Ηχοσύστημα σε Honda Civic

Μηνύματα
30
Reaction score
0
Καλησπέρα στην παρεα και χρόνια πολλά για την χθεσινη ημέρα!!Θέλω λίγο να συζητήσουμε,αλλά και να πάρω,αν είναι δυνατόν,καμία ιδεα-συμβουλη,σχετικά με το ηχοσυστημα που έχω στο αυτοκίνητο.Αρχικα το είχα στήσει το 2010 με την μαμά πηγη,η οποία παίζει mp3 και από usb,με τη χρήση ενός επεξεργαστή ήχου της rockford,ο οποίος ήταν και μετατροπέας σήματος από hi σε low.Απο ηχεία είχαν τοποθετηθεί από 2 σετ διαιρούμενα μπρος-πισω,αποτελούμενα από μιντμπας της peerless και τουιτερ της conchord,με πυκνωτακι για αποκοπή συχνοτήτων.Ενισχυτης είχε τοποθετηθεί ένας 5καναλος ESX,καθώς κι ένα subwoofer 12αρι της SPL Dynamics.Πλεον,από τα περασμένα Χριστούγεννα,η μαμά πηγη βγήκε για να μπει μια 2din οθόνη android που μου έδωσε ένας φίλος,πολύ ελαφρώς μεταχειρισμένη.Ο ήχος της μπορώ να πω πως ήταν πολυ αξιοπρεπης.Στη συνέχεια ο ενισχυτής με το subwoofer και τον επεξεργαστή σηματος πήραν επίσης ποδι(πουλήθηκαν),επειδή πλέον χρειαζομουν χώρο στο πορτμπαγκάζ κι επιπλέον δεν ήθελα να φαίνεται τίποτα εκτεθειμένο.
 

Μηνύματα
30
Reaction score
0
Στην παρούσα φάση δηλαδή υπάρχει μόνο η 2din android οθόνη,τα δύο σετ διαιρούμενα προς πίσω,ένα εκουαλαιζερ της clarion κι ένας ενισχυτής soundigital class d που έχουν τοποθετηθεί μέσα στο χώρο της ρεζερβας.Υπαρχει μια σκέψη να βγάλω τα πίσω διαιρουμενα και να μείνω με ένα σετάκι ομοαξονικά, ή να καταργήσω τα πίσω τουιτερ και να μείνω μόνο με τα μιντμπας .Όπως επίσης σκεφτόμουν μήπως τα έστελνα γενικά τα ηχεία και να επερνα κάποιο άλλο σετ το οποίο έχει δικό του κροσοβερ.Δεν ξέρω κατά πόσο μπορώ να ταιριάξω κροσοβερ στο υπάρχον σεταπ.Επισης σκέφτομαι να αλλάξω και τον ενισχυτή λόγω του ότι δεν έχει ρυθμιζόμενο κροσοβερ.
 

Μηνύματα
1.826
Reaction score
3.406
Πωληση όλα ,και με καθαρό μυαλό περί του θές ακριβώς να κάνεις ,θα στήσεις ένα σαφώς καλύτερο συστημα.
Ποια μιντμπας έχεις?
 

Μηνύματα
30
Reaction score
0
Πωληση όλα ,και με καθαρό μυαλό περί του θές ακριβώς να κάνεις ,θα στήσεις ένα σαφώς καλύτερο συστημα.
Ποια μιντμπας έχεις?
Μιντμπας έχω τα 832513 της peerless και τουιτερ έχω τα c25 της conchord.Οταν λες πώληση όλα τι εννοείς?Όλα όλα??
 

Μηνύματα
1.826
Reaction score
3.406
Μιντμπας έχω τα 832513 της peerless και τουιτερ έχω τα c25 της conchord.Οταν λες πώληση όλα τι εννοείς?Όλα όλα??
Όλα όλα θα έλεγα .
Παίρνει 5 Άρι μεγάφωνο η πόρτα σου η 6.5αρι?
Ποιο μοντέλο civic?
Να τα δώσεις όλα και να πάρεις λιγότερα και αξιόλογα κομμάτια και παρέα με έναν καλό εγκαταστατη θα βρεις αυτό που πρέπει.
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.414
832513 νομιζω ηταν σειρα CS με το μεγαλο μαγνητη (165mm σασι)
η λαστιχενια αναρτηση σε αυτα τα παλια τα χρονια ηταν κολλημενη με κατι σαν "χαρτοταινια_διπλης_οψεως" και με το χρονο (και την υγρασια της πορτας) ανοιγε η ταινια στη μεση και ξεκολλαγε η αναρτηση.
επισης τα σασι ηταν κατα καποιο τροπο μικρα με αποτελεσμα η ιδια αναρτηση να περναει πολυ κοντα στην τρυπα της βιδας. Αν δεν προσεχες οταν τα βιδωνες στο τελευταιο σφιξιμο εστριβες και την αναρτηση με το κεφαλι της βιδας (οποτε και ξεκολλαγε τοπικα). ο εισαγωγεας ειχε βαλει στις συσκευασιες (πολυ πριν το 10 ) πλαστικους αποστατες για αυτη τη δουλεια , ελαχιστοι ομως τους χρησιμοποιουσαν (αγνοια/ασχετοσυνη/αδιαφορια)

επι του θεματος αν ορισεις τον προυπολογισμο υπαρχουν πολυ καλα εργαλεια να κανεις δουλεια. δε θα τρελαινομουν να κρατησω ουτε peerless ουτε τα concord.
θα εστελνα το σημα του κινεζου σε ενα συγχρονο ενισχυτη ταξης D με dsp και απο κει και περα διαλεγεις μεγαφωνα και sub. Λιγοι πλεον θα εκτιμησουν/ζητησουν κατι καλυτερο , ειδικα αν ρυθμισει καποιος που να γνωρισει τον επεξεργαστη.
 

Μηνύματα
30
Reaction score
0
Όλα όλα θα έλεγα .
Παίρνει 5 Άρι μεγάφωνο η πόρτα σου η 6.5αρι?
Ποιο μοντέλο civic?
Να τα δώσεις όλα και να πάρεις λιγότερα και αξιόλογα κομμάτια και παρέα με έναν καλό εγκαταστατη θα βρεις αυτό που πρέπει.
Οι πόρτες όλες παίρνουν 6,5αρια ηχεία.Εχω το 5πορτο χατσμπακ civic που βγήκε το 2006.
 

Μηνύματα
30
Reaction score
0
832513 νομιζω ηταν σειρα CS με το μεγαλο μαγνητη (165mm σασι)
η λαστιχενια αναρτηση σε αυτα τα παλια τα χρονια ηταν κολλημενη με κατι σαν "χαρτοταινια_διπλης_οψεως" και με το χρονο (και την υγρασια της πορτας) ανοιγε η ταινια στη μεση και ξεκολλαγε η αναρτηση.
επισης τα σασι ηταν κατα καποιο τροπο μικρα με αποτελεσμα η ιδια αναρτηση να περναει πολυ κοντα στην τρυπα της βιδας. Αν δεν προσεχες οταν τα βιδωνες στο τελευταιο σφιξιμο εστριβες και την αναρτηση με το κεφαλι της βιδας (οποτε και ξεκολλαγε τοπικα). ο εισαγωγεας ειχε βαλει στις συσκευασιες (πολυ πριν το 10 ) πλαστικους αποστατες για αυτη τη δουλεια , ελαχιστοι ομως τους χρησιμοποιουσαν (αγνοια/ασχετοσυνη/αδιαφορια)

επι του θεματος αν ορισεις τον προυπολογισμο υπαρχουν πολυ καλα εργαλεια να κανεις δουλεια. δε θα τρελαινομουν να κρατησω ουτε peerless ουτε τα concord.
θα εστελνα το σημα του κινεζου σε ενα συγχρονο ενισχυτη ταξης D με dsp και απο κει και περα διαλεγεις μεγαφωνα και sub. Λιγοι πλεον θα εκτιμησουν/ζητησουν κατι καλυτερο , ειδικα αν ρυθμισει καποιος που να γνωρισει τον επεξεργαστη.
Τα peerless είναι της σειράς CD.Παντως έως τώρα δεν είχα κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα με αυτά.Ποτε δεν με απασχόλησαν.Δηλαδη προτείνεις να δώσω και το εκουαλαιζερ που έχω πάνω?Ο προϋπολογισμός δεν είναι πολύ υψηλός γιατί υπολόγιζα να το συμμαζευα καπως με τα υπάρχοντα πράγματα και κάποιες αλλαγές/προσθήκες.Βεβαια αν δώσω όλα τα πράγματα κάτι θα μαζευτεί από ρευστό.Ετσι πρόχειρα όπως το υπολογίζω,αν δώσω τα πάντα πρέπει να μαζεύω γύρω στα 300-350 ευρώ.Ηχεια μπορώ να βρω ευκαιρίες (έχω ήδη βάλει στο ματι ένα ωραίο διαιρούμενο morel από έναν γνωστο μου).Αλλα ο ενισχυτής ειδικα με dsp ανεβαίνει στο Θεό από κοστος.
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.414
το hi/low δεν το χρειαζεσαι.
300-350 να βγαλεις πουλωντας σε βρισκω αισιοδοξο.
θα κραταγα τον κινεζο (εννοειται , οχι λογω ποιοτητος αλλα λογω πρακτικοτητας) αντε να εβρισκα εναν πιο φθηνο ψηφιακο ενισχυτη (για αρχη) να παιξω ενεργα τα μπροστα (γιατι δε θα βγαλεις λεφτα πουλοντας τα) και αλλον εναν για το sub (αργοτερα) και μετα εναν επεξεργαστη. δηλαδη σε δοσεις (αλλα τελικο κοστος υψηλοτερο)
κατα καιρους μπορει να βρεις βεβαια παλιοτερους επεξεργαστες (πχ εγω μονο εχω ξεχασμενους alpine pxah701 και pxah800) σε τιμες γνωριμιας αλλα ακομα και ο 800 ειναι αρκετα πισω σε σχεση με φετινα helix/zapco/gladen/mosconi (ενταξει ,οχι σε σχεση με τα πολυ φθηνα τους) απλα επειδη εθεσες θεμα χωρου και εμφανισης ειναι προτιμοτερο να παρεις εναν 6 καναλο ψηφιακο με dsp που ειναι αστειου μεγεθους και μια συσκευη για τα παντα , παρα να βαζεις 2 ενισχυτες και επεξεργαστη και να ψαχνεις να τα κρυψεις.
 

Μηνύματα
30
Reaction score
0
το hi/low δεν το χρειαζεσαι.
300-350 να βγαλεις πουλωντας σε βρισκω αισιοδοξο.
θα κραταγα τον κινεζο (εννοειται , οχι λογω ποιοτητος αλλα λογω πρακτικοτητας) αντε να εβρισκα εναν πιο φθηνο ψηφιακο ενισχυτη (για αρχη) να παιξω ενεργα τα μπροστα (γιατι δε θα βγαλεις λεφτα πουλοντας τα) και αλλον εναν για το sub (αργοτερα) και μετα εναν επεξεργαστη. δηλαδη σε δοσεις (αλλα τελικο κοστος υψηλοτερο)
κατα καιρους μπορει να βρεις βεβαια παλιοτερους επεξεργαστες (πχ εγω μονο εχω ξεχασμενους alpine pxah701 και pxah800) σε τιμες γνωριμιας αλλα ακομα και ο 800 ειναι αρκετα πισω σε σχεση με φετινα helix/zapco/gladen/mosconi (ενταξει ,οχι σε σχεση με τα πολυ φθηνα τους) απλα επειδη εθεσες θεμα χωρου και εμφανισης ειναι προτιμοτερο να παρεις εναν 6 καναλο ψηφιακο με dsp που ειναι αστειου μεγεθους και μια συσκευη για τα παντα , παρα να βαζεις 2 ενισχυτες και επεξεργαστη και να ψαχνεις να τα κρυψεις.
Λέω πως υπολογίζω τόσα επειδή ο ενισχυτής και το εκουαλαιζερ είναι δουλεμενα μόνο για μήνες (γύρω στον Φεβρουάριο τα τοποθέτησα αν θυμάμαι καλά),τα ηχεία οκ είναι παλιά αρκετά αλλά όχι και σάπια.Εδω βλέπω σπρώχνουν στο fb κάτι σαπιλες σκέτες σε τιμές ότι να'ναι!!Δεν λέω να πλουτισω από την πώληση αυτή,αλλά πιστεύω πως το κάθε σετ διαιρούμενα θα μπορέσει να δωθεί στα 70-80€ περίπου.Και μετά από εκεί και πέρα γύρω στα 200€ πακέτο ο ενισχυτής με το εκουαλαιζερ.
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.414
αυτο με το fb δεν το ξερω καθοτι αρνουμαι πεισματικα να κανω λογαριασμο.
απλα σαν υλικα αυτα που εχεις ειναι λιγο οτι να ναι και δυσκολα θα σε καλυψουν , θα εισαι συνεχεια στο ψαξιμο.
 

Μηνύματα
30
Reaction score
0
αυτο με το fb δεν το ξερω καθοτι αρνουμαι πεισματικα να κανω λογαριασμο.
απλα σαν υλικα αυτα που εχεις ειναι λιγο οτι να ναι και δυσκολα θα σε καλυψουν , θα εισαι συνεχεια στο ψαξιμο.
Ωραία,να τα βάλουμε τότε σε μια σειρά.Εχω βρει ένα σετάκι ηχεία morel tempo 6 σε άριστη κατάσταση,μέσω ενός γνωστού μου.Αυτα έχουν και το κροσοβερ τους κανονικα.Αρα για τα εμπρός έχω κανονίσει ας πούμε για την αντικατάσταση τους.Πισω τι να βάλω?Ομοαξονικά?
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.414
πισω τιποτα
βαλτα να παιξουν με την πηγη (η τον ενισχυτη που εχεις τωρα) μεχρι νεοτερας.

δεν ξερω τι ρολο βαρανε βεβαια αλλα βαση της αρχικης τους τιμης και της προιστοριας της εν λογω εταιριας δειχνουν καλα.

απο κει και περα θα εβαζα πλανο για κατι σαν αυτο

αυτο

η αυτο

και στη συνεχεια καποιο 10" ρηχο σε πολυεστερικη κουτα σε εναν θολο.
οι παραπανω ενισχυτες δεν χρειαζονται ιδιαιτερο χωρο , σε σχεση με τον esx που ειχες ειναι μια σταλια
 

Μηνύματα
30
Reaction score
0
Ομολογουμένως πολύ ποιοτικές όλες αυτές οι επιλογές που προτείνεις αλλά με πολύ υψηλό κόστος!!
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.281
Reaction score
853
Κράτα ότι έχεις βάζεις έναν επεξεργαστή και με τη σωστή ρύθμιση θα κελαηδανε όλα!
 

Μηνύματα
30
Reaction score
0
Όταν λες επεξεργαστή,εννοείς σαν αυτους που ποσταρε ο φίλος πιο πάνω,που είναι και ενισχυτές μαζί?Το εκουαλαιζερ που έχω λες δεν θα κανει καθόλου δουλειά??
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.281
Reaction score
853
Αφού έχεις τους ενισχυτές και τα μεγάφωνα που είναι και της προκοπής κράτα τα και συμπληρώνεις ένα dsp.
Σίγουρα μπορεί να ενωθεί και το eq που έχεις απλά το dsp έχει πολλές παραμέτρους βελτίωσης το ήχου. Τίποτα παραπάνω.
Αφού ταποθετθουν όλα ασχολείσαι με τον αδύναμο κρίκο του όλου συστήματος για περαιτέρω ηχητική βελτίωση.
 

Μηνύματα
30
Reaction score
0
Αφού έχεις τους ενισχυτές και τα μεγάφωνα που είναι και της προκοπής κράτα τα και συμπληρώνεις ένα dsp.
Σίγουρα μπορεί να ενωθεί και το eq που έχεις απλά το dsp έχει πολλές παραμέτρους βελτίωσης το ήχου. Τίποτα παραπάνω.
Αφού ταποθετθουν όλα ασχολείσαι με τον αδύναμο κρίκο του όλου συστήματος για περαιτέρω ηχητική βελτίωση.
Ενισχυτή έναν έχω,αλλά μάλλον θα πάρει πόδι επειδή δεν έχει ρύθμιση hpf/lpf ρυθμιζόμενο.Ειναι Φιξ στα 80Hz.Και μάλλον θα πάει πακέτο με το εκουαλαιζερ για να μην έχω διπλά πράγματα.
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.414
Αν βάλεις dsp δεν χρειάζεσαι φίλτρα στον ενισχυτή , ούτε επιπλέον το eq σαν πρόσθετη συσκευή.
 



Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top