Ηχητική αναβάθμιση... από καρδιάς!

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.001
Reaction score
6.767
Το Dirac σε ποιο μηχάνημα το εχεις; Μαλλον έχασα κάποιο επεισόδιο
Η "πηγή" μου είναι ένα PC το οποίο τρέχει και Dirac. Δες και το πρώτο post για πιο αναλυτικά.

Καλά, τώρα που το σκέφτομαι δεν έχει και "πιο αναλυτικά". Το PC έχω, το DAC (SMSL M500) και μετά απευθείας τα ηχεία, δεν έχει κάτι άλλο.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Δεύτερη απόπειρα λοιπόν, ανεβάζω:

- RT60 και με Τ20 εκτός από Τ30
- Spectro (LR, με Dirac)
- Step Response (LR, με Dirac)
- LR frequency response με Dirac vs No Dirac (μετρημένο σε 7 θέσεις)
- L frequency response vs R frequency response (με Dirac, μετρημένο σε 7 θέσεις)

Μετρήσεις έκανα σε 11 θέσεις (για όλα τα κανάλια, με Dirac και χωρίς, συνολικά 66 μετρήσεις), βάσει του σχεδιαγράμματος που δίνει το Dirac για μέτρηση "Focused Imaging". Επειδή όμως απέχουν πολύ μεταξύ τους, αφαίρεσα τελικά από το average τις 4 από τις 11, γιατί αν τις έβαζα όλες το average ήταν πολύ "σιδερωμένο".

Επίσης τον άξονα τον έβαλα ανά 5db, αν τον έβαζα ανά 10, πάλι φαινόταν πολύ "ίσιο". Οι μετρήσεις με Dirac είναι χαμηλότερα από αυτές χωρίς Dirac γιατί το gain του Dirac το έχω στα -9db περίπου, δεν το έχω στο τέρμα.

Δεν ξέρω αν και αυτές οι 7 θέσεις που έβαλα τελικά μας βοηθάνε να βγάλουμε κάποιο συμπέρασμα ή εν τέλει θέλει ακόμα πιο "σφιχτή" μέτρηση. Θα δοκιμάσω κάποια στιγμή και με κουνιστό μικρόφωνο, σήμερα δεν πρόλαβα.
Να κάνεις διόρθωση αποκρισης 30-60 γιατί σε κρέμασε το autodirac.
 

Μηνύματα
12.362
Reaction score
14.580
Τι απέτυχε η συνέλιξη (*) ? χα χα. Ατιμες συναρτήσεις δέλτα. (χιούμορ)
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.001
Reaction score
6.767
Να κάνεις διόρθωση αποκρισης 30-60 γιατί σε κρέμασε το autodirac.
Αν έχεις κάποια πρόταση για το πώς να κάνω αυτή τη διόρθωση, είναι ευπρόσδεκτη.

Γιατί οι μόνες λύσες που γνωρίζω εγώ είναι:
- Να "γίνω Μπούτχιας" όπως λέει και ο Κώστας, αλλά αυτό δεν προβλέπεται για το ορατό μέλλον.
- Να πάρω Trinnov (ούτε αυτό προβλέπεται).
- Να προσθέσω subs, αλλά δεν νομίζω πως είχες αυτό στο μυαλό σου.

Κατά τα άλλα, με τα λίγα που ξέρω (για συντονισμούς/ακυρώσεις κλπ.) σε αυτές τις συχνότητες δεν υπάρχει περιθώριο να παίξεις με κάποιου είδους equalization, γιατί τα πράγματα θα γίνουν κατά πάσα πιθανότητα χειρότερα.

Άρα; Τι προτείνεις;
 


Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Να πάρεις Μαράντζ προτείνει. Τι άλλο; :p :roflmao:
Μπορεί και denon, μια χαρά θαναι :tongue:

Κατά τα άλλα, με τα λίγα που ξέρω (για συντονισμούς/ακυρώσεις κλπ.) σε αυτές τις συχνότητες δεν υπάρχει περιθώριο να παίξεις με κάποιου είδους equalization, γιατί τα πράγματα θα γίνουν κατά πάσα πιθανότητα χειρότερα.

Άρα; Τι προτείνεις;
Πρότεινα... γεμησε το άδειασμα που σου έκανε το eq του dirac, δεν θαχεις θεμα, είναι λαθος.. θα ακούσεις γιατι τώρα είσαι άδειος.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.339
Reaction score
79.282
Τίποτα μην πειράξεις.
Το μόνο που θα πείραζα θα ήταν να κατέβαζα 2-3db απο τα 30Hz και κάτω, να πάει η πορτοκαλί καμπύλη (στο L+R γράφημα) εκεί στα 90db. Νομίζω πως παραπάνω στρεσάρεις το ηχείο περισσότερο απο όσο πρέπει και δεν υπάρχει κανένας λόγος.
Δες την μπλε καμπύλη (πριν την διόρθωση) να καταλάβεις.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Αν έχεις κάποια πρόταση για το πώς να κάνω αυτή τη διόρθωση, είναι ευπρόσδεκτη.

Γιατί οι μόνες λύσες που γνωρίζω εγώ είναι:
- Να "γίνω Μπούτχιας" όπως λέει και ο Κώστας, αλλά αυτό δεν προβλέπεται για το ορατό μέλλον...

Άρα; Τι προτείνεις;
Θα μπορούσε όμως...ο Bh να γίνει για λίγο symos,κάνοντας τα εξής :

- Μετακίνηση δεξιού ηχείου σε απόσταση ισοδύναμη μ'εκείνη του αριστερού από το πλευρικό τοίχωμα.Εάν το στερεοφωνικό τρίγωνο έτεινε τότε προς το ισοσκελές,δεν θα πείραζε και τόσο,υπό την προϋπόθεση πάντα να έφτιαχναν έτσι κάποιες καίριες ανισορροπίες μεταξύ των καναλιών...

- Πρόσκαιρη απόσπαση της πολυθρόνας από την τρέχουσα θέση δίπλα στο αριστερό ηχείο.

- Νέα συνεδρία λήψεων υπό τις ανωτέρω συνθήκες.

- Δεν θίγονται τα τραπεζάκια... :sneaky:
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.001
Reaction score
6.767
Θα μπορούσε όμως...ο Bh να γίνει για λίγο symos,κάνοντας τα εξής :

- Μετακίνηση δεξιού ηχείου σε απόσταση ισοδύναμη μ'εκείνη του αριστερού από το πλευρικό τοίχωμα.Εάν το στερεοφωνικό τρίγωνο έτεινε τότε προς το ισοσκελές,δεν θα πείραζε και τόσο,υπό την προϋπόθεση πάντα να έφτιαχναν έτσι κάποιες καίριες ανισορροπίες μεταξύ των καναλιών...

- Πρόσκαιρη απόσπαση της πολυθρόνας από την τρέχουσα θέση δίπλα στο αριστερό ηχείο.

- Νέα συνεδρία λήψεων υπό τις ανωτέρω συνθήκες.

- Δεν θίγονται τα τραπεζάκια... :sneaky:
Για το πρώτο, είδα ότι το έγραψες και στο προηγούμενο μήνυμα, αλλά μάλλον κάτι δεν καταλαβαίνω σωστά.

Το αριστερό και το δεξί ηχείο έχουν ακριβώς την ίδια απόσταση από τους πλαϊνούς τοίχους. Η μόνη διαφορά είναι πως πίσω από το αριστερό ηχείο υπάρχει η μικρή τζαμαρία η οποία κάνει μια μικρή εσοχή. Όμως αυτό είναι πίσω από το ηχείο και αν το μετακινήσω τότε δεν θα είναι συμμετρικά ως προς τους τοίχους, το οποίο θα υπέθετα πως παίζει μεγαλύτερο ρόλο.

Η μόνη άλλη διαφορά είναι πως το σημείο πρώτης ανάκλασης του αριστερού ηχείου μάλλον είναι (λόγω θέσης και ύψους) η TV και όχι ο τοίχος. Και η TV είναι 7-8cm πιο έξω από τον τοίχο, κάτι που ενδεχομένως δημιουργεί μια μικρή ανισορροπία. Οπότε θα μπορούσα να δοκιμάσω να φέρω το αριστερό ηχείο λίγο πιο μέσα. Εσύ όμως αν καταλαβαίνω καλά εννοείς κάτι άλλο.

Τίποτα μην πειράξεις.
Το μόνο που θα πείραζα θα ήταν να κατέβαζα 2-3db απο τα 30Hz και κάτω, να πάει η πορτοκαλί καμπύλη (στο L+R γράφημα) εκεί στα 90db. Νομίζω πως παραπάνω στρεσάρεις το ηχείο περισσότερο απο όσο πρέπει και δεν υπάρχει κανένας λόγος.
Δες την μπλε καμπύλη (πριν την διόρθωση) να καταλάβεις.
Να ρωτήσω κάτι που δεν καταλαβαίνω; Τα επίπεδα στις μετρήσεις υποδηλώνουν κάτι;
Θέλω να πω, στο REW έκανα "check levels" πριν ξεκινήσω τη μέτρηση. Μου είπε ΟΚ, αλλά μου φάνηκε λίγο χαμηλά οπότε το δυνάμωσα. Το τσέκαρα, πάλι ΟΚ είπε.

Οπότε θέλω να πω, αν το έβαζα λίγο πιο χαμηλά θα έλεγε π.χ. 85db και όχι 90db. Λάθος το έχω κάνει; Θα έπρεπε να το έχω καλιμπράρει κάπως;

Αντίστοιχα οι μετρήσεις με Dirac ενεργοποιημένο είναι χαμηλότερα από τις άλλες, γιατί το gain του Dirac το είχα στα -8db. Αν το έβαζα π.χ. στα -3db ή στα -12db, θα ήταν άλλα προφανώς τα levels των μετρήσεων.

Άρα, αυτό που λες σχετίζεται με το ότι λέει 90db συγκεκριμένα; Ή το λες απλά λόγω κλίσης της καμπύλης, άσχετα από το νούμερο που γράφει;
 

Μηνύματα
27.199
Reaction score
25.156
Ναι η αλήθεια είναι οτι η θέση της πολυθρόνας δεν είναι ότι καλύτερο δίπλα στο ΑΡ ηχείο.
Θα μπορούσε να πάει ανάμεσα στα ηχεία , όταν ΔΕΝ παίζει τζάκι. Καλύτερα θα επιδρούσε γενικά στην απορρόφηση αμφότερων των ηχείων.Τα δε τραπεζάκια θα μπορούσαν να λείπουν εντελώς ή να είχαν άλλες θέσεις.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.001
Reaction score
6.767
Ναι η αλήθεια είναι οτι η θέση της πολυθρόνας δεν είναι ότι καλύτερο δίπλα στο ΑΡ ηχείο.
Θα μπορούσε να πάει ανάμεσα στα ηχεία , όταν παίζει τζάκι. Καλύτερα θα επιδρούσε γενικά στην απορρόφηση αμφότερων των ηχείων.Τα δε τραπεζάκια θα μπορούσαν να λείπουν εντελώς ή να είχαν άλλες θέσεις.
Προφανώς και ισχύουν όλα αυτά. Και είμαι διατεθειμένος να βρούμε αν και πώς (με τι αλλαγές τέτοιου είδους) θα μπορούσε να βελτιωθεί περαιτέρω το αποτέλεσμα. Έτσι για "χάρη της επιστήμης", ή για "critical listening" που είπε και ο @Bhutia .

Βασικός στόχος όμως παραμένει να παίζει όσο γίνεται καλύτερα με τα έπιπλα στη θέση τους. Γιατί άντε, πες την πολυθρόνα τη σπρώχνεις λίγο στη μέση μια στο τόσο. Τα τραπεζάκια όμως, μόνο από περιέργεια θα μπορούσες να τα βγάλεις μια φορά για να δεις τι κερδίζεις.
 

Μηνύματα
27.199
Reaction score
25.156
Πωπω και είναι και τρία , δεν το είχα προσέξει το μικρό , ξέρεις τι θα γλυτώσεις απο ανακλάσεις έτσι και τα βγάλεις από το χώρο ?
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Για το πρώτο, είδα ότι το έγραψες και στο προηγούμενο μήνυμα, αλλά μάλλον κάτι δεν καταλαβαίνω σωστά.

Το αριστερό και το δεξί ηχείο έχουν ακριβώς την ίδια απόσταση από τους πλαϊνούς τοίχους. Η μόνη διαφορά είναι πως πίσω από το αριστερό ηχείο υπάρχει η μικρή τζαμαρία η οποία κάνει μια μικρή εσοχή. Όμως αυτό είναι πίσω από το ηχείο και αν το μετακινήσω τότε δεν θα είναι συμμετρικά ως προς τους τοίχους, το οποίο θα υπέθετα πως παίζει μεγαλύτερο ρόλο.

Η μόνη άλλη διαφορά είναι πως το σημείο πρώτης ανάκλασης του αριστερού ηχείου μάλλον είναι (λόγω θέσης και ύψους) η TV και όχι ο τοίχος. Και η TV είναι 7-8cm πιο έξω από τον τοίχο, κάτι που ενδεχομένως δημιουργεί μια μικρή ανισορροπία. Οπότε θα μπορούσα να δοκιμάσω να φέρω το αριστερό ηχείο λίγο πιο μέσα. Εσύ όμως αν καταλαβαίνω καλά εννοείς κάτι άλλο.



Να ρωτήσω κάτι που δεν καταλαβαίνω; Τα επίπεδα στις μετρήσεις υποδηλώνουν κάτι;
Θέλω να πω, στο REW έκανα "check levels" πριν ξεκινήσω τη μέτρηση. Μου είπε ΟΚ, αλλά μου φάνηκε λίγο χαμηλά οπότε το δυνάμωσα. Το τσέκαρα, πάλι ΟΚ είπε.

Οπότε θέλω να πω, αν το έβαζα λίγο πιο χαμηλά θα έλεγε π.χ. 85db και όχι 90db. Λάθος το έχω κάνει; Θα έπρεπε να το έχω καλιμπράρει κάπως;

Αντίστοιχα οι μετρήσεις με Dirac ενεργοποιημένο είναι χαμηλότερα από τις άλλες, γιατί το gain του Dirac το είχα στα -8db. Αν το έβαζα π.χ. στα -3db ή στα -12db, θα ήταν άλλα προφανώς τα levels των μετρήσεων.

Άρα, αυτό που λες σχετίζεται με το ότι λέει 90db συγκεκριμένα; Ή το λες απλά λόγω κλίσης της καμπύλης, άσχετα από το νούμερο που γράφει;
Ανατρέχω στο video από το εναρκτήριο μήνυμα...

Οι αποστάσεις καθενός ηχείου (μετρώντας χονδρικά από το κέντρο στην πρόσοψη ) ως προς το γειτονικό του πλευρικό τοίχωμα έχουν όμοια τιμή;

Το δε σχηματιζόμενο στερεοφωνικό τρίγωνο έχει διαγώνιο ή παράλληλο προς το τοίχωμα όπισθεν των ηχείων προσανατολισμό;
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.001
Reaction score
6.767
Οι αποστάσεις καθενός ηχείου (μετρώντας χονδρικά από το κέντρο στην πρόσοψη ) ως προς το γειτονικό του πλευρικό τοίχωμα έχουν όμοια τιμή;
Ναι, ακριβώς το ίδιο.

Το βλέπω κι εγώ στο screenshot ότι το δεξί φαίνεται να είναι πιο κολλημένο στον τοίχο, αλλά δεν είναι. Απλώς ο φακός είναι ευρυγώνιος και επειδή το δεξί το παίρνω πιο διαγώνια, χαλάει την προοπτική. Επίσης και η πολυθρόνα κανονικά δεν είναι τόσο κοντά όσο φαίνεται εκεί.

Αυτή είναι κάπως πιο αντιπροσωπευτική (αν και πάλι δεν την παίρνω ακριβώς κέντρο):

lr.jpg


Μόνη "παραφωνία" (καλά, με πολλούς αστερίσκους) η TV, που όπως είπα φέρνει την πρώτη ανάκλαση πιο κοντά στο αριστερό ηχείο.

Το δε σχηματιζόμενο στερεοφωνικό τρίγωνο έχει διαγώνιο ή παράλληλο προς το τοίχωμα όπισθεν των ηχείων προσανατολισμό;
Αυτό δεν το κατάλαβα ακριβώς πώς το εννοείς. Οι αποστάσεις των ηχείων είναι ίσες και από τον μπροστά τοίχο (τον "όπισθεν των ηχείων"). Η βάση του τριγώνου λοιπόν είναι παράλληλη με τον τοίχο αυτόν. Με την σημείωση και πάλι ότι το τζάμι είναι μέσα σε εσοχή, οπότε σε εκείνο το σημείο δημιουργείται μια μικρή ανισορροπία.

Πωπω και είναι και τρία , δεν το είχα προσέξει το μικρό , ξέρεις τι θα γλυτώσεις απο ανακλάσεις έτσι και τα βγάλεις από το χώρο ?
Έλα μωρέ, πάλι στο πάτωμα* θα ανακλώνται, ας γίνει η ανάκλαση μια ώρα αρχύτερα :p
(ναι, το ξέρω ότι κάποιος θα το πάρει στα σοβαρά και θα μου εξηγήσει γιατί δεν ισχύει αυτό που λέω)

*Αν και το πάτωμα τώρα που το σκέφτομαι είναι πλωτό όπως αυτά που αρέσουν στον @costas EAR (που είναι αυτός; :whistling: ), με υπόστρωμα που έφερα από Γερμανία γιατί εδώ δεν βρήκα τόσο ηχοαπορροφητικό.
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.339
Reaction score
79.282
Να ρωτήσω κάτι που δεν καταλαβαίνω; Τα επίπεδα στις μετρήσεις υποδηλώνουν κάτι;
Όχι
Λάθος το έχω κάνει; Θα έπρεπε να το έχω καλιμπράρει κάπως;
Όχι
Άρα, αυτό που λες σχετίζεται με το ότι λέει 90db συγκεκριμένα;
Όχι

:biggrin:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.315
Reaction score
125.168
που είναι αυτός;
Σας βλέπω να ασχολείστε με το τίποτα. :lol:

Εγώ δεν έχω κάτι να προσθέσω σε αυτά που ήδη είπα.

Φυσικά χρειάζεται να ασχοληθείς με το χώρο, όπως είπα, να πάρεις σαμπ, όπως είπα, να πάρεις τρινοβ, όπως είπα, και μερικά ακόμα ηχεία να κάνεις πεντάδα, όπως είπα.

Τι απ'ολα αυτά θα κάνεις, πότε θα το κάνεις, αν θα το κάνεις, είναι δικά σου θέματα.

Δεν έχω τίποτα περισσότερο να πω.
Έκλεισε το θέμα.


ΥΓ. Ισοστάθμιση, απ' όσο γνωρίζω, έκανε ο ζαπαντης, με Ντιράκ. Προφανώς δεν έχω να προσθέσω τιποτα. Μηδέν.
Δεν μπορώ να "διορθώσω" κάποιον που ξέρει τραγικά πολύ περισσότερα από μένα, δε παίζ.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.001
Reaction score
6.767
Σας βλέπω να ασχολείστε με το τίποτα. :lol:

Εγώ δεν έχω κάτι να προσθέσω σε αυτά που ήδη είπα.

Φυσικά χρειάζεται να ασχοληθείς με το χώρο, όπως είπα, να πάρεις σαμπ, όπως είπα, να πάρεις τρινοβ, όπως είπα, και μερικά ακόμα ηχεία να κάνεις πεντάδα, όπως είπα.

Τι απ'ολα αυτά θα κάνεις, πότε θα το κάνεις, αν θα το κάνεις, είναι δικά σου θέματα.

Δεν έχω τίποτα περισσότερο να πω.
Έκλεισε το θέμα.


ΥΓ. Ισοστάθμιση, απ' όσο γνωρίζω, έκανε ο ζαπαντης, με Ντιράκ. Προφανώς δεν έχω να προσθέσω τιποτα. Μηδέν.
Δεν μπορώ να "διορθώσω" κάποιον που ξέρει τραγικά πολύ περισσότερα από μένα, δε παίζ.
Χαχα, θα μείνω λοιπόν στην ιστορία αυτού του forum ως αυτός που, μετά από 10+ χρόνια, έκανε τον Κώστα να τραβήξει τη γραμμή και να πει "μην ξαναλέμε τα ίδια". Ή μάλλον, όχι να το πει (αυτό λέγεται συνέχεια), αλλά να το πράξει!

Σημειώστε τη μέρα συνάδελφοι! :rofl:
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Πώς να γίνει μπούτχιας ρε χαμενε; αυτός ξαπλώνει τα δικά του όπου βρει, τι σε κρεβάτια, τι σε καναπέδες, τι κάτω από νυφικά με τούλια...
Δεν βλέπω λόγο να τελειώσει ένα παιγνίδι
εγω παλι βλεπω
να βαρεθητε τα παιγνιδια σας να βγουν στσι αγγελιες ν' απολαυσουμε κι εμεις οι πτωχοι πσηφιακο πραμα
(και δωρο μια μηλοπιτα)
symos καλες ακροασεις !!
συντροφοι εισατε ολοι υπεροχοι !!
σνιφ ...
 

Μηνύματα
4.462
Reaction score
7.734
Ναι, ακριβώς το ίδιο.

Το βλέπω κι εγώ στο screenshot ότι το δεξί φαίνεται να είναι πιο κολλημένο στον τοίχο, αλλά δεν είναι. Απλώς ο φακός είναι ευρυγώνιος και επειδή το δεξί το παίρνω πιο διαγώνια, χαλάει την προοπτική. Επίσης και η πολυθρόνα κανονικά δεν είναι τόσο κοντά όσο φαίνεται εκεί.

Αυτή είναι κάπως πιο αντιπροσωπευτική (αν και πάλι δεν την παίρνω ακριβώς κέντρο):

View attachment 208854

Μόνη "παραφωνία" (καλά, με πολλούς αστερίσκους) η TV, που όπως είπα φέρνει την πρώτη ανάκλαση πιο κοντά στο αριστερό ηχείο.



Αυτό δεν το κατάλαβα ακριβώς πώς το εννοείς. Οι αποστάσεις των ηχείων είναι ίσες και από τον μπροστά τοίχο (τον "όπισθεν των ηχείων"). Η βάση του τριγώνου λοιπόν είναι παράλληλη με τον τοίχο αυτόν. Με την σημείωση και πάλι ότι το τζάμι είναι μέσα σε εσοχή, οπότε σε εκείνο το σημείο δημιουργείται μια μικρή ανισορροπία.



Έλα μωρέ, πάλι στο πάτωμα* θα ανακλώνται, ας γίνει η ανάκλαση μια ώρα αρχύτερα :p
(ναι, το ξέρω ότι κάποιος θα το πάρει στα σοβαρά και θα μου εξηγήσει γιατί δεν ισχύει αυτό που λέω)

*Αν και το πάτωμα τώρα που το σκέφτομαι είναι πλωτό όπως αυτά που αρέσουν στον @costas EAR (που είναι αυτός; :whistling: ), με υπόστρωμα που έφερα από Γερμανία γιατί εδώ δεν βρήκα τόσο ηχοαπορροφητικό.

το μονο που εχει ενδιαφερον να δοκιμασεις σε αυτα τα ομοαξονικα για μεναν τουλαχιστον ειναι την παρακατω διαταξη με κλιση μεχρι 15μοιρες.
αυτο βεβαια προυποθετει οτι οι βασεις μπορουν και αλλο να ανυψωθουν και τα ηχεια να μπορουν να στραφουν προς τα κατω.
1618325864551.png
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.560
Μηνύματα
2.864.438
Members
37.930
Νεότερο μέλος
l.koustimpis@visualacoust
Top