Η Αλήθεια για τα καλώδια....βγαλμενο απο τη ζωή

Μηνύματα
1.102
Reaction score
0
Φίλε Νίκο αυτή την εντύπωση εισπράτω...
Δεν ξέρω αν με τα hits φαίνεται κάτι τέτοιο σε εσένα που βλέπεις τα στατιστικά, για να το λες όμως θα ισχύει.:cool_4:

Κάθε φορά πάντως που έμπαινε ο Σκαλούμπακας για παράδειγμα, γινόταν πράγματι ο χαμός σε επισκεψιμότητα...είχε κ την πλάκα του το θέμα... :bravo:

Από την άλλη όμως βλέπω πολύ Εγώ κ αυτό κάπου με απωθεί...ούτε αυτό ισχύει ?

υγ : όλα όσα γράφω είναι πάντα καλοπροαίρετα, πάντα για την αγάπη που με διακατέχει για τον ήχο κ τις μηχανές αναπαραγωγής της. :cool_1:
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Το ξέρω βρε ότι έχεις καλή πρόθεση. Αν δεν είχες καλή πρόθεση απλά δεν θα σπαταλούσες τον χρόνο σου συζητώντας για την κατηγορία, (εδώ θυμήσου αυτούς που απέχουν διότι βρήκαν κάποια δικαιολογία).

Επειδή μου αρέσει να συζητάω για την κατηγορία και επειδή ο παλιοχαρακτήρας ο κοπέογλου είπε και κάτι για την θεματολογία (μη χέσω:happy_9:), ας δούμε συνοπτικά και τα θέματα πχ της πρώτης σελίδας της κατηγορίας.

Η Αλήθεια για τα καλώδια....βγαλμενο απο τη ζωή Σατιρικό audio
Phase in bass Τεχνικό audio
Αγορα Phono stage Γενικού ενδιαφέροντος audio products
Πατέρα, θέλω να μάθω τα πάντα... για το βινύλιο Τεχνικό audio
Σημαντική ανακοίνωση Σατιρικό – Τεχνικό audio
A McIntosh of a Different Color Γενικού ενδιαφέροντος, audio products
Παράκληση... Σατιρικό (εκτός θέματος)
CD from MP3, την πατήσαμε... Εμπειρία ακρόασης
Αγαπημένο μου Watt... Τεχνικό audio
Eίναι πολλά τα λεφτά…(Aρη, George, John, κ.λπ) Aναδημοσίευση από άλλo site
Το απόλυτο (sub?)-subwoofer. Γενικού ενδιαφέροντος, audio products
Castor και Chiron: Ενισχυτής και καλώδια από την Weiss Γενικού ενδιαφέροντος, audio products
John Morgan Eargle Γενικού ενδιαφέροντος
TO ΑΠΟΛΥΤΟ SUB Γενικού ενδιαφέροντος, audio products
Η ΜΕΓΑΛΗ ΣΤΡΟΦΗ ΤΗΣ KRELL Σατιρικό, audio products
το ακριβοτερο Γενικού ενδιαφέροντος, audio products
400 το κιλό Σατιρικό, audio products
Εκδήλωση - Παρουσίαση CLASSE... Ακρόαση/test
Poll: Μπαμπά τι είναι αυτό?... Γενικού ενδιαφέροντος audio, σατιρικό - poll
Αναλυτικη παρουσιαση Home Entertainment 2007 Γενικού ενδιαφέροντος, audio

Ένα στα 20 θέματα αναφέρεται στον ακατανόμαστο κι αυτό γιατί είχε την καλοσύνη να βγάλει τα μούτρα όλων όσων παρευρέθησαν στην τελευταία ακρόασή μας στο site του. Κατά τα άλλα, εγώ πολύ ωραία τα βρίσκω τα θέματα...

Αν σε απωθεί το "Εγώ" κάποιου, τότε δεν έχεις παρά να του το πεις και συζητώντας μαζί του, να τον πείσεις ότι δεν μπορεί να είναι τόσο σίγουρος για το εγώ του, αφού κάπου κάνει λάθος (να του υποδείξεις και που όμως). Υποψιάζομαι ότι όταν κάποιος ξέρει καλά τι λέει, είναι μάλλον λογικό να φαίνεται εγωιστής, παρά το γεγονός ότι μπορεί να μιλάμε για άνθρωπο με απίστευτο χιούμορ. Είναι αναπόφευκτο, ειδικά όταν δεν γνωρίζεις κάποιον από κοντά. Εγώ όμως τελικά τι έχω να φοβηθώ και με πιάνει τρέμουλο? Το "εγώ" κάποιου άλλου ή το δικό μου "εγώ"?...

Να είσαι σίγουρος... τίποτα. :cool_4:
 




Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.113
Reaction score
20.613
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Η Αλήθεια για τα καλώδια....βγαλμενο απο τη ζωή

Να ρωτήσω πως μπορεί κάποιος να κρίνει ένα μηχάνημα ήχου αν δεν το ακούσει?
Αυτό μπορώ να σου το πω Εγώ, αλλά μόνον κατά το ήμισυ: Δηλαδή, πώς να επικρίνει κανείς ένα μηχάνημα ήχου, αν δεν το ακούσει. Διότι, ως γνωστόν, οι μετρήσεις είναι ένα άριστο αρνητικό κριτήριο. Άριστο. Το high end των αρνητικών κριτηρίων.

Και κοίτα μην αρπαχτείς πάλι! Δεν κάνω πλάκα!
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.113
Reaction score
20.613
Να σας πω! Περιμένετε λιγάκι, να σκατζάρει ο Σπύρος από τις εξετάσεις, να ξεφυλλίσουμε κανένα καινούργιο "review". Καιρό έχουμε να γελάσουμε. Φυσικά, θα τηρηθεί απόλυτος χρονολογική προτεραιότητης, ενώ θα τηρηθούν και τα προσχήματα, αλίμονο. Αν το "review" πραγματεύεται συσκευή high end, το γέλωτά σας θα τον ρίξετε εδώ. Αν είναι hi-fi, θα πρέπει να περάσετε μιαν βολτίτσαν από την Audio.
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
Απάντηση: Re: Η Αλήθεια για τα καλώδια....βγαλμενο απο τη ζωή

Να σας πω! Περιμένετε λιγάκι, να σκατζάρει ο Σπύρος από τις εξετάσεις, να ξεφυλλίσουμε κανένα καινούργιο "review". Καιρό έχουμε να γελάσουμε. Φυσικά, θα τηρηθεί απόλυτος χρονολογική προτεραιότητης, ενώ θα τηρηθούν και τα προσχήματα, αλίμονο. Αν το "review" πραγματεύεται συσκευή high end, το γέλωτά σας θα τον ρίξετε εδώ. Αν είναι hi-fi, θα πρέπει να περάσετε μιαν βολτίτσαν από την Audio.
Εγώ σήμερα τελείωσα, παρέδωσα βαθμολογίες και είμαι έτοιμος. Από αύριο αρχίζω την "μελέτη"...
 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.113
Reaction score
20.613
μου πεφτεις μακρυα
αλλιως θα σου ριχνα ενα μπερτακι...
μπερντάχι!

Αμάν, ποστάρεις που ποστάρεις κάθε πέμπτη πανσέληνο, τουλάχιστον γράφτα σωστά! Ακόμα και τον ορθογραφικό έλεγχο, Εγώ θα πρέπει να τον κάνω;
 


Μηνύματα
2.488
Reaction score
382
Παιδες,

1. Ενα βιντεακι εβαλε το παιδι και εσεις το μπουκωσατε το θεμα...
2. Γιατι ειναι η μονη κατηγορια που παντα καποιοι διαφωνουν?

Απ' οτι εχω καταλαβει, το ολο σκηνικο ειναι ποιος εχει καλυτερα μηχανηματα κι ακουει καλυτερα.. Αυτα τα κανει ο 8χρονος γιος μου στο σχολειο (ο μπαμπας μου εχει μεγαλυτερη οθονη,κλπ)

Κριμα που τοση γνωση, παθος για μουσικη και εμπειρια, καταληγει ετσι.
 

Μηνύματα
925
Reaction score
0
Απάντηση: Η Αλήθεια για τα καλώδια....βγαλμενο απο τη ζωή

Από πιο μήνυμα κατάλαβες ότι όποιος έχει καλύτερα μηχανήματα ακούει καλύτερα?
Και ξαναλέω το όλο θέμα έγινε γιατί το βιντεάκι (που το θεωρώ γελοίο) μπήκε σε αυτήν την κατηγορία.
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Παιδες,

1. Ενα βιντεακι εβαλε το παιδι και εσεις το μπουκωσατε το θεμα...
2. Γιατι ειναι η μονη κατηγορια που παντα καποιοι διαφωνουν?

Απ' οτι εχω καταλαβει, το ολο σκηνικο ειναι ποιος εχει καλυτερα μηχανηματα κι ακουει καλυτερα.. Αυτα τα κανει ο 8χρονος γιος μου στο σχολειο (ο μπαμπας μου εχει μεγαλυτερη οθονη,κλπ)

Κριμα που τοση γνωση, παθος για μουσικη και εμπειρια, καταληγει ετσι.
Κάτσε καλά μην τα ακούσεις εσύ τώρα, νταξ? :happy_9:
Μεταξύ μας μπορούμε να λέμε ότι θέλουμε, αν μας την λένε άλλοι τα παίρνουμε στο κράνος. "happy_1"
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.113
Reaction score
20.613
Απ' οτι εχω καταλαβει, το ολο σκηνικο ειναι ποιος εχει καλυτερα μηχανηματα κι ακουει καλυτερα.. Αυτα τα κανει ο 8χρονος γιος μου στο σχολειο (ο μπαμπας μου εχει μεγαλυτερη οθονη,κλπ)
My two cents...
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Ο καθενας μας εχει τις αποψεις του οποτε και αυτα που θα γραψω μπορει να μην ειναι αρεστα σε καποιους.
Αισθανομαι ομως πως πρεπει να τα γραψω, για ακομα μια φορα, καθως στην ουσια μου εχει ζητηθει μεσω πμ.

Σε αυτη την κατηγορια υπαρχουν δυο τασεις,σχεδον εξ αρχης, με τους αντιστοιχους εκπροσωπους.
Δεν βλεπω κανενα λογο μη συνυπαρξης και των δυο αυτων τασεων, διχως απαραιτητα την εξαγωγη συμπερασματος πως η μια ειναι καλυτερη απο την αλλη.
Σε αυτη την περιπτωση οι υπερμαχοι των τασεων αυτων, θεωρω πως, θα πρεπει να καταθεσουν τις οποιες εμπειριες στον χωρο του "αθληματος" η αντιστοιχα την θεωρια επανω στην οποια στηριζονται οι εμπειρικες ακροασεις.
Εαν αγαπας κατι και πιστευεις σε αυτο το στηριζεις.
Η λυση του "φευγω γιατι δεν γινεται το δικο μου" πλεον φανταζει στα ματια μου τοσο παιδικη και ανωριμη που προτιμω να μην την σχολιασω.
Ονειρευομαι την ημερα που θα εχουμε αγγιξει τετοιο βαθμο ωριμοτητας που δεν θα χρειατει ξανα να γινει ουτε παρατηρηση.Για να γινει αυτο ομως το πρωτο βημα θα ειναι να προβαλλουμε τις γνωσεις μας και την αγαπη στο αντικειμενο πανω απο τους εγωισμους μας.
Τι λετε?Γινετε?

Τελος, δεν βρισκω τιποτα μεμπτο σε αυτο το thread
Mηπως θα επρεπε διοτι ανηκω στην κατηγορια των "καταστηματαρχων"?
(κ.Κογια, τα ποσοστα μου απο την εκδοση των απομνημονευματων σας στον λογαριασμο που σας εδωσα:happy_5: )

Υ.Γ.Το παραμικρο μεσα σε αυτο εδω το αμοιρο site ειναι φτιαγμενο "εν σοφια"(οχι απαραιτητα του ιδρυτη του)
Ακομα και οι συντονιστες αυτης της κατηγοριας ανηκουν σε διαφορετικες τασεις για να υπαρχει η σωστη ισσοροπια.
Παρατηρησατε ποτε, με καθαρο μυαλο ομως, τις αψογες αντιδικιες Τσαντουλη και Κογια?Μπορει να την "πει" ο ενας στον αλλο?
Και οι δυο τεκμηριωνουν με βασεις τις αποψεις τους και ας ανηκουν σε διαφορετικα ακρα του φασματος.
Και τωρα ερχομαι να σας ρωτησω εγω με την σειρα μου:
"Ποιος δεν απολαμβανει και κερδιζει απο αυτες τις αντιδικιες?"
Θαρρω πως σε ολους μας κατι μενει εκει στο βαθος...
 

Μηνύματα
9.946
Reaction score
33
Γεια σας και από μένα…. Λοιπόν θα ήθελα να ξεκαθαρίσω το προφανές...
Το βιντεάκι ΗΤΑΝ ΑΠΛΑ ΧΙΟΥΜΟΡ, ΠΛΑΚΑ (και αυτοσαρκασμός), ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ!
Δεν ήταν κρίση, επίκριση ή θέση για καλώδια ή οτιδήποτε άλλο. Προσωπικά ΠΙΣΤΕΥΩ ότι τα καλώδια έχουν διαφορά για αυτό κιόλας στο πρώτο μου post το πρώτο πράγμα που ρώτησα ήταν για ΚΑΛΩΔΙΑ! (http://www.avsite.gr/vb/showthread.php?t=37520) Ήταν λοιπόν χιούμορ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΕ άλλο.
Ευχαριστώ πολύ τους διαχειριστές και όλους τους φίλους που το καταλάβανε (πραγματικά θεωρώ πολύτιμους τους ανθρώπους που έχουν χιούμορ) αλλά κυρίως για το ότι μου αναγνωρίσανε το ότι έχω δικαίωμα και σε αυτό και στις απόψεις μου. ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΘΕΡΜΑ. Τώρα γιατί το έβαλα στην κατηγορία HI-END? Απλά γιατί πίστεψα ότι εδώ θα γινόταν αντιληπτό το αστείο από τους περισσότερους. Αμφιβάλω εάν θα το καταλαβαίνανε στο forum του Cosmopolitan. Και κάτι άλλο …το Hi end για μένα σημαίνει να περνάμε ΚΑΙ καλά… λίγο γέλιο δεν βλάπτει, χαλαρώνει και ακούμε και καλύτερα μετά….
Για τις αντιδράσεις τώρα… μην ξεχνάτε παρακαλώ ότι μόλις πριν λίγες ημέρες γράφτηκα μέλος εδώ…. δεν ξέρω σε τι αναφέρεστε….σε ποιες καταστάσεις, πρόσωπα κλπ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ! δεν ήμουν εδώ, δεν έχω καμιά ευθύνη για το ποιοι και γιατί αποχώρησαν. Όμως όσο και εάν έψαξα δεν βρήκα κατηγορία ΟΤΙ ΝΑ’ΝΑΙ (δίχως όρια και θέμα ναι…ότι να’ναι όχι). Ίσως να είναι το μέρος που βάζουν τις γνώμες των άλλων μερικοί άνθρωποι…..ποιος ξέρει. Περισσότερο με προβληματίζει το εξής: τι είναι χειρότερο? Να μην έχει χιούμορ κάποιος? Ή να μην ανέχεται την γνώμη του άλλου? (στην περίπτωση που πιστέψανε ότι το video ήταν γνώμη)
Ξέρετε πως αισθάνθηκα κύριε Δημήτρη όταν λεγάτε «μεταφέρετέ το στην κατηγορία "ΟΤΙ ΝΑΝΑΙ"»? όπως θα αισθανόσασταν εσείς εάν η κυρία Λουκά έβλεπε το avatar σας και έλεγε «βάλτε τον στην κόλαση».
Για να μην το σοβαρεύουμε άλλο λοιπόν, αυτό είναι το δώρο μου σε όλους (και όσους έχουν χιούμορ και σε όσους δεν έχουν και κάνουν πως έχουν)

http://www.grapheine.com/bombaytv/index.php?module=see&lang=fr&code=fc6db2a052c5f6721b946ad7ceb35852

Χρήστος

Υ.Γ. Ένα αστείο είναι αστείο….Γελοίο είναι κάτι (δήθεν) σοβαρό που δεν έχει κανένα πραγματικό νόημα
 


Μηνύματα
925
Reaction score
0
Απάντηση: Η Αλήθεια για τα καλώδια....βγαλμενο απο τη ζωή

chrisB, δεν έχω κανένα μα κανένα πρόβλημα ούτε με σένα ούτε με κανέναν άλλο εδώ μέσα (εξαιρείται ο Κόγιας :crazy_3: ).
Απ ότι φαίνεται το άδικο το έχω εγώ μιας και παρεξήγησα την κίνησή σου και θεώρησα απαξιωτικό το βιντεάκι. Λάθος μου.
Έστω και λίγο αργά, σου εύχομαι καλά ποστ :cool_3:
Τα άλλα όμως (για άτομα που δεν γράφουν εξ αιτίας κάποιων καταστάσεων) σηκώνουν αρκετή συζήτηση.
 

Μηνύματα
9.946
Reaction score
33
Re: Απάντηση: Η Αλήθεια για τα καλώδια....βγαλμενο απο τη ζωή

chrisB, δεν έχω κανένα μα κανένα πρόβλημα ούτε με σένα ούτε με κανέναν άλλο εδώ μέσα (εξαιρείται ο Κόγιας :crazy_3: ).
Απ ότι φαίνεται το άδικο το έχω εγώ μιας και παρεξήγησα την κίνησή σου και θεώρησα απαξιωτικό το βιντεάκι. Λάθος μου.
Έστω και λίγο αργά, σου εύχομαι καλά ποστ :cool_3:
Τα άλλα όμως (για άτομα που δεν γράφουν εξ αιτίας κάποιων καταστάσεων) σηκώνουν αρκετή συζήτηση.
Σε ευχαριστώ πολυ φίλε μου.:cool_4:

Πραγματικά πιστεύω ότι θα μου αρέσει πολύ εδώ, και ελπίζω και να βοηθηθώ στην απόλαυση του hobby μου αλλά και να βοηθήσω και εγώ τους άλλους όσο μπορώ :)
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.361
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top