Ηχεια bass reflex - προβληματισμοι και συμπεριφορα ηχειου με φραξιμο της οπης

TGD

Μηνύματα
7.195
Reaction score
7.224
Μια και που έχεις όρεξη για πειράματα, δοκίμασε και κάτι άλλο που έχω διαβάσει και πάντα είχα απορία για το αν δουλεύει.
Στούμπωσε την οπή με καλαμάκια. Ουσιαστικά αντικαθιστάς την σωλήνα με πολλά σωληνάκια μικρότερης διαμέτρου.
 

Μηνύματα
4.462
Reaction score
7.734
Μια και που έχεις όρεξη για πειράματα, δοκίμασε και κάτι άλλο που έχω διαβάσει και πάντα είχα απορία για το αν δουλεύει.
Στούμπωσε την οπή με καλαμάκια. Ουσιαστικά αντικαθιστάς την σωλήνα με πολλά σωληνάκια μικρότερης διαμέτρου.
Θα το κρατησω ως ιδεα :)
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
...
Στην πραξη συνεδεσα το κεντρικο στην εισοδο του αριστερου ηχειου που ειναι ενεργο και παρουσιαζει διαφορα στην ευαισθησια. Οταν συνδεω ξανα το ενεργο παιρνω μικροτερες τιμες στον κατακορυφο αξονα. Spectro μπορω να βαλω αν και δεν ασχοληθηκα..ελπιζω να μην μας βαλεις στο τελος να ξυρισουμε και το....μουστακι :p :D

Ας επανελθω ομως στο τριτο και τελευταιο μερος της παρουσιασης
Για να καταλάβουμε... Δηλαδή δοκιμάζεις το κεντρικό ηχείο - που δεν είναι καμιά ...Living Voice μεγάλη χοάνη για να βγάζει άνετα στάθμες - ταλαιπωρώντας το φραγμένο σε στάθμη τάξης 115 dB ως προς μεσαίες και 110 dB ως προς χαμηλές οκτάβες...

Ο ίδιος κάθε άλλο παρά θα σε ωθούσα σε..ακραίες πράξεις όπως αυτή, εφόσον όμως κάνεις τον κόπο με δική σου πρωτοβουλία ας μη στερούμαστε σημαντικών δεδομένων όπως το Spectrogram με εμφανιζόμενη εννοείται τη μαύρη καμπύλη ενδεικτική του group delay.
 
Last edited:



Μηνύματα
4.462
Reaction score
7.734
Στο θεμα μας τωρα.
Παρατηρωντας τις καμπυλες με ανοικτη και κλειστη οπη το πρωτο πραγμα που μου ερχεται στο μυαλο ειναι να προσπαθησει κανεις να βελτιωσει την κατασταση με την χρηση πολλαπλων σαμπς.
1675099944522.png


απο το διαγραμμα γινεται φανερο οτι το κλεισιμο της οπης αφαιρει ενεργεια και απο την 3η οκταβα την οποια συχνα αναλαμβανει να αναπαραξει ο δορυφορος. Δεν βρισκω λοιπον τον λογο να αφαιρεσουμε ενεργεια εστω και ελαχιστη απο τον δορυφορο σε αυτη την κρισιμη οκταβα. Επιπλεον στην περιπτωση ενος κροσσαρισματος κατω των 80Ηz οπως και τελικα πραγματοποιηθηκε θεωρω ακομη πιο επιβεβλημενη την διατηρηση της οπης.
Στην κατοχη μου βρισκονται 4 ιδια σαμπς τηε nubert με 8´´ γουφερ downfire και με οπη εκτονωσης χαμηλων. Να σημειωσω οτι ποτε δεν πηρα τα καλυτερα αποτελσματα με την οπη εκτονωσης ανοικτη. Η οπη ειναι κλειστη για ολα τα σαμπς και οι μετρησεις πραγματοποιηθηκαν σαφως με κλειστη οπη. Επισης χρησιμοποιηθηκε το παραμετρικο EQ που διαθετουν τα ιδια τα σαμπς και με βαση αυτα τα δεδομενα ξεκινησα ενα παιχνιδι μετρησεων κινουμενου μικροφωνου αρκετα πλησιον της θεσης ακροασης με μεγιστη ακτινα 20εκ. για να δω πως μπορω να αποκτησω ενεργεια στις χαμηλες αποφευγοντας τις μεγαλες διακυμανσεις που θα ενοχλουσαν κατα την ακροαση. Δοκιμασα επισης και διαφορα κρος. Γεγονος ειναι οτι η βυθιση στα 100Hz δεν ειναι κατι που μπορει να εξαφανιστει ακομη και με την χρηση πολλαπλων σαμπς. Εκει θα πρεπει κατα την αποψη μου να αλλαξει κανεις θεση ακροασης ή και την θεση του ηχειου. Να επισημανω οτι οι μετρησεις εγιναν ως επι το πλειστον με την οπη ανοικτη και το ηχειο να παραμενει στην αρχικη του θεση.
Στο διαγραμμα που ακολουθει αποτυπωνονται οι αρχικες σημειακες μετρησεις στην θεση ακροασης με ανοικτη και κλειστη οπη (και με κινουμενο μικροφωνο δεν ειδα καποια μεταβολη στην μορφη της καμπυλης στις χαμηλες) ενω εμφανιζεται επιπλεον η μετρηση με την μεθοδο κινουμενου μικροφωνου οπου το κρος πραγματοποιηθηκε στα 60Hz ενω επισης εχω βαλει μεσω του AV -3dB EQ στην συχνοτητα των 120Hz για να δω πως συμπεριφερεται.
exp mit subs.jpg
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Στο θεμα μας τωρα.
Παρατηρωντας τις καμπυλες με ανοικτη και κλειστη οπη το πρωτο πραγμα που μου ερχεται στο μυαλο ειναι να προσπαθησει κανεις να βελτιωσει την κατασταση με την χρηση πολλαπλων σαμπς.
View attachment 279363

απο το διαγραμμα γινεται φανερο οτι το κλεισιμο της οπης αφαιρει ενεργεια και απο την 3η οκταβα την οποια συχνα αναλαμβανει να αναπαραξει ο δορυφορος. Δεν βρισκω λοιπον τον λογο να αφαιρεσουμε ενεργεια εστω και ελαχιστη απο τον δορυφορο σε αυτη την κρισιμη οκταβα. Επιπλεον στην περιπτωση ενος κροσσαρισματος κατω των 80Ηz οπως και τελικα πραγματοποιηθηκε θεωρω ακομη πιο επιβεβλημενη την διατηρηση της οπης.
Στην κατοχη μου βρισκονται 4 ιδια σαμπς τηε nubert με 8´´ γουφερ downfire και με οπη εκτονωσης χαμηλων. Να σημειωσω οτι ποτε δεν πηρα τα καλυτερα αποτελσματα με την οπη εκτονωσης ανοικτη. Η οπη ειναι κλειστη για ολα τα σαμπς και οι μετρησεις πραγματοποιηθηκαν σαφως με κλειστη οπη. Επισης χρησιμοποιηθηκε το παραμετρικο EQ που διαθετουν τα ιδια τα σαμπς και με βαση αυτα τα δεδομενα ξεκινησα ενα παιχνιδι μετρησεων κινουμενου μικροφωνου αρκετα πλησιον της θεσης ακροασης με μεγιστη ακτινα 20εκ. για να δω πως μπορω να αποκτησω ενεργεια στις χαμηλες αποφευγοντας τις μεγαλες διακυμανσεις που θα ενοχλουσαν κατα την ακροαση. Δοκιμασα επισης και διαφορα κρος. Γεγονος ειναι οτι η βυθιση στα 100Hz δεν ειναι κατι που μπορει να εξαφανιστει ακομη και με την χρηση πολλαπλων σαμπς. Εκει θα πρεπει κατα την αποψη μου να αλλαξει κανεις θεση ακροασης ή και την θεση του ηχειου. Να επισημανω οτι οι μετρησεις εγιναν ως επι το πλειστον με την οπη ανοικτη και το ηχειο να παραμενει στην αρχικη του θεση.
Στο διαγραμμα που ακολουθει αποτυπωνονται οι αρχικες σημειακες μετρησεις στην θεση ακροασης με ανοικτη και κλειστη οπη (και με κινουμενο μικροφωνο δεν ειδα καποια μεταβολη στην μορφη της καμπυλης στις χαμηλες) ενω εμφανιζεται επιπλεον η μετρηση με την μεθοδο κινουμενου μικροφωνου οπου το κρος πραγματοποιηθηκε στα 60Hz ενω επισης εχω βαλει μεσω του AV -3dB EQ στην συχνοτητα των 120Hz για να δω πως συμπεριφερεται.
View attachment 279366
Δεχόμενοι τις συνθήκες της δοκιμής αξιόπιστες, το κύριο συμπέρασμα είναι ότι θα χρειαζόσουν πιο στιβαρό ηχείο για το κεντρικό κανάλι - τουλάχιστον,αν όχι και για τα μπροστινά L-R ή όλο το σετ μπροστινών . Καθότι φαίνεται ότι το συγκεκριμένο βασίζεται στο bass reflex για να έβγαζε τρίτη οκτάβα σε στάθμες υψηλές κι εφάμιλλες αυτών για τις ανώτερες οκτάβες.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.394
Reaction score
125.541
Πάρτο ανάποδα.

Κλειστές τις οπές του μπασριφλεξ στους δορυφόρους, κι ανοιχτές στα σαμπ.

Ψάξε ψάξε, θα βρεις το γιατί.

Και στάθμη μέτρησης στα 90 ρε άνθρωπε...



ΥΓ.

απο το διαγραμμα γινεται φανερο οτι το κλεισιμο της οπης αφαιρει ενεργεια και απο την 3η οκταβα
Όχι, δεν γίνεται καθόλου φανερό κάτι τέτοιο.

Στο διάγραμμα που δείχνεις, υπάρχει μια ανισορροπία (τονωση) από ~110 έως ~400, με αλατοπίπερο τις γνωστές τονώσεις κι ακυρώσεις λόγω τοιχωματικων ορίων.

Η δε ακύρωση στα 100, είναι η ταβανάτη.
 
Last edited:

Μηνύματα
4.462
Reaction score
7.734
Για να καταλάβουμε... Δηλαδή δοκιμάζεις το κεντρικό ηχείο - που δεν είναι καμιά ...Living Voice μεγάλη χοάνη για να βγάζει άνετα στάθμες - ταλαιπωρώντας το φραγμένο σε στάθμη τάξης 115 dB ως προς μεσαίες και 110 dB ως προς χαμηλές οκτάβες...

Ο ίδιος κάθε άλλο παρά θα σε ωθούσα σε..ακραίες πράξεις όπως αυτή, εφόσον όμως κάνεις τον κόπο με δική σου πρωτοβουλία ας μη στερούμαστε σημαντικών δεδομένων όπως το Spectrogram με εμφανιζόμενη εννοείται τη μαύρη καμπύλη ενδεικτική του group delay.
Δικιο εχεις αλλα εαν δεν κανουμε και καμια τρελα τωρα που ειμαστε ακομη νεοι ...τοτε πότε? :biggrin:

Ta spectro που ζητησες

1) Spectro με ανοικτη την οπη
spectro με ανοικτη.jpg


2) Spectro με κλειστη την οπη
spectro με κλειστη.jpg
 

Μηνύματα
12.481
Reaction score
14.641
Δικιο εχεις αλλα εαν δεν κανουμε και καμια τρελα τωρα που ειμαστε ακομη νεοι
Μην σε πτοούν Ν.Κ. μου, εσυ το στόχο σου. :D

Οι άνθρωποι είναι τρελοί, κλείνουν ports σε ηχεία που ο κατασκευαστής έχει επιλέξει και υπολογίσει να τις έχει. :D Καγκουριές χαιφατζίδικες δηλαδή.:D
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Ο Ν.Κ. είναι πρωτοπόρος. 😍
- δουλειά δεν είχε ο διάολος
ή
- δεν μπορεί να ακούει αυτό που ακούει.
Αγρότης μόνος και ψάχνει δηλαδή.
Εννοείται ότι δεν μιλώ για τον νηματοθετη αλλά είναι γενικό 😀😀
 

Μηνύματα
12.481
Reaction score
14.641
- δουλειά δεν είχε ο διάολος
ή
- δεν μπορεί να ακούει αυτό που ακούει.
Αγρότης μόνος και ψάχνει δηλαδή.
Εννοείται ότι δεν μιλώ για τον νηματοθετη αλλά είναι γενικό 😀😀
Είναι τρελοί αυτοί οι Ρωμαίοι. (οι πολυκάναλοι). :D
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Μην σε πτοούν Ν.Κ. μου, εσυ το στόχο σου. :D
...
Αρκεί να γνωρίζει ποιος ακριβώς θα ήταν αυτός... Καλή ώρα όπως ο kanakiani...:sneaky:
- δουλειά δεν είχε ο διάολος
ή
- δεν μπορεί να ακούει αυτό που ακούει.
Αγρότης μόνος και ψάχνει δηλαδή.
Εννοείται ότι δεν μιλώ για τον νηματοθετη αλλά είναι γενικό...
Κάτι σαν τους διακόπτες...Γενικό και ας μην είναι... ευγενικό.:wink:
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Αρκεί να γνωρίζει ποιος ακριβώς θα ήταν αυτός... Καλή ώρα όπως ο kanakiani...:sneaky:

Κάτι σαν τους διακόπτες...Γενικό και ας μην είναι... ευγενικό.:wink:
Έλα ρε σας πειράζω.
Ορίστε.
Και εγώ άκουγα προχθές κάτι καλώδια😆😆
Βαράτε😉
 

Μηνύματα
12.481
Reaction score
14.641
Αρκεί να γνωρίζει ποιος ακριβώς θα ήταν αυτός... Καλή ώρα όπως ο kanakiani...:sneaky:

Κάτι σαν τους διακόπτες...Γενικό και ας μην είναι... ευγενικό.:wink:
Στόχος μας η συνεχής αμφισβήτηση, επανεξέταση καθιερωμένων απόψεων, διαφορετική ματιά και με μια μικρή σχετικά αγένεια όταν απαιτείται. Είμαστε πανκιά. :D
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Στόχος μας η συνεχής αμφισβήτηση, επανεξέταση καθιερωμένων απόψεων, διαφορετική ματιά και με μια μικρή σχετικά αγένεια όταν απαιτείται. Είμαστε πανκιά. :D
Στην προκειμένη ας πούμε στιγμή ο γκουρού δεν είναι αντικειμενικός γιατί ο νηματοθέτης κατά καιρούς μου κάνει χειρότερες έπιθέσεις. Ενώ εγώ απλά κρατώ τη φλόγα ζωντανή.😆
Anyway.
Προνόησα πριν 2 χρόνια και πήρα για το γαμ@το ΠΟΛΥΚΑΝΑΛΟ mou σαμπς γουιδάουτ πορτ να κάνουν και για μουσική😉
 

Μηνύματα
12.481
Reaction score
14.641
Στην προκειμένη ας πούμε στιγμή ο γκουρού δεν είναι αντικειμενικός γιατί ο νηματοθέτης κατά καιρούς μου κάνει χειρότερες έπιθέσεις. Ενώ εγώ απλά κρατώ τη φλόγα ζωντανή.😆
Anyway.
Προνόησα πριν 2 χρόνια και πήρα για το γαμ@το ΠΟΛΥΚΑΝΑΛΟ mou σαμπς γουιδάουτ πορτ να κάνουν και για μουσική😉
Τι σου επιτέθηκε ο Ν.Κ. ;

Θα τον σκίσω, το νεοπανκιό. Αυτά τα νέα πανκιά δεν έχουν καμιά σέβαση, του το έχω πεί, δεν ακούει.

:D :D
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Στην προκειμένη ας πούμε στιγμή ο γκουρού δεν είναι αντικειμενικός γιατί ο νηματοθέτης κατά καιρούς μου κάνει χειρότερες έπιθέσεις. Ενώ εγώ απλά κρατώ τη φλόγα ζωντανή.😆
Anyway.
Προνόησα πριν 2 χρόνια και πήρα για το γαμ@το ΠΟΛΥΚΑΝΑΛΟ mou σαμπς γουιδάουτ πορτ να κάνουν και για μουσική😉
Εδώ όμως έρχεσαι σε αντίφαση, αφού δήλωσες πως δεν απευθυνόσουν ειδικά στον Ν.Κ. :sneaky:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.606
Μηνύματα
2.867.579
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top