Ηχητική περιποίηση χώρου ακρόασης

Μηνύματα
4.462
Reaction score
7.734
Τυχαία σκονταψα σε ένα workshop με θέμα τα σαμπς και την τοποθέτησή τους στον χώρο.
Έχει ήδη ειπωθεί ότι στις χαμηλές συχνότητες ο καλύτερος τρόπος να επέμβουμε ακουστικά είναι η χρήση πολλαπλών σαμπς.
Σύμφωνα λοιπόν με τον κύριο Raphael vogt(τον έχω κάπου ξαναπετυχει τον κύριο) σε περίπτωση που έχουμε στην κατοχή μας 4 ίδια σαμπ η καλύτερη δυνατή τοποθέτησή τους στον χώρο είναι αυτή που φαίνεται στην φώτο. Αναπτύχθηκε από τους επαγγελματίες της JBL για χρήση σε μικρούς κινηματογραφους και δίνει ακριβές μπάσο χωρίς να χρειάζεται στην ουσία περαιτέρω ακουστική φροντίδα. Το έχει ακούσει και συμφωνεί ότι είναι ο καλύτερος τρόπος καταπολέμηση των στασιμων κτλπ.
Η τοποθέτηση 4 σαμπς στις γωνίες σύμφωνα με τα λεγόμενα του δίνει μπάσο full power αλλά όχι τόσο καθαρό και ακριβές.
IMG_20201004_102223.jpg
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.375
Reaction score
125.457
Από αρχαιοτάτων χρόνων, έχει μαλιάσει η γλώσσα μας..

Screenshot_20181201-222141.png


Αυτές οι τοποθετήσεις μετράνε καλύτερα από όλες τις υπόλοιπες.

Τα επιπρόσθετα 3 dB gain που κερδίζει κάθε σαμπ από την τοποθέτηση σε γωνία (9dB gain στη γωνία, έναντι 6dB gain στην τοποθέτηση στη μεσότητα του τοίχου και γωνία με το δάπεδο ή ταβάνι) είναι μάλλον ευπρόσδεκτα σε κάθε σεταπ που γνωρίζω, διότι ως γνωστόν οι ανάγκες για στάθμη εκεί κάτω, είναι άπατο βαρέλι.

Η μελέτη της χαρμαν για τα πολλαπλά σαμπ, είναι πρακτικά αξεπέραστη. Το συμπέρασμα ήταν πως με 4 κάνεις πολύ καλή δουλειά, με 8 κάνεις σχεδόν άριστη δουλειά, και από κει και πάνω οι διαφορές είναι πολύ μικρές, δεν αξίζουν το κόστος.
 
Last edited:

Μηνύματα
3.664
Reaction score
5.497
Η τοποθέτηση στο 1/4 της διάστασης; Σίγουρα στο κέντρο έχεις την καλύτερη δυνατή αντιμετώπιση των modes, ειδικά αν είναι και κέντρο του ύψους αλλά χάνεις πολύ σε headroom.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.375
Reaction score
125.457
Προσωπικά έχω επιλέξει την 3η τοποθέτηση, στις 4 "γωνίες" του χώρου ακρόασης, διότι:

1. Πρακτικά δεν έχω γωνίες στο δωμάτιο. Μπροστά είναι πολύγωνο, πίσω έχω γυψοσανίδα με απορρόφηση, όχι τοιχωματικό όριο.
2. Μετρούσαν πολύ καλύτερα σε αυτές τις θέσεις το κάθε σαμπ ξεχωριστά.

Επειδή πολλά δωμάτια έχουν ιδιομορφίες, καλό είναι να ξέρουμε τα θεωρητικά δεδομένα και στη συνέχεια να κάνουμε μετρήσεις στο χώρο μας, ώστε να επιλέξουμε την θεωρητική λύση που ταιριάζει καλύτερα στο δικό μας χώρο.

Ο ντιμιφουτ τα 2 κυρίως σαμπ του, τα έχει στην πρώτη τοποθέτηση που φαίνεται στην φωτογραφία. Τα άλλα δύο, είναι υποχρεωτικά στη θέση των front ηχείων, καθώς είναι ενσωματωμένα σε αυτά. Ο καθένας έχει τις ιδιαιτερότητές του.
 

Μηνύματα
4.462
Reaction score
7.734
Από αρχαιοτάτων χρόνων, έχει μαλιάσει η γλώσσα μας..

View attachment 181579

Αυτές οι τοποθετήσεις μετράνε καλύτερα από όλες τις υπόλοιπες.

Τα επιπρόσθετα 3 dB gain που κερδίζει κάθε σαμπ από την τοποθέτηση σε γωνία (9dB gain στη γωνία, έναντι 6dB gain στην τοποθέτηση στη μεσότητα του τοίχου και γωνία με το δάπεδο ή ταβάνι) είναι μάλλον ευπρόσδεκτα σε κάθε σεταπ που γνωρίζω, διότι ως γνωστόν οι ανάγκες για στάθμη εκεί κάτω, είναι άπατο βαρέλι.
Ναι οκ αλλά ο τύπος ισχυρίζεται ότι η τοποθέτηση των σαμπς σε σχήμα σταυρού δίνει τα καλύτερα αποτελεσματα, χωρίς περαιτέρω ακουστική φροντίδα. Με αυτήν την διάταξη καταπολεμουμε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο room modes. Με την τοποθέτηση στις τέσσερις γωνίες επιτυχγανουμε την μεγαλύτερη δυνατή Ηχητική πίεση αλλά χάνουμε πολύ σε καθαροτητα στο μπάσο.
Το έχεις δοκιμάσει σε σχήμα σταυρού ? Αν ναι, έχει διαφορά?
 
Last edited:

Μηνύματα
3.664
Reaction score
5.497
Προσωπικά έχω επιλέξει την 3η τοποθέτηση, στις 4 "γωνίες" του χώρου ακρόασης, διότι:

1. Πρακτικά δεν έχω γωνίες στο δωμάτιο. Μπροστά είναι πολύγωνο, πίσω έχω γυψοσανίδα με απορρόφηση, όχι τοιχωματικό όριο.
2. Μετρούσαν πολύ καλύτερα σε αυτές τις θέσεις το κάθε σαμπ ξεχωριστά.
Το 2 είναι το βασικό που πρέπει να κοιτάμε όλοι σαν κανόνα νομίζω. Στα 80 έχεις το κρος σε όλα με τέταρτη τάξη έτσι; Ρωτάω γιατί σε υψηλότερες συχνότητες με ένα πιο ήπιο φίλτρο η τοποθέτηση που έχεις θα μπορούσε να δημιουργήσει φασικα προβλήματα σωστά;
 






Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.895
Reaction score
28.651
λέω να πάρω 4 σαμπ γιά τις γωνίες ....και άλλα 4 για το ταβάνι .

-
Εχω πρόβλημα Doktor ,
Πως θα τα συνδέσω ; σταυρωτά ;
L - R
R - L

και τα αποπάνου ; τ' ανάποδα ;
και όσα μετρα καλώδιο βάλω στα μακρινά , αλλά τοσα μετρα και στα κοντινά ;
ετσι για να μαθαίνω κατιτίς .

-
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.375
Reaction score
125.457
Ναι οκ αλλά ο τύπος ισχυρίζεται ότι η τοποθέτηση των σαμπς σε σχήμα σταυρού δίνει τα καλύτερα αποτελεσματα, χωρίς περαιτέρω ακουστική φροντίδα.
Οκ, αυτός είναι απλώς άλλος ένας ισχυρισμός.
Διάβασε καλά όλο το paper της χαρμπεθ, κι άσε τους ισχυρισμούς του καθενός, διότι επιπροσθέτως αυτοί βασίζονται σε παραδοχές που δεν έχουν καθολική αποδοχή (χωρίς περαιτέρω ακουστική φροντίδα) διότι οποιοσδήποτε χώρος χωρίς ακουστική φροντίδα είναι μάλλον καταδικασμένος, ενώ ταυτόχρονα η χρήση εξελιγμένου σοφτγουερ ισοστάθμισης είναι επιβεβλημένη.

Όσον αφορά αν δοκίμασα τοποθέτηση στη μέση των τοίχων, διάβασε καλά τι έγραψα. Τα μέτρησα όλα, δε τα "δοκίμασα" να δω τι γεύση έχουν. Επίσης, ξαναδιάβασε τι έγραψα. Τέλος, ξαναδιάβασε τι έγραψα. Μετά, άλλη μια φορά.
λέω να πάρω 4 σαμπ γιά τις γωνίες ....και άλλα 4 για το ταβάνι .

-
Εχω πρόβλημα Doktor ,
Πως θα τα συνδέσω ; σταυρωτά ;
L - R
R - L

και τα αποπάνου ; τ' ανάποδα ;
και όσα μετρα καλώδιο βάλω στα μακρινά , αλλά τοσα μετρα και στα κοντινά ;
ετσι για να μαθαίνω κατιτίς .

-
Πάρτα τα 8, και θα σε πω μετά.
 


Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.895
Reaction score
28.651
Πάρτα τα 8, και θα σε πω μετά.

-
Είμαι " κότα " Doktor .
Δεν αντέχει τέτοια κόλπα η καρδούλα μου . Αλλιώς κατι θα κάναμε .

-
 



Μηνύματα
3.664
Reaction score
5.497
κατι λεει ;)
....δωστε λιγο προσοχη σε αυτο
Αν θες καθαρό και ακριβές μπάσο πρέπει να το περνεις κυρίως από την πηγή και όχι από τον χώρο (πχ room in a room). Στις πολύ χαμηλές συχνότητες και ειδικά στην πρώτη οκτάβα δεν μας πολυνοιαζει αυτο όμως, η για να το θέσω πιο απλά είναι το τίμημα για το headroom. Για να το πω πιο απλά το δωμάτιο που είχε ο τερματογκαζι ήταν άριστο για μπάσα διότι δεν είχε τοιχωματικα όρια αλλά για να νοιώσεις μπάσο εκεί μέσα τρεμοπαιζαν τα φώτα κυριολεκτικά και είχε μοιράσει τους τελικούς σε όλο το τριφασικό....
 

Μηνύματα
22.268
Reaction score
15.543
τι κανει αυτο το παιδι ; εχει χαθει μετα τα m2 !!!

...........για να νοιώσεις μπάσο εκεί μέσα τρεμοπαιζαν τα φώτα κυριολεκτικά και είχε μοιράσει τους τελικούς σε όλο το τριφασικό....
:lolsign:
 

Μηνύματα
4.462
Reaction score
7.734
Όσον αφορά αν δοκίμασα τοποθέτηση στη μέση των τοίχων, διάβασε καλά τι έγραψα. Τα μέτρησα όλα, δε τα "δοκίμασα" να δω τι γεύση έχουν. Επίσης, ξαναδιάβασε τι έγραψα. Τέλος, ξαναδιάβασε τι έγραψα. Μετά, άλλη μια φορά.
Α καλά εντάξει.... αστο
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.867.022
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top