Η προσπάθεια μου ...

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Πρέπει να διαμορφώσεις μια κατηφορική καμπύλη με την χρήση του app.

Θα σε βοηθήσουν στην διαδικασία οι κάτοχοι Marantz, δεν πρέπει να είναι πολύ δύσκολο.

Μην παραβλέψεις την ρύθμιση των σαμπ, ειναι κρίμα να τα εχεις και να μην είναι ρυθμισμένα. Είναι η βάση του ήχου.
 

Μηνύματα
43
Reaction score
48
Πρέπει να διαμορφώσεις μια κατηφορική καμπύλη με την χρήση του app.

Θα σε βοηθήσουν στην διαδικασία οι κάτοχοι Marantz, δεν πρέπει να είναι πολύ δύσκολο.

Μην παραβλέψεις την ρύθμιση των σαμπ, ειναι κρίμα να τα εχεις και να μην είναι ρυθμισμένα. Είναι η βάση του ήχου.
Σύντομα θα έρθει το mini dsp αλλά δεν ξέρω ποιο θα με καλύψει όχι μόνο για τις ανάγκες μου τώρα αλλά και για μετέπειτα.
 


Μηνύματα
43
Reaction score
48
το sub γραφημα ;

πως εχεις συνδεση τα sub;
Δεν έκανα καινούρια μέτρηση.οντως είχε πειραχτει προφανώς καταλάθος η καμπύλη και απλά έκανα undo όλες τις κινήσεις στο κεντρικό.Τα sub είναι σε σειρά συνδεμένα στον crown και από εκεί στο sub 1 του marantz.
 


Μηνύματα
43
Reaction score
48
δειχνουν ολα διαφορετικα...

το τριτο sub δεν παιζει ;
Όταν έτρεξα το audyssey δεν μου έκανε ξεχωριστές μετρήσεις και για τα 2.(τα 2 15inch αποτελούν μια μονάδα γιατί θα μπερδεύουμε στο τέλος).
 





Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Ετσι οπως εισαι τωρα δεν εχεις ακουσει γιατι πριν ηταν λαθος και οι σταθμες των ηχειων εκτος απο την λαθος καμπυλη του κεντρικου....

μπορεις να δωσεις 2-3 db στο sub απο το μενου του AV και να κανεις μια καμπυλη μικρη...αλλα ακουσετο πρωτα ετσι και βλεπεις.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
οταν ακουσεις και δεις τι χρειαζεσαι ρωτας...
......θα σου ελεγα να βγαλεις το μικρο sub και να κανεις και μια μετρηση καθε sub χωρια...τα 15ιντσα.

θελουμε κατι τετοιο με καμπυλη, οταν και αν χρειαστει...
......την μαυρη φτιαχνουμε...

bruel-%26-kjaer-curve 1.jpg
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.849
Reaction score
4.594
Σύντομα θα έρθει το mini dsp αλλά δεν ξέρω ποιο θα με καλύψει όχι μόνο για τις ανάγκες μου τώρα αλλά και για μετέπειτα.
Για bass management, εως 4 subwoofers, χωρις dirac:

με dirac:

To ίδιο hardware είναι, το software αλλάζει μόνο.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.658
Αχ, τα παλιά Β&Κ, πφφφφ, αμάν ρε παιδιά, ...αρχαιολαγνεία! Και χωρίς αναφορά στην ηχητική σφραγίδα του χώρου; Είναι δυνατόν; Πφφφφφ ..πάμε πάλι..

Λοιπόν.

Όσον αφορά το ταργκετ κερβ, αυτό θα πρέπει να εμπεριέχει το αντίστροφο τρόπον τινά του μετρήσιμου RT 60 στη θέση ακρόασης.

Δηλαδή, αν έχεις υψηλούς χρόνους αντήχησης στα πρίμα, τότε αντίστοιχα ρίχνεις τα πρίμα στο ταργκετ κερβ.

Οι βασικές αρχές για ταργκετ κερβ φαίνονται εδώ στην κόκκινη γραμμή:

Bruel & Kjaer and Sean Olive~2.jpg


Στο ανωτέρω διάγραμμα, η μαύρη γραμμή είναι η παλιά πρόταση από B&K, ενώ η κόκκινη γραμμή είναι η επικαιροποιημένη Β&Κ από sean olive (& Τουλ), η οποία εν πολλοίς ακολουθεί πτώση 1 ντεσιμπέλ ανά οκτάβα (ή 0.9).

Το ανωτέρω ταργκετ κερβ είναι η αποτύπωση του φλατ μόνιτορ ήχου, του εντελώς ουδέτερου, του χωρίς ίχνους τονικης αλλοίωσης.

Πιο φλατ, πεθαίνεις.

Για να σου "αρέσει" το ταργκετ κερβ, προφανώς πρέπει να δώσεις βάση στις αρχές του Τουλ:

toole_zps60mrcuow~2.jpg


Δηλαδή, αν αντιγράψεις την καμπύλη "all listeners" ως ταργκετ κερβ, ε, θα αρέσει όχι μόνο σε σένα, αλλά σε όλο τον κόσμο.

Εγγυημένα.8-)

Καλώδια και πίπες.. :lol:
 

Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
οταν ακουσεις και δεις τι χρειαζεσαι ρωτας...
......θα σου ελεγα να βγαλεις το μικρο sub και να κανεις και μια μετρηση καθε sub χωρια...τα 15ιντσα.

θελουμε κατι τετοιο με καμπυλη, οταν και αν χρειαστει...
......την μαυρη φτιαχνουμε...

View attachment 188951
Kώστα καλημέρα, σ αυτό το διάγραμμα δυστυχώς αριστερά δεν έχει την κλίμακα με αποτέλεσμα δεν καταλαβαίνει κανείς πόσα db πρέπει να ναι αυτή η πτώση. Στην δική μου περίπτωση έκανα αυτό που έγραψες πιο πάνω, έδωσα 3db στα sub και τα τα πρίμα τα κατέβασα 2db σε όλα τα ηχεία και το αποτέλεσμα ακόμα και στο 0 είναι εντυπωσιακό χωρίς να κουράζει, στο ως άνω διάγραμμα αν κι όπως είπα δεν φαίνεται αριστερά η μονάδα της έντασης, εντούτοις η κατηφόρα φαίνεται να είναι αρκετά db, ποια είναι η ένταση μέτρησης και τελικά πόση πτώση χρειάζεται;
Και μία επισήμανση για τον φίλο όταν κάνει ισοστάθμιση, μετά την πρώτη θέση οι υπόλοιπες μην ξεπερνάνε απ την αρχική σε απόσταση το μισό μέτρο γιατί μειώνει την επέμβαση αυτής στο sweet spot.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Εγω εσβησα τα db γιατι μπερδευονται καποιοι ...ανα γραμμουλα και db ειναι, δεν ειναι πολυ κοψιμο, 6-7 dbακια ειναι....αυτη ειναι η αρχη και ειναι φλατ ακουσματα....απο εκει και περα οτι αρεσει στον καθενα στα χαμηλα η ψηλα...μπορει να βαλει η να κοψει, δεν υπαρχει κατι στανταρ.
.....η ακουστικη του χωρου και το setup σε οδηγει....το καταλαβαινεις.

η κοκκινη γραμμη ειναι αυτο που εφτιαξε η ισοσταθμιση...
 
Last edited:

Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
Εγω εσβησα τα db γιατι μπερδευονται καποιοι ...ανα γραμμουλα και db ειναι, δεν ειναι πολυ κοψιμο, 6-7 dbακια ειναι....αυτη ειναι η αρχη και ειναι φλατ ακουσματα....απο εκει και περα οτι αρεσει στον καθενα στα χαμηλα η ψηλα...μπορει να βαλει η να κοψει, δεν υπαρχει κατι στανταρ.
.....η ακουστικη του χωρου και το setup σε οδηγει....το καταλαβαινεις.

η κοκκινη γραμμη ειναι αυτο που εφτιαξε η ισοσταθμιση...
Η αναφορά μας είναι τα 82db; Που μπορούμε να βρούμε ροζ ήχο για δοκιμή με το ντεσιμπελόμετρο; Εχει κάποιος να μου στείλει σε συμπιεσμένο αρχείο;
 


Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578



Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.153
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top