Ηχητική αναβάθμιση... από καρδιάς!

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.557
Reaction score
37.822
..δεν εχεις ακουσει το δικο μου χαλι χωρο.. 8-)
Αθηνα δεν εισαι ? θα το βαλω στο προγραμμα καποια στιγμη.. :)
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.952
Reaction score
20.464
Bolt Thrower στο επόμενο βίντεο για να αναδειχθεί η ποιότητα του ηχείου και τα σπάνια συναισθήματα που προκαλεί ένα καταξιωμένο μουσικό σύνολο με περγαμηνές...:lol:

Headbanging is NOT optional!
M' αρέσεις εσύ! :biggrin: :thumbsup:
Εννοείται πως είσαι ευπρόσδεκτος, όποτε το θελήσεις.
Αν και, όπως έχω ξαναπεί, μην περιμένεις να ακούσεις τίποτα συγκλονιστικό στον δικό μου χώρο.
Θα έρθω κι εγώ!:tongue: Δεν είμαι ζώο κι ούτε θα φέρω τη μουσική μου μαζί μου...:sneaky: Θα τη βρω στο Spotify σου...:biggrin:
Έχει μείνει και πίσω το θέμα του treatment, κυνηγάω τον Ζαπ αλλά πάει με τους δικούς του ρυθμούς 😄
Αυτό είναι το μόνο σίγουρο.
 

Μηνύματα
115
Reaction score
236
Γιατί το κόστος αυτού που έκανα είναι συγκρίσιμο (αν όχι χαμηλότερο) και καλύπτει τις προδιαγραφές που έθεσα στο προηγούμενο post, ενώ το Raspberry όχι.

Συγκεκριμένα, ναι, υπάρχουν πολλά software για streaming στο Raspi (Volumio, Moode, Kodi κλπ.) αλλά με κανένα (απ'όσο ξέρω) δεν μπορείς να ανοίξεις όποιο app θες στο κινητό και να του πεις να κάνει stream/cast στον streamer.
Η αλήθεια είναι ότι μόνο Spotify renderer χρειάζομαι και το moode τζαμπαντάν παίζει μια χαρά bit perfect. Το tidal είναι πιο μπελαλίδικο από ότι έχω καταλάβει. Επίσης μπορεί να δεχτεί σήμα σαν airplay device το οποίο θα είναι ανιχνεύσιμο στο δίκτυο σου αν παίζεις με απλ. Το Bluetooth connection δεν το χω ψάξει. Αλλά οκ δέχομαι το επιχείρημα της νοοτροπίας αυτής της λύσης :)
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.012
Reaction score
6.797
Δεν το ανέφερα τότε, αλλά πριν κάποιο καιρό είχα τη χαρά να φιλοξενήσω στο σπίτι τον αγαπητό μας @Decembered, για κουβέντα, μπίρες και λίγη ακρόαση, την οποία χρησιμοποιήσαμε απλώς ως πρόσχημα για να γνωριστούμε.

Φυσικά, πριν το κανονίσω έπρεπε να ζητήσω και άδεια από τη συμβία, όπου η παντόφλ...εεεε...ο διάλογος, μπορούμε όλοι να φανταστούμε να πηγαίνει κάπως έτσι:

- Αγάπη μου, την Παρασκευή θα έρθει στο σπίτι κάποιος από το φόρουμ
- Ποιο φόρουμ, αυτό με τους παλαβούς που λέτε για τα ηχεία σας;
- Ναι, αυτό
- Και τι θα κάνετε;
- Ακρόαση
- Ωχ, κατάλαβα. Θα μου μπαστακωθεί εδώ όλο το βράδυ και θα παίζετε μουσική στη διαπασών, ή θα βάλετε κι εκείνα τα τσίου τσίου σαν την άλλη φορά με τον άλλον τον περίεργο; Που μου'χετε μαζευτεί όλοι οι ανώμαλοι εκεί μέσα και ασχολείστε με βλακείες, αντί να με πας καμιά βόλτα, αχαΐρευτε, τι σε θέλουμε εδώ μέσα,
που δεν...

Θεωρητικά όμως. Γιατί στην πραγματικότητα, ο διάλογος ήταν ο εξής:

- Να σου πω, την Παρασκευή κανονίσαμε να έρθει η μαϊμού
- ΟΚ, και τι θα κάνετε;
- Ακρόαση
- Ακρόαση; Με το treatment τι έγινε;
- Τι να έγινε, τίποτα ακόμα.
- Ε και τι ακρόαση θα κάνετε τότε;
- Ε θα κάνουμε, οκ, δεν παίζει τέλεια, αλλά καλά είναι.
- Τι καλά μωρέ, που χτυπάς παλαμάκι και ακούς το βζζζιιν για μια ώρα. Δηλαδή εσύ τώρα είσαι ΟΚ να έρθει άνθρωπος για ακρόαση; Το'χουμε πει τόσο καιρό να το κάνουμε για να ησυχάσει το κεφάλι μας, όχι μόνο για τη μουσική. Και το συζητάτε με τον άλλον τόσο καιρό και δεν έχετε κάνει τίποτα,
και...

Παιδιά, I shit you not. Έφαγα παντόφλα επειδή ΔΕΝ έχω κάνει treatment. Και είχα και το θράσος να καλέσω άνθρωπο στο σπίτι... :rofl:

Οπότε, μιας και έχουμε νέα σεζόν και νέα ξεκινήματα, ήρθε και η ώρα και για νέα projects.

Το λοιπόν, για όσους θυμούνται, ως προς τα ηχεία η εγκατάσταση στον χώρο μου στέφθηκε με αρκετή επιτυχία όσον αφορά την τονική ισορροπία, με μελανό σημείο όμως το RT60 του χώρου, που είναι αρκετά μεγάλο. Το treatment λοιπόν χαρακτηρίζεται επιβεβλημένο, όχι για να λύσει τονικές ανισορροπίες ή προβλήματα, αλλά για να χαμηλώσει across the board το RT60.

Για να φτάσουμε όμως να συζητήσουμε αυτό το θέμα και τις λεπτομέρειές του (υλικά, τοποθέτηση κλπ.), πρέπει να απαντηθούν πρώτα 3 άλλα -διαφορετικά- ερωτήματα, τα οποία θα θέσω ένα ένα με τη σειρά για να μην εκτροχιαστεί η συζήτηση.

Το πρώτο ερώτημα λοιπόν είναι το εξής: Πίσω από τα ηχεία, έχω μια κατασκευή από γυψοσανίδα, που περιλαμβάνει το τζάκι, δύο διακοσμητικά "δοκάρια" πάνω και κάτω και έναν ψευδότοιχο βάθους περίπου 10cm στην πλάτη (το γκρι κομμάτι), όπως φαίνεται και στην παρακάτω φωτό.

1662751922555.png


Το κάτω δοκάρι είναι κούφιο και έχει ανοίγματα δεξιά και αριστερά για να τραβάει αέρα το τζάκι. Το πρόβλημα τώρα με αυτή την κατασκευή είναι πως ο έξυπνος ο γυψοσανιδάς που μου το έφτιαξε, έβαλε παντού ορυκτοβάμβακα και πετροβάμβακα πίσω από τις γυψοσανίδες, για υποτιθέμενη "ηχομόνωση" (δεν ξέρω από τι). Σε άλλα σημεία που είναι κλεισμένες οκ, δεν υπάρχει θέμα, στο συγκεκριμένο όμως σημείο όπως είπα είναι ανοιχτό και όχι μόνο αυτό, δημιουργείται και ροή αέρα λόγω του τζακιού. Η εικόνα μέσα από το κάτω δοκάρι (από το πλαϊνό άνοιγμα) είναι κάπως έτσι:

1662751980847.png


όπου γίνεται φανερή και όλη η μαεστρία του αξεπέραστου αυτού μάστορα.

Άρα, το πρώτο ερώτημα είναι, πιστεύετε πως είναι επιβεβλημένο να γκρεμιστεί και να ξαναχτιστεί αυτό το κομμάτι ώστε να αφαιρεθεί ο πετροβάμβακας; Εννοώ για λόγους υγείας. Έχω ψάξει αρκετά, δεν μπορώ να πω ότι έχω βγάλει συμπέρασμα. Έχω βρει απόψεις του τύπου "καλό είναι" κλπ., αλλά όχι κάτι πολύ concrete. Και επειδή ήδη έχουν περάσει κάποια χρόνια από τότε που μπήκαμε στο σπίτι, δεν θέλω να το αφήσω άλλο.

Ξέρω ότι αυτή η ερώτηση μοιάζει παντελώς άσχετη με το θέμα μας (το treatment), αλλά δεν είναι. Αν είναι όλη αυτή η κατασκευή να πρέπει να γκρεμιστεί (κάτι που δεν προτιμάω προφανώς, γιατί είναι τεράστια αναστάτωση), αλλάζουν ίσως και τα δεδομένα στο τι θα γίνει μετά.

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τη συμβολή σας σε αυτή τη συζήτηση, που προμηνύεται... μακρά! :party:
 




wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.952
Reaction score
20.464
@symos Θα πρότεινα να μιλήσεις με επαγγελματία του χώρου της ακουστικής. Ίσως να μπορεί να σου προτείνει λύσεις που δεν απαιτούν μερεμέτια.
 

Μηνύματα
3.112
Reaction score
10.291
Λοιπόν …..
θα ήθελα να σχολιάσω το πρώτο θέμα με την …..παντόφλα (αν μου επιτρέπεται ) εάν ισχύει το δεύτερο σενάριο με τα treatments , έχω να πω ότι η συμβία σου είναι ΓΑΤΑ …. Respect. Σ έστειλε αδιάβαστο.

Επι του τεχνικού θέματος, νομίζω (βλεπω σε τηλεφωνο), ότι πρόκειται για πάπλωμα υαλοβαμβακα, και όχι πετροβαμβακα ή ορυκτοβαμβακα. Αν είναι όντως έτσι, εγώ θα τον έβγαζα χθες, αν μάλιστα υπάρχει κυκλοφορία (εντός αυτού που ονομάζεις δοκάρι) του αέρα του τζακιού, που έρχεται σε επαφή με τέτοια υλικά (και με τρία, αλλά ιδίως με υαλοβαμβακα) και παρασύρει μικρόίνες και σκόνη από αυτά , είναι σοβαρό λάθος με επίπτωση στην υγεία σας. Το τζάκι έχει τζαμί και μάλλον είναι ενεργειακό και αν έχει βαντιλατερ, αυτό ρουφάει τα βλαβερά σωματίδια και τα επαναφέρει στο χώρο και τα αναπνέετε. Η κυκλοφορία του αέρα για την αναπνοή του τζακιού γίνεται με σπιράλ αλουμινίου ή ινοξ , συνήθως Φ100
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.012
Reaction score
6.797
Επι του τεχνικού θέματος, νομίζω (βλεπω σε τηλεφωνο), ότι πρόκειται για πάπλωμα υαλοβαμβακα, και όχι πετροβαμβακα ή ορυκτοβαμβακα. Αν είναι όντως έτσι, εγώ θα τον έβγαζα χθες, αν μάλιστα υπάρχει κυκλοφορία (εντός αυτού που ονομάζεις δοκάρι) του αέρα του τζακιού, που έρχεται σε επαφή με τέτοια υλικά (και με τρία, αλλά ιδίως με υαλοβαμβακα) και παρασύρει μικρόίνες και σκόνη από αυτά , είναι σοβαρό λάθος με επίπτωση στην υγεία σας. Το τζάκι έχει τζαμί και μάλλον είναι ενεργειακό και αν έχει βαντιλατερ, αυτό ρουφάει τα βλαβερά σωματίδια και τα επαναφέρει στο χώρο και τα αναπνέετε.
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Ελπίζω πραγματικά να μην είναι υαλοβάμβακας, έχω ακούσει κι εγώ ότι είναι το πιο επικίνδυνο από τα τρία. Αν καταλαβαίνω όμως καλά, εσύ θα πρότεινες να απομακρυνθεί ακόμα κι αν είναι πετροβάμβακας, σωστά;

Το τζάκι είναι ενεργειακό αλλά χωρίς βεντιλατέρ. Ακόμα κι έτσι όμως δημιουργείται φυσική ροή που δεν είναι αμελητέα, σίγουρα κάποιες μικροΐνες τις τραβάει. Οπότε αν τις θεωρούμε επικίνδυνες, πρέπει να ξηλωθεί.

Από τα δύο υλικά που φαίνονται στη φωτό νομίζω το πιο "ύποπτο" είναι αυτό δεξιά και αριστερά με την επένδυση αλουμινίου, το άλλο στη μέση (αυτό που έχει πέσει) είναι διαφορετικό και μάλλον ορυκτοβάμβακας (είναι μαλακό και πιο σκουρόχρωμο).

Βρήκα ένα κομμάτι από το ύποπτο λοιπόν με το αλουμίνιο και το έβγαλα μια καλύτερη φωτό από το πλάι, δεν ξέρω από αυτή αν μπορείς να καταλάβεις αν είναι υαλο- ή πετρο-.

1662800718509.jpg


Όχι πως έχει μεγάλη σημασία αν ισχύει πως ό,τι και να'ναι πρέπει να αφαιρεθεί, απλά έτσι για να μου φύγει η περιέργεια.

Λοιπόν …..
θα ήθελα να σχολιάσω το πρώτο θέμα με την …..παντόφλα (αν μου επιτρέπεται ) εάν ισχύει το δεύτερο σενάριο με τα treatments , έχω να πω ότι η συμβία σου είναι ΓΑΤΑ …. Respect. Σ έστειλε αδιάβαστο.
Χαχα, όντως ισχύει, true story 😄

@symos Θα πρότεινα να μιλήσεις με επαγγελματία του χώρου της ακουστικής. Ίσως να μπορεί να σου προτείνει λύσεις που δεν απαιτούν μερεμέτια.
Δεν το έχω αποκλείσει αυτό για εκείνο το στάδιο, απλά το αν θα πρέπει να ξηλωθεί ή όχι η γυψοσανίδα όπως βλέπεις δεν έχει να κάνει σε πρώτη φάση με την ακουστική. Εννοώ, αν πρέπει να ξηλωθεί ούτως ή άλλως για λόγους υγείας, θα δούμε μετά αν μπορεί η νέα κατασκευή να βοηθήσει και στην ακουστική. Αλλά αν δεν χρειάζεται να ξηλωθεί, δεν πρόκειται να μπω σε τέτοια δουλειά.
 

Μηνύματα
3.112
Reaction score
10.291
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Ελπίζω πραγματικά να μην είναι υαλοβάμβακας, έχω ακούσει κι εγώ ότι είναι το πιο επικίνδυνο από τα τρία. Αν καταλαβαίνω όμως καλά, εσύ θα πρότεινες να απομακρυνθεί ακόμα κι αν είναι πετροβάμβακας, σωστά;

Το τζάκι είναι ενεργειακό αλλά χωρίς βεντιλατέρ. Ακόμα κι έτσι όμως δημιουργείται φυσική ροή που δεν είναι αμελητέα, σίγουρα κάποιες μικροΐνες τις τραβάει. Οπότε αν τις θεωρούμε επικίνδυνες, πρέπει να ξηλωθεί.

Αν το δοκάρι είναι ο «αγωγός» που παίρνει τον «κρύο» αέρα από χαμηλά και αφού τον ζεστάνει τον βγάζει , από κάποιες γρίλιες στο πάνω μέρος του τζακιού , τότε τα βγάζεις χθες, ότι και αν είναι.
Αν ο αέρας αυτός πάει αποκλειστικά στον χώρο καύσης τότε τα σωματίδια στροβιλίζονται (δεν καίγονται) και απάγονται μέσω της καμινάδας και δεν μπαίνουν στο σπιτι, εφόσον το τζαμί είναι κλειστό.


Από τα δύο υλικά που φαίνονται στη φωτό νομίζω το πιο "ύποπτο" είναι αυτό δεξιά και αριστερά με την επένδυση αλουμινίου, το άλλο στη μέση (αυτό που έχει πέσει) είναι διαφορετικό και μάλλον ορυκτοβάμβακας (είναι μαλακό και πιο σκουρόχρωμο). Ναι ο υαλοβάμβακας είναι κίτρινος.

Βρήκα ένα κομμάτι από το ύποπτο λοιπόν με το αλουμίνιο και το έβγαλα μια καλύτερη φωτό από το πλάι, δεν ξέρω από αυτή αν μπορείς να καταλάβεις αν είναι υαλο- ή πετρο-.

View attachment 262988

Όχι πως έχει μεγάλη σημασία αν ισχύει πως ό,τι και να'ναι πρέπει να αφαιρεθεί, απλά έτσι για να μου φύγει η περιέργεια.
 

Μηνύματα
4.462
Reaction score
7.734
ε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Ελπίζω πραγματικά να μην είναι υαλοβάμβακας, έχω ακούσει κι εγώ ότι είναι το πιο επικίνδυνο από τα τρία. Αν καταλαβαίνω όμως καλά, εσύ θα πρότεινες να απομακρυνθεί ακόμα κι αν είναι πετροβάμβακας, σωστά;

Το τζάκι είναι ενεργειακό αλλά χωρίς βεντιλατέρ. Ακόμα κι έτσι όμως δημιουργείται φυσική ροή που δεν είναι αμελητέα, σίγουρα κάποιες μικροΐνες τις τραβάει. Οπότε αν τις θεωρούμε επικίνδυνες, πρέπει να ξηλωθεί.

Από τα δύο υλικά που φαίνονται στη φωτό νομίζω το πιο "ύποπτο" είναι αυτό δεξιά και αριστερά με την επένδυση αλουμινίου, το άλλο στη μέση (αυτό που έχει πέσει) είναι διαφορετικό και μάλλον ορυκτοβάμβακας (είναι μαλακό και πιο σκουρόχρωμο).

Βρήκα ένα κομμάτι από το ύποπτο λοιπόν με το αλουμίνιο και το έβγαλα μια καλύτερη φωτό από το πλάι, δεν ξέρω από αυτή αν μπορείς να καταλάβεις αν είναι υαλο- ή πετρο-.
ολα αυτα τα υλικα πετροβαμβακας/ορυκτοβαμβακας/υαλοβαμβακας χρησιμοποιουνται ειδικα εδω στην Γερμανια κατα κορον σε σωληνωσεις, εσωτερικες και εξωτερικες τοιχοποιιες, στεγες κτλπ αλλα ειναι θα λεγαμε σε χωρο <<σφραγισμενο>> ετσι ωστε αυτες οι μικροινες να μην διοχετευονται στο περιβαλλον. Δεν ειναι πλεον καρκινογονα ως υλικα αλλα μπορει να προκαλεσουν ερεθισμο κτλπ και καλο ειναι να τα απομακρυνεις απο κει. Παιζει βεβαια ρολο τοσο η ποσοτητα οσο και οι διαστασεις ενος χωρου αλλα οπως και να χει καλο ειναι να τα απομακρυνεις.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.012
Reaction score
6.797
Αν το δοκάρι είναι ο «αγωγός» που παίρνει τον «κρύο» αέρα από χαμηλά και αφού τον ζεστάνει τον βγάζει , από κάποιες γρίλιες στο πάνω μέρος του τζακιού , τότε τα βγάζεις χθες, ότι και αν είναι.
Ακριβώς, ο αέρας μπαίνει από εκεί και βγαίνει ζεστός ξανά στο δωμάτιο από γρίλιες που είναι πάνω από το τζάκι.
(η εισαγωγή αέρα για την καύση είναι άλλη και γίνεται απ'έξω, μέσω σπιράλ όπως είπες στο προηγούμενο μήνυμα)

Ωραία, οπότε νομίζω είσαι σαφέστατος πως πρέπει να ξηλωθεί άμεσα, σίγουρα πριν ανάψουμε ξανά το τζάκι. Τώρα για το τι ζημιά μπορεί να έχει γίνει τα προηγούμενα χρόνια, θα προσπαθήσω απλά να μην το σκέφτομαι, δεν έχω και άλλη επιλογή. 😟

-----------

Αφού απαντήθηκε λοιπόν αυτό, πάμε στο δεύτερο ερώτημα, για να μπαίνουμε σιγά σιγά και στο juicy κομμάτι. :)

Μπορεί να ξηλωθεί μόνο το κάτω δοκάρι (και ίσως και μέρος του θερμοθαλάμου του τζακιού) και να αφαιρεθούν τα υλικά, ή μπορεί να ξηλωθεί και όλος ο γκρι ψευτότοιχος από πίσω. Το πρώτο είναι προφανώς μικρότερη δουλειά, το δεύτερο είναι μεγαλύτερη αλλά αφού θα μπούμε που θα μπούμε σε τόσο μεγάλη αναστάτωση, ίσως αξίζει να μπει και treatment πίσω από όλη την επιφάνεια.

Όπως είπα από πίσω ο ψευτότοιχος έχει βάθος περίπου 10cm, οπότε μια διάτρητη γυψοσανίδα και από πίσω κάποιο απορροφητικό υλικό ίσως να βοηθούσε. Πρέπει βέβαια να απαντηθεί και το ερώτημα με τι θα καλυφθεί η διάτρητη, μια επιλογή ίσως να ήταν ταπετσαρία (τώρα είναι πατητή τσιμεντοκονία, ίσως κάτι που να μοιάζει σε αυτό για να μην αλλάξει πολύ όψη και θέλει μετά κι άλλες αλλαγές για να ισορροπήσει). Σε πρόσφατη κουβέντα ο @costas EAR είπε ότι θεωρεί πως θα έκανε δουλειά η ταπετσαρία, ακόμη κι αν δεν ήταν ηχοπερατή.

Πέραν αυτού, treatment (στη μορφή panels) θα μπεί σίγουρα στο ταβάνι. Εκεί δεν έχω θέμα, μπορώ να βάλω πολλά, από τη μία άκρη του δωματίου μέχρι την άλλη (κουζίνα). Το ερώτημα είναι αν πρέπει να μπει treatment και στον μπροστινό τοίχο ή η διαφορά δεν θα είναι τόσο μεγάλη ώστε να αξίζει το επιπλέον μερεμέτι.

Θεωρητικά λόγω καρδιοειδούς δεν έχω μεγάλο θέμα εκεί, είναι και ένας λόγος που πρότεινε και ο Ζαπ καρδιοειδή εξαρχής. Επειδή είχε δει τον ψευτότοιχο, τον θάλαμο του τζακιού κλπ και φοβόταν μην κουδουνίζει. Και η αλήθεια είναι πως δεν φαίνεται να υπάρχει θέμα, ακουστό ή στις μετρήσεις. Αλλά όσο να'ναι μια επιπλέον απορροφητική επιφάνεια θα βοηθήσει να συμμαζέψει περαιτέρω έστω το RT60 και ίσως βοηθήσει και λίγο με τη "σκηνή"; Που αυτή τη στιγμή δεν τα πάω και πολύ καλά και δεν ξέρω και πώς να το βελτιώσω.

Μια άποψη του δωματίου για να πάρετε μια αίσθηση είναι η παρακάτω. Τα ηχεία είναι στον τοίχο του τζακιού και η θέση ακρόασης η πολυθρόνα απέναντι. Το ταβάνι όπως βλέπετε είναι κεκλιμένο και εκεί έχω άδεια να βάλω όσα πάνελς θέλω.

1662847097919.png
 

Μηνύματα
3.112
Reaction score
10.291
Ακριβώς, ο αέρας μπαίνει από εκεί και βγαίνει ζεστός ξανά στο δωμάτιο από γρίλιες που είναι πάνω από το τζάκι.
(η εισαγωγή αέρα για την καύση είναι άλλη και γίνεται απ'έξω, μέσω σπιράλ όπως είπες στο προηγούμενο μήνυμα)

Ωραία, οπότε νομίζω είσαι σαφέστατος πως πρέπει να ξηλωθεί άμεσα, σίγουρα πριν ανάψουμε ξανά το τζάκι. Τώρα για το τι ζημιά μπορεί να έχει γίνει τα προηγούμενα χρόνια, θα προσπαθήσω απλά να μην το σκέφτομαι, δεν έχω και άλλη επιλογή. 😟

-----------όπως σωστά αναφέρθηκε , υποτίθεται ότι πλέον τα υλικά δεν εινσι καρκινογόνα , αλλά το θέμα με αυτά είναι ότι επιβαρύνουν το αναπνευστικό , το άσθμα και ίσως δερματικά , τεσπα…..

Αφού απαντήθηκε λοιπόν αυτό, πάμε στο δεύτερο ερώτημα, για να μπαίνουμε σιγά σιγά και στο juicy κομμάτι. :)

Μπορεί να ξηλωθεί μόνο το κάτω δοκάρι (και ίσως και μέρος του θερμοθαλάμου του τζακιού) και να αφαιρεθούν τα υλικά, ΝΑΙ μπορεί, με προσεχτική εγχείρηση ή μπορεί ή πρέπει να ξηλωθεί και όλος ο γκρι ψευτότοιχος από πίσω. Το πρώτο είναι προφανώς μικρότερη δουλειά, το δεύτερο είναι μεγαλύτερη αλλά αφού θα μπούμε που θα μπούμε σε τόσο μεγάλη αναστάτωση, ίσως αξίζει να μπει και treatment πίσω από όλη την επιφάνεια. Ουσιαστικά απάντησες μόνος σου.

Όπως είπα από πίσω ο ψευτότοιχος έχει βάθος περίπου 10cm, οπότε μια διάτρητη γυψοσανίδα και από πίσω κάποιο απορροφητικό υλικό ίσως να βοηθούσε. Πρέπει βέβαια να απαντηθεί και το ερώτημα με τι θα καλυφθεί η διάτρητη, μια επιλογή ίσως να ήταν ταπετσαρία (τώρα είναι πατητή τσιμεντοκονία, ίσως κάτι που να μοιάζει σε αυτό για να μην αλλάξει πολύ όψη και θέλει μετά κι άλλες αλλαγές για να ισορροπήσει). Σε πρόσφατη κουβέντα ο @costas EAR είπε ότι θεωρεί πως θα έκανε δουλειά η ταπετσαρία, ακόμη κι αν δεν ήταν ηχοπερατή.
Δεν έχει νόημα να καλύψεις την «διατρητη» , εκτός αν έχεις πρόβλημα ΜΌΝΟ στις χαμηλές συχνότητες , στην περίπτωση αυτή θα άφηνες τον γκρι τοίχο ως έχει , αφού δεν θεωρείται σοβαρό τοιχωματικο όριο (εκτος αν δεν έχεις βαρύ πέτροορυκτοβαμβακας)
Αν πάλι θες διαμόρφωση στις μεσαίο/υψηλές συχνότητες , τότε η εμφανής διάτρητη είναι επιβεβλημένη.
Λάβε υπ όψιν ότι οι εσοχές με την διάτρητη , θα έχουν ράφια με πχ βιβλία, διακοσμητικά , οπότε οι τρυπούλες δεν θα πολύφαίνονται ;)



Πέραν αυτού, treatment (στη μορφή panels) θα μπεί σίγουρα στο ταβάνι. τα πάνελ που σκέφτεσαι να βάλεις , αν εινσι ιδιοκατασκευη θα πρέπει ο πετροβαμβακας να «τυλιχτεί» με μια «φόδρα» και μετά να καλυφθεί το πάνελ με το πανί της αρεσκειας σας , για να κρατάει τη σκόνη που ούτως ή άλλως περιέχει. Υπάρχουν βέβαια και οικολογικά υλικά, με άλλη τιμή βέβαια. . Εκεί δεν έχω θέμα, μπορώ να βάλω πολλά, από τη μία άκρη του δωματίου μέχρι την άλλη (κουζίνα). Το ερώτημα είναι αν πρέπει να μπει treatment και στον μπροστινό τοίχο ή η διαφορά δεν θα είναι τόσο μεγάλη ώστε να αξίζει το επιπλέον μερεμέτι.

Θεωρητικά λόγω καρδιοειδούς δεν έχω μεγάλο θέμα εκεί, είναι και ένας λόγος που πρότεινε και ο Ζαπ καρδιοειδή εξαρχής. Επειδή είχε δει τον ψευτότοιχο, τον θάλαμο του τζακιού κλπ και φοβόταν μην κουδουνίζει. το πλεονέκτημα της εξολοκλήρου νέας ανακατασκευής είναι ότι θα γίνει προσεχτικά, θα μπουν όλες όσες βίδες προβλέπονται , λάστιχομαστίχη ή λάστιχα σντικραδασμικα ή όπου χρειάζεται διπλές γυψοσανίδες (γύρω από τζάκι να το περιβάλουν)Και η αλήθεια είναι πως δεν φαίνεται να υπάρχει θέμα, ακουστό ή στις μετρήσεις. Αλλά όσο να'ναι μια επιπλέον απορροφητική επιφάνεια θα βοηθήσει να συμμαζέψει περαιτέρω έστω το RT60 και ίσως βοηθήσει και λίγο με τη "σκηνή"; Που αυτή τη στιγμή δεν τα πάω και πολύ καλά και δεν ξέρω και πώς να το βελτιώσω.

Μια άποψη του δωματίου για να πάρετε μια αίσθηση είναι η παρακάτω. Τα ηχεία είναι στον τοίχο του τζακιού και η θέση ακρόασης η πολυθρόνα απέναντι. Το ταβάνι όπως βλέπετε είναι κεκλιμένο και εκεί έχω άδεια να βάλω όσα πάνελς θέλω.

View attachment 263041
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.428
H εικονα καταστρεφεται απο τις πρωτες ανακλασεις καμια σχεση ταβανια κλπ τοιχωματικα ορια , ειδικα το ταβανια σου θα ηθελαν να το εχουν πολλοι...και το τελευταιο που θα χαραχτηριζα πρωτη...
Η μπρεζερα ειναι το πρωτο που βγαζει ματι και οτι ειναι πολυ κοντα στα ηχεια , δεξια και αριστερα τους (αντικειμενα ,τοιχοι)
Οσο ειναι εφικτο ιδιες επιφανειες δημιουργουν ιδιες συνθηκες και για τα δυο ηχεια οποτε το πιανεις...
Ομως εαν αυτο δεν γινεται π.χ. κενο δεξια του ενος, τοιχος αριστερα του αλλου να εφαρμοσεις απορροφηση στον τοιχο ....
Απορροφηση με εικαστικο περιεχομενο εμπρος...
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.012
Reaction score
6.797
Αν πάλι θες διαμόρφωση στις μεσαίο/υψηλές συχνότητες , τότε η εμφανής διάτρητη είναι επιβεβλημένη.
Λάβε υπ όψιν ότι οι εσοχές με την διάτρητη , θα έχουν ράφια με πχ βιβλία, διακοσμητικά , οπότε οι τρυπούλες δεν θα πολύφαίνονται
ΟΚ, θα το ξαναδούμε αυτό. Σίγουρα το ιδανικό θα ήταν να μην καλυφθεί, αλλά για αισθητικούς λόγους μπορεί να πρέπει να γίνει συμβιβασμός. Θα εξαρτηθεί από τις συγκεκριμένες επιλογές υλικών.

τα πάνελ που σκέφτεσαι να βάλεις , αν εινσι ιδιοκατασκευη θα πρέπει ο πετροβαμβακας να «τυλιχτεί» με μια «φόδρα» και μετά να καλυφθεί το πάνελ με το πανί της αρεσκειας σας , για να κρατάει τη σκόνη που ούτως ή άλλως περιέχει. Υπάρχουν βέβαια και οικολογικά υλικά, με άλλη τιμή βέβαια.
Δεν έχω αποφασίσει ακόμα αν θα είναι DIY ή όχι, αλλά αν είναι θα είναι με Aritherm, Copopren κλπ., όχι πετροβάμβακα.

το πλεονέκτημα της εξολοκλήρου νέας ανακατασκευής είναι ότι θα γίνει προσεχτικά, θα μπουν όλες όσες βίδες προβλέπονται , λάστιχομαστίχη ή λάστιχα σντικραδασμικα ή όπου χρειάζεται διπλές γυψοσανίδες (γύρω από τζάκι να το περιβάλουν)
Αν έχεις να μου προτείνεις μάστορα/συνεργείο, τότε ίσως να γίνουν όλα αυτά που λες. Γιατί αλλιώς δεν το βλέπω 😄

H εικονα καταστρεφεται απο τις πρωτες ανακλασεις καμια σχεση ταβανια κλπ τοιχωματικα ορια , ειδικα το ταβανια σου θα ηθελαν να το εχουν πολλοι...και το τελευταιο που θα χαραχτηριζα πρωτη...
Η μπρεζερα ειναι το πρωτο που βγαζει ματι και οτι ειναι πολυ κοντα στα ηχεια , δεξια και αριστερα τους (αντικειμενα ,τοιχοι)
Οσο ειναι εφικτο ιδιες επιφανειες δημιουργουν ιδιες συνθηκες και για τα δυο ηχεια οποτε το πιανεις...
Ομως εαν αυτο δεν γινεται π.χ. κενο δεξια του ενος, τοιχος αριστερα του αλλου να εφαρμοσεις απορροφηση στον τοιχο ....
Απορροφηση με εικαστικο περιεχομενο εμπρος...
Ευχαριστώ πολύ! Υπό αυτή την έννοια η προσθήκη απορρόφησης στον ψευτότοιχο ίσως να χαλάσει περαιτέρω την εικόνα αντί να τη βελτιώσει; Το λέω επειδή η κολώνα του τζακιού θα παραμείνει ανακλαστική, οπότε αν το υπόλοιπο μετατραπεί από ανακλαστικό σε απορροφητικό (άντε απορροφητοδιαχυτικό) ίσως να μεγαλώσει η ανισορροπία, καθώς το τζάκι δεν είναι ακριβώς στη μέση.

ΟΚ, είναι ούτως ή άλλως λίγο χαοτικό λόγω ασυμμετρίας, ραφιών, βιβλίων κλπ. οπότε δεν νομίζω ότι μπορεί να προβλέψει κανείς ακριβώς τη συμπεριφορά (χωρίς software simulation), αλλά στη θεωρία με βάση αυτό που λέω παραπάνω δεν αποκλείεται και να μην βελτιώσει την κατάσταση η αλλαγή του ψευτότοιχου. Ή η προσθήκη διάχυσης μόνο καλό μπορεί να κάνει και το υπερ-αναλύω;


Μια λύση ίσως θα ήταν να βάλω πρώτα την απορρόφηση στο ταβάνι και να δω τι αποτέλεσμα είχε. Αν το αποτέλεσμα είναι αρκούντως ικανοποιητικό (όσον αφορά το RT60 εννοώ, στην εικόνα δεν θα κάνει κάτι), τότε να καθίσω στα αυγά μου και να μην πειράξω τον εμπρός τοίχο (πλην της αφαίρεσης του πετροβάμβακα, άσχετο αυτό). Και ίσως σαν επόμενο βήμα να προσθέσω απλά λίγη διάχυση στις πρώτες ανακλάσεις στους πλαϊνούς τοίχους, αυτό σίγουρα κακό δεν θα κάνει απ'ότι έχω καταλάβει.

Τι λέτε γι'αυτό το πλάνο;
 

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.313
Reaction score
7.826
Μια λύση ίσως θα ήταν να βάλω πρώτα την απορρόφηση στο ταβάνι και να δω τι αποτέλεσμα είχε. Αν το αποτέλεσμα είναι αρκούντως ικανοποιητικό (όσον αφορά το RT60 εννοώ, στην εικόνα δεν θα κάνει κάτι), τότε να καθίσω στα αυγά μου και να μην πειράξω τον εμπρός τοίχο (πλην της αφαίρεσης του πετροβάμβακα, άσχετο αυτό).
👍
Και ίσως σαν επόμενο βήμα να προσθέσω απλάλίγη διάχυση στις πρώτες ανακλάσεις στους πλαϊνούς τοίχους
👍
 

Μηνύματα
544
Reaction score
1.205
Καλημερα. Θα σου μετρησει καποιος τον χώρο σου για να βαλεις treatment;
Να δεις που εστιαζεται το προβλημα;
 

Μηνύματα
4.462
Reaction score
7.734
Απ ότι διαβασα υπάρχουν 2 βασικές αρχές που χρησιμοποιούνται στα διάφορα στούντιο για την επισκόπηση του μουσικού περιεχομένου σε δικάναλη ακρόαση.
Μια αρχή είναι η no environment οπου με κατάλληλη διάταξη του χώρου μεταξύ ηχειων και ακροατή διοχετευονται οι ανακλάσεις στο 2ο μισό του χώρου. Κάτι τέτοιο δεν μπορεί εδώ να πραγματοποιηθεί.
Μια άλλη αρχή είναι η live end dead end οπου το πρώτο μισό αποτελείται από απορρόφηση.
Τα πάνελ απορρόφησης επιδρούν σε μεγαλύτερο εύρος συχνοτήτων απ οτι ένα αντίστοιχο πάνελ διάχυσης και πρέπει να ληφθεί υπόψιν πριν αρχίσει να τοποθετεί εδώ και κει απλά διατάξεις Λογικά θα χρειαστεί ικανή ποσότητα και των 2. Είναι και η απόσταση ακρόασης σχετικά μεγάλη
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.012
Reaction score
6.797
Καλημερα. Θα σου μετρησει καποιος τον χώρο σου για να βαλεις treatment;
Να δεις που εστιαζεται το προβλημα;
Καλημέρα. Έχω ανεβάσει μετρήσεις, όπως έγραψα το βασικό πρόβλημα εντοπίζεται στο RT60 που είναι αυξημένο σε όλο το φάσμα. Κατά τα άλλα (με τη βοήθεια και του Dirac) δεν εντοπίζονται προβλήματα που να είναι τόσο μεγάλα ώστε να απαιτούν στοχευμένη αντιμετώπιση.

Τα πάνελ απορρόφησης επιδρούν σε μεγαλύτερο εύρος συχνοτήτων απ οτι ένα αντίστοιχο πάνελ διάχυσης και πρέπει να ληφθεί υπόψιν πριν αρχίσει να τοποθετεί εδώ και κει απλά διατάξεις Λογικά θα χρειαστεί ικανή ποσότητα και των 2.
Όπως έγραψα στο προηγούμενο μήνυμα, λέω σε πρώτη φάση να τοποθετήσω πάνελ στο ταβάνι πάχους 10cm αλλά με διάτρητη πρόσοψη, κάτι σαν αυτά δηλάδη (όχι απαραίτητα τα συγκεκριμένα, θα δω). Να ακολουθήσω δηλαδή τον κανόνα του @costas EAR "πουθενά εμφανής απορρόφηση".

Θα μου πεις τώρα, έτσι χύμα θα τα βάλεις; Χωρίς να ξέρεις που και πόσα και βασιζόμενος απλά σε έναν γενικό κανόνα; Ε ναι, μάλλον έτσι χύμα, σε κάποια διάταξη που να μην χτυπάει πολύ στο μάτι τέλος πάντων.

Εκτός αν μπορεί κάποιος εδώ να μου δώσει κάποια πιο συγκεκριμένη συμβουλή, ή μπορεί να μου πει σε ποιόν να απευθυνθώ για να με βοηθήσει. ΟΚ, μπορείς να βρεις εταιρείες που κάνουν ακουστικές μελέτες για στούντιο κλπ., αλλά εδώ είναι σαλόνι και οι δυνατότητες παρέμβασης περιορισμένες. Θέλω μεν δηλαδή κάποιον ιδανικά να δει τον χώρο και να δώσει κάποιες συμβουλές, αλλά δεν θα είχε νόημα μια κανονική μελέτη. Εκτός αν ξηλώσω τα ράφια της κουζίνας στον πίσω τοίχο να βάλω διαχύτες ξέρω γω.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.588
Μηνύματα
2.866.591
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top