Ηχητικές και γευστικές απολαύσεις στην Θεσσαλονίκη - To Kοτσιδόσπιτο

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Ας ξαναβρούμε το δάσος, αποδεχόμενοι ότι η έκφραση lifestyle αποκτά επικοινωνιακή οντότητα όταν συνάδει με την κοινωνική προβολή του περιεχομένου της και ας αφήσουμε τα δεντράκια στολισμένα στα Χριστουγεννιάτικα σπίτια.;)
Παιζεται με τις λεξεις, το lifestyle αφορα τον τροπο που παρουσιαζει καποιος τον εαυτο του στην κοινωνια και οχι οταν βγαζει τις καλτσες του το βραδυ και ταυτοχρονα βαζει ενα δισκο να ακουσει.
Είναι παρήγορο το ότι έρχεστε στο νόημα - έστω και αν γίνεται αυτό από σπόντα.Από τη στιγμή που μια οικιακή συνήθεια διαδίδεται σε δημόσιο βήμα με σαφείς όρους εφαρμογής και τις σχετικές προτροπές για υιοθέτηση αυτών και από άλλους μετέχοντες αποκτά αυτομάτως οντότητα lifestyle...

΄΄Περπατούμε εις το δάσος όταν το lifestyle δεν είναι εδώ...Lifestyle,είσαι εδώ;;;΄΄ :sneaky:
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.974
Reaction score
20.495
Σου έχω πει ότι τον είδα σε Live του και μιλήσαμε κιόλας, ε; :devilish::roflmao:
Ναι το θυμάμαι, ήταν επί εποχής Human Touch, σωστά; Κι όταν μου το είπες, είχα κάνει αρκετό καιρό να σου μιλήσω. :roflmao:
 

Μηνύματα
4.003
Reaction score
3.833
Είναι παρήγορο το ότι έρχεστε στο νόημα - έστω και αν γίνεται αυτό από σπόντα.
Καθόλου παρήγορο το φαινόμενο της ανυποχώρητης εγωπάθειας σε απλά ζητήματα που η κοκκινοσκουφίτσα τα λύνει πίνοντας φρέντο με τον κακό λύκο. ;)
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Καθόλου παρήγορο το φαινόμενο της ανυποχώρητης εγωπάθειας σε απλά ζητήματα που η κοκκινοσκουφίτσα τα λύνει πίνοντας φρέντο με τον κακό λύκο. ;)
Από τη δισκοπάθεια έως την εγωπάθεια είναι ένας δρόμος στρωμένος με...άκομψα υπονοούμενα,κλπ κλπ.Γι αυτό θεωρώ ότι ο ΄΄κακός΄΄ λύκος θέλει κάτι να πιεί ώστε να πάει η...κοκκινοσκουφίτσα κάτω. :sneaky:
 

Μηνύματα
12.855
Reaction score
10.072
Ναι το θυμάμαι, ήταν επί εποχής Human Touch, σωστά; Κι όταν μου το είπες, είχα κάνει αρκετό καιρό να σου μιλήσω. :roflmao:
Ε, δε το λες και μακρινό. Λίγο πριν την εξάπλωση του ιού ήταν.
 




costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.600
To Spotify είναι Θ Ε Ι Κ Ο
Γιες ιτ ιζ.

Πρόσφατο παράδειγμα ανθρώπου που γνωρίζετε όλοι θα σας πω αυτό του γκεομιατ, που ήρθε σπίτι μου να "ακούσει" το πολυκαναλο σεταπ που έστησα.

Το λοιπόν, ξεκίνησα με ρουν, πολυκαναλα sacd από το σερβερ, κλπ, ιστορία που δε κράτησε ούτε μισή ωρίτσα. Μετά; spotify αδερφέ. Τινταλ ή σποτιφάι, όπου υπήρχε το τραγούδι που θέλαμε. Με τις ώρες λέμε.

Μουσική μάγκες. Τα υπόλοιπα είναι κολοκύθια.

Αυτή τη στιγμή που μιλάμε, με τινταλ και σποτιφαι, 2 συνδρομές πολύ λογικού κσι χαμηλού κόστους για όλο τον φιλόμουσο κόσμο, σου προσφέρουν μια ατελείωτη δισκοθήκη, πράγμα που ήταν κάποτε όνειρο θερινής νυκτός, με τους λίγους δίσκους που μπορούσαμε να αγοράσουμε.

Λίγους, είτε 500 ο ένας, είτε 3.000 ο άλλος, είτε 25.000 δίσκους ο παράλλος, λίγοι, πολύ λίγοι, όχι απλά λίγοι, τίποτα μπροστά στα εκατομμύρια των διαθέσιμων δίσκων του σύγχρονου στρίμινγκ..

Έρχονται παιδιά σε μένα, που έχουν σποτιφαι, και μπαίνουν κατευθείαν από το κινητό τους στο σεταπ μου, με τις λίστες τους κσι τα αγαπημένα τους, κσι απολαμβάνουν τις μουσικές τους, τι λες τώρα, τι ευκολία εινσι αυτή, τι πρόοδος, τι ωραίο πράμα, πόσο τυχεροί είμαστε, παίζουν κάτι που μου αρέσει, τσακ το περνάω σε μια λίστα μου να το έχω να το ακούσω με την ησυχία μου, μα τι συζητάμε..

Είμαστε κωλοφαρδοι. Ζήσαμε χρόνια που γράφαμε κασέτες για να έχουμε λίγη μουσική διαθέσιμη, που κάναμε οικονομίες για να πάμε το σβκ να πάρουμε 3 δίσκους.

Τώρα με το κόστος 1 δίσκου το μήνα, έχουμε πρόσβαση σε όλες τις μουσικές του κόσμου όλου...

Μα πόσο τυχεροί είμαστε!
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
...
Τώρα με το κόστος 1 δίσκου το μήνα, έχουμε πρόσβαση σε όλες τις μουσικές του κόσμου όλου...

Μα πόσο τυχεροί είμαστε!
Πόσο τυχεροί...άτυχοι. :sneaky:
Μαθαίνουμε να εκτιμάμε καλύτερα - και όχι...περισσότερο - ένα αγαθό όταν αυτό δεν βρίσκεται σε κεκορεσμένη αφθονία...

Αγαπημένα μουσικά κομμάτια μπορούν ν'αναπτύξουν αναπάντεχες και πάντα ψυχαγωγικές διαστάσεις όταν αφήνονται να παίξουν μέσα στο νου με τρόπους που δεν θα προσφέρονταν έτοιμοι από αδιάκοπη πρόσβαση στην επίσημα καταγεγραμμένη τους μορφή.
 

Μηνύματα
256
Reaction score
219
Πόσο τυχεροί...άτυχοι. :sneaky:
Μαθαίνουμε να εκτιμάμε καλύτερα - και όχι...περισσότερο - ένα αγαθό όταν αυτό δεν βρίσκεται σε κεκορεσμένη αφθονία...

Αγαπημένα μουσικά κομμάτια μπορούν ν'αναπτύξουν αναπάντεχες και πάντα ψυχαγωγικές διαστάσεις όταν αφήνονται να παίξουν μέσα στο νου με τρόπους που δεν θα προσφέρονταν έτοιμοι από αδιάκοπη πρόσβαση στην επίσημα καταγεγραμμένη τους μορφή.
ωχ....αυτο παλι δεν το καταλαβα ντιπ για ντιπ άρα να ευχηθώ καληΣΧΟΛΙΚΗ χρονια !!!!!!!!! Χαχαχαχαχα
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.800
Reaction score
11.043
Καλή χρονιά σε όλους! Γιάννη, αν χρησιμοποιείς τη Ethernet σύνδεση της μετρικ, προτείνω να κάνεις την παρακάτω ρύθμιση στο Μακ


Μειώνει σημαντικά το φορτίο της CPU του υπολογιστή.
 
Last edited:

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.883
Reaction score
34.285
Καλή χρονιά σε όλους! Γιάννη, αν χρησιμοποιείς τη Ethernet σύνδεση της μετρικ, προτείνω να κάνεις την παρακάτω ρύθμιση στο Μακ


Μειώνει σημαντικά στο φορτίο της CPU του υπολογιστή.
Καλημερα φιλε και καλη χρονια.
Με usb-c την εχω Αλλά απ’ ό,τι θυμάμαι και με το erhernet ήτανε το ίδιο πράγμα, λες να το δοκιμάσω? Λογικά είναι η έκδοση που ήδη χρησιμοποιούμε τα ‘χω αναβάθμιςει στην τελευταία έκδοση
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
ωχ....αυτο παλι δεν το καταλαβα ντιπ για ντιπ άρα να ευχηθώ καληΣΧΟΛΙΚΗ χρονια !!!!!!!!! Χαχαχαχαχα
Καθήστε,γιατί εδώ έχουμε υπερφόρτωση σε...in vivo CPU...

Less is more and more gets less when it becomes...too much.:sneaky:

Είμαι βέβαιος ότι καθένας θα μπορούσε ν'αναπαραγάγει στο νου του οποιοδήποτε αγαπημένο μουσικό κομμάτι με όποια πιστότητα αλλά και δομή θα καθόριζε ο ίδιος,ανάλογα με τη διάθεσή του.Η αδιάκοπη πρόσβαση μέσω ηλεκτρονικής δικτύωσης στην προκατασκευασμένη κι απαράλλακτη μορφή μουσικών κομματιών και ακόμα περισσότερο η έμφαση πάνω στη διαρρύθμιση για τα μέσα έτοιμης παροχής περιορίζει αντί να διευρύνει τους ορίζοντες στη συνείδησή μας.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.800
Reaction score
11.043
Καλημερα φιλε και καλη χρονια.
Με usb-c την εχω Αλλά απ’ ό,τι θυμάμαι και με το erhernet ήτανε το ίδιο πράγμα, λες να το δοκιμάσω? Λογικά είναι η έκδοση που ήδη χρησιμοποιούμε τα ‘χω αναβάθμιςει στην τελευταία έκδοση
Δεν υπαρχει λογος τοτε να κανεις τη ρυθμιση. Ουτε με τη ρυθμιση αυτη και συνδεση ethernet θα λυθει το προβλημα με τα 192κ μια και το δοκιμασα.
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.883
Reaction score
34.285
Δεν υπαρχει λογος τοτε να κανεις τη ρυθμιση. Ουτε με τη ρυθμιση αυτη και συνδεση ethernet θα λυθει το προβλημα με τα 192κ μια και το δοκιμασα.
Σ ευχαριστω πολυ, αλλωστε εισαι παντα ενα βημα μπροστα!
 

Μηνύματα
1.063
Reaction score
737
Γιες ιτ ιζ.

Πρόσφατο παράδειγμα ανθρώπου που γνωρίζετε όλοι θα σας πω αυτό του γκεομιατ, που ήρθε σπίτι μου να "ακούσει" το πολυκαναλο σεταπ που έστησα.

Το λοιπόν, ξεκίνησα με ρουν, πολυκαναλα sacd από το σερβερ, κλπ, ιστορία που δε κράτησε ούτε μισή ωρίτσα. Μετά; spotify αδερφέ. Τινταλ ή σποτιφάι, όπου υπήρχε το τραγούδι που θέλαμε. Με τις ώρες λέμε.

Μουσική μάγκες. Τα υπόλοιπα είναι κολοκύθια.

Αυτή τη στιγμή που μιλάμε, με τινταλ και σποτιφαι, 2 συνδρομές πολύ λογικού κσι χαμηλού κόστους για όλο τον φιλόμουσο κόσμο, σου προσφέρουν μια ατελείωτη δισκοθήκη, πράγμα που ήταν κάποτε όνειρο θερινής νυκτός, με τους λίγους δίσκους που μπορούσαμε να αγοράσουμε.

Λίγους, είτε 500 ο ένας, είτε 3.000 ο άλλος, είτε 25.000 δίσκους ο παράλλος, λίγοι, πολύ λίγοι, όχι απλά λίγοι, τίποτα μπροστά στα εκατομμύρια των διαθέσιμων δίσκων του σύγχρονου στρίμινγκ..

Έρχονται παιδιά σε μένα, που έχουν σποτιφαι, και μπαίνουν κατευθείαν από το κινητό τους στο σεταπ μου, με τις λίστες τους κσι τα αγαπημένα τους, κσι απολαμβάνουν τις μουσικές τους, τι λες τώρα, τι ευκολία εινσι αυτή, τι πρόοδος, τι ωραίο πράμα, πόσο τυχεροί είμαστε, παίζουν κάτι που μου αρέσει, τσακ το περνάω σε μια λίστα μου να το έχω να το ακούσω με την ησυχία μου, μα τι συζητάμε..

Είμαστε κωλοφαρδοι. Ζήσαμε χρόνια που γράφαμε κασέτες για να έχουμε λίγη μουσική διαθέσιμη, που κάναμε οικονομίες για να πάμε το σβκ να πάρουμε 3 δίσκους.

Τώρα με το κόστος 1 δίσκου το μήνα, έχουμε πρόσβαση σε όλες τις μουσικές του κόσμου όλου...

Μα πόσο τυχεροί είμαστε!

Καλή χρονιά σε όλους!


Οι πραγματικοί μουσικόφιλοι ζουν σε μια πραγματική νιρβάνα στην εποχή μας...

Στους προηγούμενους αιώνες ταξίδευες 5 μέρες με την άμαξα για να ακούσεις για μια και μοναδική φορά μια συμφωνία... Τώρα με δύο πατήματα στο κινητό έχεις όλες τις ερμηνείες σε όλες τις συμφωνίες του τάδε συνθέτη...

Ακόμη και πριν λίγα κάποια χρόνια, εκτός την οικονομική θυσία, ήθελες και την γνώση... Δούλευα σε δισκάδικα σαν φοιτητής και ήμουν το τοπικό Shazam. Ερχόταν πελάτες και μου έλεγαν '' ρε φίλε, ποιο είναι αυτό που πάει κάπως έτσι, ραταταττ, ρατ, ρατττττ, και κάπου λέει μιςς γιου χάνεϊ.... Συνήθως το εύρισκα, αφού όλη την μέρα με τέτοια ησχολούμην, άκουγα, διάβαζα κλπ.

Τώρα, οδηγώ στο πρωί στην δουλειά, ακούω κάτι στο ραδιόφωνο, τα δάκτυλα μου έχουν μάθει απέξω την διαδικασία, ενώ οδηγώ, ανοίγω Shazam, βρίσκω, σώζω στην λίστα μου στο σποτιφαι... Το βράδυ σπίτι, το ακούω με την ησυχία μου και αν γουστάρω και χαϊλίκια το ακούω και στο Qobuz...

Συν τον απίστευτο αλγόριθμο του σπότι, ο οποίος σε οδηγεί σε νέες πανδαισίες ανακαλύψεων...

Mαγεία, μουσικός παράδεισος, είμαι το μουσικόφιλο αντίστοιχο του μουσουλμάνου βομβιστή που μόλις ξύπνησε στον παράδεισο και εκατοντάδες ουρί με θωπεύουν...
 


Μηνύματα
1.866
Reaction score
4.431
.....μπορούν ν'αναπτύξουν αναπάντεχες και πάντα ψυχαγωγικές διαστάσεις όταν αφήνονται να παίξουν μέσα στο νου με τρόπους που δεν θα προσφέρονταν έτοιμοι από αδιάκοπη πρόσβαση στην επίσημα καταγεγραμμένη τους μορφή...
.....
.....
2022-01-01_14-17-06-048.jpg
 


Τελευταια Μηνυματα

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.404
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top