Ηχοσύστημα και ένταση στάθμης ακρόασης

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.967
Reaction score
20.486
Από το θέμα "Στη γωνιά του antkots"

Βεβαια το "να μπορει το συστημα να ακουστει δυνατα" πρεπει και να μπορει και να μπορουν οι ακροατες να το παρακολουθησουν λογω εντασης.
Εαν μπορει και μπορουν εχει καλως εαν οχι τοτε...................Συνηθως απο προσωπικη μου εμπειρια (και με αλλα δυνατα ηχοσυστηματα) δεν σε κουραζει ή με ενοχλει η μεγαλη σταθμη, οταν βεβαια αυτη παραγεται απο ενα ηχοσυστημα που να μπορει να την παραξει με αισθηση, ασυμπιεστη και απαραμορφωτη, με κουραζει ενα ηχοσυστημα που μπορει να θελει ο ιδιοκτητης του να παραξει μεγαλες εντασεις και αυτο το δυσμοιρο αρνειται πεισματικα οχι γιατι δεν θελει αλλα γιατι δεν μπορει. Τοτε αρχιζουν τα ευτραπελλα,ενοχλησεις και ατελειες λογω εντονων παραμορφωσεων............και τελικα κατι σιγουρα θα παρεις παραμασχαλα για τον μαστορα. Τι να κανουμε αυτα εχει το ρημαδοχομπυ μας.
Ανοίξτε ένα θέμα να μιλήσουμε για εντάσεις.
Έχει ζουμί μια τέτοια κουβέντα.

...
Μιας και είμαι νέος στο χώρο του ηχοσυστήματος και όλα αυτά μου είναι εξαιρετικά ενδιαφέροντα, ορίστε λοιπόν, για εκθέστε τις απόψεις σας περί εντάσεων και κατά πόσο πρέπει να ακούμε "δυνατά", πόσα dB είναι το "δυνατά" κτλ κτλ.

Υ.Γ.: Εάν κάποιος συντονιστής διαφωνεί με τον τίτλο του θέματος, μπορεί να τον διορθώσει.
 

Μηνύματα
3.306
Reaction score
426
Απάντηση: Ηχοσύστημα και ένταση στάθμης ακρόασης

Βαλε ομως βρε φιλε και το αποσπασμα του ριβιουερ που ανεβασα,για να εχουμε μια βαση.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.967
Reaction score
20.486
Απάντηση: Ηχοσύστημα και ένταση στάθμης ακρόασης

Βαλε ομως βρε φιλε και το αποσπασμα του ριβιουερ που ανεβασα,για να εχουμε μια βαση.
Σωστός ο Αντώνης! Ορίστε:

 

Μηνύματα
3.306
Reaction score
426
Απάντηση: Ηχοσύστημα και ένταση στάθμης ακρόασης

Ειναι γεγονος οτι καποια συστηματα "μεταμορφωνονται" οταν παιζουν σε υψηλες σταθμες,εαν μπορουν.
Μονο σας παρακαλω μην αρχισουμε τις παρεμβασεις για τον χωρο.
Εχει ηδη συζητηθει και μην αναλωθουμε εκει,ακουμε σε σπιτια και συνηθως στα σαλονια αυτων τα οποια ειναι κοινοχρηστοι χωροι για ολη την οικογενεια.
Και κατι ακομη....μενουμε με τα παιδια μας (πολλοι) και με τις.............................γυναικες μας,οι οποιες γενικως αδιαφορουν για το χομπυ μας και εκνευριζονται πολυ,μα παρα πολυ με καθε αλλαγη που κανουμε,ακομη και αντικατασταση μηχανηματος!!
Θα ηθελα λοιπον να μην εμπλακουμε σε αυτον τον τομεα.
Θα αναγκαστω να λειψω για ενα επαγγελματικο ραντεβου,ισως να τα πουμε παλι αυριο.
 


Μηνύματα
3.306
Reaction score
426
Απάντηση: Ηχοσύστημα και ένταση στάθμης ακρόασης

Ασε τον Κωστα (EAR),αυτος δεν ξερει να ακουει....ακουει δυνατα απο χρεπια μηχανηματα........:135:
 

Μηνύματα
3.306
Reaction score
426
Απάντηση: Ηχοσύστημα και ένταση στάθμης ακρόασης

Για να βγαλεις σε χωρο 140-150 τμ (με αρκετες απωλειες,εσωτ.σκαλες κλπ) ,και με θεση ακροασης στα 6,5 μετρα,σταθμη 95-100 db (που θεωρειται ιδανικη) ποσα db πρεπει να εχεις στο ενα μετρο βρε παιδια?
 

Μηνύματα
3.306
Reaction score
426
Απάντηση: Ηχοσύστημα και ένταση στάθμης ακρόασης

Φιλε μου Tidal δεν ομιλω για 105 db ο καημενος,ομιλω για 100db στην θεση ακροασης (δες στο προηγουμενο ποστ στοιχεια που παραθετω)
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Μονο σας παρακαλω μην αρχισουμε τις παρεμβασεις για τον χωρο.
Αυτό Αντώνη είναι θεωρητικά και πρακτικά αδύνατο. Δεν μπορείς να βγάλεις από την εξίσωση τον πιο σημαντικό παράγοντα.
Εγώ πέραν των dB, θα ήθελα να μου πει κάποιος με απλά λόγια πως το αντιλαμβάνεται. Δηλαδή ακούγοντας μουσική σε μικρότερη ή μεγαλύτερη ένταση απ' ότι πρέπει (με τα δικά του γούστα), τι είναι αυτό που αλλάζει, τι είναι αυτό που χαλάει;

...
 

Μηνύματα
9.775
Reaction score
1.827
Φιλε μου Tidal δεν ομιλω για 105 db ο καημενος,ομιλω για 100db στην θεση ακροασης (δες στο προηγουμενο ποστ στοιχεια που παραθετω)
Ναι δεν είπα κάτι ενάντια σε αυτο που ισχυρίζεσαι εσυ, μόνο τη προσωπική μου εμπειρία! :) Συνήθως ακούω με κορυφές 95-100 db στη θέση ακρόασης!


Sent from my iPad3 using Tapatalk HD
 

Μηνύματα
4.252
Reaction score
11
Απάντηση: Ηχοσύστημα και ένταση στάθμης ακρόασης

Ακούω στα 3 μέτρα με 95-100 db(a). Μέτρηση στην θέση ακρόασης.

Θα έπρεπε βέβαια να μετράμε σε dbc, για...περιεκτικότερες μετρήσεις...






Στου Αντώνη το σύστημα έδινε 92-95 dba στα 6-7 μέτρα, (τόσα ήταν;), και με 20 άτομα...προσωπικό...απορρόφησης ήχου.

Κατόπιν...διαμαρτυριών περί χαμηλής στάθμης ήχου, (ναι υπήρξαμε και εμείς που λέγαμε ότι ακούγεται σιγά), ο ευγενέστατος οικοδεσπότης μας ανταποκρίθηκε και τα λεντάκια στους Bryston κοκκίνιζαν,(στις αιχμές). Το ντεσιμπελόμετρο έδειξε 100-102 dba στην ίδια απόσταση πάντα.

Ας σκεφτούμε: 20 (περίπου), άτομα, 180 m2, 6-7 μ απόσταση, 100 dba. Φ-ο-β-ε-ρ-ό.


:)
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.112
Reaction score
20.608
Απάντηση: Ηχοσύστημα και ένταση στάθμης ακρόασης

Για να βγαλεις σε χωρο 140-150 τμ (με αρκετες απωλειες,εσωτ.σκαλες κλπ) ,και με θεση ακροασης στα 6,5 μετρα,σταθμη 95-100 db (που θεωρειται ιδανικη) ποσα db πρεπει να εχεις στο ενα μετρο βρε παιδια?
Έχω κάποιες απορίες.

Γιατί είναι ιδανική η απόσταση ακρόασης των 6.5 μέτρων, και όχι ας πούμε των 4, ή 8 μέτρων;

Για να φέρω αυτές τις συνθήκες στο μέτρο των τυποποιημένων μετρήσεων, 100dB στα 6.5 μέτρα από δύο ηχεία είναι 97dB ανά ηχείο στην ίδια απόσταση, ή 103dB (πάλι για ένα ηχείο) στα 3.25, δηλαδή 109dB στο 1.60, δηλαδή 111dB στο 1 μέτρο. Ένα ηχείο, ας πούμε ευαισθησίας 90dB, για να σηκώσει μέση στάθμη 111dB, χρειάζεται μέση ισχύ 150 βατ. Πόσο απαραμόρφωτο μπορεί να είναι ένα ηχείο σε τόση ισχύ; Υπάρχει κάπου τέτοια μέτρηση για οποιοδήποτε ηχείο; Εκτός της παραμόρφωσης, σε τόσο μεγάλη ισχύ στενεύει και η απόκριση συχνότητας. Τί μεγάφωνα πρέπει να έχει ένα ηχείο, για να διατηρεί την μέτρηση απόκρισης (που είναι στο 1W) σε ισχύ 150W; Είναι εφικτό κάτι τέτοιο, κι αν ναι, με τί μεγάφωνα;
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.728
Reaction score
7.510
Απάντηση: Ηχοσύστημα και ένταση στάθμης ακρόασης

Ακουω στα 3 μετρα και στο ντεσιμπελομετρο γραφει 94-98 ντιμπια σε εναν χωρο λιγο φροντισμενο και να πω την αληθεια ειμαι χρονια fun της υψηλης εντασης....

Ειδικα αν παιζω τιποτις τυμπανιες ,τσελλα,congas θα προτιμουσα τα ντιμπια μου να ειναι καρφωμενα στα 110 dbs......ασαλευτα που λεμε....

Να πω και το αλλο....στον δικο μου χωρο οσο δυναμωνω τοσο καλλιτερα αισθανομαι οτι ακουω και απολαμβανω την μουσικη και το παιξιμο αυτης!

Δεν μπορω τα ψοφια πραγματα και τα ασθενικα περασματα- χτυπηματα σε μια ακροαση......βεβαια εδω να πω οτι σαφως μεγαλο ρολο παιζει αρχικα το συστημα και φυσικα ο χωρος που ακουμε και αυτο που βιωνω στον χωρο μου ειναι οτι οσο δυναμωνω δεν αισθανομαι οτι δουλευει ο χωρος αρνητικα η μπουμαρει η εχω ανακλασεις....απεναντιας θα ελεγα και μιλαω με πασα ειλικρινια!!!!
 

Μηνύματα
2.610
Reaction score
1.673
Απάντηση: Ηχοσύστημα και ένταση στάθμης ακρόασης

Κατόπιν...διαμαρτυριών περί χαμηλής στάθμης ήχου, (ναι υπήρξαμε και εμείς που λέγαμε ότι ακούγεται σιγά), ο ευγενέστατος οικοδεσπότης μας ανταποκρίθηκε και τα λεντάκια στους Bryston κοκκίνιζαν,(στις αιχμές). Το ντεσιμπελόμετρο έδειξε 100-102 dba στην ίδια απόσταση πάντα.

Ας σκεφτούμε: 20 (περίπου), άτομα, 180 m2, 6-7 μ απόσταση, 100 dba. Φ-ο-β-ε-ρ-ό.
:)
102 db στα 7 μετρα με 92 db ηχειο ειναι περιπου 980 watts, και στα 9 μετρα 1020 watts, αρα σωστα μετρανε τα led των Bryston..:)

Απο την αλλη στα 3 μετρα με το ιδιο ηχειο τα watts ειναι μολις 180.

Η διαφορα νομιζω ειναι φανερη...

Ωραια μεχρι εδω λοιπον, εχω τα watt και αν χρειαστει να κατσω στα 7, ακομα και στα 9, μπορω να ακουσω απο 100 - 102 db.

Τι γινεται ομως στην περιπτωση που εχω εναν ενισχυτη μονο 100-200 watt? σε ποια αποσταση μπορω να ακουσω με 100 db? - μολις στα 3 και κατι, στα 2 μετρα μου 'φτανει' ενας 50αρης "στο τερμα".

Χασαμε το "κορμι" πατριωτη τοτε...., αρα οντως θελει ισχυ το "πραγμα" και μαλιστα αρκετη..:116:
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Ηχοσύστημα και ένταση στάθμης ακρόασης

ο γριβιουερ ξερει τι γραφει.....
του το εχουν πει ?
ας μαθει ο καθε γριβιουερ οτι ο καθενας ακουει οπως γουσταρει.........
ξερω κοσμο που ζει με ηχεια βασης (κορνακια) και μικρες λαμπες , και μαγευεται απο αυτο και μονο.
Πως μπορει να ψησει καποιος , καποιον αλλο το πως ειναι σωστο να ακουει ?
απο σταθμες
μεχρι τυπο ενισχυτικων και ηχειων
Ο ηχος ειναι γουστο και στα γουστα δεν μπαινουν κλισε.
Διακαιωμα αλλαγης πλευσης υπαρχει , υπωχρεωση το πως ακουμε τσου...............
Ακομα και τα <κουφαλογα> δεν ακουν καθε τρακ στα 100τοσα db ,
συνηθως ετσι.......?
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Ηχοσύστημα και ένταση στάθμης ακρόασης

Ακούω στα 3 μέτρα με 95-100 db(a). Μέτρηση στην θέση ακρόασης.

Θα έπρεπε βέβαια να μετράμε σε dbc, για...περιεκτικότερες μετρήσεις...






Στου Αντώνη το σύστημα έδινε 92-95 dba στα 6-7 μέτρα, (τόσα ήταν;), και με 20 άτομα...προσωπικό...απορρόφησης ήχου.

Κατόπιν...διαμαρτυριών περί χαμηλής στάθμης ήχου, (ναι υπήρξαμε και εμείς που λέγαμε ότι ακούγεται σιγά), ο ευγενέστατος οικοδεσπότης μας ανταποκρίθηκε και τα λεντάκια στους Bryston κοκκίνιζαν,(στις αιχμές). Το ντεσιμπελόμετρο έδειξε 100-102 dba στην ίδια απόσταση πάντα.

Ας σκεφτούμε: 20 (περίπου), άτομα, 180 m2, 6-7 μ απόσταση, 100 dba. Φ-ο-β-ε-ρ-ό.


:)
το ντεσιμπελομετρο μου (για αυτο μιλαω)< εβλεπε> μοναδες των ηχειων , οχι πλατες,
οχι οτι δεν εκοβαν τα κορμια, αλλα το dbΜετρακι δεν ηταν και πλατη τους,
θα ειχε ενδιαφερον να βλεπαμε τι κοβει ......εκει κατω.............
 

Μηνύματα
4.252
Reaction score
11
Απάντηση: Ηχοσύστημα και ένταση στάθμης ακρόασης

το ντεσιμπελομετρο μου (για αυτο μιλαω)< εβλεπε> μοναδες των ηχειων , οχι πλατες,
οχι οτι δεν εκοβαν τα κορμια, αλλα το dbΜετρακι δεν ηταν και πλατη τους,
θα ειχε ενδιαφερον να βλεπαμε τι κοβει ......εκει κατω.............
Συγνώμη, αλλά αναφέρομαι σε μετρήσεις που έκανα με το δικό μου ντεσιμπελόμετρο!

Αν μέτρησες και εσύ, και μάλιστα πήρες τις ίδιες τιμές, τόσο το καλύτερο!


:107:
 

Μηνύματα
2.610
Reaction score
1.673
Απάντηση: Ηχοσύστημα και ένταση στάθμης ακρόασης

ας μαθει ο καθε γριβιουερ οτι ο καθενας ακουει οπως γουσταρει.........
ξερω κοσμο που ζει με ηχεια βασης (κορνακια) και μικρες λαμπες , και μαγευεται απο αυτο και μονο.
Πως μπορει να ψησει καποιος , καποιον αλλο το πως ειναι σωστο να ακουει ?
Σωστα βρε Argi, αλλα ως γνωστον η "ακουστικη πιεση" στα αυτια μας ειναι συνεργεια της αποστασης μας απο αυτα και των ιδιοτητων του χωρου.

Σαφως αν 'καθομαι' κοντα δεν χρειαζομαι "τερατα", οποτε μια χαρα ακους και με μικρα ηχειακια βασης σε ενα μικρο χωρο.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Ηχοσύστημα και ένταση στάθμης ακρόασης

Σωστα βρε Argi, αλλα ως γνωστον η "ακουστικη πιεση" στα αυτια μας ειναι συνεργεια της αποστασης μας απο αυτα και των ιδιοτητων του χωρου.

Σαφως αν 'καθομαι' κοντα δεν χρειαζομαι "τερατα", οποτε μια χαρα ακους και με μικρα ηχειακια βασης σε ενα μικρο χωρο.
το μπολντραρισμενο ειναι καθαρο προσωπικο, καποιοι ακουν μουσικη απο κουτακια , στα 5 μετρα και το φχαριστιονται,
καποιοι δεν θελουν να βλεπουν (για πολλους λογους) τερατα μπροστα τους,
Να τους κανουμε με το ζορι να παρουν μεγαλα wilson και τερατωδη ενισχυτικα γιατι αυτο ειναι το σωστο ?

 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Ηχοσύστημα και ένταση στάθμης ακρόασης

με αυτη τη λογικη δεν θα επρεπε να βλεπουμε ηχεια βασης σε μεγαλους χωρους,
δεν μιλαμε για hc και Brutal Καταστασεις, μουσικουλα απλη και ευχαριστη, οποιος βεβαια γουσταρει να κανει καθαρισμος με db δικαιωμα του.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.612
Μηνύματα
2.867.940
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top