Ηχητική αναβάθμιση... από καρδιάς!

Μηνύματα
908
Reaction score
2.560
Εκτός αν μπορεί κάποιος εδώ να μου δώσει κάποια πιο συγκεκριμένη συμβουλή, ή μπορεί να μου πει σε ποιόν να απευθυνθώ για να με βοηθήσει. ΟΚ, μπορείς να βρεις εταιρείες που κάνουν ακουστικές μελέτες για στούντιο κλπ., αλλά εδώ είναι σαλόνι και οι δυνατότητες παρέμβασης περιορισμένες. Θέλω μεν δηλαδή κάποιον ιδανικά να δει τον χώρο και να δώσει κάποιες συμβουλές, αλλά δεν θα είχε νόημα μια κανονική μελέτη. Εκτός αν ξηλώσω τα ράφια της κουζίνας στον πίσω τοίχο να βάλω διαχύτες ξέρω γω.

Θα πω μια ιδέα , εύκολη, πρακτική και οικονομική ιδέα(βασικά δωρεάν αρχικά :tongue:).

Απ' τη στιγμή που ενδιαφέρεσαι για προϊόντα της π.χ. GIK , επικοινωνείς μαζί τους και ζητάς συμβουλή. Στη συνέχεια έρχεται σε επαφή μαζί σου συνεργάτης τους, δίνεις στοιχεία (φωτό, μετρήσεις αν έχεις, τι ζητάς, πιθανό budget κλπ) και αυτός προτείνει προιόντα της εταιρείας, τα οποία ταιριάζουν στο προφίλ των απαιτήσεων του πελάτη, καθως και τρόπους - σημεία τοποθέτησης αυτών. Νομίζω οτι τώρα κάνουν και σχέδιο του χώρου, χωρίς να είμαι απόλυτος. Έχουν μεγάλη ποικιλία προϊόντων, με αρκετές αισθητικές επιλογές και πλέον λογικά μεταφορικά ( παλιά ήταν φαρμάκι >:()

Από προσωπική εμπειρία, θεωρώ οτι προσπαθούν αρκετά και μπορούν να μπουν σε αρκετή λεπτομέρεια αν χρειαστεί.
Σίγουρα δεν εναι το ίδιο με μια εξειδικευμένη μελέτη του χώρου από κοντά, αλλά δε νομίζω οτι ένας δεδομένος οικιακός χώρος θα ωφεληθεί τόσο από αυτή τη διαδικασία (και το ανάλογο κόστος), καθώς οι 'ριζικές' αλλαγές μάλλον δεν είναι εφικτές... Στη συγκεκριμένη περίπτωση ειδικά, όπου η απόκριση συχνότητας δεν είναι μείζον πρόβλημα, αλλά μάλλον η αντήχηση και οι χρόνοι αυτής. Δε χάνεις τίποτα να ρωτήσεις, ακόμα κι αν προτιμήσεις άλλο κατασκευαστή θα έχεις έναν έτοιμο τυφλοσούρτη.

Το κάνουν επίσης ωραία κι αυτοί , σοβαροί Γερμανούχτεν μηχανικοί, αλλά ζητάνε παράδες, που επιστρέφονται βέβαια αν ψωνίσεις. Απλά η γκάμα τους είναι λίγο μικρότερη νομίζω, σε σχέση με τους Γκίκες.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.925
Κρεμαστά πάνελ, χοντρούτσικα.
Μου άρεσε και η ιδέα με τα ντουλάπια της κουζίνας.
Ναι και στην GIK
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.959
Reaction score
6.684
Θα πω μια ιδέα , εύκολη, πρακτική και οικονομική ιδέα(βασικά δωρεάν αρχικά :tongue:).

Απ' τη στιγμή που ενδιαφέρεσαι για προϊόντα της π.χ. GIK , επικοινωνείς μαζί τους και ζητάς συμβουλή.
Ναι, δεν είναι καθόλου κακή η ιδέα σου. Το έκανα και όταν φτιάξαμε το home office, όπου τελικά εκτός από τα δικά μου DIY panels πρόσθεσα και άλλα 7 από τη GIK.

Η αλήθεια είναι πως τότε δεν έμεινα και ενθουσιασμένος από το βάθος της ανάλυσής τους (κάποιες βασικές συμβουλές του τύπου πόσο ποσοστό της επιφάνειας πρέπει να καλύψεις κλπ.) ΟΜΩΣ, για να είμαι δίκαιος εξαρχής τους είπα ότι με ενδιαφέρει να πέσει το flutter echo για την ομιλία και δεν με ενδιαφέρει η μουσική στον συγκεκριμένο χώρο. Άρα σε πόσο βάθος να μπουν κιόλας; Δεν είχαν κάτι να αναλύσουν.

Οπότε θα αποφασίσω πρώτα αν είναι πιθανό να πάρω τα panels από τη GIK ή όχι. ΟΚ, μπορώ και να κάνω την επικοινωνία ακόμα και αν ξέρω ότι δεν πρόκειται να τα πάρω από εκεί, αλλά δεν μου αρέσει και πολύ αυτό. Με αυτή την έννοια ίσως καλύτερα με τους άλλους τους Γερμαναράδες που τους πληρώνεις (και άρα δεν δεσμεύεσαι, έστω ψυχολογικά και μπορείς να έχεις και υψηλότερες απαιτήσεις αφού πλήρωσες) αν και μετά και από το χτεσινό δεν θέλω να τους βλέπω ούτε ζωγραφιστούς (ενώ πριν ήθελα ας πούμε). 😝

Ευχαριστώ πάντως, όντως είναι σωστή κατεύθυνση! Γιατί όπως είπες κι εσύ (και σκεφτόμουν κι εγώ) μια πιο εξειδικευμένη μελέτη δεν θα άξιζε το κόστος της αφού δεν θα μπορούσε να υλοποιηθεί πλήρως. Εκτός αν το σκεφτούμε σοβαρά για τα ντουλάπια της κουζίνας, όπως λέει και ο dimi 😄
 

Μηνύματα
908
Reaction score
2.560
Εκτός αν το σκεφτούμε σοβαρά για τα ντουλάπια της κουζίνας, όπως λέει και ο dimi 😄
Εδώ που τα λέμε, είναι τόοοοσο απαραίτητη η κουζίνα; 🤔 :rolleyes:

Οπότε θα αποφασίσω πρώτα αν είναι πιθανό να πάρω τα panels από τη GIK ή όχι. ΟΚ, μπορώ και να κάνω την επικοινωνία ακόμα και αν ξέρω ότι δεν πρόκειται να τα πάρω από εκεί, αλλά δεν μου αρέσει και πολύ αυτό.
Καλέ γιατί; Ο πελάτης έχει πάντα δίκιο αφού (εκτός απ' τα ιατρεία, όπου έχουμε μόνο οι ιατροί :bigboss: :laugh:). Να πουλήσουν θέλουν, ας πείσουν για να τα καταφέρουν. Εγώ 100 φορές τον ζάλισα για ν' αποφασίσω για κάτι :geek:,
 

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
Καλημέρα. Έχω ανεβάσει μετρήσεις, όπως έγραψα το βασικό πρόβλημα εντοπίζεται στο RT60 που είναι αυξημένο σε όλο το φάσμα. Κατά τα άλλα (με τη βοήθεια και του Dirac) δεν εντοπίζονται προβλήματα που να είναι τόσο μεγάλα ώστε να απαιτούν στοχευμένη αντιμετώπιση.



Όπως έγραψα στο προηγούμενο μήνυμα, λέω σε πρώτη φάση να τοποθετήσω πάνελ στο ταβάνι πάχους 10cm αλλά με διάτρητη πρόσοψη, κάτι σαν αυτά δηλάδη (όχι απαραίτητα τα συγκεκριμένα, θα δω). Να ακολουθήσω δηλαδή τον κανόνα του @costas EAR "πουθενά εμφανής απορρόφηση".

Θα μου πεις τώρα, έτσι χύμα θα τα βάλεις; Χωρίς να ξέρεις που και πόσα και βασιζόμενος απλά σε έναν γενικό κανόνα; Ε ναι, μάλλον έτσι χύμα, σε κάποια διάταξη που να μην χτυπάει πολύ στο μάτι τέλος πάντων.

Εκτός αν μπορεί κάποιος εδώ να μου δώσει κάποια πιο συγκεκριμένη συμβουλή, ή μπορεί να μου πει σε ποιόν να απευθυνθώ για να με βοηθήσει. ΟΚ, μπορείς να βρεις εταιρείες που κάνουν ακουστικές μελέτες για στούντιο κλπ., αλλά εδώ είναι σαλόνι και οι δυνατότητες παρέμβασης περιορισμένες. Θέλω μεν δηλαδή κάποιον ιδανικά να δει τον χώρο και να δώσει κάποιες συμβουλές, αλλά δεν θα είχε νόημα μια κανονική μελέτη. Εκτός αν ξηλώσω τα ράφια της κουζίνας στον πίσω τοίχο να βάλω διαχύτες ξέρω γω.
οι λεξεις κλειδι θα μπορουσαν να ειναι συμμετρια και ομοιομορφια. Απο την στιγμη που δεν μπορεις να αλλαξεις την γεωμετρια του χωρου και να τοποθετησεις τα ηχεια ιδανικα ωστε να πετυχεις μια συμμετρια αριστερ και δεξια θα πρεπει να περαεις στο επομενο βημα που λεγεται παθητικη φροντιδα. Βεβαια δεν ειναι τοσο απλο να αγορασεις μια κουτα πανελ απορροφησης και να αρχιζεις να τα τοποθετεις στον τοιχο χωρις επαληθευση διοτι τοτε κινδυνευεις ναι μεν να μειωσεις τοσο το RT60 καθως και φαινομενα φλατερ εκο, αλλα να κανεις τον ηχο να ακουγεται μουντος ενω παραλληλα θα γινουν πιο αντιληπτες οι ανομοιομορφιες στις χαμηλες συχνοτητες. Επομενως το θεμα ακουστικη βελτιωση θα πρεπει να αφορα ολο το φασμα και οχι ενα συγκεκριμενο ευρος συχνοτητων. Επειδη προκειται για δικαναλο συστημα δεν απαιτειται απαραιτητα μια εκτεταμενη φροντιδα σε ολα τα τοιχωματικα ορια.

Θα σου προτεινα να ασχοληθεις αρχικα με τα τοιχωματα του χωρου εκεινου που οριζεται απο τα ηχεια και την θεση ακροασης και πιο συγκεκριμενα τα τοιχωματικα ορια αριστερα,δεξια και μπροστα. Την οροφη θα την αφηνα στο τελος διοτι ειναι κεκλιμενη.
Σιγουρα οτι τοποθετηθει αρχικα θα πρεπει να βρισκεται στο υψος των αυτιων. Εδω θα πρεπει να μελετησεις τα διαφορα προιοντα που κυκλοφορουν και σε πιο ευρος συχνοτητων δουλευουν. Τα πανελ απορροφησης δουλευουν αποτελεσματικοτερα οταν τοποθετουνται σε αποσταση απο τον τοιχο.
Οι διαχυτες δεν δουλευουν στο ιδιο ευρος συχνοτητων εν συγκρισει με πανελ απορροφησης που εχουν παρομοιες διαστασεις. Μπορεις με διαχυτες να μειωσεις το RT60 και να εξαλειψεις φαινομενα φλατερ εκο. Συνηθως χρησιμοποιουνται σε συνδυασμο με πανελ απορροφησης
Broadband Absorbers. Καποιος που ασχοληθηκε με το θεμα κατασκευη κτλπ ειχε την αποψη οτι καλο ειναι να τοποθετουνται στα πλευρικα τοιχωματα διαχυτες που διαχεουν τον ηχο σε μια κατευθυνση δλδ η διαχυση να πραγματοποιειται στο οριζοντιο επιπεδο και οχι σε 2 επιπεδα με επιπλεον κατευθυνση το δαπεδο και την οροφη. Οι διαχυτες μπορουν να χρησιμοποιηθουν και ως εργαλειο τιουνινγκ, σαν να λεμε να προσδωσουν ενα χαρακτηρα στην αιθουσα αλλα το που ακριβως βολευουν για αυτη την περιπτωση μπορει κανεις μονον με το αυτι και δοκιμες σε διαφορες θεσεις.
Προσωπικα θα ξεκινουσα βημα βημα τις δοκιμες τοποθετησης και κατοπιν επαληθευση με μετρησεις και ακροαση, πριν τοποθετησω κατι οριστικα.
 

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
Μια γερμανικη εταιρεια που ασχολειται με το θεμα και ειναι γνωστη ειναι η mbakustik.
Μπορεις να διαβασεις, να παρεις μια ιδεα, στα αγγλικα
 


Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Δεν υπεθεσα τιποτε απο το προηγουμενο ποστ μου...
Δε χρειαζεσαι κανενα ιδιαιτερο παχος σε κανενα πανελ για το θεμα σου και καμια μετρηση, ομορφο αισθητικα και λεπτο αρκει.

Η διαχυση ειναι το κερασακι στην τουρτα ,εδω μπαινουν τρενα...
Αυτη χρειαζεται οταν εχει ερθει η εικονα σου , εαν ακολουθησεις αναποδη πορεια για να επιτυχεις παρομοιο αποτελεσμα θες τις εξης προυποθεσεις:
1) αποσταση απο τους διαχυτες αναλογως του βαθους
2)μεγαλο αριθμο
3)μεγαλο βαθμο απορροφησης του υλικου κατασκευης τους(που απο αυτο θα φτιαχτει η εικονα κυριως και οχι απο το μοτιβο)
4)το μοτιβο μπορει να φερει φασικα προβληματα οποτε μονο ενας τυπος διαχυσης ειναι ασφαλης εδω...


Τωρα μπορεις να παρεις τους αγγλους γαλλους προτογαλλους, τη γκικ και τη μιγκ :p
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.959
Reaction score
6.684
Τωρα μπορεις να παρεις τους αγγλους γαλλους προτογαλλους, τη γκικ και τη μιγκ :p
Χαχα, θα ίσχυε αυτό αν είχα καταλάβει επακριβώς τι λες. Αλλά δεν τα'χω πιάσει όλα.

Δε χρειαζεσαι κανενα ιδιαιτερο παχος σε κανενα πανελ για το θεμα σου και καμια μετρηση, ομορφο αισθητικα και λεπτο αρκει.
Αρχικά, για ποιό θέμα μιλάς εδώ; Για το RT60; Ή για το θέμα της σκηνής που ανέφερα; Μάλλον το δεύτερο, σωστά;

Και αυτό που λες στην ουσία αν κατάλαβα καλά, είναι πως η σκηνή θα έρθει μέσω της συμμετρίας. Και ότι αν πετύχεις αυτό, μετά μπορείς να προσθέσεις διάχυση ως το κερασάκι στην τούρτα. Αλλά αν θες να φέρεις τη σκηνή μέσω διάχυσης, τότε θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις πολύ περισσότερους διαχύτες, με μεγαλύτερη απορρόφηση κλπ.

Σωστά;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Κολοκύθια. Πολύ φασαρία για το τίποτα.
Χωρίς λόγο.

Βάλε ο,τι μπορείς κι ο,τι σου αρέσει στο μάτι, όπου μπορείς κι όσο περισσότερο μπορείς.

Άμα μπορείς να βάλεις κι άλλο, βάλε κι άλλο.

Όσο πιο πολλά τόσο το καλύτερο, και δεν έχει σημασία τι θα βάλεις, αρκεί να μην έχει εμφανή απορρόφηση.

Πραγματική διάχυση σε μικρούς χώρους δεν υφίσταται, όλα αυτά είναι αιολα. Να πέσουν οι χρόνοι, δηλαδή να αυξηθεί ο Ρυθμός μείωσης της έμμεσης ενέργειας του χώρου, ώστε ο λόγος άμεσης προς έμμεση να βελτιωθεί. Αυτά.

Όλα όσα γράφτηκαν έχουν τη λογική τους, αλλά στην πράξη τίποτα δεν έχει ιδιαίτερη σημασία πέραν της ποσότητας των υλικών.

Ξεκινάς με γκολ από τα αποδυτήρια, με τα καρδιοειδη φακ εβριθινγκ, εμείς οι κοινοί θνητοί απλώς ζηλεύουμε. :drinks:
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
..ετσι οπως τα λεει ο Ear, δεδομενου συνθηκων, οι προτασεις εγκειται ως προς την αισθητικη,
σα slut που ειμαι αλητισσα μαιμου..μπορω να προτεινω σλατ - ως ιδεα, αν και δεν θελουμε διαχυση αλλα απορροφηση.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
οι προτασεις εγκειται
τι με χει πιασει απο το πρωι σημερα με το συνακτικο και την ορθογραφια ...
η οποιαδηποτε προταση εγκειται
οι προτασεις ερχονται προς
 
Last edited:

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Ποιο απλό απτό να παρεις την μπρεζερα από εκεί που βρίσκεται δε γινεται :laugh:.
Ότι κάνεις εάν θέλεις να έχει όμορφο αισθητικα αποτέλεσμα και τη σύμφωνη γνώμη δε χρειάζεται ποσότητα αλλά στρατηγική.
Στις χαμηλές συχνοτητες εάν χτυπήσεις μόνο τα στάσιμα έχεις κερδίσει ήδη....
Εδώ "παίζεις" με συντονισμενες παγίδες* ή και με πολλαπλά σαμπς.

Οι χρόνοι σε μια οικία με πράγματα είναι γενικα οκ, αρκεί να υπάρχει ισορροπία στις πρώτες ανακλάσεις ή απόσταση από τα όρια τέτοια που είναι μεγαλύτερη απτης ακρόασης...
Δύο, τρία πανελακια 5 εκατοστα πάχους κοντά στους τοίχους των ηχείων με εικαστικό περιεχόμενο θα φέρει αποτέλεσμα χωρίς να πέσουν οι χρόνοι μέσουψηλά τόσο, αλλά, και να βελτιωθεί το εικονιζειν σου.
Χρησιμοποιώντας διάχυση σε μια χαοτική κατάσταση δε φέρνει αποτέλεσμα εξήγησα πάνω.
Να στο πω αλλιώς απλά, εάν υπερβάλει η απορρόφηση και κάνεις μουντο έναν χώρο, τότε η εικόνα θα γίνει απολυτοτατα καρφί, αλλά δισδιάστατη,περαν της κακης ακουστικής....
Εάν προσθέσεις διάχυση αυξάνεις τους χρόνους με ανακατανομή δείνοντας την Τρίτη διάσταση στην ήδη αφύσικα σταθερή εικόνα...
*φυσικά μπορείς να γεμίσεις τα πάντα όλα όπως γράφτηκε εάν αυτό σας αρέσει.
Κάνε το απλό πάρε μαξιλάρια και τοποθέτησε δίπλα στα ηχεία, η στους τοίχους ή ακόμη και δεσ τα πρόχειρα δεξιά και αριστερά του κάθε ηχείου εξέχοντα 15 εκατοστά και μιλάμε...
 



Τελευταια Μηνυματα

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top