Η συσκευή - switch που αλλάζει για πάντα την ψηφιακή δικτυακή αναπαραγωγή!


Μηνύματα
908
Reaction score
2.560
Furutech DeMaga new and improved Furutech DeMaga | Future Shop
Λοιπόν, κόλλησα άσχημα μ' αυτό!
Με το πενιχρό ποσό των 3000 Ευρώ περίπου αποκτάς μια "μαγική" συσκευή (DeMaga, μαγνητισμός-μαγεία... το πιάνετε το λογοπαίγνιο ε; ;) ) που, ενώ φαινομενικά δείχνει από απλοϊκή εώς άχρηστη, τελικά με τη δύναμη της έρευνας, της επιστήμης και της τεχνολογίας καταφέρνει ν' απαλλάξει τα πολύτιμα βινύλια μας, αλλά κυρίως τα λατρεμένα καλώδια του ηχοσυστήματος μας, από το μίασμα του μαγνητισμού 🧲! Ακόμη και τα καλώδια τροφοδοσίας 🔌, που ως γνωστόν υποφέρουν τα μάλα από τις βλαβερές συνέπειες αυτού :help:...
Απίστευτο;;; Να, εδώ το λέει ξεκάθαρα :

Electric current generates a magnetic field as it flows through a power cord or conductor. However, magnetic impurities within the materials themselves become magnetized and introduce further magnetic distortion. Just loop your cables and power cords with their connectors on the DeMagα and begin treatment.

Bonus: Θυμίζει πικάπ, για εντονότερη συναισθηματική φόρτιση και εκτίμηση του αποτελέσματος.
Respect στους ανθρώπους, ζητούν τόσα λίγα και προσφέρουν τα πάντα 🙇‍♂️🙏.


Επειδή βρισκόμαστε σ' έναν ιστότοπο που παντρεύει ενίοτε τεχνολογία και τέχνη, η παραπάνω συσκευή και οι δημιουργοί της μου δημιούργησαν τον παρακάτω συνειρμό. Παρακαλώ αφιερώστε ένα λεπτό και θ' αντιληφθείτε τι εννοώ :


Όταν ο καλλιτέχνης πουλάει αυτό το κομψοτέχνημα με 15.000 ευρώ, δε χρειάζεται να πούμε κάτι άλλο ...
:biggrin:
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Όταν ο καλλιτέχνης πουλάει αυτό το κομψοτέχνημα με 15.000 ευρώ, δε χρειάζεται να πούμε κάτι άλλο ...
:biggrin:
Όταν εμείς οι Έλληνες επί (ορθόδοξου) ΠΑΣΟΚ πουλάγαμε αέρα κοπανιστό, αυτός ακόμα έτρωγε βελανίδια.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.871
Reaction score
20.362
Επειδή βρισκόμαστε σ' έναν ιστότοπο που παντρεύει ενίοτε τεχνολογία και τέχνη, η παραπάνω συσκευή και οι δημιουργοί της μου δημιούργησαν τον παρακάτω συνειρμό. Παρακαλώ αφιερώστε ένα λεπτό και θ' αντιληφθείτε τι εννοώ :

Όταν ο καλλιτέχνης πουλάει αυτό το κομψοτέχνημα με 15.000 ευρώ, δε χρειάζεται να πούμε κάτι άλλο ...
:biggrin:
Γατάκι... Ο άλλος πούλησε μια μπανάνα κολλημένη στον τοίχο με duct tape για $100.000.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Οποιος δεν ακουει διαφορες βάζοντας το switch της Melco η της SotM καλο ειναι να παει να κοιτάξει την ακοή του. Βασικά δεν ξερω κανέναν που να εχει ασχοληθεί σοβαρά με το σπορ του computer audio που να μην ακούει διαφορες....
Άντε και να κοιτάξουμε την ακοή μας. Αν αναφέρεσαι όμως σε διαφορές όπως αυτές που ακούγατε τότε στο σπίτι του κοινού μας φίλου, τότε μιλάμε για διαφορές της τάξης του ελάχιστου έως ανύπαρκτου. Άντε και είναι υπαρκτές ( εγώ δεν τις άκουσα, μπορεί να είμαι και κουφός στη τελική ). Συζητάμε για τόσο μικρές διαφορές που δεν δικαιολογούν το κόστος, ειδικά όταν υπάρχουν άλλοι τομείς στους οποίους μπορεί να επενδυθεί το ίδιο ποσό και να απογειωθεί η απόδοση του συστήματος ( ναιιιιιι, αναφέρομαι ΚΑΙ στα subs!! :p ).
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Λοιπόν, κόλλησα άσχημα μ' αυτό!
Με το πενιχρό ποσό των 3000 Ευρώ περίπου αποκτάς μια "μαγική" συσκευή (DeMaga, μαγνητισμός-μαγεία... το πιάνετε το λογοπαίγνιο ε; ;) ) που, ενώ φαινομενικά δείχνει από απλοϊκή εώς άχρηστη, τελικά με τη δύναμη της έρευνας, της επιστήμης και της τεχνολογίας καταφέρνει ν' απαλλάξει τα πολύτιμα βινύλια μας, αλλά κυρίως τα λατρεμένα καλώδια του ηχοσυστήματος μας, από το μίασμα του μαγνητισμού 🧲! Ακόμη και τα καλώδια τροφοδοσίας 🔌, που ως γνωστόν υποφέρουν τα μάλα από τις βλαβερές συνέπειες αυτού :help:...
Απίστευτο;;; Να, εδώ το λέει ξεκάθαρα :

Electric current generates a magnetic field as it flows through a power cord or conductor. However, magnetic impurities within the materials themselves become magnetized and introduce further magnetic distortion. Just loop your cables and power cords with their connectors on the DeMagα and begin treatment.

Bonus: Θυμίζει πικάπ, για εντονότερη συναισθηματική φόρτιση και εκτίμηση του αποτελέσματος.
Respect στους ανθρώπους, ζητούν τόσα λίγα και προσφέρουν τα πάντα 🙇‍♂️🙏.


Επειδή βρισκόμαστε σ' έναν ιστότοπο που παντρεύει ενίοτε τεχνολογία και τέχνη, η παραπάνω συσκευή και οι δημιουργοί της μου δημιούργησαν τον παρακάτω συνειρμό. Παρακαλώ αφιερώστε ένα λεπτό και θ' αντιληφθείτε τι εννοώ :


Όταν ο καλλιτέχνης πουλάει αυτό το κομψοτέχνημα με 15.000 ευρώ, δε χρειάζεται να πούμε κάτι άλλο ...
:biggrin:
Άσε καλέ μας pstergio τις τσιριμόνιες,αφού σ'έχω καταλάβει,θες να πουλήσεις τους Μεριδιάνους για να πάρεις...το περιβόητο switch.
Οποιος δεν ακουει διαφορες βάζοντας το switch της Melco η της SotM καλο ειναι να παει να κοιτάξει την ακοή του. Βασικά δεν ξερω κανέναν που να εχει ασχοληθεί σοβαρά με το σπορ του computer audio που να μην ακούει διαφορες....
Εμπιστεύομαι τόσο πολύ την κρίση σου,ώστε να μην ασχολούμαι σοβαρά με streamer και παρόχους...Εφόσον γίνεται εύκολα αντιληπτή με ποιοτικό ηχοσύστημα η διαφορά ανάμεσα στα συναφή παρελκόμενα,είναι επόμενος ο συλλογισμός ότι το καλύτερο switch θα ήταν εκείνο που...δεν χρειάζεται να εμπλακεί στο σήμα.
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Έχουμε ένα ανέκδοτο εδώ, από ανθρώπους που δεν πιστεύουν στα διαγράμματα, αλλά στις δοκιμές ακροάσεων με βινύλιο:

να παει να κοιτάξει την ακοή του
να κοιτάξουμε την ακοή μας
Υποθέτω πως αναφέρεστε σε διαγράμματα.

Ε;

Δηλαδή πως αλλιώς θα "κοιτάξεις" την ακοή σου, αν όχι με διάγραμμα (ακουόγραμμα) που γίνεται κατά βάση με "blind test" ;

Δεν ξέρω αν καταλάβατε το ανέκδοτο.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Έχουμε ένα ανέκδοτο εδώ, από ανθρώπους που δεν πιστεύουν στα διαγράμματα, αλλά στις δοκιμές ακροάσεων με βινύλιο:
Υποθέτω πως αναφέρεστε σε διαγράμματα.
Ε;
Δηλαδή πως αλλιώς θα "κοιτάξεις" την ακοή σου, αν όχι με διάγραμμα (ακουόγραμμα) που γίνεται κατά βάση με "blind test" ;
Δεν ξέρω αν καταλάβατε το ανέκδοτο.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Τες πα, για να δείτε αν παίζουν καλά οι συσκευές σας, προτείνω το test τόνων να μην το κάνετε στα αφτχιά σας, αλλά στις συσκευές σας, και να κοιτάζετε τα διαγράμματα των συσκευών σας.

Συμπέρασμα:
Διόρθωση στην όραση χρειάζεται ο μέσος audiophile, φορέστε γυαλιά. Τα αφτχιά είναι χρήσιμα στον καλό ήχο, για να στηρίζουν τα γυαλιά σας να βλέπετε καθαρά τις ανωμαλίες στα διαγράμματα, ώστε στη συνέχεια να ξέρετε τι χρειάζεται να διορθώσετε με dsp και με ηχητική περιποίηση του χώρου ακρόασης.

Από την άλλη, δυστυχώς οι ανωμαλίες του διαγράμματος στα αφτχιά σας, δεν διορθώνονται, αλλά βεβαίως δεν βλάπτει διόλου να τις γνωρίζετε.
 

Μηνύματα
1.572
Reaction score
645
Άντε και να κοιτάξουμε την ακοή μας. Αν αναφέρεσαι όμως σε διαφορές όπως αυτές που ακούγατε τότε στο σπίτι του κοινού μας φίλου, τότε μιλάμε για διαφορές της τάξης του ελάχιστου έως ανύπαρκτου. Άντε και είναι υπαρκτές ( εγώ δεν τις άκουσα, μπορεί να είμαι και κουφός στη τελική ). Συζητάμε για τόσο μικρές διαφορές που δεν δικαιολογούν το κόστος, ειδικά όταν υπάρχουν άλλοι τομείς στους οποίους μπορεί να επενδυθεί το ίδιο ποσό και να απογειωθεί η απόδοση του συστήματος ( ναιιιιιι, αναφέρομαι ΚΑΙ στα subs!! :p ).
Δεν αναφερομαι στις διαφορες που (δεν) ακουσες εκεινη την μερα στον φιλο μας. Μιλησα για συγκεκριμενες συσκευες στις οποιες ειναι προφανες οτι δεν εχεις προσβαση ωστε να μπορεις να τις αξιολογησεις
 



Μηνύματα
1.572
Reaction score
645
Θα σας προτεινα να διαβασετε την αποψη ενος εξαιρετικα καταρτισμενου ανθρωπου ο οποιος εχει αντιμετωπισει τα σχετικα θεματα ψηφιακου θορυβου εχοντας ανακατευτει σε επιπεδο σχεδιασης και κατασκευης ψηφιακων συσκευων.........

Post 29

https://avclub.gr/index.php?threads/Αλλαγή-καλωδίου-ethernet-και-αλλαγή-ήχου-είναι-δυνατον.174767/page-2#post-1058657368
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Θα σας προτεινα να διαβασετε την αποψη ενος εξαιρετικα καταρτισμενου ανθρωπου ο οποιος εχει αντιμετωπισει τα σχετικα θεματα ψηφιακου θορυβου εχοντας ανακατευτει σε επιπεδο σχεδιασης και κατασκευης ψηφιακων συσκευων.........

Post 29

https://avclub.gr/index.php?threads/Αλλαγή-καλωδίου-ethernet-και-αλλαγή-ήχου-είναι-δυνατον.174767/page-2#post-1058657368
Είμαι πεπεισμένος για ό,τι αναφέρεται στο σύνδεσμο,γι αυτό κι έχω διαπιστώσει ο ίδιος σε εμπλεκόμενους υπολογιστές τις διαφορές είτε από τμηματικές επεμβάσεις του ίδιου του χρήστη στο λειτουργικό σύστημα,είτε από ολοκληρωμένα λογισμικά όπως το Fidelizer που απενεργοποιούν σε επίπεδο επιλεγόμενο κάθε φορά από το χρήστη παρασιτικές για τις αμιγείς audio εφαρμογές διαδικασίες παρασκηνίου.Το κύριο πλεονέκτημα στη δεύτερη εναλλακτική είναι ότι με μια απλή επανεκκίνηση αποκαθίσταται το λειτουργικό σύστημα στην αυθεντική του μορφή,χωρίς να χρειάζεται η...χειρωνακτική επαναφορά που συνεπάγεται η πρώτη εναλλακτική.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Δεν αναφερομαι στις διαφορες που (δεν) ακουσες εκεινη την μερα στον φιλο μας. Μιλησα για συγκεκριμενες συσκευες στις οποιες ειναι προφανες οτι δεν εχεις προσβαση ωστε να μπορεις να τις αξιολογησεις
Πράγματι, δεν έχω ούτε πρόσβαση σε τέτοιες συσκευές, ούτε τόσο αποκαλυπτικό σύστημα ( μέσα στο σύστημα συμπεριλαμβάνω και τον χώρο ) για να αναδείξει πιθανές διαφορές. Όμως, κρίνω απο εκείνη τη μέρα που εσείς ήσασταν αρκετά εντυπωσιασμένοι, αλλά για εμένα ήταν αδύνατο να ακούσω διαφορές σε ένα αποκαλυπτικό σύστημα και σε ένα αρκετά φροντισμένο χώρο. Αν μιλάμε για τέτοιας κλίμακας διαφορές, φέξε μου και γλύστρισα! Αν όχι, για τί ακριβώς μιλάμε;
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Όταν εμείς οι Έλληνες επί (ορθόδοξου) ΠΑΣΟΚ πουλάγαμε αέρα κοπανιστό, αυτός ακόμα έτρωγε βελανίδια.
Όταν εμείς οι Έλληνες πληρώσαμε 100δις € τον κοπανιστό αέρα των Τσίπρα - Βαρουφάκη τι να μας πει το γατάκι 😺
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Έχουμε ένα ανέκδοτο εδώ, από ανθρώπους που δεν πιστεύουν στα διαγράμματα, αλλά στις δοκιμές ακροάσεων με βινύλιο:
Εμένα γιατί με συμπεριλαμβάνεις σε αυτούς που δεν πιστεύουν στα διαγράμματα, αλλά στις δοκιμές ακροάσεων με βινύλιο; Με προσβάλεις τώρα! :p :p :p
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.205
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top