Ηχητικές και γευστικές απολαύσεις στην Θεσσαλονίκη - To Kοτσιδόσπιτο




Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Καλημερα σε ολους τους αυπνους λογω αγωνιας!!Χεχε!

Η χθεσινη συναντηση ηταν ακρως απολαυστικη-στα αυτια και στο στομα!

Κατ'αρχην ο οικοδεσποτης ηταν εξαιρετικος και ο χωρος ανετος και ζεστος.Βεβαια για αυτο δε μπορω να εξηγησω αν εχουν σχεση οι λυχνιες (του φωτισμου) η η ακουστικη φροντιδα που προταθηκε!!!!:p

Ακουσαμε απο καμπανακια που δεν μετακινηθηκαν πολυ :D μεχρι και οργανο στα 15,9Hz.

H αρχη εγινε με δικα μου κομματια αναφορας και συνεχιστηκε με ρεπερτοριο επιλογης του John.

O ηχος του συστηματος ειναι αψογος.Δεν ελειπε κατι απο το φασμα,ουτε τονιζοταν και κατι-περαν απο λιγο φουσκωμα σε συγκεκριμενες νοτες του μπασσου-οι οποιες σβηναν ομως αμεσως.Η καθαροτητα και η λεπτομερεια ηταν απλοχερη και οι χροιες των οργανων ακρως ρεαλιστικες!Οι φωνες και τα χαλκινα ακουγοταν απλως.... αλληθινα!Η κεντρικη εικονα ηταν πολυ καλη αλλα η τοποθετηση των οργανων εξω απο το εξωτερικο πλανο των ηχειων ηταν σχεδον ανυπαρκτη-δηλαδη κατα καποιο τροπο εντοπιζες οτι ο ηχος ερχοταν απο τα ηχεια-πραγμα το οποιο οφειλεται σιγουρα στον χωρο.Το συμπερασμα θα εξαχθει καλυτερα οταν ακουσει και ο John το φαινομενο στο χωρο μου.Επισης σε καποιες ηχογραφησεις θα ηθελα λιγο περισσοτερο αερα...Γενικα το συστημα παιζει εξαιρετικα αλλα σιγουρα θα ανεβαινε κατηγορια αν στο χωρο συμπεριληφθουν εστω τα βασικα!Γιαννη τολμησε το!!!

Τωρα ο,τι αφορα τις εντασεις,αυτες ηταν αβιαστες οπως και τα μεταβατικα,των πνευστων και των τυμπανων μεχρι το οργανο και τη μποτα!Σε καμμια περιπτωση το ολο συνολο δεν εδειξε τασης συμπιεσης η παραμορφωσης!

Subs:Κανανε τη δουλεια τους αψογα και ηταν ρυθμισμενα σωστα και αυτο σημαινει οτι δεν καταλαβαινες τη μεταβαση απο το ηχειο σε αυτα,ουτε και ξεχωριζες τη θεση τους στο χωρο.

Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ τωρα για τις εντασεις και τις χαμηλες με την προσθηκη των subs:
Στα κομματια αναφορας μου,τα οποια ηταν jazz,δε μπορω να πω οτι χρειαστηκα πολυ δυνατες εντασεις περαν αυτων που ακουω στο χωρο μου η οτι εκανε καποια διαφορα η εξτρα αποδοση στο μπασσο-σε θεμα εκτασης η εντασης.Γενικα ομως στη μουσικη,ειναι πιο ρεαλιστικο στην αποδοση το βαθυτερο μπασσο-οταν η ηχογραφηση το περιλαμβανει και οι υψηλοτερες εντασεις κανουν τη διαφορα,ιδιως στις λαιβ περιπτωσεις!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.573
Reaction score
126.346
η τοποθετηση των οργανων εξω απο το εξωτερικο πλανο των ηχειων ηταν σχεδον ανυπαρκτη
Αυτό είναι το αντικειμενικά ορθό, και το αναμενόμενο σε σωστό στήσιμο των ηχείων, με τους κανόνες της στερεοφωνιας, με μόνη εξαίρεση κάποιες ειδικές ηχογραφήσεις με προστιθέμενες διαφορές φάσης κατά το μαστερινγκ στα 2 κανάλια, ώστε να δημιουργηθεί η ψευδαίσθηση συγκεκριμένων διαστάσεων, ακόμα και πίσω από τη θέση ακρόασης, όπως το γνωστό εξαιρετικό amused to death του Ρογήρου του Νερουλά.

Όλ δι ρέστ ιζ τζαστ χαϊ ενδ, ή ο χαβάς της γνωστής, με παρασύνθημα "προστατέψτε τον προστάτη σας, δοκιμάστε με 2 χέρια".
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Αυτό είναι το αντικειμενικά ορθό, και το αναμενόμενο σε σωστό στήσιμο των ηχείων, με τους κανόνες της στερεοφωνιας, με μόνη εξαίρεση κάποιες ειδικές ηχογραφήσεις με προστιθέμενες διαφορές φάσης κατά το μαστερινγκ στα 2 κανάλια, ώστε να δημιουργηθεί η ψευδαίσθηση συγκεκριμένων διαστάσεων, ακόμα και πίσω από τη θέση ακρόασης, όπως το γνωστό εξαιρετικό amused to death του Ρογήρου του Νερουλά.

Όλ δι ρέστ ιζ τζαστ χαϊ ενδ, ή ο χαβάς της γνωστής, με παρασύνθημα "προστατέψτε τον προστάτη σας, δοκιμάστε με 2 χέρια".
Τιθεσναπεισβιρνα?
Δεν προβλέπεται βόλτα για τα καμπανακια?
Μιλακαθαραβιρνα!
 


Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Αυτό είναι το αντικειμενικά ορθό, και το αναμενόμενο σε σωστό στήσιμο των ηχείων, με τους κανόνες της στερεοφωνιας, με μόνη εξαίρεση κάποιες ειδικές ηχογραφήσεις με προστιθέμενες διαφορές φάσης κατά το μαστερινγκ στα 2 κανάλια, ώστε να δημιουργηθεί η ψευδαίσθηση συγκεκριμένων διαστάσεων, ακόμα και πίσω από τη θέση ακρόασης, όπως το γνωστό εξαιρετικό amused to death του Ρογήρου του Νερουλά.

Όλ δι ρέστ ιζ τζαστ χαϊ ενδ, ή ο χαβάς της γνωστής, με παρασύνθημα "προστατέψτε τον προστάτη σας, δοκιμάστε με 2 χέρια".
Δρ. Κωστα,εγω εχω αλλη αποψη.

Η ελλειψη βαθους ιδιως,πολλες φορες σημαινει χαμηλη αναλυση και-ή μη φροντισμενο χωρο ως προς το πεδιο οπισθεν των ηχειων!Το φαινομενο αυτο γινεται εμφανες πχ οταν αναβαθμιζεις το dac.Σκεψου πολυ απλα,οτι τα οργανα βρισκονται λιγο εως πολυ πιο πισω απο τα μικροφωνα.Με τον ιδιο τροπο πρεπει να τοποθετουνται και κατα την αναπαραγωγη!

Για το πλατος τωρα,θα ηθελες να μου εξηγησεις γιατι στο δικο μου χωρο η πλειοψηφια των ηχογραφησεων τοποθετει τα οργανα απο λιγο ως αρκετα πιο εξω απο τη θεση του ηχειου;Οταν αυτα βρισκοντουσαν στην αντιστοιχη θεση κατα την ηχογραφηση βεβαια...
 

Μηνύματα
12.875
Reaction score
10.096
Γενικα το συστημα παιζει εξαιρετικα αλλα σιγουρα θα ανεβαινε κατηγορια αν στο χωρο συμπεριληφθουν εστω τα βασικα!Γιαννη τολμησε το!!!
Μπράβο για την ωραία περιγραφή και συγχαρητήρια στο John K. για τη φιλοξενία!

Αν θέλεις εξήγησε και σε εμάς ποιά είναι αυτά τα βασικά που λείπουν. Είμαι σίγουρος ότι τα είπατε κατ' ιδίαν με το John, αλλά πες και για εμένα που δεν κατάλαβα.

Και πάλι μπράβο για την παρέα που κάνατε.
 


Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.722
Reaction score
10.538
αλλα σιγουρα θα ανεβαινε κατηγορια αν στο χωρο συμπεριληφθουν εστω τα βασικα!Γιαννη τολμησε το!!!
Blankets ?

!Η κεντρικη εικονα ηταν πολυ καλη αλλα η τοποθετηση των οργανων εξω απο το εξωτερικο πλανο των ηχειων ηταν σχεδον ανυπαρκτη-δηλαδη κατα καποιο τροπο εντοπιζες οτι ο ηχος ερχοταν απο τα ηχεια-πραγμα το οποιο οφειλεται σιγουρα στον χωρο
;;;

-------------
Να σας κάνω και εγώ ενα ριβιού.
Χθες άκουσα το JBL Flip 4
Έπαθα πλάκα.
Έχει μεταβλητό λάουντνες. Όσο δυναμώνεις κόβει μπάσα.
Με μέγιστο σε ένταση το 10.
Από 1 - 4 πολύ μπάσο ιδιαίτερα αν το βάλεις κοντά σε τοίχο.
Κάπου στο 7 ισορροπεί και στο 10 τσιρίζει.
Αυτά
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.573
Reaction score
126.346
Και πώς το γνωρίζει κανείς αυτό?
Στην καφετζού όλα θα τα μάθεις.
Μεγάλο δρόμο θα δγιαβείς, λεφτά θα πάρεις.
Post automatically merged:

θα ηθελες να μου εξηγησεις γιατι στο δικο μου χωρο
Φασικές αποκλίσεις, αντανακλάσεις σε πλαϊνά τοιχωματικα όρια.
εχω αλλη αποψη
Χου κερς... :tongue:
 



Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Και πώς το γνωρίζει κανείς αυτό?
Ακουγοντας το οταν αναπαραγεται στο χωρο του-πολυ απλα!

Οταν ομως οι διαφορες επιβλαβεις πλαγιως ανακλασεις καταφθανουν στο αυτι με διαφορα μεχρι και κατα μερικες δεκαδες ms,κανουν αδυνατο το σωστο εντοπισμο και τη θεση στο χωρο,μπερδευοντας το ακουστικο αποτελεσμα.

Αν δοκιμασει ο John με δυο πλαινα πανελ τα οποια θα βαζει κατα βουληση στο σημειο πρωτης ανακλασης κατα τις κριτικες ακροασεις,σιγουρα θα ακουσει μεγαλη διαφορα!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.573
Reaction score
126.346
Αν δοκιμασει ο John με δυο πλαινα πανελ
Θα κατεβάσει σε λάθος σημείο τους χρόνους αντήχησης.
Θα είναι λάθος.
Το διάγραμμα των χρόνων αντήχησης υπάρχει, και επιβάλλει διαφορετική αντιμετώπιση για ισορροπημένους χρόνους αντήχησης σε όλο το φάσμα.

Για να μπει οποιαδήποτε εμφανής απορρόφηση οπουδήποτε, θα πρέπει πρώτα να φύγει το χαλί, ειδάλλως θα είναι σημαντικό το φίλτρο ψηλά.
Αν φύγει το χαλί χωρίς αντιμετώπιση στο ταβάνι, την έκατσε τη βάρκα, θα έχει μέχρι και φλατερ εκο.

Τες πα. Άλλα νέα;
Ο καιρός λες να φτιάξει;
 



Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Λιωστε κουφαλες, ο αρχηγος ειναι εδω !

View attachment 142169


View attachment 142170
Καλα, ξεροσφυρι τα φαγε τα σαλαμακια ο γιαννννης ?
εμ ετσι εξηγειται η μη διθυραμβικη κριτικη ...
αμα ερθει σ' εμενα θ' ακουσει παπαδες με μπικινι να αδουν το stairway to heaven ...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.763
Μηνύματα
2.875.351
Members
37.949
Νεότερο μέλος
FotiosVie
Top