Η σημασία της Κλασικής Μουσικής στην εποχή μας.

Μηνύματα
6.985
Reaction score
6.018
Το ερώτημα του θέματος δεν ήταν παρά μια πρόφαση για να μπει το υπερφίαλο αυτό τυπάκι και να προσπαθήσει όχι μόνο να εξυψώσει την κλασική μουσική (λες και η κλασική μουσική τον έχει ανάγκη!) αλλά κυρίως να μειώσει κάθε άλλο είδος μουσικής μαζί με όσους μπορεί να το προτιμούν. Γιατί; Γιατί σου λέει, αν η κλασική μουσική είναι τόσο σπουδαία, αυτομάτως σπουδαίος είμαι κι εγώ που την αγαπώ.

Για να εξηγήσει σε όσους διαφωνούν μαζί του τα σημεία στα οποία "σφάλλουν". Ή τα σημεία που "δεν κατανοούν".

Αυτή είναι όλη η υπόθεση.

Δες το ύφος με το οποίο γράφει, τι πομπώδη γλώσσα επιλέγει να χρησιμοποιεί, τι εγωισμό επιδεικνύει.

Πάνω από όλα, δες την απόλυτη απουσία ταπεινοφροσύνης.

Αναρωτιέμαι αν έστω κι ένας μουσουργός της κλασικής μουσικής έδειξε ποτέ τέτοιο τουπέ, τέτοιο αφ' υψηλού υφάκι, τέτοια έπαρση. Όχι ένας ακροατής, αλλά ένας συνθέτης.

ΑΛΟΙΜΟΝΟ αν η κλασική μουσική εκπροσωπείται από τέτοια άτομα....
Τελικά έπεσαν οι μάσκες τελείως. Κρίμα και ήλπιζα ότι κάτι καλό υπάρχει...
Αγαπητέ φίλε Gid, πρόσεχε...Ο τρόπος που γράφεις καθρεφτίζει αυτό που είσαι και όχι αυτόν που νομίζεις ότι περιγράφεις με τόση ακρίβεια και βεβαιότητα, όταν δεν έχεις την παραμικρή ιδέα ποιος είναι...τι κάνει, με τι ασχολείται...ακόμα και γιατί επέλεξε το user name...
Το ερώτημα δεν είναι πρόφαση αλλά ένα ζήτημα που απασχολεί αρκετούς από εμάς που έχουμε χρόνια ασχοληθεί με αγάπη και φροντίδα για τη Μουσική αυτή. Έχει δε αποτελέσει θέμα συζητήσεων σε διάφορους κύκλους, φόρουμ κλπ., ειδικά όταν ήμουν στο εξωτερικό.
Μια και σε απασχολεί τόσο πολύ το ζήτημα της..."ταπεινοφροσύνης", κάνε κράτει στον χείμαρρο προσβολών και επιθετικής γλώσσας, που, όπως και να το κάνουμε, αποτελούν, μεταξύ άλλων, μια μορφή...accidental έπαρσης.
Κράτα δε τα επιφωνήματα δυστυχίας και συμφοράς για άλλες περιστάσεις. Όπως βλέπεις, το ερώτημα και το όλο ζήτημα γύρω από αυτό κάποιους ενδιαφέρει ανεξάρτητα από το ποιος ή τι είναι ο νηματοθέτης ή όποιο άλλο μέλος του φόρουμ. Δυστυχώς, αυτές οι προσωπικές επιθέσεις δεν συμβάλλουν σε τίποτε άλλο παρά σε άχρηστες ανταλλαγές που εκτρέπουν την όποια συζήτηση μπορεί να γίνει.
Εάν έχεις κάτι να πεις επί του ζητήματος, κάνε μόνον τούτο.
Ευχαριστώ.
... αν ειναι "τελεια" αυτο ειναι το μεγαλο λαθος της...δεν ειναι αθρωπινη. 🐒
Ό, τιδήποτε έχει φτιάξει ο άνθρωπος, μπορεί να είναι τέλειο (έχει συγκεκριμένους κανόνες που η μεγαλοφυής χρήση τους δύναται να φθάσει την τελειότητα) και, φυσικά εξ ορισμού, είναι και...ανθρώπινο.
 
Last edited:

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.261
Reaction score
13.148
Αλλά δεν έχω τις γνώσεις και τη μουσική παιδεία για να το αξιολογήσω.
μρε συ χαρη δεν χρειαζεται καμια παιδεια ακομα δε και μουσικη παιδεια
αισθηση μρε χαρη αισθηση τιπτα αλλο
αυτη που εχει ο βοσκος των βουνων μας
και δεν την εχουν οι αστοι, την ειχαν καποτε, τωρα την εχουν απολεσει
εχουν διαβρωθει μεχρι μυελου οστεων
μονη ελπιδα οι γιδοβοσκοι της χωρας να βαλω και του ψαραδες μεσα ειναι μερακληδες
τι γρεντενεσε και καθαρα νερα γραφς αυτες ειναι αστικες συνηθειες :drinks: :):party:
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.550
Reaction score
37.789
Ό, τιδήποτε έχει φτιάξει ο άνθρωπος, μπορεί να είναι τέλειο (έχει συγκεκριμένους κανόνες που η μεγαλοφυής χρήση τους δύναται να φθάσει την τελειότητα) και, φυσικά εξ ορισμού, είναι και...ανθρώπινο.
ο ανθρωπος δεν ειναι πχια αθρωπος τοτενες.. :)
 


Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
τι γρεντενεσε και καθαρα νερα γραφς
Μουσικουλα Χρήστο μου.. Από αυτή που σε κάνει να θες να χοροπηδησεις.. Όπως τα κλαρίνα τους βοσκους και τα βιολιά και οι λύρες τους ψαράδες.. ;)


Αιντε τώρα εσύ χοροπηδα με Σοστακόβιτς αν μπορείς..!
 

Μηνύματα
6.985
Reaction score
6.018
Δεν είσαι άξιος να είσαι φίλος μου. Είσαι αρρωστημένο άτομο. Σε λυπάμαι.
Κρίμα. Βλέπω οι ανοίκειες προσωπικές επιθέσεις αυξάνονται και εντείνονται.
Κρίμα και πάλι. Λυπάμαι...
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.261
Reaction score
13.148
αλλο το ενα ,αλογο το αλλο
Αιντε τώρα εσύ χοροπηδα με Σοστακόβιτς αν μπορείς..!
αλλο το ενα ,αλογο το αλλο οι μουσικη ειναι μεγιστη υποθεση
υπαρχουν μουσικες για χοροπηδημα για πηδημα κλπ κλπ
υπαρχουν μουσικες που πρεπει να κατσεις νατης ακουσεις
δεν ειναι ολες οι ωρες για χορο....πηδημα
 
Last edited:

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
αλλο το ενα ,αλογο το αλλο

αλλο το ενα ,αλογο το αλλο οι μουσικη ειναι μεγιστη υποθεση
υπαρχουν μουσικες για χοροπηδημα για πηδημα κλπ κλπ
υπαρχουν μουσικες που πρεπει να κατσεις νατης ακουσεις
δεν ειναι ολες οι ωρες για χορο....πηδημα
Συμφωνούμε βρε Χρήστο μου.. Σου ξαναλέω όμως. Εμένα δε με καθηλώνει αυτή η μουσική στην καρέκλα μου να την ακούσω.. Απλά δεν...
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.261
Reaction score
13.148
Ο.Κ εισαι στην πλειοψηφια των αναγνωστων του αβουσαιτ εγω ειμαι οικτρα μειοψηφια
 
Last edited:


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.351
Reaction score
125.297
Φυσικά και έχω ένα hi-end μηχάνημα για να μπορώ να αξιοποιήσω την αρκούντως μεγάλη συλλογή μου σε CDs/SACDs & Audio Blu-rays. Δεν χρειάζεται να αναφερθώ σε αυτό, καθόσον είναι εντελώς εκτός θέματος.
Να μαντέψω;
Μη μου πεις.... Ρεντεκο;

Τουλάχιστον σαμπ τους έβαλες;

Αρ τι σιξτι ξέρεις τι είναι;
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.899
Reaction score
12.522
Αναρωτιέμαι αν έστω κι ένας μουσουργός της κλασικής μουσικής έδειξε ποτέ τέτοιο τουπέ, τέτοιο αφ' υψηλού υφάκι, τέτοια έπαρση. Όχι ένας ακροατής, αλλά ένας συνθέτης.

ΑΛΟΙΜΟΝΟ αν η κλασική μουσική εκπροσωπείται από τέτοια άτομα....
Ο παραλληλισμός είναι ολίγον τι άτυχος. Πολλοί κλασικοί συνθέτες ήταν καθικάκια ή/και μισάνθρωποι ή/και υπερόπτες δίχως αύριο. Όπως συμβαίνει ανέκαθεν με πολλούς άξιους ανθρώπους γύρω μας, σε κάθε εποχή και μέρος. Το έργο που αφήνει πίσω του ο καθένας μπορεί (έχει τη δυνατότητα, εννοώ) να είναι ανεξάρτητο της ιδιοσυγκρασίας του.
 



gid

Μηνύματα
7.391
Reaction score
8.625
Ο παραλληλισμός είναι ολίγον τι άτυχος. Πολλοί κλασικοί συνθέτες ήταν καθικάκια ή/και μισάνθρωποι ή/και υπερόπτες δίχως αύριο.

Έγραψα "αναρωτιέμαι". ;)

Το έργο που αφήνει πίσω του ο καθένας μπορεί (έχει τη δυνατότητα, εννοώ) να είναι ανεξάρτητο της ιδιοσυγκρασίας του.
Εννοείται. Kai tουλάχιστον αυτός αφήνει πίσω του ένα ΕΡΓΟ. Δεν πατάει απλά το PLAY.
 

Μηνύματα
440
Reaction score
560
και θαυμάσιας αρμονίας
το ακουσα,
και διαπιστωνω οτι το ¨θαυμασιας" αρμονιας, μαλλον εννοειτε "απλης αλλα ομορφης" αρμονιας.
Διοτι τετοια απλη εναρμονιση κανει και ενα παιδι που κανει μουσικη στο γυμνασιο.
τα δε παιδια που εχουν ταλεντο, κανουν εναρμονισεις πιο ευφανταστες-απροσμενες-γοητευτικες (π.χ. τα παιδια που δινουν καθε χρονο πανελληνιες)

σκεψεις:
η μουσικη, προχωρησε (οπως προχωρησε...) απο τον σουπερ σταρ της εποχης του χαιντελ.
απο συνθετικης πλευρας, ενας μετριος συνθετης μπορει να γραψει ανετα ενα κομματι στυλ χαιντελ και να μην το ξεχωρισει ενας μυημενος ακροατης.
τετοιες ¨πλακες" εχουν γινει, και παντα θα γινονται.

- συνθετες, οι επομενοι ειναι κατα βαση καλυτεροι σε ολα, εχουν προσβαση σε ολο το υλικο του κοσμου, εχουν διαβασει πολυ περισσοτερα.
θα μου πεις το ταλεντο; οι ιδεες;
εκει ειναι που θα ξεχωριζουν οι συνθετες μετα απο 200 χρονια.
για τον ραϊχ θα τα πουν αυτοι που θα ζουνε τοτε, κ αν θα γινουν "κλασικοι" στο μελλον εμεις δεν δυναμεθα να το ξερουμε. σιγουρα ομως η δυνατοτητα της γραφης του ειναι πολυ μεγαλυτερη απο αρκετους... κλασικους.

- μουσικη, η μουσικη ειναι μια, ολοι δανειζονται απο καπου, και με πρωτη και καλυτερη, την "κλασικη"
(και επειδη μαλλον εχετε διαβασει το κονσερτα για νεους-εξ ου και το πρεσιζιον μιουσικ.. ) θα δειτε οτι χωρις τις παραδοσιακες μουσικες καθε τοπου, δεν θα υπηρχε το μεγαλυτερο μερος της κλασικης μουσικης.

- σιντι, οι παραγωγες δισκων ειναι πολυ καλυτερες απο παλαια (τουλαχιστον στη κιθαρα οπου ασχολουμε), καμια σχεση με το παρελθον.

- εκτελεστες, οι σολιστ το εχουν τερματισει οι περισσοτεροι, σε ολα τα οργανα. ενας μετριος σημερα παιζει ορθοτερα μουσικοτερα με καλυτερα φρασαρισματα απο εναν σουπερ σταρ πριν 70-80 χρονια, οπου επαιζε με το ταλεντο, την διαισθηση, και ισως τα πολυαριθμα ρεσιταλ του.


- πρεσιζιον, γιατι εφυγε η μουσικη απ τον αυτοσχεδιαστικο ρολο του συνθετη-εκτελεστη , και πηγε στη μαντρωμενη μουσικη; γιατι διαχωριστηκε ο ρολος τους;

- διαγωνισμους, ευτυχως που υπαρχουν. με τα οποια προβληματα κι αν εχουν.
η μηπως παλαιοτερα δεν υπηρχε "προωθηση" σε καποιους;


- παρτιτουρα, ετσι ειναι οταν οι περισσοτερες ορχηστρες ΔΕΝ κανουν προβες, και ολοι νοιαζονται μονο για τη σολιστικη τους καριερα. τωρα για το ποιους παιρνουν κλπ, ειναι αλλη ιστορια...


7λεπτο διαλειμμα:
οποιος ξερει τι καλωδια ειναι αυτα τα χυμα στο πατωμα, ας πει...
 



Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.550
Reaction score
37.789
- πρεσιζιον, γιατι εφυγε η μουσικη απ τον αυτοσχεδιαστικο ρολο του συνθετη-εκτελεστη , και πηγε στη μαντρωμενη μουσικη; γιατι διαχωριστηκε ο ρολος τους;
αυτο δε το καταλαβα, αν θες εξηγησε μου το..
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.597
Μηνύματα
2.865.378
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top