Η αγορά έγινε (2xArendal 1961 Subwoofer 1S)...που τα βάζουμε;


Μηνύματα
814
Reaction score
963
απο 30hz και κατω κοφτο, δεν χρειαζεται και θα ειναι καλυτερα....
Έχει μπει κόφτης στους 20Hz αλλά θα δω και παραπάνω. Προς το παρόν απολαμβάνω...Θα συνεχιστεί η προσπάθεια αλλά λιγότερο εντατικά μιας και τώρα μπορούμε ν'ακούμε.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
θα παιζει καλυτερα το συστημα ...και τα sub ποιο σωστα.
...θα εχουν και λιγοτερη βαβουρα οι γυρω σου κατοικοι αν εχεις...
 


Μηνύματα
814
Reaction score
963
Συνεχίζοντας την αναζήτησή μου για βελτιστοποίηση της ενσωμάτωσης των Arendal προκύπτουν συνεχώς νέες απορίες.

Μετρώντας με τη μέθοδο RTA&SPL σε ποιο θα δώσω μεγαλύτερη βαρύτητα; Παραθέτω μετρήσεις με τις 2 μεθόδους και τις ίδιες ρυθμίσεις.
Η λογική λέει με RTA...
 

Attachments






Μηνύματα
814
Reaction score
963
Πλησιάζουν οι εορτές και ευελπιστώ να βρεθεί χρόνος να οριστούν 1-2 καμπύλες στο Dirac. Μία-δύο ακόμη απορίες που έχω και ευελπιστώ στη "βοήθεια του κοινού" είναι:
1)Όταν μιλάμε για τη γνωστή "κατηφόρα" στις καμπύλες αναφοράς πού έχουμε το ανώτερο σημείο; Επειδή το σήμα στις πρώτες οκτάβες είναι μονοφωνικό, στο 99% του προγράμματος, η ανώτερη στάθμη είναι όταν μετράμε και τα δύο ηχεία μαζί και το κατώτερο στους 20KHz στη μέτρηση στάθμης ενός ηχείου; Αν ναι πού είναι το σημείο που να ξεκινάω να μετράω μόνο από το ένα κανάλι (σημείο μετάπτωσης);
2)Αν δεν ισχύει το παραπάνω μετράμε το κάθε ηχείο ξεχωριστά και κρίνουμε ή μετράμε και τα 2 ηχεία μαζί;

Παραθέτω κάποιες μετρήσεις για παράδειγμα...
 

Attachments




Μηνύματα
814
Reaction score
963
"Μιας και ο καιρός εδρόσισε και κλείσαν τα παραθύρια,
έβγαλα το μικρόφωνο και αρχίσαν τα πανηγύρια."


Έτσι λοιπόν μετά από καιρό ξεκίνησα το fine tuning των μεσαίων και υψηλών συχνοτήτων με λιγότερα προβλήματα στις χαμηλές συχνότητες απ'ότι όταν ξεκίνησα.
Δεν έχω καταλήξει ακόμη σε ποια συχνότητα και αν θα βάλω φραγή στο Dirac. Μία επιλογή είναι τα 570Hz έτσι ώστε ν' αφήσει το χαρακτήρα του ηχείου ως έχει. Προς το παρόν το ηχείο μετράει "κατηφορικά" σε αυτή μου την επιλογή και είναι ακόμη υπό αξιολόγηση.

Το πρόβλημα στις χαμηλές συχνότητες που με απασχολεί είναι με τις ακυρώσεις στους 109/160/190Hz με πιθανή αιτία το δωμάτιο... Θα δοκιμάσω να βγάλω και το τραπέζι από μπροστά μου και να κάνω κάποιες μετρήσεις (προσωρινά και καθαρά από περιέργεια, μην έχουμε θέματα 🥿).
Έχουν αγοραστεί και κάποια ακόμη diffusers (4 έχουν ήδη εγκατασταθεί) τα οποία θα τοποθετηθούν με κατάλληλο τρόπο ώστε να είναι αποτελεσματικά και να μην ενοχλούν.
Οι επόμενες μετρήσεις θα είναι με πλήρη εφαρμογή σε όλες τις συχνότητες του Dirac.


Οι μετρήσεις έγιναν με τη μέθοδο ΜΜΜ και είναι χωρίς smoothing.
 

Attachments



dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
"Μιας και ο καιρός εδρόσισε και κλείσαν τα παραθύρια,
έβγαλα το μικρόφωνο και αρχίσαν τα πανηγύρια."


Έτσι λοιπόν μετά από καιρό ξεκίνησα το fine tuning των μεσαίων και υψηλών συχνοτήτων με λιγότερα προβλήματα στις χαμηλές συχνότητες απ'ότι όταν ξεκίνησα.
Δεν έχω καταλήξει ακόμη σε ποια συχνότητα και αν θα βάλω φραγή στο Dirac. Μία επιλογή είναι τα 570Hz έτσι ώστε ν' αφήσει το χαρακτήρα του ηχείου ως έχει. Προς το παρόν το ηχείο μετράει "κατηφορικά" σε αυτή μου την επιλογή και είναι ακόμη υπό αξιολόγηση.

Το πρόβλημα στις χαμηλές συχνότητες που με απασχολεί είναι με τις ακυρώσεις στους 109/160/190Hz με πιθανή αιτία το δωμάτιο... Θα δοκιμάσω να βγάλω και το τραπέζι από μπροστά μου και να κάνω κάποιες μετρήσεις (προσωρινά και καθαρά από περιέργεια, μην έχουμε θέματα 🥿).
Έχουν αγοραστεί και κάποια ακόμη diffusers (4 έχουν ήδη εγκατασταθεί) τα οποία θα τοποθετηθούν με κατάλληλο τρόπο ώστε να είναι αποτελεσματικά και να μην ενοχλούν.
Οι επόμενες μετρήσεις θα είναι με πλήρη εφαρμογή σε όλες τις συχνότητες του Dirac.


Οι μετρήσεις έγιναν με τη μέθοδο ΜΜΜ και είναι χωρίς smoothing.
Σιγά τις ακυρώσεις. Φτάν. Σών. Κούκλος.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Tώρα που επιτέλους έπιασες τον στόχο και σου λένε όλοι ''ώπα'' (τι ώπα ρε παίδες, τώρα άρχισα να γουστάρω :p) θα δημιουργηθεί αναπόφευκτα ένα αίσθημα κενού..
Είναι η καταλληλη στιγμή να ξεκινήσεις ένα νέο χόμπυ για μικρό διάστημα π.χ. γκολφ.. :biggrin:
Μετά από μικρή αποχή και εφόσον θα έχει επανέλθει ο εγκέφαλος στις ''εργοστασιακές ρυθμίσεις'' θα απολαύσεις το σύστημα σου στο μέγιστο.. ;)

Καλές ακροάσεις.. :party:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Ψάρεμα.

Ακυρώσεις μάι ας.

Κλειδωστο και πετάς το κλειδί.


ΥΓ. Από 3κ και πάνω θέλει καλό κλάδεμα για ταργκετ κατηφόρας. Καρακτερ μάι ας. Κούρεμα.
 





Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.306
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top