Η αγορά έγινε (2xArendal 1961 Subwoofer 1S)...που τα βάζουμε;


Μηνύματα
3.044
Reaction score
10.101
Δεν διαφωνώ εγώ, αλλά ο γείτονας θα διαφωνήσει σίγουρα 😅.


Τώρα για την καμπύλη...
Υπόψιν ότι σκέφτομαι να ανεβάσω κατά 3db την ένταση των sub.
Συγγμωμη για το off topic
αλλά συνειρμικά μου ήρθε αυτό που είπε ο γκουζγκουνης
«Βάστα τοίχο θα … σπρώξω»
:roflmao:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.668
για μουσικούλα στο σπίτι μιλάμε, γνωρίζω από live
Ναι, οκ, δεν έχουν νόημα όλα αυτά.

Μία ρημάδα στάθμη αναφοράς αν πιάνει το πράμα, είμαστε οκ.
 



Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Δεν διαφωνώ εγώ, αλλά ο γείτονας θα διαφωνήσει σίγουρα 😅.


Τώρα για την καμπύλη...
Υπόψιν ότι σκέφτομαι να ανεβάσω κατά 3db την ένταση των sub.
Δική μου πρόταση με βάση την ανωτέρω παράσταση και...Δεσποινόραμα είναι η εξής:

- Κατεβάζεις τη στάθμη αναφοράς στην καμπύλη-στόχο κατά 2-3 dB - όχι παραπάνω κι εννοείται σε βάρος του δυναμικού περιθωρίου,αλλά ακούς όπως αναφέρεις σε ήπιες στάθμες...

- Βγάζεις την τόνωση της Harman και αφήνεις την ομαλή ανοδική πορεία της B&K...Θα κουρευτεί έτσι άμα γίνει καλή ισοστάθμιση ολόκληρο το εμβαδόν στις τοπικές τονώσεις μέχρι τα 100 Hz,αφού αλλιώτικα στην καμπύλη-στόχο αναμένεται να περιλαμβάνεται αισθητός βαθμός κουδουνίσματος από την ανταπόκριση του συγκεκριμένου χώρου στις χαμηλές...Γίνεται πάντως αύξηση του volume κατά μερικά dB στα sub...

- Πάνω από τα 6000 Hz ισοσταθμίζεις - αν δεν έχουν ήδη ομαλοποιηθεί με αλλαγές στη χωροταξία- ενδεχόμενες ανισορροπίες ανάμεσα στα επιμέρους κανάλια με αρνητικό gain στο κανάλι που θα ήταν τονωμένο ,αφήνοντας να ισχύει χονδρική τόνωση απόκρισης και στα δύο όση ισχύει μέχρι στιγμής ως προς την αδιόρθωτη στάθμη αναφοράς.

- Οι ζώνες 400-1500 Hz & 4000-6000 Hz προσαρμόζονται με ισοστάθμιση στην προβλεπόμενη καμπύλη-στόχο.
1643125862823.png
 
Last edited:


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Στη μποτιά έχει 119-120db στο 1 μέτρο.
Η μποτιά είναι στα 70-90Hz. Ευκολάκι.

Αν μιλάμε για 10db κατηφόρα που θέλει ο φαλακρός, να σας δω που θα τα βρείτε στα 20-40Hz τα dB για reference. Μην ξεχνάτε, η ισοσταθμιση κοστίζει σε dB. ;) Κόψε 5 για να είσαι μέσα.

Και μην μου αρχίσετε τα “εγώ ακούω μόνο φλάουτο και δεν με νοιάζει” :gotcha:

Αν τα πάρει αγκαλιά, ίσως κάτι να γίνει. :p

Τα γουφεράκια είναι πολύ μικρά, ο χώρος είναι μεγάλος και τα ηχεία του επίσης μεγάλα. Δεν μπορούν να ακολουθήσουν.
 



Μηνύματα
814
Reaction score
963
Καταλαβαίνω ότι ένα reference σύστημα με δυνατότητα αναπαραγωγής προγράμματος με reference στάθμες θέλει αποθέματα ισχύος, μεγάλους οδηγούς και το κυριότερο κατάλληλο χώρο. Μακάρι να τα καταφέρω στο μέλλον να προχωρήσω παραπέρα.
Γενικά σήμερα είδα ένα τεράστιο βήμα εμπρός και ας έχει ακόμη πολύ δουλειά, με το υπάρχον υλικό. Το σημαντικό για εμένα είναι ότι μαθαίνω...
 


Μηνύματα
814
Reaction score
963
H απάντηση της Arendal ήταν η αναμενόμενη..." You can of course place both subwoofers in the front left and right corners, or next to your main speakers. An even better option would be to place one subwoofer in the front left or right corner, and the 2nd behind the sofa/main listening position. This will give a smoother frequency response throughout the room, and give more even bass at all seats".
...
Να θυμίσω ότι ακόμη πριν έρθουν και μετά από μήνες μετρήσεων και μετακινήσεων, κατέληξα στην τοποθέτηση που είχαν προτείνει εξ αρχής από την εταιρία (το είχα ξεχάσει εντελώς αυτό το μήνυμα).
 

Μηνύματα
814
Reaction score
963
Βλέποντας λοιπόν τις καμπύλες μεταξύ των 2 sub και μία βύθιση που υπάρχει στους 50-60 κύκλους, αν το εμπρός sub (57 θέση) αναλάμβανε τις πρώτες 2 και κάτι οκτάβες και το πίσω το υπόλοιπο μέχρι τους 80Hz (4th order) θα είχαμε μία καλύτερη καμπύλη; Η βύθιση υποθέτω θα είναι σε ακύρωση μεταξύ των 2 sub;

Μία άλλη σκέψη είναι να χρησιμοποιηθεί ο DSP των sub για να έρθουν καλύτερα και μετά το Dirac.
 

Attachments



Μηνύματα
122
Reaction score
63
Καταλαβαίνω ότι ένα reference σύστημα με δυνατότητα αναπαραγωγής προγράμματος με reference στάθμες θέλει ..........
Για τον δικο σου χωρο. Την θεση ακροασης... το συστημα σου δοκιμασε αυτον για reference.
Στειλε του μετρησεις (9) και θα σου επιστρεψει 2-3 μουσικα δειγματα που θα εχει εφαρμοσει την διορθωση του. Παιξε μετα με το dirac κατηφορες και ανηφορες.
 

Μηνύματα
814
Reaction score
963
Για τον δικο σου χωρο. Την θεση ακροασης... το συστημα σου δοκιμασε αυτον για reference.
Στειλε του μετρησεις (9) και θα σου επιστρεψει 2-3 μουσικα δειγματα που θα εχει εφαρμοσει την διορθωση του. Παιξε μετα με το dirac κατηφορες και ανηφορες.
Έχουμε συνεργαστεί στο παρελθόν μαζί με τον Thierry και ενδεχομένως να συνεργαστούμε και τώρα. Απλά προσπαθώ να μάθω κάποια πράγματα και να το φέρω όσο πιο κοντά μπορώ και να γίνουν οι μικρότερες διορθώσεις.
 

Μηνύματα
814
Reaction score
963
μονα τους τα ηχεια και τα δυο μαζι πως παιζουν τωρα ;
Σημαντική υποχώρηση στου 100 κύκλους. To cross 80Hz 4th order για ηχεία και sub no smoothening. Στην μπλε είναι τα ηχεία full range χωρίς cross και τα sub cross 80Hz

Παραθέτω επίσης και RTE με τα ηχεία cross 80Hz.
 

Attachments

Last edited:


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Σημαντική υποχώρηση στου 100 κύκλους. To cross 80Hz 4th order για ηχεία και sub no smoothening. Στην μπλε είναι τα ηχεία full range χωρίς cross και τα sub cross 80Hz

Παραθέτω επίσης και RTE με τα ηχεία cross 80Hz.
Μπορείς να βάλεις smoothing 1/6 οκτάβας για να φανεί πόσο ενοχλητική αναμένεται να είναι η υποχώρηση...

Εάν αυτή οφείλεται σε ακύρωση μεταξύ των ίδιων των sub ή μεταξύ sub & main,τότε θα μετριαζόταν αυτομάτως με μείωση του volume σε κάποιο sub...Εδώ πρέπει να εξεταστούν ξεχωριστά οι αποκρίσεις από τα επιμέρους κανάλια...Έχω παρατηρήσει όμως ότι συνοδεύεται και με διακύμανση του group delay στο τελικό δημοσιευμένο spectro,οπότε δεν αναμένω να διορθωνόταν καλά με εφαρμογή ισοστάθμισης στη γενική καμπύλη...Άλλη εναλλακτική να μετακινήσεις σε μικρές αποστάσεις - λ.χ. τάξης 30 εκατοστών πιο μπροστά,δεξιά,αριστερά και διαγώνια- το ύποπτο για την ακύρωση sub κάνοντας εννοείται νέες λήψεις.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.315
Μηνύματα
2.858.259
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top