Η Μπάντα που παίζει τα Πάντα...

Υπάρχει ηχείο που μπορεί να παίξει όλα τα είδη της μουσικής?


  • Total voters
    18

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Χμμμ, κι εγώ συμφωνώ με τον φίλο theflame.
Αλλά με όσα λέει, μάλλον αποδεικνύει το αντίθετο, ήτοι ότι δεν μπορούν όλα τα ηχεία να παίξουν όλα τα είδη μουσικής σε επίπεδα, όχι άνω του μετρίου, αλλά τέλεια. Στο hi fi μάθαμε να αναζητούμε τον καλό ήχο πάντα όμως με βάση τις μουσικές μας προτιμήσεις.

Από την άλλη ένας πραγματικά μουσικόφιλος μπορεί να ακούσει τα πάντα γιατί απλά βρίσκει ενδιαφέρον σε αυτά και δεν είναι τόσο κολλημένος. Φυσικά υπάρχουν κάποιες προτιμήσεις. Προσωπικά όταν ακούω φωνές, αισθάνομαι ότι αυτές έχουν ηχογραφηθεί για να παίζονται αποκλειστικά από πάνελ. Όταν όμως θέλω ατάκα θα προτιμήσω το TD12 του Γιώργου.

Οι χροιές, η διαφάνεια και τα αέρινα πρίμα του ribbon, δεν μπορούν να βγούν από tweeter όσο κι αν προσπαθήσω να ματσάρω το ηχείο με ενισχυτικά. Επίσης η εικόνα που δίνει ένα πάνελ δεν μπορεί να βγει από κουτί, τουλάχιστον εύκολα. Αντίστοιχα όμως η ατάκα και το μπάσο δεν μπορούν να βγούν από μεμβράνες, τουλάχιστον εύκολα. Βάλτε λοιπόν στο μυαλό σας με ποιές μουσικές ταιριάζει το κάθε ηχείο και επιλέξτε σε ποιόν τομέα θα κάνετε την παραχώρηση γιατί απλά η μπάντα δεν παίζει τόσο καλά τα πάντα....

Κάθε κατασκευή ηχείου δίνει διαφορετικά γνωρίσματα στον ήχο και αυτό εξυπηρετεί κάποια είδη μουσικής καλύτερα από κάποια άλλα. Τον ήχο σε τελική ανάλυση τον φιάχνουν τα υλικά, εντός και εκτός, ενός ηχείου ή ενός ενισχυτή. Και νομίζω ότι έτσι πρέπει να το βλέπουμε. Εδώ μιλάμε για διαφορετικές χροιές ανά μάρκα πυκνωτή και δεν θα μιλάμε για διαφορετικές κατασκευές ηχείων...

Αυτό, σε συνδιασμό με την δική μου τουλάχιστον διαπίστωση ότι οποιοδήποτε σχεδόν ηχείο μεσοϋψηλής κατηγορίας τιμής, επιδέχεται βελτιώσεων - αλλαγών, με κάνει να πιστεύω ότι οι προτιμήσεις μας στον ήχο εξαρτώνται άμεσα από την μουσική που θέλουμε να ακούσουμε και συνεπώς πρέπει να λαμβάνουμε σοβαρά υπόψη μας τις μουσικές μας προτιμήσεις πριν επιλέξουμε μέσα αναπαραγωγής γενικά.

Άλλωστε όπως είπε κι ο theflame, όταν πάω να ακούσω ένα ηχείο θα πάρω δυο τρία cdάκια μαζί μου αντιπροσωπευτικά του γούστου μου. Δεν μπορώ να κάνω ακρόαση με κάθε είδος μουσικής που υπάρχει... Τι με ενδιαφέρει αν το ηχείο παίζει κλασσική μουσική όπως στο μέγαρο και εγώ δεν ακούω καθόλου?
 

Μηνύματα
268
Reaction score
0
Φίλε Νίκο σαφώς και θα συμφωνήσω μαζί σου σε όλα όσα λες.
Και αυτό δεν έχει να κάνει με το γεγονός ότι αλλάζω την άποψή μου ούτε ότι φάσκω και αντιφάσκω!
Απλά όταν μιλάμε για τέλεια τα πράγματα αλλάζουν από το καλά.
Ηχεία που μπορούν να παίξουν καλά όλα τα είδη μουσικής υπάρχουν, και μπορούν να το κάνουν πάντα με συμβιβασμούς, που προέρχονται από την σχεδίασή τους και το κόστος τους αλλά και το πώς ο καθένας εννοεί το καλά. Δεν πιστεύω να θεωρεί κανένας ότι ένα ηχείο των 15,000 ευρώ δεν μπορεί να παίξει καλά φωνές γιατί δεν είναι μεμβράνη, απλά μια μεμβράνη θα παίξει καλύτερα!
Τέλεια δεν πιστεύω ότι υπάρχει ηχείο που να μπορεί να παίξει και μάλιστα τίποτα.
Είναι τόσα πολλά τα προβλήματα που πρέπει να επιλυθούν που ποτέ δεν πρόκειται να γίνει κάτι τέτοιο. Πάντα κάπου θα γίνετε συμβιβασμός.
Παντού όμως κάπως έτσι δεν είναι τα πράγματα;
Ποιος είναι τέλειος κιθαρίστας; Ο Al Di Meola ή ο Ritchie Blackmoore ;
Χμμμ μου έρχονται και κάποιοι άλλοι….
Καλά άστο!
 

Μηνύματα
268
Reaction score
0
Φίλε Νίκο σαφώς και θα συμφωνήσω μαζί σου σε όλα όσα λες.
Και αυτό δεν έχει να κάνει με το γεγονός ότι αλλάζω την άποψή μου ούτε ότι φάσκω και αντιφάσκω!
Απλά όταν μιλάμε για τέλεια τα πράγματα αλλάζουν από το καλά.
Ηχεία που μπορούν να παίξουν καλά όλα τα είδη μουσικής υπάρχουν, και μπορούν να το κάνουν πάντα με συμβιβασμούς, που προέρχονται από την σχεδίασή τους και το κόστος τους αλλά και το πώς ο καθένας εννοεί το καλά. Δεν πιστεύω να θεωρεί κανένας ότι ένα ηχείο των 15,000 ευρώ δεν μπορεί να παίξει καλά φωνές γιατί δεν είναι μεμβράνη, απλά μια μεμβράνη θα παίξει καλύτερα!
Τέλεια δεν πιστεύω ότι υπάρχει ηχείο που να μπορεί να παίξει και μάλιστα τίποτα.
Είναι τόσα πολλά τα προβλήματα που πρέπει να επιλυθούν που ποτέ δεν πρόκειται να γίνει κάτι τέτοιο. Πάντα κάπου θα γίνετε συμβιβασμός.
Παντού όμως κάπως έτσι δεν είναι τα πράγματα;
Τι είναι τέλειο;
Ποιος είναι ο τέλειος κιθαρίστας; Ο Al Di Meola ή ο Ritchie Blackmoore ; :?
Ποιά η τέλεια μουσική; :oops:
Ποιό το τέλειο αμάξι; :?:
Χμμμ μου έρχονται και κάποια άλλα... :shock:
Καλά άστο! :mrgreen:
 

Μηνύματα
268
Reaction score
0
Φίλε Νίκο σαφώς και θα συμφωνήσω μαζί σου σε όλα όσα λες.
Και αυτό δεν έχει να κάνει με το γεγονός ότι αλλάζω την άποψή μου ούτε ότι φάσκω και αντιφάσκω!
Απλά όταν μιλάμε για τέλεια τα πράγματα αλλάζουν από το καλά.
Ηχεία που μπορούν να παίξουν καλά όλα τα είδη μουσικής υπάρχουν, και μπορούν να το κάνουν πάντα με συμβιβασμούς, που προέρχονται από την σχεδίασή τους και το κόστος τους αλλά και το πώς ο καθένας εννοεί το καλά. Δεν πιστεύω να θεωρεί κανένας ότι ένα ηχείο των 15,000 ευρώ δεν μπορεί να παίξει καλά φωνές γιατί δεν είναι μεμβράνη, απλά μια μεμβράνη θα παίξει καλύτερα!
Τέλεια δεν πιστεύω ότι υπάρχει ηχείο που να μπορεί να παίξει και μάλιστα τίποτα.
Είναι τόσα πολλά τα προβλήματα που πρέπει να επιλυθούν που ποτέ δεν πρόκειται να γίνει κάτι τέτοιο. Πάντα κάπου θα γίνετε συμβιβασμός.
Παντού όμως κάπως έτσι δεν είναι τα πράγματα;
Τι είναι τέλειο;
Ποιος είναι ο τέλειος κιθαρίστας; Ο Al Di Meola ή ο Ritchie Blackmoore ; :?
Ποιά η τέλεια μουσική; :oops:
Ποιό το τέλειο αμάξι; :?:
Χμμμ μου έρχονται και κάποια άλλα... :shock:
Καλά άστο! :mrgreen:
 


Μηνύματα
183
Reaction score
0
Nίκο
αν το ερώτημα σου ήταν τελικά να τα παίζει όλα τέλεια, τότε μάλλον περιορίζονται οι επιλογές μας και ίσως αλλάζει και η τελική απάντηση......αλλά επειδή δεν υπάρχει τίποτα τέλειο στη ζωή έτσι δεν υπάρχουν και τέλεια ηχεία. Αλλά άμα κάποιος δεν είναι πορωμένος μηχανάκιας σίγουρα μπορεί να βρει ένα ηχείο που να του προσφέρει καλό επίπεδο στα περισσότερα είδη μουσικής.


Μια 'ασχετη λίγο με το θ'εμα παρατήρηση, γιατί σε αυτό το φόρουμ όλα ειναι είτε Πάνελ, ή td12, ή 802d ???

Μήπως πρέπει να αφήσουμε τις προκαταλήψεις μας στην άκρη λίγο ? υπάρχουν πολλές πολλές εταιρείες με θαμάσια ηχεία, μήπως πρέπει να διευρύνουμε τους ορίζοντες μας λίγο παραπάνω και να αποφέυγουμε όσο μπορούμε τους αποκλεισμούς ? μήπως με τις συγκεκριμένες αναφορές συνιστούμε το άσπρο-μαύρο-γκρίζο και μετά το χάος ??? Υπάρχουν τόσα εξαιρετικά δοαφορετικά ηχεια που απλά παίζουν διαφορετικά, ας πάρουμε τα αγαπημένα μας δισκάκια και ας βρούμε αυτό που ανταποκρίνεται καλύτερα στα γούστα μας, θα πρότεινα.
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Δεν έχεις άδικο για την αναφορά των ηχείων που είπες αλλά, δεν είναι τίποτε άλλο από δυό τρεις χαρακτηριστικούς εκπροσώπους καλών ηχείων, διαφορετικών τεχνολογιών αλλά και εμπορικών οίκων, ήτοι ηχείων που είναι σε αρκετά σπίτια και έτσι είναι πιο γνώριμος ο ήχος τους όταν αναφερόμαστε σε αυτά. Όπως και να το κάνουμε ούτε τα sonus faber, ούτε τα genesis, ούτε τα kharma ούτε τα...... είναι τόσο γνωστά.

Κατά τα άλλα ουδείς εδώ δεν έχει προκαταλήψεις, μάλλον λάθος συμπέρασμα βγάζεις (σε αυτό το σκέλος). Δεν καταλαβαίνω από που φαίνεται αυτό και μάλιστα σε όλο το forum. Επειδή μόλις ήρθες όμως στο AVSite, μπορεί και δικαιολογημένα να βγάζεις λάθος συμπεράσματα. Κάτσε μαζί μας για να σου αποδείξουμε το αντίθετο και να βοηθήσες και εσύ φυσικά στην αναζήτηση που ο ίδιος προτείνεις.
 

Μηνύματα
4.496
Reaction score
2
Someone else.
Κάπου στην τελευταία παράγραφο με βρίσκεις σύμφωνο.
Ομως όπως σου έγραψε και ο Νίκος,είναι νωρίς για εσένα να μιλάς για προκαταλήψεις. :?
Στήν πορεία,είμαι σίγουρος πως θα αναθεωρήσεις. :)
 

Μηνύματα
183
Reaction score
0
Βρε παιδιά διαβάζοντας πολλά θέματα είδα πλειστάκις την αναφορά σε "κουτιά-vs-πάνελ" (άτοπη σύγκριση) και τους συγκεκριμένους τύπους ηχείων με έντονη επανάληψη αυτών των μοντέλων.

Νίκο δεν θεωρώ ότι βρίσκονται εύκολα και συχνά σε πολλά σπίτια td12, 802D, Magnepan.
Βέβαια το συμπέρασμα όπως σωστά λέτε είναι από αυτά που ειναι γραμμένα ΄στο φόρουμ αυτό μέχρι τώρα. Δεν έχει σημασία όμως ιδιαίτερη, απλά δείχνει και λίγο έτσι μην με παρεξηγείτε, μικρός είμαι θα μάθω.
Μια τελευταία ένσσταση αν επιτρέπεται, σε κλάδο high-end νομίζω οι μάρκες που αναφέρεις Νίκο είναι το λιγότερο γνωστές και αν κάποιος δεν έχει ακούσματα από αυτές δεν μπορεί να βγάζει εύκολα συμπεράσματα και τουλάχιστον πρέπει να φροντίσει να έχει πλήρη επίγευση αυτών ή τουλάχιστον ας το βάλει στο πρόγραμμα του. Στο χώρο αυτό ένα από τα όμορφα είναι η τεράστια ποικιλία και πολυπλοκότητα σχεδιάσεων και είναι σχεδόν βέβαιο ότι υπάρχει κάτι για τον κα΄θενα με high standards.
 



Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Αφού δεν διαφωνούμε γιατι διαφωνούμε ρε γμτ? :lol: :lol:
 

Μηνύματα
116
Reaction score
1
ΚΥΡΙΟΙ ΟΙ ΜΑΡΚΕΣ ΑΥΤΕΣ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΓΙΑΤΙ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΜΕΡΙΔΙΟ ΤΗΣ ΑΓΟΡΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΑΣΧΕΤΑ ΑΝ ΟΛΟΙ ΞΕΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΑΚΟΥΣΤΙΚΗ ΑΠΟΨΗ ΠΩΣ ΘΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ΤΑΝΝΟΥ-Β&W ΤΙΣ ΞΕΡΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΠΛΕΟΝ ΝΕΟΙ ΣΤΟ ΧΟΜΠΥ ΜΑΣ ΟΠΟΤΕ ΛΟΓΙΚΟΣ Ο ΝΤΟΡΟΣ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΠΑΝΤΑ......
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.437
Reaction score
125.823
Φυσικά υπάρχουνε ηχεία που τα παίζουνε όλα όσο πιο τέλεια γίνεται με την υπάρχουσα τεχνολογία (εγραφής - μέσου - αναπαραγωγής).
Πχ Wisdom και τεράστια horn. Αλλά οι τιμές είναι εξωφρενικές...

Στα τυπικά (χαμηλής κατηγορίας τιμής) ηχεία, όλα μάλλον "κακά" ακούγονται, και πιθανά να υπάρχει μια εξαίρεση, και κάτι απ'όλα να ακούγεται λίγο καλύτερα... Γι' αυτό  συνήθως λέει ο πωλητής σε έναν υποψήφιο αγοραστή πως το τάδε είναι πολύ καλό για ροκ αλλά δε κάνει για κλασσική ή τζαζ (γιατί μάλλον ξυρίζει και δεν έχει χαρίσματα εικόνας - βάθους - κλπ), ενώ στα ίδια χρήματα ένα άλλο ηχειάκι που έχει πιο ήπια και γλυκά μεσαία, προτείνεται για τζαζ και μουσική από μικρά ορχηστρικά σύνολα με φυσικά όργανα, όπου "δήθεν" είναι καλό το συγκεκριμένο ηχείο, αλλά απλά δεν έχει αρκετό "τσαμπουκά" πχ στα μπάσσα για να βγάλει ζόρικα ηλεκτροποπ ακούσματα...

Στα μεσουψηλής κατηγορίας ηχεία πολλά μουσικά είδη αναπαράγονται ικανοποιητικά, αλλά όλα τα είδη το ίδιο "τέλεια" δεν αναπαράγονται, και ανάλογα με τη σχεδίαση το κάθε ηχείο υστερεί σε κάποιους τομείς. Πχ μια τεράστια κόρνα με εξαιρετικά δυναμικά και soundstage δε θα παίξει ραπ ή τέκνο-χάουζ ή και ρέγγε όπως θά'θελε αυτός που ακούει τέτοιες μουσικές, αλλά επίσης δε θα παίξει και με αληθοφάνεια μια φωνή και μια ακουστική κιθάρα, γιατί θα δώσει τεράστιες διαστάσεις, αφύσικα τεράστια εικόνα. Δεν παύει φυσικά να είναι ένας εξαιρετικός αναπαραγωγέας ήχου, και εκεί πλεον παίζει ρόλο το πρωσωπικό γούστο και το τι θέλει καθένας από τον ήχο.

Από την άλλη, μικρά ηχειάκια θα βγάλουνε εξαιρετική εστίαση και εικόνα σε μικρά σύνολα ή σόλο, αλλά σε μεγάλα έργα θα ζοριστούνε, θα συμπιέσουνε, θα είναι ανεπαρκή σε χαμηλές συχνότητες κλπ.

Γενικά πάντως, πιστεύω πως στη μεσουψηλή κατηγορία τιμής ηχείων, το μεγαλύτερο πρόβλημα σε αναπαραγωγή διαφορετικών μουσικών δεν είναι τόσο το ηχείο, αλλά βασικά ο χώρος και τα συνοδά, κυρίως τα ενισχυτικά.

Φυσικά, τα magnepan παίζουνε καλύτερα απ'όλα. (χε χε χε) .... Τα προσωπικά κολλήματά μας μεσιέ Someone Else δείχνουνε το πάθος μας για τον ήχο, και αν μη τι άλλο είναι αναμενόμενα σε αυτόν το χώρο! Το πάθος είναι ανθρώπινο και συνοδεύει κάθε πτυχή κορυφαίων επιδόσεων, πχ φεράρρι στα τουτου... Το πάθος φυσικά δεν συγχωρεί την έλλειψη αντικειμενικότητας ή την αποδοχή διαφορετικών προσεγγίσεων στο ίδιο θέμα, και προσωπικά προσπαθώ επί τούτου εδώ και χρόνια, το αν τα καταφέρνω καλά ή όχι είναι άσχετο, η πρόθεση μετράει! χεχεχεχεχε...
 


Μηνύματα
183
Reaction score
0
costas ear
θα συμφωνήσω μαζί σου στα περισσότερα και μάλιστα πολύ γουστάρω τα κολλήματα σου και γενικά τους ανθρώπους που ξέρουν τι θέλουν και τι τους αρέσει, που έχουν όμως κι ανοιχτά τα ματια και τα αυτιά και για κάτι καλύτερο. Νικο δεν υπάρχει λόγος διαφωνίας καταθέτουμε απόψεις και τελικά μάλλον διαφωνούμε, εκτός ισως από το σημείο των συγκεκριμένων αναφορών που ΄΄ομως δεν γίνεται σκόπιμα, φαίνεται αυτό απλά θέλει λίγο προσοχή.

Δημήτρη με περισσότερες εμπειρίες μπορούμε να διαμορφώνουμε καλύτερη άποψη για τον πολυποίκιλο χώρο που λέγεται hiγη-end και βλέπω είσαι σε σωστό δρόμο αφού συμμετέχεις σε ακροάσεις, συνέχισε έτσι.
 



Μηνύματα
4.496
Reaction score
2
S.E.,δεν είναι κάτι το προσωπικό,αυτό ισχύει για όλους μας. :wink:

Στηριζόμενος μάλιστα σε αυτό που λές για τον Δημήτρη,"με περισσότερες εμπειρίες μπορούμε να διαμορφώνουμε καλύτερη άποψη για τον πολυποίκιλο χώρο που λέγεται hiγη-end και βλέπω είσαι σε σωστό δρόμο αφού συμμετέχεις σε ακροάσεις, συνέχισε έτσι",σημαίνει ότι,στήν πορεία και με την απόκτηση περισσοτέρων εμπειριών,πολλά πράγματα μπορούμε να αναθεωρήσουμε,οπότε ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ,ΔΕΝ πρέπει,να είμαστε απόλυτοι και κάθετοι. :)

Παρεπιπτόντος την Κυριακή,θα θέλαμε να είσαι μαζί μας στήν συγκέντρωση για ακρόαση. :D
 

Μηνύματα
183
Reaction score
0
MAC
μα αυτό θέλω να πω κι εγώ μεγάλη μπυκιά φάε...τα υπόλοιπα τα ξέρεις.

Επίσης παρακαλώ διορθώστε -λογω βιασύνης_ το "καταθέτουμε απόψεις και τελικά μάλλον διαφωνούμε" το τελευταίο διαφωνούμε είναι συμφωνούμε φυσικά, χάλασε΄όλο το μύνημα στ ο προηγούμενο θέμα μου.

ΜΑC
σε ευχαριστώ αλλά λόγω καύσωνος προτιμώ κανά μπανάκι άλλωστε τα phonar τα έχω ακούσει είναι πολύ καλά , δεν είναι βέβαια Genesis, SonusFaber, Proac ή Avalon αλλά το παλέυουν ακούστε και τα Coincident στον ίδιο αντιπρόσωπο με SET μαζί μπορεί να χαμογελάσετε ευχάριστα.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.652
Μηνύματα
2.870.371
Members
37.933
Νεότερο μέλος
daemon76
Top