Η σημασία της Κλασικής Μουσικής στην εποχή μας.



Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Ευτυχώς, αρχίζει και γίνεται αντιληπτό το γιατί δεν συμβαίνει το ανταποδοτικό της επένδυσης με τα άλλα είδη μουσικής.
Ως προς τις άλλες μορφές τέχνης, εκείνο που παρατηρούμε είναι ότι σχεδόν όλες οι άλλες έχουν κάποιο συγκεκριμένο μήνυμα, αντικείμενο κοκ, πάνω στο οποίο οι αισθήσεις μας επικεντρώνονται και επεξεργάζονται αυτό (η ζήλεια του Οθέλλου, ο έρωτας του Ρωμαίου και της Ιουλίετας, η συγκεκριμένη απεικόνηση ενός πίνακα ή ενός γλυπτού κοκ). Υπάρχει η γκρίζα ζώνη της λεγόμενης "αφηρημένης τέχνης" στις εικαστικές τέχνες, αλλά και εκεί η αναλογία είναι σχετική καθώς ο θεατής περισσότερο παλεύει να βρει μια άκρη, με βάση κάποιο τίτλο που έχει δώσει ο εικαστικός "ποιητής", παρά να έχει αυτήν την εμπειρία που ιδίως η απόλυτη (και όχι αφηρημένη) Μουσική προσφέρει με μόνο στοιχείο συνηθέστατα την κλίμακα που το έργο έχει γραφτεί (π.χ. Συμφωνία σε ντο ελάσσονα). Επίσης, η Μουσική (ακόμα και στην πιο απλή μορφή της) υπερβαίνει το όποιο κείμενο (στίχους, λιμπρέτο, θρησκευτικό κείμενο κλπ.) σε βαθμό που αυτό να αποτελεί μόνον την αφετηρία της "επένδυσης" και το μίνιμουμ της ανταπόδοσης.
Δεν είμαι φιλοτεχνος, καλλιεργημενος και γνώστης περί των τεχνών, αλλά πραγματικά δεν αντιλαμβάνομαι τι είναι αυτό που δεν επιτρέπει σε ένα θεατρικό έργο, μια αρχαία τραγωδία, έναν πίνακα ή ένα γλυπτό να επιδέχονται πολλαπλές και σε διαφορετικά επίπεδα "αναγνώσεις".
Αλήθεια τώρα, προσπαθείτε να με πείσετε πως το μεγαλείο της κλασικής μουσικής έγκειται πως, σε αντίθεση με άλλες μορφές τέχνης, δεν εμπεριέχει συγκεκριμένο μήνυμα;
 

Μηνύματα
6.846
Reaction score
5.949
Μα το οτι έγραψα πως ήταν αναμενόμενη η απάντηση δε σημαίνει απαραίτητα πως συμφώνησα με αυτή!
Μα για αυτό έγραψα..."αντιληπτό". Δεν είπα ότι φτάσαμε -απαραίτητα- και στο να καταστεί και...κατανοητό.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Μα για αυτό έγραψα..."αντιληπτό". Δεν είπα ότι φτάσαμε -απαραίτητα- και στο να καταστεί και...κατανοητό.
Να υποθέσω πως όποιος δε συμφωνεί με εσάς ,δεν είναι απλά σε θέση να κατανοήσει την απόλυτη αλήθεια σας;
 

Μηνύματα
6.846
Reaction score
5.949
Να υποθέσω πως όποιος δε συμφωνεί με εσάς ,δεν είναι απλά σε θέση να κατανοήσει την απόλυτη αλήθεια σας;

Να υποθέσετε ότι όποιος δεν κατανοεί το σύνολο του τι έχει γραφεί ή ειπωθεί, δεν μπορεί κατ'αρχήν να συμφωνήσει...
 



Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
.. θα πλακωθειτε...ή θα πετατε το γαντι για ωρα ο ενας στον αλλο...χτυπα εσυ πρωτος...οχι χτυπα εσυ...

αυτο δεν ειναι κλασσικη μουσικη, αυτο ειναι το καλημερα ζωη και το λαμψη... 🐒
Δε θέλω να πλακωθώ βρε..
Να κατανοήσω τον "ποιητή" θέλω ,αλλά δε μου κόβει και πολύ!
 

Μηνύματα
6.846
Reaction score
5.949
Δεν είμαι φιλοτεχνος, καλλιεργημενος και γνώστης περί των τεχνών, αλλά πραγματικά δεν αντιλαμβάνομαι τι είναι αυτό που δεν επιτρέπει σε ένα θεατρικό έργο, μια αρχαία τραγωδία, έναν πίνακα ή ένα γλυπτό να επιδέχονται πολλαπλές και σε διαφορετικά επίπεδα "αναγνώσεις".
Αλήθεια τώρα, προσπαθείτε να με πείσετε πως το μεγαλείο της κλασικής μουσικής έγκειται πως, σε αντίθεση με άλλες μορφές τέχνης, δεν εμπεριέχει συγκεκριμένο μήνυμα;
Δεν έγραψα ότι τα έργα άλλων μορφών τέχνης δεν επιδέχονται πολλάπλες "αναγνώσεις". Ανέφερα ότι οι όποιες πολλές και διάφορετικές "αναγνώσεις" βασίζονται στο αντικείμενο που υποχρεώνει τη σκέψη μας να κάνει την όποια ερμηνεία, εμβάθυνση κλπ. Πράγμα που σημαίνει ότι, εάν δεν με ενδιαφέρει η ζήλεια του Οθέλλου, μπορεί να αρκεσθώ στην λογοτεχνική αξία του έργου ή ακόμη και να το...προσπεράσω. Εάν δεν με ενδιαφέρει η νεκρή φύση, μπορεί να μην μπω στον κόπο να κοιτάξω πάνω από λίγα δευτερόλεπτα μια σειρά από αριστουργηματικούς πίνακες.
Η Κλασική Μουσική και γενικότερα η μουσική έχει αυτό το απροσδιόριστο, άπιαστο (elusive) μήνυμα που ακόμα και όταν θέλει να περιγράψει κάτι συγκεκριμένο (π.χ. τη θύελλα), να το ξεπερνά, να το υπερβαίνει και να σε προσκαλεί να ψάξεις περισσότερο, να ακούσεις τόσες και τόσες φορές το ίδιο έργο, χωρίς να αισθάνεσαι κόπωση, και κάθε φορά να φαίνεται ως κάτι καινούργιο ή διαφορετικό ή έστω φρέσκο. Ένα ποιήμα, αποτελούμενο από αφελείς στίχους, είναι ένα αφελές ποιήμα. Ένα τραγούδι με ανοήτους στίχους μπορεί να γίνει μέγα έργο χάρις στη μουσική (βλ. Moon river, Cosi fan tutte, εκατοντάδες θρησκευτικά έργα που έχουν καταστεί κλασικά αριστουργήματα και τα ακούνε με μάνια ακόμη και άθρησκοι κοκ.).
 
Last edited:


Μηνύματα
6.846
Reaction score
5.949
Ε βοηθήστε με λοιπόν να κατανοήσω!
Πιστεύω ότι έχω μεταφέρει και, κατά το δυνατόν, ερμηνεύσει τα όσα εν πολλοίς μου είπε ο σεβάσμιος συνομιλητής μου. Εάν η "πολλάπλη" ανάγνωση δεν σας βοηθά, ίσως, θα πρέπει να πάμε βήμα-βήμα στο κάθε σημείο που δεν σας είναι κατανοητό (αν δεν έχει ήδη συμβεί τούτο με τις τόσες ανταλλάγες μας).
 

TGD

Μηνύματα
6.986
Reaction score
7.078
Υπάρχει η γκρίζα ζώνη της λεγόμενης "αφηρημένης τέχνης" στις εικαστικές τέχνες, αλλά και εκεί η αναλογία είναι σχετική καθώς ο θεατής περισσότερο παλεύει να βρει μια άκρη, με βάση κάποιο τίτλο που έχει δώσει ο εικαστικός "ποιητής"
Όπως το "Shelf Portrait" που αναγράφονταν σε κατάλογο έκθεσης. Και ΔΕΝ ήταν τυπογραφικό λάθος...
 


Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Πιστεύω ότι έχω μεταφέρει και, κατά το δυνατόν, ερμηνεύσει τα όσα εν πολλοίς μου είπε ο σεβάσμιος συνομιλητής μου. Εάν η "πολλάπλη" ανάγνωση δεν σας βοηθά, ίσως, θα πρέπει να πάμε βήμα-βήμα στο κάθε σημείο που δεν σας είναι κατανοητό (αν δεν έχει ήδη συμβεί τούτο με τις τόσες ανταλλάγες μας).
Σας ευχαριστώ αλλά ήδη υπάρχει too much information για το φτωχό μου το μυαλό!
Τα σέβη μου σε εσάς και τον σεβάσμιο συνομιλητή σας!
Παρεμπιπτόντως ,
Ένα τραγούδι με ανοήτους στίχους
είναι πάντα
Ένα τραγούδι με ανοήτους στίχους
 


Μηνύματα
6.846
Reaction score
5.949
Σας ευχαριστώ αλλά ήδη υπάρχει too much information για το φτωχό μου το μυαλό!
Τα σέβη μου σε εσάς και τον σεβάσμιο συνομιλητή σας!
Παρεμπιπτόντως ,

είναι πάντα
Παρεμπιπτόντως, ένα "τραγούδι με ανόητους στίχους" είναι πάντα ένα τραγούδι με ανόητους στίχους, αλλά αυτό δεν το εμποδίζει να καταστεί ένα σπουδαίο μουσικό έργο. Εάν κάνεις διαβάσει τους στίχους του Moon river, δεν θα άντεχε να φθάσει στο δεύτερο κουπλέ. Χάρις στη μουσική του H. Mancini, έχει πλέον καθιερωθεί ως ένα κλασικό, σχεδόν εμβληματικό τραγούδι, ενώ κέρδισε και το Oscar καλλίτερου τραγουδιού καθώς και πλήθος άλλων βραβείων. Εξάλλου, το λιμπρέτο του Cosi fan tutte θα ήταν σχεδόν αφόρητο προς πλήρη ανάγνωση, αλλά, χάρις στη μουσική του Mozart, είναι πλέον από τα πιο βασικά έργα του ρεπερτορίου και θεωρείται από τις κορυφαίες στιγμές στην Ιστορία της Όπερας.
Τι λε ρε φίλε...
Για φαντάσου...
 

TGD

Μηνύματα
6.986
Reaction score
7.078
Ή να πούμε για τον "Ξέρξη" που τραγουδά επί σχεδόν 10 λεπτά για την σκιά του δέντρου κάτω από το οποίο κοιμήθηκε το μεσημέρι. Έλεος, ούτε η μουσική δεν το σώζει αυτό.
Γενικά, η υπόθεση στις μπαρόκ όπερες είναι για γέλια...
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Το νημα καταντα εξαιρετικο ... μπραβο !
Οριστε, αυτο με το Cosi fan tutte δε το κατεχα ,
βεβαια καπως γνωστο μου φανηκε και ηψαξα απο 'δω , ηψαξα απο 'κει ... κατι βρηκα
Cosy Fanni Tutti of Throbbing Gristle..jpg

Cosy Fanni Tutti of Throbbing Gristle.
(βανω μια σεμνη φωτο ...)

:drinks:
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
ατσα της ο Oldy... εμπροσθοφυλακη... 8-)
νταξ, μπορουμε να πουμε οτι ο στιχος "something came over me, it was white and sticky" των T.G. εχει πολλαπλη αναγνωση ... (πολλαπλου οργασμο) :smoke:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.323
Μηνύματα
2.858.528
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top