Η προσπάθεια μου ...

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
αυτο π.χ. ειναι λαθος..
....πρεπει να βγει ευθεια, οπως τα αλλα καναλια.
δειχνει πειραγμενο....
.....το audyssey τα βγαζει ευθεια ολα.

 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Ωραίο ξεκίνημα. :thumbsup:

Οπωσδήποτε να φτιάξεις το μπάσο, ειναι η βάση για τον καλό ήχο. Φώναξε τον Καστρουνή.
με το καλημέρα φώναξε επαγγελματία;

οπότε ούτε να διαβάσουμε παρακάτω, ούτε να πούμε γνώμη..


nikoliss εύχομαι όπως και να προχωρήσεις να χαίρεσαι τα μασίνια σου και να τα απολαμβάνεις με υγεία.
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Ωραίο το σύνολό σου. Έχεις ξεκινήσει καλά. 5 ίδια ηχεία για δορυφόρους, ενεργά με 8άρι γούφερ (και ταινία μασκαρίσματος στο logo) και από καλή εταιρία. Τρία subwoofers καλώς τοποθετημένα για τις συνθήκες. Ισόπλευρο τρίγωνο τα 2 μπροστικά ηχεία, με τη θέση ακρόασης. Δεν ξέρω αν τα περιφερειακά σου είναι στις σωστές γωνίες (110-120 μοίρες).
Μια σοβαρή βελτίωση, miniDSP για τα 3 subs και ρύθμιση φασικά-χρονικά, για να πετύχεις το μπάσο το σωστό το πρόστυχο που χτυπάει στήθος και κοιλιά.
 


Μηνύματα
43
Reaction score
48
Ευχάριστο αισθητικά το συνολικό αποτέλεσμα, τουλάχιστον με τα γούστα μου, εύγε!

Στο δια ταύτα, οι παρατηρήσεις που θα μπορούσα να κάνω, ώστε να βελτιωθεί το άκουσμα που έχεις, είναι οι εξής:

1. Ως ειπώθηκε ήδη, το κεντρικό ηχείο θα είναι καλό να αλλάξει προσανατολισμό. Αυτό δε θα επηρεάσει καθόλου το τι ακούς εσύ στο κέντρο, ον αξις, αλλά θα βελτιωθεί η απόκριση στις πέριξ θέσεις και θα μειωθεί η αντανάκλαση από το κενό ταβάνι.
Πιθανώς ένα κεντρικό ηχείο με οριζόντιο προσανατολισμό να είναι πιο αποδεκτό αισθητικά, στη θέση σου αυτό θα έκανα, άλλο κεντρικό.
Αυτό που έχεις, πιθανώς να το συνδέσεις για πίσω σαράουντ, μαζί με ένα ακόμα όμοιο, για 7.Χ σεταπ.

2. Οι πολύ κενοί τοίχοι, όπως και το ταβάνι βέβαια, έχουν αρνητική επίδραση σε αυτό που ακούς.
Θα πρότεινα να τοποθετηθούν κάποιες ηχητικές περιποιήσεις σε όλες τις επιφάνειες, αδιάφορο ποιες θα επιλέξεις, ώστε να μειωθεί όσο γίνεται η ενέργεια των ανακλάσεων. Διάλεξε όποιο πάνελ σου αρέσει στην εμφάνιση, ας έχει λίγη απορρόφηση παραπάνω, δε πειράζει, θα είναι λίγο έτσι κι αλλιώς.

3. Πίσω από τα ηχεία, κι ανάμεσα σε αυτά και στον τοίχο, τοποθέτησε μια απορροφητική διάταξη, πάχους τουλάχιστον 5cm (προτιμότερο 10cm), και για λόγους αισθητικής, ντύστο με ύφασμα που να ταιριάζει αισθητικά στο χώρο και πρακτικά να μη φαίνεται.

4. Το οντισι είναι κατά τη γνώμη μου το χειρότερο σοφτγουερ ισοστάθμισης. Αν μπορέσεις, στην επόμενη αναβάθμιση, πάνε σε ντιρακ.

5. Για τα 3 σαμπ, όποια κι αν είναι αυτά, μια λύση τύπου μίνι ντιεσπι είναι μάλλον αναγκαία, ανεξαρτήτως av. Θα αποτελέσει και σημαντικό εργαλείο στα χέρια ενός καλιμπράτορα που θα κληθεί κάποτε για να κάνει σωστή ενσωμάτωση και ισοστάθμιση στην επιθυμητή ταργκετ κερβ.

Καλή αρχή και καλές ακροάσεις πολυκαναλης μουσικής! ;)
Ωραίες οι παρατηρήσεις και φυσικά αποδέκτες.Tο dirac είναι στα επόμενα σχέδιά μου αν και κοστολογικα μου πέφτει λίγο βαρύ στη παρούσα φάση.Το κεντρικό μάλλον θα το γυρίσω στην αρχική του θέση από ότι φαίνεται διότι το ταβάνι τουλάχιστον για το κοντινό μέλλον θα μείνει άδειο.Για τα sub μια και είμαι λάτρεις του μπάσου το dsp θα είναι το εύκολο απόκτημα αλλά δεν ξέρω πως θα καταφέρω να το έχω μέσα στον χώρο μου και όχι στο υπόλοιπο σπίτι.Δυστηχως δεν είναι αισθητή η παρουσία του.
αυτο π.χ. ειναι λαθος..
....πρεπει να βγει ευθεια, οπως τα αλλα καναλια.
δειχνει πειραγμενο....
.....το audyssey τα βγαζει ευθεια ολα.

Μπορεί να φτάσει η τοποθετηση.οντως δεν πειραξα καμία καμπύλη.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Το κεντρικό μάλλον θα το γυρίσω στην αρχική του θέση από ότι φαίνεται διότι το ταβάνι τουλάχιστον για το κοντινό μέλλον θα μείνει άδειο
Δε ξέρω ποια ήταν η αρχική του θέση, μα προς ώρας ας μείνει κι αχρησιμοποίητο.
Θα επιμείνω στην πρόταση να πάρεις κεντρικό οριζόντιας τοποθέτησης, της ίδιας σειράς, νομίζω έχει 2 γουφερ κι ενδιάμεσα Τουίτερ.

Το υπάρχον κεντρικό, θα μπορούσε να μπει πίσω, μαζί με ένα ακόμα (όχι στο ταβάνι) για να πας από 5.1 σε 7.1 σεταπ.

Για άτμος, φυσικά είναι καλή επιλογή το ίδιο ηχείο, είτε βάλεις 2 είτε 4 στο ταβάνι. Προφανώς σε δεύτερο ή τρίτο χρόνο.
Tο dirac είναι στα επόμενα σχέδιά μου
Ε, μια και καλή, σε ατμος σεταπ.
Ψήσου στο 2D πολυκάναλο και όταν πας σε immersive, άλλαξε και av.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
ξανακαντο....

με το καλημέρα φώναξε επαγγελματία;

οπότε ούτε να διαβάσουμε παρακάτω, ούτε να πούμε γνώμη..
εχει ασχημη εμπειρια γιαυτο...;)
.....δεν ειναι τυχαιο που εβγαλε χαλασμενο το dirac....παλευε να το φερει οσο καιρο το ειχε...
Αν δεν γνωριζεις τι κανεις ειναι αχρηστα ολα τα Room-correction software.
Κατα τα αλλα παρτε dirac ....
Τωρα πιστευει οτι με τον τρινοβ εχει το καλυτερο, αλλα δεν ξερει τι ακουει, στανταρακι...

Δυστυχως ολα αυτα τα Room-correction software θελει να ασχοληθεις για να κανεις δουλεια....το κακο ειναι οτι το παιρνει ο καθενας, δεν ξερει να το χρησιμοποιησει σωστα και εχουμε τα παρατραγουδα που συμβαινουν γυρω μας μες τις οποιες ασχημες εμπειριες αποκτησαμε απο το εκαστοτε software.
 

Μηνύματα
954
Reaction score
518
ξανακαντο....



εχει ασχημη εμπειρια γιαυτο...;)
.....δεν ειναι τυχαιο που εβγαλε χαλασμενο το dirac....παλευε να το φερει οσο καιρο το ειχε...
Αν δεν γνωριζεις τι κανεις ειναι αχρηστα ολα τα Room-correction software.
Κατα τα αλλα παρτε dirac ....
Τωρα πιστευει οτι με τον τρινοβ εχει το καλυτερο, αλλα δεν ξερει τι ακουει, στανταρακι...

Δυστυχως ολα αυτα τα Room-correction software θελει να ασχοληθεις για να κανεις δουλεια....το κακο ειναι οτι το παιρνει ο καθενας, δεν ξερει να το χρησιμοποιησει σωστα και εχουμε τα παρατραγουδα που συμβαινουν γυρω μας μες τις οποιες ασχημες εμπειριες αποκτησαμε απο το εκαστοτε software.
ε πες τον σωστό τροπο τότες. εγώ το έχω off.
 



Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
το ιδιο προβλημα ειχε και ο dimi και πηρε τρινοβ...οχι οτι ακουει καλυτερα, απλα θεωρει οτι ειναι καλυτερο λογω χρηματων..
.....φωναξε καποιον να στο φτιαξει αφου δεν τα καταφερνεις....
η παρε audyssey που ειναι πιο απλο στην χρηση του....
 
Last edited:


Μηνύματα
43
Reaction score
48
Ωραίο το σύνολό σου. Έχεις ξεκινήσει καλά. 5 ίδια ηχεία για δορυφόρους, ενεργά με 8άρι γούφερ (και ταινία μασκαρίσματος στο logo) και από καλή εταιρία. Τρία subwoofers καλώς τοποθετημένα για τις συνθήκες. Ισόπλευρο τρίγωνο τα 2 μπροστικά ηχεία, με τη θέση ακρόασης. Δεν ξέρω αν τα περιφερειακά σου είναι στις σωστές γωνίες (110-120 μοίρες).
Μια σοβαρή βελτίωση, miniDSP για τα 3 subs και ρύθμιση φασικά-χρονικά, για να πετύχεις το μπάσο το σωστό το πρόστυχο που χτυπάει στήθος και κοιλιά.
Αυτό το πρόστυχο μακάρι να το πετύχω αλλά με βλέπω να χρειάζομαι κάνα 2 συστοιχίες από 18inch για να το καταφέρω.Όσο για τα περιφερειακά δεν οριακά πρέπει να φτάνω τις 100 μοίρες.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
το να σαι ξεροκεφαλος δεν σε βοηθάει όμως
Πολύ σωστά.

Ομοίως δε σε βοηθάει να ακούς ξεροκέφαλους, σα τον κεφάλα, του οποίου οι εκτιμήσεις για το σετάπ τρίτων, ιδίως του ντιμιφουτ, είναι δραματικά εντελώς λάθος, όπως και τα περισσότερα από αυτά που λέει ο καημένος αυτός οπαδός των μπιενταμπλεγιου.

Εδώ ισχύει το "όσα δε φτάνει η αλεπού".

Καλώς η κακώς, οι AV με dirac είναι σημαντικά ακριβότεροι από αυτούς που φοράνε οντισι, και δικαίως.

Το όμοιο ισχύει για τους av που φοράνε λογισμικό της τρινοβ. Δικαίως.
 


vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.228
Reaction score
8.106
το ιδιο προβλημα ειχε και ο dimi και πηρε τρινοβ...οχι οτι ακουει καλυτερα, απλα θεωρει οτι ειναι καλυτερο λογω χρηματων..
.....φωναξε καποιον να στο φτιαξει αφου δεν τα καταφερνεις....
η παρε audyssey που ειναι πιο απλο στην χρηση του....
Μην γράφετε ανακρίβειες, μας διαβάζουν πολλοί.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Βρίσκω εξαιρετικά κακόγουστο να μπαίνετε σε θρεντ νέων μελών που εχουν απορίες, με μόνο σκοπό να εκτονώσετε το κόμπλεξ που έχετε μαζί μου.

Να πάτε αλλού να ξεχαρμανιάσετε.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Μην γράφετε ανακρίβειες, μας διαβάζουν πολλοί.
καλέ κύριε με το ραδίκι για avatar αν καταφέρουμε να μην μας διαβάζουν πολλοί θα μπορούμε να γράφουμε ό,τι θέμε;
 


Μηνύματα
43
Reaction score
48
αν δεν εχεις πειραξει καμπυλες στο app τοτε δεν εχει γινει σωστα η αυτοματη ισοσταθμιση.....κατι εχει παει λαθος.

πρεπει να την ξανακανεις....
......και να απενεργοποιησεις το mrc πριν στειλεις στον AV τις καμπυλες κ.λ.π.

αν ξανακανεις ισοσταθμιση ανεβασε να δουμε αν εχουν γινει σωστα και να σου πουμε τι να κανεις...
Screenshot_2020-11-28-21-22-23-424_com.dmholdings.AudysseyMultEq.jpg Screenshot_2020-11-28-21-22-08-146_com.dmholdings.AudysseyMultEq.jpg Screenshot_2020-11-28-21-21-56-135_com.dmholdings.AudysseyMultEq.jpg Screenshot_2020-11-28-21-21-47-857_com.dmholdings.AudysseyMultEq.jpg Screenshot_2020-11-28-21-21-40-152_com.dmholdings.AudysseyMultEq.jpg
Σαν να έστρωσε η κατασταση;
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.193
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top