ειναι συγκεκριμενες..
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.208
Οι διαστάσεις είναι συγκεκριμένες και οποιαδήποτε αλλαγή τους θα επηρεάσει από λίγο έως αρκετά το τελικό ηχητικό αποτέλεσμα.
Τα σχέδια τους δεν είναι διαθέσιμα.

Και μια διευκρίνηση...
Το tweeter του ηχείου πλέον κατασκευάζεται από την Scanspeak, μετά της εξαγορά της Vifa, και βέβαια το κόστος του έχει ανέβει μιας και η Scanspeak είναι εταιρία κύρους.:thumbsdown:
 

I

iason

Guest
Απάντηση: Re: Ηχείο Βάσης V. F. M.

Αν είναι τόσο καλά ρε παλικάρια τότε σπόνσορες να ξεκινήσει ο άνθρωπος μαζική παραγωγή ,να χορτάσουν οι ποικραμένοι ηχο και ο καλιτέχνης χρήμα.
 


Μηνύματα
34
Reaction score
2
Απάντηση: Ηχείο Βάσης V. F. M.

Σε ευχαριστω Peter Meni για την απαντηση . Μπραβο παντως για την κατασκευη σου !!! Με το καλο να τα δουμε και στην αγορα... εχουμε φλομωσει στα ξενα προιοντα...
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.208
Σε ευχαριστώ. Υπάρχουν κάποιες σκέψεις να σου πω την αλήθεια για εμπορική προώθηση αλλά δεν είμαι σίγουρος πως ο Έλληνας εκτιμά ότι δεν εισάγεται και έχει τετραψήφια τιμή.
 

Μηνύματα
1.097
Reaction score
1.168
Απάντηση: Re: Ηχείο Βάσης V. F. M.

Σε ευχαριστώ. Υπάρχουν κάποιες σκέψεις να σου πω την αλήθεια για εμπορική προώθηση αλλά δεν είμαι σίγουρος πως ο Έλληνας εκτιμά ότι δεν εισάγεται και έχει τετραψήφια τιμή.
:thumbsup:
Δεν υπάρχουν και τα ΤΥ.....
 

I

iason

Guest
Απάντηση: Re: Ηχείο Βάσης V. F. M.

Σε ευχαριστώ. Υπάρχουν κάποιες σκέψεις να σου πω την αλήθεια για εμπορική προώθηση αλλά δεν είμαι σίγουρος πως ο Έλληνας εκτιμά ότι δεν εισάγεται και έχει τετραψήφια τιμή.
Ετσι νομίζεις!!!!!!!
 

Μηνύματα
4.041
Reaction score
1.720
Απάντηση: Re: Ηχείο Βάσης V. F. M.

Σε ευχαριστώ. Υπάρχουν κάποιες σκέψεις να σου πω την αλήθεια για εμπορική προώθηση αλλά δεν είμαι σίγουρος πως ο Έλληνας εκτιμά ότι δεν εισάγεται και έχει τετραψήφια τιμή.
ετσι ακριβως !!! αν ομως ησουν o p&m ;
 

Μηνύματα
34
Reaction score
2
Απάντηση: Re: Ηχείο Βάσης V. F. M.

Οσοι ξερουν να εκτιμουν και να ξεχωριζουν τον καλο και σωστο ηχο νομιζω πως εχουν τις Ελληνικες σχεδιασεις πολυ ψηλοτερα απο αντιστοιχες εισαγομενες... Προσωπικα οσα ηχεια εχω φτιαξει (απο ετοιμα σχεδια) με εχουν ευχαριστησει ιδιαιτερα... Μια φορα αγορασα ηχεια της ταξης των 1000 ευρω και το σκυλομετανιωσα...
Δυστυχως αναγκαζομαι να ζω μαζι τους λογω οικονομικων στενοτητων... αυτα θελω να αντικαταστησω με μια κατασκευη οπως η δικη σου...
 


Μηνύματα
1.097
Reaction score
1.168
Απάντηση: Ηχείο Βάσης V. F. M.

Δε "μπά" να λέτε! Το "brand name" παίζει το ρόλο του.
 

Μηνύματα
225
Reaction score
1
Απάντηση: Re: Ηχείο Βάσης V. F. M.

Σε ευχαριστώ. Υπάρχουν κάποιες σκέψεις να σου πω την αλήθεια για εμπορική προώθηση αλλά δεν είμαι σίγουρος πως ο Έλληνας εκτιμά ότι δεν εισάγεται και έχει τετραψήφια τιμή.
θα το καταλαβουν θελουν δε θελουν ετσι οπως εχουν τα πραγματα (και δε δειχνει να βελτιωνονται)
νομιζω οτι ειναι η καταλληλη εποχη να αναδειχθουν οι τιμιες κατασκευες εναντι των φουμαρων:cool:
 

Μηνύματα
1.097
Reaction score
1.168
Απάντηση: Re: Ηχείο Βάσης V. F. M.

θα το καταλαβουν θελουν δε θελουν ετσι οπως εχουν τα πραγματα (και δε δειχνει να βελτιωνονται)
νομιζω οτι ειναι η καταλληλη εποχη να αναδειχθουν οι τιμιες κατασκευες εναντι των φουμαρων:cool:
:thumbsup:
+1000
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.578
Μηνύματα
2.864.818
Members
37.932
Νεότερο μέλος
JimmyP
Top