Η αγορά έγινε (2xArendal 1961 Subwoofer 1S)...που τα βάζουμε;

Μηνύματα
690
Reaction score
1.100
Έξοχα...Εφόσον λοιπόν εκτίμησες τόσο πολύ τις αρετές τους,υπήρχε κάποιος παράγοντας στην ακροαματική απόδοση που θα σε απέτρεπε από το να τ'αγόραζες για δικό σου λογαριασμό,από τη στιγμή κιόλας που ψαχνόσουν επίμονα - αν δεν απατώμαι- την προηγούμενη χρονιά ν'αποκτήσεις ενεργά monitor αξιώσεων ;

Σε διαβεβαιώ ότι κάθε συνεισφορά πάνω σε αυτό από μέρους σου θα είναι πολύτιμη χωρίς διάθεση κατάρριψης για όσα κριτήρια θα ήσουν πρόθυμος να εξηγήσεις...

Δεν ξέρω σε ποιον αναφέρεσαι,ξέρω μόνο πως αν ο ίδιος ψαχνόμουν θα είχα κάνει νύξη προτού να ολοκληρωνόταν η πορεία της σχετικής αγγελίας... :sneaky:
Δεν μου περισσεύουν χρήματα για ηχεία τώρα και δεν τα αγόρασα.

Σε ότι αφορά την απόδοση τους: ήταν απόλαυση να ακούς σε φουλ ένταση. Σταθερότητα, ταχυτητα, διάθεση να ανεβάζεις ένταση, έλεγχος, σαφήνεια, καθαρότητα. Με λίγα λόγια απουσία distortion.

:drinks:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.109
Reaction score
124.676
Και με αυτήν την ωραία παρένθεση, θα ήθελα να επισημάνω στον αγαπητό Drioannis πως τώρα που αναβαθμίζει το χαμηλό με σαμπς, ίσως είναι ευκαιρία να αναβαθμίσει και τα μεσσαιοϋψηλά με the ones.
 

Μηνύματα
690
Reaction score
1.100
Ούτε τα λες εντελώς μονιτορε (σε σχέση πάντα με άλλα μόνιτορ επαγγελματικά). Έχουν κάποια φουσκώματα στο φάσμα που κάνουν την ακρόαση θεαματική και γοητευτική για τα αυτια του μέσου ακροατή,ωοπως εγώ.
Σωστά είμαι οφφτοπικ στο τοπικό του drioannis.
 


Μηνύματα
814
Reaction score
963
... κανε μια ερωτηση ποσα db θα πεσουν τα π.χ. 50hz, 70hz.. και αμα λαβεις απαντηση εδω ειμαστε...
Η απάντηση μάλλον είναι σωστή..."That is really hard to predict as acoustic treatment works in the time domain, which means we are dampening resonances, which then results in a lower SPL level.
I think 200ms in the low-end at least seems about realistic, but probably even more..."
 

Μηνύματα
814
Reaction score
963
Εχθές βρήκα λίγο χρόνο να κάνω κάποιες μετρήσεις αφού αλλάζοντας την φάση του πίσω sub από 0 σε 180 το delay έπρεπε να αλλάξει. Έτσι διορθώνοντας το delay πήραμε κάποια db επιπλέον (αναγκάστηκα να χαμηλώσω την ένταση των sub προς τα κάτω) και είδαμε λίιιγο φως μέχρι 170Hz. Έχει δουλειά ακόμη βέβαια (να δω μετρήσεις με κομμένο από 20 και κάτω, να δω matching με το cross, να διαβάσω κι άλλο κλπ). Αυτό που με φόβισε και δεν ξέρω αν θα έπρεπε είναι το τι γίνετε στους 6kHz και 17.3kHz.
 

Attachments


Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
Για εξήγησε λίγο τα 2 πρώτα διαγράμματα, γιατί το "del cor" δεν το καταλαβαίνω.
Να πω ότι μου φαίνονται καλύτερα από τα προηγούμενα.
 

Μηνύματα
814
Reaction score
963
Για εξήγησε λίγο τα 2 πρώτα διαγράμματα, γιατί το "del cor" δεν το καταλαβαίνω.
Να πω ότι μου φαίνονται καλύτερα από τα προηγούμενα.
Delay corrected...
Είμαι ακόμη στη διαδικασία της επιμόρφωσης αλλά προσπαθώ να κάνω και κάποιες αλλαγές. Τα βάραθρα 6kHz&17kHz;
 

Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
Τί αντανάκλαση κάνει τον ήχο του tweeter να ταξιδεύει 5,5-6 και 2 εκατοστά περισσότερο από την άμεση ακτινοβολία;
Αλλιώς το delay corrected, κάθε άλλο παρά corrected είναι.
 

Μηνύματα
814
Reaction score
963
Τί αντανάκλαση κάνει τον ήχο του tweeter να ταξιδεύει 5,5-6 και 2 εκατοστά περισσότερο από την άμεση ακτινοβολία;
Αλλιώς το delay corrected, κάθε άλλο παρά corrected είναι.
Διόρθωση έγινε μόνο στο sub(+3.3ms στο πίσω λόγω αλλαγής φάσης).Βράδυ βέβαια έγιναν αυτά, οπότε της νύχτας τα καμώματα...Θα ξαναδώ ρυθμίσεις.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Εχθές βρήκα λίγο χρόνο να κάνω κάποιες μετρήσεις αφού αλλάζοντας την φάση του πίσω sub από 0 σε 180 το delay έπρεπε να αλλάξει. Έτσι διορθώνοντας το delay πήραμε κάποια db επιπλέον (αναγκάστηκα να χαμηλώσω την ένταση των sub προς τα κάτω) και είδαμε λίιιγο φως μέχρι 170Hz. Έχει δουλειά ακόμη βέβαια (να δω μετρήσεις με κομμένο από 20 και κάτω, να δω matching με το cross, να διαβάσω κι άλλο κλπ). Αυτό που με φόβισε και δεν ξέρω αν θα έπρεπε είναι το τι γίνετε στους 6kHz και 17.3kHz.
H μπλε καμπύλη μπορεί άνετα να προσαρμοστεί σε καμπύλη-στόχο με ενδεδειγμένη κλίση.Η κόκκινη είναι...καμμένη από χέρι.

Να θεωρείς διαρκώς ότι κάτι μπορεί να έχεις κάνει λάθος...Τέτοιος τρόπος σκέψης έχει βοηθήσει πολλές φορές και τον υποφαινόμενο.
 

Μηνύματα
814
Reaction score
963
Μιας και οι γιορτές πλησιάζουν και οι μετρήσεις έχουν δυσκολέψει (αξιοπιστία:idk:) είπα για πλάκα να τρέξω ένα Dirac και να κάνω πρόχειρες διορθώσεις στα χαμηλά μην μένω με σταυρωμένα τα χέρια (ελπίζω να κάνω 2-3 πράγματα μέσα στην εβδ. Γενικά "σιδέρομα" στα χαμηλά (αλλά 7db διόρθωση). Προσπαθώ να βρω εναλλακτικές θέσεις στα sub που να μην εμποδίζουν τη χρηστικότητα του χώρου. Διαβάζω επίσης Απόδραση σε παράλληλο Σύμπαν (Τύφλα να 'χει το πικάπ). Ωραία πράγματα έχουμε να μάθουμε (χρόνο να βρούμε...).
Επίσης επεξεργάζομαι κάποιες ιδέες (φωτο 2) που εφόσον γίνουν διαπραγματεύσεις και βγει το budget, τα σχέδια θα δημοσιοποιηθούν και κατόπιν θα υλοποιηθούν το συντομότερο.
 

Attachments


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.931
Να γράφουμε και το smoothing.
Ειδικά για το μπάσο, καλύτερα no smoothing -οταν το γράφημα ειναι κάτω απο τα 200Hz
 




Μηνύματα
814
Reaction score
963
Να ρωτήσω κάτι που παρατήρησα εχθές...Σε τι συχνότητα κάνουμε ρύθμιση delay στο sub; Έχει διαφορετικές τιμές ανάλογα τη συχνότητα.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Να ρωτήσω κάτι που παρατήρησα εχθές...Σε τι συχνότητα κάνουμε ρύθμιση delay στο sub; Έχει διαφορετικές τιμές ανάλογα τη συχνότητα.
Είναι εκ των πραγμάτων αδύνατον να οριζόταν ακριβές delay για όλες τις συχνότητες,αφού οι τιμές στα μήκη κύματος - άρα και ο βαθμός φασικής ευθυγράμμισης - μεταβάλλονται σε συνάρτηση με τη συχνότητα.Εφόσον χρησιμοποιείται υψιπερατό φίλτρο κατά το κροσάρισμα,ενδεδειγμένο σημείο θα ήταν η δική του κεντρική συχνότητα.

Στην περίπτωση όπου θα είχαμε ακουστικό κροσάρισμα χωρίς υψιπερατό φίλτρο,συχνότητα αναφοράς θα ήταν το σημείο όπου μόλις θα ξεκινούσε να υπερισχύει η απόκριση από τα sub έναντι των main,λ.χ. η συχνότητα όπιου η απόκριση από τα main μόνα τους θα ήταν κατώτερη κατά 6 dB...Άμα ισχύει κάποια ζώνη αλληλοεπικάλυψης στις επιμέρους αποκρίσεις,τότε η κεντρική συχνότητα; σ'εκείνη τη ζώνη όπου όλες οι επιμέρους πηγές θα εκπέμπουν μαζί.

Επίσης άμα χρησιμοποιούσαμε sub υπό απολύτως παραδοσιακές συνθήκες,δηλαδή σκέτη συμπλήρωση της απόκρισης προς το κάτω όριο του ακουστού φάσματος,θα ήταν προτιμότερο να υπολογιστεί ένας μέσος όρος delay για ολόκληρη τη ζώνη απόκρισης του sub μονάχου του ως προς τα main όπως θα εξέπεμπαν κι εκείνα χωρίς συμμετοχή του πρώτου.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.109
Reaction score
124.676
Σε τι συχνότητα κάνουμε ρύθμιση delay στο sub;
Στη συχνότητα κρος. Αυτός είναι ο κανόνας.

Η διαφορά ακουστικού κρος και θεωρητικού, είναι ένα θέμα που χρήζει μελέτης.

Θέλει μελέτη εκ των υστέρων των σχεδιαγραμματων απόκρισης καθενός ξεχωριστά και των 2 μαζί, ώστε αναλόγως ευρημάτων στο φάσμα κοινής απόκρισης, να λυγισουμε κάπως τον παραπάνω κανόνα.
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.359
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top