Ηχητικές και γευστικές απολαύσεις στην Θεσσαλονίκη - To Kοτσιδόσπιτο

Μηνύματα
136
Reaction score
217
ΓΙατί αμφισβητεί κανείς την περίοδο στρωσίματος? Εκτός αν 0 κατασκευαστής έχει άλλη άποψη.Καλορίζικα, δώσε μια εβδομάδα χρόνο και στον εαυτό σου να συνηθίσει την αλλαγή του ήχου στο χώρο σου και μετά ξεκινάς το fine tuning. :D
 

Μηνύματα
215
Reaction score
336
Γιαννη ,καλες ακροάσεις !!! εντυπωσιακοτατοι οι νεοι δορυφοροι ......!!!!!!
Στην τριτη οκταβα θα πρεπει να σπανε δοντια !!!! να πεφτουν σφραγισματα .........................!
 

Μηνύματα
4.003
Reaction score
3.833
Φιλαράκι κουλ!!!
Τι ακριβώς εννοείς στο τελευταίο σου μήνυμα???
Αν διαβάσεις το μανουάλι του ηχείου, κάτι θα γράφει ο μάστορης για ώρες στρωσίματος.
Τα αυτιά μας πάντως δεν στρώνουν, (αλλοιώς θα μας άρεσε κάθε σύστημα άν το ακούγαμε κάποιες ώρες), πολλά μηχανάκια ναι!
Τα Γκριμ έπαιξαν πολλές μέρες για να έρθουν.
Άχαρες μέρες, αλλά μετά έπαιξαν όπως πρέπει.
 

Μηνύματα
27.202
Reaction score
25.160
δηλαδη τωρα, οντως πιστευετε, πως ενω δεν εχει κουνηθει καν το ηχειο, απλα βιδωθηκαν οι μοναδες επανω και δεν εχει καν μπασο, θα παιξει καλα και το ιδιο με αν παιξει λιγο μερικες ωρες ετσι?
Αν καταλαβαίνω αυτά που γράφεις σωστά , το ηχείο θέλει σετάρισμα. Να έρθει ο μαλιαρός εαρ από κει να σου σετάρει την μέτρικ και τα κοψίματα που έχετε βάλει.
Το πιο πιθανό είναι πως δεν του ταιριάζει το στήσιμο που ήδη έχεις.
Αν μπορείς δοκίμασε το ηχείο μόνο του χωρίς σαμπ , να δείς τι κάνει .
Από στρώσιμο που λες μην περιμένεις πολλά πράγματα.
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.872
Reaction score
34.207
Αν καταλαβαίνω αυτά που γράφεις σωστά , το ηχείο θέλει σετάρισμα. Να έρθει ο μαλιαρός εαρ από κει να σου σετάρει την μέτρικ και τα κοψίματα που έχετε βάλει.
Το πιο πιθανό είναι πως δεν του ταιριάζει το στήσιμο που ήδη έχεις.
Αν μπορείς δοκίμασε το ηχείο μόνο του χωρίς σαμπ , να δείς τι κάνει .
Από στρώσιμο που λες μην περιμένεις πολλά πράγματα.

Γιαννη μου, παμε μια ακομα φορα, φυσικα εχω βγαλει εκτος ολα τα settings της Metric κι ολα τα "κοψιματα" που λες, δεν υπαρχει καποιο στησιμο , ολα ειναι νορμαλ / φλατ.
το ηχειο παιζει μονο του εννοειται χωρις σαμπ.
 



Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.209
Reaction score
26.950
Τα προηγούμενα επαιζαν αλφαδιασμένα πλας σαμπζζζ. Τούτα παίζουν νέτα σκέτα. Λογικό είναι να μην σε ικανοποιούν.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.335
Reaction score
125.249
Τα γουφερ είναι αχρησιμοποιητα, σίγουρα χρειάζεται να μαλακώσει η ανάρτηση, εδώ υπάρχει στρώσιμο μηχανικής φύσεως.

Οι πυκνωτές του κρος, επίσης θέλουν κάποιες ώρες λειτουργίας για να "κάτσουν".

48 ώρες είναι νομίζω αρκετές, απλώς θέλει καλές στάθμες, πράγμα που είναι δύσκολο σε πολυκατοικία..
 


Μηνύματα
27.202
Reaction score
25.160
Δεν μαλακώνει έτσι η ανάρτηση Κώστα. Ακόμα και αν μαλακώσει , με κάποιο ζόρικο περιεχόμενο , λόγω θεερμοκρασίας και κίνησης , όταν το αφήσει και κρυώσει λίγο , πάλι σφιχτό θα είναι μετά.
Ούτε οι πυκνωτές κάθονται.
Δεν αλλάζει ούτε η χωρητικότητά τους ούτε η ταχύτητά τους.
Τίποτα δεν αλλάζει .
Τα ηχεία ΔΕΝ ΣΤΡΏΝΟΥΝ .
 



Μηνύματα
27.202
Reaction score
25.160
Τα spiders για να μαλακώσουν θέλουν χρόνια.
Πολλά ηχεία βγάζουν περισότερο χαμηλό , μετά από χρόνια. Κάμποσα χρόνια.
Τα δικά μου τα spiders στα 15ιντσα στα σαμπς μαλάκωσαν τον τελευταίο χρόνο και τα άλλαξα γιατί πλέον χτύπαγαν τα πηνία στην πίσω πλάκα.
Ξέρεις από πότε είναι κατασκευασμένα? από το 1995.
Βάλε τώρα εσύ 95-21 , 26 χρόνια πήρε για να μαλάκώσουν. Θέλεις να πάρεις τα μισά για να στρώσουν? πάρε λοιπόν 13 χρόνια.
 

Μηνύματα
501
Reaction score
705
Διαφωνώ, αλλά δεν έχει σημασία. :)
Κώστα δεν είναι θέμα διαφωνίας ή συμφωνίας, πάμπολοι κατασκευαστές (ιδίως sub) λένε ότι οι τιμές που ανακοινώνουν είναι αφού το μεγάφωνο στρωθεί. Και όντως μετά από μετρήσεις, πέφτει και το Fs και το συνολικό Q του μεγαφώνου, αφού περάσουν ώρες λειτουργίας (με σοβαρά ρεύματα) και τότε έρχονται και τα χαρ/κα του μεγαφώνου στις τιμές που έχει ανακοινώσει ο κατασκευαστής.
 

VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
Παρακαλουνται οσοι πσεκασμενοι υποστηριζουν οτι οι ντραιβερς και οι αναρτησεις των ηχειων δεν χρειαζονται χρονο με ρευμα για να αποδωσουν, να πανε να γραψουν για μπαμιες.
Ευχαριστω.
 

Μηνύματα
12.844
Reaction score
10.059
Εγώ όταν είχα πάρει τις πρώτες μου καλές ψείρες ακουστικά, μετά από κάποιες ώρες λειτουργίας παρατήρησα αλλαγή στον ήχο τους (προς το καλύτερο). Έστρωσαν.
 

Μηνύματα
27.202
Reaction score
25.160
Θα σου έλεγα τι να κάμεις με τις μπάμιες , αλλά είμαι καλό παιδί και όχι ψεκασμένος Βλασσάρα.
Εγώ όταν είχα πάρει τις πρώτες μου καλές ψείρες ακουστικά, μετά από κάποιες ώρες λειτουργίας παρατήρησα αλλαγή στον ήχο τους (προς το καλύτερο). Έστρωσαν.
Λάδια άλλαξες? μπουζί? πλατίνες? φίλτρο αέρα? Αβάνς ρύθμισες?
 

VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
Θα σου έλεγα τι να κάμεις με τις μπάμιες , αλλά είμαι καλό παιδί και όχι ψεκασμένος Βλασσάρα.
Γιαννη μου αν δεν εισαι ψεκασμενος μην κανεις σαν ψεκασμενος. Κριμα ειναι.
 



Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.578
Μηνύματα
2.864.819
Members
37.931
Νεότερο μέλος
kowalski
Top