Ηχητική αναβάθμιση... από καρδιάς!

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.021
Reaction score
6.814
Ζαπάντης; από την αντιπροσωπεία δεν τα πήρες; ή όχι; ρωτάω προς γνώση μελλοντικών ενδιαφερομένων για την συγκεκριμένη μάρκα αλλά και την Τρινοβ.
Έχουν αναλυθεί και σε άλλα θέματα αυτά, αλλά ας τα γράψω και εδώ.

Εγώ από τον Ζαπάντη τα αγόρασα, ο οποίος τα προμηθεύτηκε από την επίσημη αντιπροσωπεία, δηλαδή τον Λάιο.
Ως είθισται, εμείς οι τελικοί καταναλωτές, δεν αγοράζουμε απευθείας από τον εισαγωγέα/αντιπρόσωπο, αλλά από κάποιο κατάστημα ή μεταπωλητή, όπως ήταν σε αυτή την περίπτωση ο Ζαπάντης.

Και επειδή (για κάποιον ανεξήγητο σε μένα λόγο :idk:) φαίνεται να υπάρχει γενικά μια αμφισβήτηση ως προς τα παραπάνω (δεν λέω απαραίτητα για το δικό σου ποστ αλλά και για όλα τα παλιότερα σε άλλα threads), να πω ότι τα ηχεία αμέσως μόλις έφτασαν πήγα και τα πήρα μόνος μου από τον Λάιο, δεν μου τα έφερε ο Ζαπ. Απλά για να προλάβω όσους παρανοϊκούς μπορεί να σκεφτούν διάφορα σενάρια.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.568
Reaction score
37.871
απ!
α) Πάντως όσοι μιλάνε για πολυκάναλο vs δικάναλο τα λένε γιατί απλά δεν έχουν ακούσει ποτέ ΤΕΤΟΙΟ δικάναλο. Ελάτε μια βόλτα από δω να ακούσετε να ξεστραβωθείτε και μετά τα ξαναλέμε (βέβαια δεν μπορείτε να έρθετε λόγω covid, εγώ θα σας καλούσα).
... το προβλημα ειναι οταν το οποιο δικαναλο δεν εχει επαρκη οδηγηση και χαλια μετρησεις, συναμα και μια τοποθετηση ασχολιαστη... και ο ιδιοκτητης υπερ του δεοντως εξαρση εξαπση επαρση, στα πρωτα δγυο δεν χαλασε ο κοσμος εχει συμβει σχεδων σε ολους. 🐒
-> και εχουμε πει που και γιατι υπερτερει ενα πολυκαναλο.
 
Last edited:

Κ

κιμωνhifi

Guest
Κατάλαβα, ευχαριστώ.
Στο video φαίνονται να έχουν διαφορετική κλίση.
1617634407285.png

:idk:
 


symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.021
Reaction score
6.814
Κατάλαβα, ευχαριστώ.
Στο video φαίνονται να έχουν διαφορετική κλίση.
View attachment 207724
:idk:
Κλίση εννοείς το πάνω κάτω φαντάζομαι και όχι το toe in.

Οριζόντια είναι και τα δύο, με αλφάδι. Η προοπτική του video είναι απλά κάπως, γιατί ο φακός είναι ευρυγώνιος.
 



P

PMC

Guest
Τρινοβ παρήγγειλες;

Ήρεμα ρωτάω..
Σοβαρά τώρα, βγαίνει σε δικάναλο, αλλά πάρε το 16-καναλο.
Άσε τα πολλά λόγια, κάνε την παραγγελία.
Κι άσε τα κανάλια άδεια προς ώρας.
Σιγά σιγά, θα βρεις χρήση και για αυτά.
Ωστόσο, το σοφτγουερ της τρινοβ, είναι ότι καλύτερο διαθέτει ο πλανήτης γη για να μειώσει την επίδραση του χώρου στο άκουσμά σου, και η ενσωμάτωση σαμπ που κάνει, απέχει έτη φωτός από οποιαδήποτε άλλη λύση.
Στο υπογράφω πως η βελτίωση που θα ακούσεις με τρινοβ θα είναι μεγαλύτερη από τη βελτίωση που ακούς σηκώνοντας τα ηχεία στο ύψος ακρόασης και βγάζοντας τις σίτες.
Δυστυχώς με αυτά τα ηχεία που πήγες και πήρες, η πορεία είναι συγκεκριμένη, και κάθε απόκλιση θα αδικεί τα λεφτά που έδωσες, και τιμωρείται με ποινή φυλάκισης στο δικαστήριο του οντιο.
θα συμφωνήσω με τον Κώστα, οπωσδήποτε τριννοβ .....οτιδήποτε λιγότερο θα χαντακώσει τα Ηχεια .....(τουλάχιστον altitude 16 όχι καμία δικαναλη λύση , αργότερα θα σου χρειαστεί σίγουρα)

Και σίγουρα αν σε παίρνει αλλά τρια Ηχεια ίδια για ένα βασικο σύστημα ....5.2.τουλάχιστον .

Και σαμπ....ισως δυο να είναι αρκετά με τόσο μεγάλα μεγαφωνα στους δορυφορουσ...... αλλά ρωτα και τα παιδιά , ξέρουν καλύτερα.

Και θρεατμεντς....οπωσδήποτε , θα αναβαθμίσει το τελικό αποτέλεσμα και θα βοηθήσει τον τριννοβ να κάνει ακόμα καλύτερη δουλειά....( διόρθωση)


θα ήθελα να πω επίσης σε όλα τα έξυπνα αγορια και κορίτσια της παρέας να αναλογιστούν ότι είμαι ο άνθρωπος που έχει πραγματοποιήσει αυτά που προτείνει ο έαρ και ο ντιμι στον μέγιστο βαθμό.....αυτό μη το ξεχνατε όταν προκαλείτε και ειρωνεύεστε ....αν το έχει πάει κάποιος πιο μακριά από εμένα να μου τον Υποδείξετε......!!!

Γιατι κάποιοι έχουν μεγαλη γλώσσα αλλά όχι στερεοφωνικό......( για αυτό δεν μιλάμε σε αυτό το φόρουμ?)
 

Μηνύματα
2.233
Reaction score
2.753
Εδώ είναι το thread του symos.
Το ποιος το έχει μεγαλύτερο (το ηχοσυστημα) δεν έχει σημασία νομίζω.
Μακάρι να μπορούσα να τα ακούσω symos αλλά μένεις μακρυά.
 







Μηνύματα
206
Reaction score
221
Έχουν αναλυθεί και σε άλλα θέματα αυτά, αλλά ας τα γράψω και εδώ.

Εγώ από τον Ζαπάντη τα αγόρασα, ο οποίος τα προμηθεύτηκε από την επίσημη αντιπροσωπεία, δηλαδή τον Λάιο.
Ως είθισται, εμείς οι τελικοί καταναλωτές, δεν αγοράζουμε απευθείας από τον εισαγωγέα/αντιπρόσωπο, αλλά από κάποιο κατάστημα ή μεταπωλητή, όπως ήταν σε αυτή την περίπτωση ο Ζαπάντης.

Και επειδή (για κάποιον ανεξήγητο σε μένα λόγο :idk:) φαίνεται να υπάρχει γενικά μια αμφισβήτηση ως προς τα παραπάνω (δεν λέω απαραίτητα για το δικό σου ποστ αλλά και για όλα τα παλιότερα σε άλλα threads), να πω ότι τα ηχεία αμέσως μόλις έφτασαν πήγα και τα πήρα μόνος μου από τον Λάιο, δεν μου τα έφερε ο Ζαπ. Απλά για να προλάβω όσους παρανοϊκούς μπορεί να σκεφτούν διάφορα σενάρια.
Καλορίζικα και καλές ακρόασεις να έχετε.

Αυτά που έχουν γραφτεί κατα καιρους για τα ηχεια έχουν βάλει αρκετό κόσμο να σκέφτεται την αγορά τους, θα ήταν εύκολο να μας πείτε πόσα χρόνια έχουν εγγύηση;
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.920
Reaction score
12.574
Εννοείται πως μπορούμε! Αλλά έχω πολλές σκέψεις.
Να το κάνουμε σαν τα interactive του Netflix ή σαν τα παλιά, text-based adventure games, για όσους θυμούνται.

Επιλέξτε το επόμενο βήμα:

α) Πάντως όσοι μιλάνε για πολυκάναλο vs δικάναλο τα λένε γιατί απλά δεν έχουν ακούσει ποτέ ΤΕΤΟΙΟ δικάναλο. Ελάτε μια βόλτα από δω να ακούσετε να ξεστραβωθείτε και μετά τα ξαναλέμε (βέβαια δεν μπορείτε να έρθετε λόγω covid, εγώ θα σας καλούσα).

β) Παιδιά τα ηχεία αυτά πατάνε κάτω ό,τι άλλο έχει υπάρξει ή θα υπάρξει ποτέ. Ποιά B&W, PMC και δεξέρωγωτιάλλο, αυτά είναι καυσόξυλα για το τζάκι. Να παίζουνε τα Geithain και στη μέση το τζάκι να καίει PMC. Να ακούμε μουσική και να ζεσταινόμαστε κιόλας.

γ) ΟΚ, αρχικά δεν ήθελα να το παραδεχτώ. Λογικό όταν έχεις δώσει τόσα λεφτά να προσπαθείς να δικαιολογήσεις την απόφασή σου. Αλλά δεν νομίζω πως έχει νόημα άλλο. Μετά από αρκετές εμβδομάδες που έχω τα ηχεία, νομίζω πρέπει να το παραδεχτώ. Έπεσα θύμα της προπαγάνδας των γιατρών. Τα ηχεία παιδιά είναι ΓΤΠΚ. Εντάξει, ΟΚ, δεν είναι άχρηστα, αλλά σίγουρα υπάρχουν πολλές ακόμα επιλογές σε χαμηλότερα κοστολόγια που θα μπορούσαν να πετύχουν το ίδιο, αν όχι καλύτερο αποτέλεσμα.

Αυτό με τα καλώδια το δοκίμασα νωρίτερα, δεν "έπιασε".

Πείτε πώς θέλετε να συνεχίσουμε, να το εμπλουτίσω κι άλλο.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.021
Reaction score
6.814
Αυτά που έχουν γραφτεί κατα καιρους για τα ηχεια έχουν βάλει αρκετό κόσμο να σκέφτεται την αγορά τους, θα ήταν εύκολο να μας πείτε πόσα χρόνια έχουν εγγύηση;
Δεν είμαι σίγουρος ποιά είναι η "κανονική" εγγύηση (το ρώτησα), αλλά πάντως μέσα στη συσκευασία είχε μια φόρμα την οποία λέει πως αν τη συμπληρώσεις και τους τη στείλεις, θα έχεις 3 χρόνια εγγύηση. Τίμιο νούμερο νομίζω. Βέβαια έλεγε να το κάνεις εντός 2 εβδομάδων, αλλά επειδή ήταν στα Γερμανικά το "διάβασα" πολύ πρόχειρα και δεν το πρόσεξα αυτό! :whistling:

Σχετικά με τις σίτες που μου ζητήσατε φωτό, voilà:

20210406_140128.jpg


20210406_141146.jpg


20210406_141204.jpg


Όπως είπα από τον Μιχάλη ζήτησα και μου έφτιαξε τις λαμαρίνες και μετά κόλλησα εγώ τις "βάσεις" για τα μαγνητάκια, γιατί δεν είχα αποφασίσει πώς θα τις στηρίξω.

Τώρα είτε θα κάνω αυτό που είπα, δηλαδή να τις κόψω στο μεσαίο τμήμα ώστε να "ανοίξουν" τα tweeter και mid και να τις καλύψω ολόκληρες με ύφασμα, είτε θα πάω σε μια άλλη λύση όπως αυτές που συζητήσαμε παραπάνω με τον @flash .

Πάντως ως έχουν ούτε μου αρέσουν, ούτε είναι αρκετά "ουδέτερες" ηχητικά.
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Η PMC δίνει 20 χρόνια εγγύηση. Δεν έχω εγώ PMC απλά το αναφέρω για την λέξη που ανέφερες (τίμια).
Άσχετα με αυτό, φαίνονται ηχειάρες ζηλευτές. Καλορίζικα λοιπόν :)
Πικάπ έχεις να τα οδηγήσεις;
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.021
Reaction score
6.814
Η PMC δίνει 20 χρόνια εγγύηση. Δεν έχω εγώ PMC απλά το αναφέρω για την λέξη που ανέφερες (τίμια).
Άσχετα με αυτό, φαίνονται ηχειάρες ζηλευτές. Καλορίζικα λοιπόν :)
Πικάπ έχεις να τα οδηγήσεις;
Δίνει 20 χρόνια εγγύηση στα ενεργά της ηχεία; Δηλαδή καλύπτει τους ενισχυτές με 20ετή εγγύηση; Αν ισχύει, πολλά μπράβο στην PMC, αλλά σίγουρα αποτελεί εξαίρεση.

Πικάπ έχω, ναι. Δεν το έχω βάλει γιατί δεν μου χωράει κάπου. Μπορεί να το χωρέσω κάπου στη βιβλιοθήκη όμως, όμορφο θα είναι αν το καταφέρω, μαζί με μερικά βινύλια. Ασύνδετο βέβαια, σιγά μην περνάω καλώδια. Έχω ακούσει ότι θέλει και ακριβά.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.048
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top