Ηχοσύστημα και ένταση στάθμης ακρόασης

Μηνύματα
3.306
Reaction score
426
Άμα σε κάνει να....αισθάνεσαι λιγότερο άβολα,είσαι ελεύθερος να θεωρήσεις ότι δεν έχω.:lolsign:
Δεν αισθανομαι καθολου αβολα.....απο που το συμπεραινεις αυτο??
Μαλλον εσυ θα αισθανεσαι αβολα απο εδω και περα διοτι γραφεις σε ενα φορουμ χαιφιντελιστων ενω δεν εχεις συστημα.......κοιτα κατι πραγματα.........
Εαν βεβαια εχεις και απλως κανεις πλακιτσα θα μπορουσες να μας πεις απο ποιες μοναδες απαρτιζεται και ο λογος που το επελεξες..........
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Εχει.... καρ στέρεο
Έγω λέω ότι έχεις αλλα προτιμάς τις καφετέριες που εχουν και wi fi;)
Όλα κι όλα...Να διαθέτουν οπωσδήποτε κι ενεργά JBL στην ηχητική επένδυση,να
μιλάμε περί σωστού...οικοσυστήματος.;)
Η προτροπη του Χαρη ειναι αρκετη και θα μπορουσε να τελειωσει την κουβεντα !

Το θεμα ειναι οτι μετα απο το "κοντα" θα συνεχισεις να εχεις τις ιδιες αποψεις, φοβαμαι ομως οτι δεν θα μπορεις να τις εκφερεις.

Το σχολιο ειναι OTP και δεν θα υπαρξει επεξηγηση τυχον αποριων.
Δεν αισθανομαι καθολου αβολα.....απο που το συμπεραινεις αυτο??
Μαλλον εσυ θα αισθανεσαι αβολα απο εδω και περα διοτι γραφεις σε ενα φορουμ χαιφιντελιστων ενω δεν εχεις συστημα.......κοιτα κατι πραγματα.........
Εαν βεβαια εχεις και απλως κανεις πλακιτσα θα μπορουσες να μας πεις απο ποιες μοναδες απαρτιζεται και ο λογος που το επελεξες..........
Από το γεγονός ότι υιοθετείς αυθαιρέτως βολικά για σένα συμπεράσματα...Έχω μιλήσει σε κατάλληλες συγκυρίες παρελθόντων νημάτων για συσκευές που έχω στην κατοχή μου.Για την τωρινή συγκυρία,η Λογική δεν έχει καμία υποχρέωση να υπακούει στην αυθαιρεσία.:sneaky:

Είναι επόμενο ο γραπτός λόγος να μη μπορεί να υπερκεράσει τη μέθεξη ενός ακροατή με το αγαπημένο του σύστημα και τη ΄΄μαγκιά΄΄ που απορρέει από εκείνη...Μπορεί όμως ενίοτε να αντιμετωπίζει όσους φαίνονται... αγχωμένοι να ΄΄τελειώνουν΄΄ κάποιες ΄΄ενοχλητικές΄΄ κουβέντες...:D

(από το νήμα με το χαρακτηριστικό υπότιτλο ΄΄εκ του σύνεγγυς΄΄)
...
Ο νέος ολοκληρωμένος ενισχυτής μετα ψηφιοαναλογικού μετατροπέα Mark Levinson Νο.585 (14 Κ).Διαθέτει αμιγώς ισορροπημένη διαδρομή σήματος,ποικιλία ψηφιακών εισόδων και μπορεί να διαχειριστεί σήματα PCM 32/192 & DSD 128.Απόκριση με άνω όριο τα 180 KHz και ισχύς εξόδου 200 Watt/8 Ohm.

Η οδήγηση των Infinity Everest DD67000 (90 Κ) με το νέο ΄΄χιονισμένο΄΄ (polar white) φινίρισμα από εκείνον ήταν ικανή να γεννήσει απορία για το πόσο απαραίτητα θα ήταν τελικώς τα μονομπλόκ Νο.536 (15 Κ ανά κανάλι & 400 Watt/8 Ohm).Ιθύνων νους της ανάκαμψης για την ML ο σχεδιαστής Todd Eichenbaum,είχε διατελέσει μέλος της σχεδιαστικής ομάδας για τις ονομαστές σειρές FPB & EVO στην Krell.

Κατοικοεδρεύοντας στις...παρυφές των γήινων συνθηκών ακρόασης,τα Everest απέδειξαν γι άλλη μία φορά τι ακατόρθωτο θα ήταν να έπαιζαν ποτέ αυτά...αδιάφορα.

...
...
H τελική εκτίμηση αφιερώνεται σε όσους ξινίζουν από καιρού εις καιρόν με τα γραπτά του υποφαινομένου.Τους διαβεβαιώ ότι θα κάνω ό,τι περνάει από το πληκτρολόγιό μου προκειμένου να μην...διαψεύδω τις προσδοκίες τους.
..
Ποια θα άξιζε να είναι η υποψήφια πεντάδα;

-JBL Everest - Mark Levinson
Εμφάνιση σαλονάτη,απόδοση σαλονάτη και...αλωνάτη,αναλόγως του υλικού το οποίο θα κληθεί ν'αναπαραγάγει.Ένα σύστημα που συμβολίζει τη΄΄χαρά της ακρόασης΄΄ ,με υποβλητικές απεικονίσεις,χορταστικά χαμηλά που καθιστούν υπερβολή τα υποβαθύφωνα και τονική ισορροπία κατασταλαγμένη από δεκαετίες τριβής με την υψηλή πιστότητα και τα live συμβάντα.
...
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.725
Reaction score
94.833
Μάλλον έχει πολυκάναλο σύστημα ο φίλος @Bhutia... :whistling:
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.425
Reaction score
74.800
Για άλλη μιά φορά διαβάζω πως μόνο η κατοχή "σοβαρού" ηχητικού συστήματος προσφέρει το δικαίωμα σχολιασμού.

Εδώ όμως δεν αποφασίζουν οι κάτοχοι το ποιός δικαιούται να σχολιάσει. ;)
Ιδίως όταν ο Bhutia αποδεδειγμένα έχει άριστη γνώση του αντικειμένου.
 




Μηνύματα
2.610
Reaction score
1.673
Η ζωη ξεκινα μετα τα 100 db..........και με αποσταση ανω των 3-4 μετρων απο τα ηχεια για να δημιουργειται μεγαλη ηχητικη σκηνη,οποιος δεν το εχει νιωσει δεν μπορει να το αξιολογησει................
Τέτοιες συνθήκες ακρόασης απαιτούν ανάλογο χώρο, συμπληρωμένο με τη δέουσα ακουστική φροντίδα εντός αυτού.
Έστω και αν όλα θα επιτυγχάνονταν στο μέγιστο δυνατό βαθμό,οι ακροάσεις μέσου πεδίου (midfield) υπό κατάλληλες συνθήκες προσφέρουν δυνατότητα για εξίσου ισχυρές συγκινήσεις.
Συγκινησιομετρο ?

Αμφιβαλω εαν μπορει καποιος να "μου" 'υποδειξει' τον τροπο με τον οποιο θα συγκινηθω.

Ειτε με αλουμινενια πηρουνια φας ειτε με χρυσα (δεν ξερω τι απαιτειται), η γευση και η απολαυση του φαγητου παραμενει ιδια .
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.887
Reaction score
34.319
Συγκινησιομετρο ?

Αμφιβαλω εαν μπορει καποιος να "μου" 'υποδειξει' τον τροπο με τον οποιο θα συγκινηθω.

Ειτε με αλουμινενια πηρουνια φας ειτε με χρυσα (δεν ξερω τι απαιτειται), η γευση και η απολαυση του φαγητου παραμενει ιδια .

Ναι αλλα... αλλη αισθηση, αλλη οραση, αλλη αφη, αλλη συγκινηση, αλλη.."αισθητικη".

Αλλο πραμα οποτε, αλλιως να καθεσαι σ ενα ωραιο περιποιημενο τραπεζι κι αλλο να τα παρεις πακετο με πλαστικα σε ταπερ για το σπιτι..

Ολα μετρανε τελικα, η απολαυση ομως διαφερει!
 

Μηνύματα
2.610
Reaction score
1.673
Συμφωνοι Γιαννη, αλλα παροτι μπορει να ξερω τι απατειται, αν δεν το εχω μπορω να απολαυσω με αυτα που εχω !

Αυτο που μετραει ειναι η απολαυση και το πως μπορεις - αποφασιζεις να την ευχαριστηθεις.
 

Μηνύματα
3.306
Reaction score
426
Όλα κι όλα...Να διαθέτουν οπωσδήποτε κι ενεργά JBL στην ηχητική επένδυση,να
μιλάμε περί σωστού...οικοσυστήματος.;)


Από το γεγονός ότι υιοθετείς αυθαιρέτως βολικά για σένα συμπεράσματα...Έχω μιλήσει σε κατάλληλες συγκυρίες παρελθόντων νημάτων για συσκευές που έχω στην κατοχή μου.Για την τωρινή συγκυρία,η Λογική δεν έχει καμία υποχρέωση να υπακούει στην αυθαιρεσία.:sneaky:

Είναι επόμενο ο γραπτός λόγος να μη μπορεί να υπερκεράσει τη μέθεξη ενός ακροατή με το αγαπημένο του σύστημα και τη ΄΄μαγκιά΄΄ που απορρέει από εκείνη...Μπορεί όμως ενίοτε να αντιμετωπίζει όσους φαίνονται... αγχωμένοι να ΄΄τελειώνουν΄΄ κάποιες ΄΄ενοχλητικές΄΄ κουβέντες...:D

(από το νήμα με το χαρακτηριστικό υπότιτλο ΄΄εκ του σύνεγγυς΄΄)
Ρε βασανο με αυτο το αγχος...............εξ' ιδιων κρινεις.......τελος παντων δεν παρακολουθω τι γραφεις και τι λες....... οτι πεις ειναι σωστο.....συμφωνω σε ολα ........
 

Μηνύματα
27.335
Reaction score
25.365
Πως σας αρέσουν οι κόντρες όμως , εδώ πέρα , είναι κάτι το μοναδικό.
Σαφώς και δικαιούται ο καθ'είς να έχει άποψη επί των ηχητικών σταθμών και των επιπτώσεών τους στο χώρο . Σαφώς και έχει δικαίωμα ο καθ'είς να το εκφράζει . Αλλά τελικά , αυτό που μου έρχεται στο μυαλό είναι η φράση του Dirty Harry, περί απόψεων.....!
 


TGD

Μηνύματα
7.258
Reaction score
7.279
Ειτε με αλουμινενια πηρουνια φας ειτε με χρυσα (δεν ξερω τι απαιτειται), η γευση και η απολαυση του φαγητου παραμενει ιδια .
Όχι, γιατί η επαφή με το μέταλλο αλλάζει την γεύση του φαγητού. Γι' αυτό τα σκεύη ήταν παραδοσιακά ξύλινα ή ασημένια, και πιο πρόσφατα ανοξείδωτα ή κεραμικά.
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
Εξεπλάγην σήμερα...κατέβασα έτσι δοκιμαστικά ένα δωρεάν adroid apllicatio το Sound Meter που μετράει την ένταση του ήχου dB στην θέση ακρόασης....βασικά έπαιξα σε υψηλή για τα γούστα μου ένταση (θέση ακρόασης πε΄ριπου 2,8 μέτρα από τα ηχεία) και η μέτρηση ποτέ δεν ξεπέρασε τα 80dΒ!!!! (βασικά κυμάνθηκε από 70-80dB) Και μέχρι τώρα υπολόγιζα ότι στην υψηλή ένταση ακροασης θα έφτανε τα 90 ή και περισσότερο dB...δηλαδή εντάσεις >90dB ούτε κατά διάνοια δεν θα ήταν υποφερτές για το σπίτι!!
 


Μηνύματα
871
Reaction score
238
Καλα εμενα τερματιζει σε δυο κινητα στα 90 92
Και επειδη εχω ντεσιμπελομετρο κ μικροφωνο ειδικο απο τα 80 και πανω δειχνει αρκετα λαθος...λογικο...δεν ειναξ κ σοβαρα μικροφωνα στα κινητα για τετπιες δουλειες...και αυτο για dba bass εννοειται δε πιανεικαι 110δβ να ειναι...
Βεβαια δε ξερω το καθε κινητο τι κανει... παντως να μετρησεισ σταθμη στα 75 ειναι σχετικα οκ
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.652
Μηνύματα
2.870.342
Members
37.933
Νεότερο μέλος
daemon76
Top