Η Nova θέλει να «χτυπήσει» τον ΟΤΕ στις υποδομές τηλεπικοινωνιών

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.499
Reaction score
5.657
Κάθε βδομάδα τσεκάρω μήπως και ενεργοποιήθηκε το FTTH στην περιοχή μου. Είχα γράψει ότι έχουν περάσει οπτικές ίνες πριν μερικούς μήνες και είμαστε στην αναμονή ενεργοποίησης. Έχω 100άρα VDSL που δουλεύει άψογα (κλειδώνει πάνω από 100) υπάρχει δυνατότητα 200άρας αλλά θέλω να περάσω σε FTTH μία και καλή.

Μπαίνω λοιπόν σήμερα και βλέπω τις εξής διαθέσιμες επιλογές: :lol:

View attachment 265713
Το σύστημα αυτό δυστυχώς δεν είναι αξιόπιστο.
Κάποιες φορές το μέγιστο 50 όταν είχες πριν μέγιστο 200 είναι σημάδι πως έρχονται σύντομα οι ενεργοποιήσεις FTTH, ενώ άλλες φορές είναι glitch του συστήματος και επιστρέφουν οι 100αρες και 200αρες...

Good luck σου εύχομαι!
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.714
Reaction score
83.430
Το σύστημα αυτό δυστυχώς δεν είναι αξιόπιστο.
Κάποιες φορές το μέγιστο 50 όταν είχες πριν μέγιστο 200 είναι σημάδι πως έρχονται σύντομα οι ενεργοποιήσεις FTTH, ενώ άλλες φορές είναι glitch του συστήματος και επιστρέφουν οι 100αρες και 200αρες...

Good luck σου εύχομαι!
Καμιά φορά είναι και ένδειξη ότι τέλειωσαν οι πόρτες στα κουτιά VDSL οπότε ένας π.χ. νέος κάτοικος τον ήπιε κανονικά. :biggrin:
 

Μηνύματα
2.120
Reaction score
5.566
Ηρθαν απο την wind εκαναν την εγκατασταση και τωρα περιμένουμε να μπουνε μεσα στα διαμερίσματα.
Κεντρο Αθηνας που είμαι με 13 mbit περιπου απο τα 24 δεν υπηρχε ποτε ουτε vdsl λογο ελλειψεως αγοραστικου κοινου, οποτε ευτυχως που μπήκαν οι οπτικες και μετα απο καποιον καιρο θα δουμε μια ασπρη(διαφανη με κοκκινο φως!!!)ημερα.
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.499
Reaction score
5.657
Ηρθαν απο την wind εκαναν την εγκατασταση και τωρα περιμένουμε να μπουνε μεσα στα διαμερίσματα.
Κεντρο Αθηνας που είμαι με 13 mbit περιπου απο τα 24 δεν υπηρχε ποτε ουτε vdsl λογο ελλειψεως αγοραστικου κοινου, οποτε ευτυχως που μπήκαν οι οπτικες και μετα απο καποιον καιρο θα δουμε μια ασπρη(διαφανη με κοκκινο φως!!!)ημερα.
Η απουσία VDSL κατά 99% είναι θέμα του Δημάρχου που δεν θα αδειοδοτούσε τις εταιρίες να εγκαταστήσουν τις νέες, μεγαλύτερες, 2φυλλες και 3φυλλες καμπίνες (για να προστατεύσουν τα υπέροχα πεζοδρόμεια και τους καταπληκτικούς δρόμους τους :D ).
Τουλάχιστον θα δείς φως (FTTH) τυχερούλη :D
 

Μηνύματα
2.120
Reaction score
5.566
Η απουσία VDSL κατά 99% είναι θέμα του Δημάρχου που δεν θα αδειοδοτούσε τις εταιρίες να εγκαταστήσουν τις νέες, μεγαλύτερες, 2φυλλες και 3φυλλες καμπίνες (για να προστατεύσουν τα υπέροχα πεζοδρόμεια και τους καταπληκτικούς δρόμους τους :D ).
Τουλάχιστον θα δείς φως (FTTH) τυχερούλη :D
Γ@μω τον μεγαλο περιπατο που τον ξαναφτιαχνουν γ@μω, μην πας προς το φως ,μην πας προς το φως,βρε δεν γ@μεις θα πάω!!!!!!:D
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.499
Reaction score
5.657
Ο μεγάλος περίγελος ήταν τρανή επιτυχία.
Φαίνεται και από την αξιοποίηση του.
Κάθε φορά που κατεβαίνω στο γραφείο, δεν προλαβαίνω να μετράω τον κόσμο και τους ποδηλάτες που τον απολαμβάνουν (not!) :D
 

Μηνύματα
75
Reaction score
79
Καμιά φορά είναι και ένδειξη ότι τέλειωσαν οι πόρτες στα κουτιά VDSL οπότε ένας π.χ. νέος κάτοικος τον ήπιε κανονικά. :biggrin:
Αυτο ακριβως! Ειδικα οταν μιλαμε για 200αρες, που συνηθως η καρτα τρωει 2 slots για π.χ. 48 συνδρομητες, αντι για 1 slot για 48 συνδρομητες των εως 100 καρτων.
Η απουσία VDSL κατά 99% είναι θέμα του Δημάρχου που δεν θα αδειοδοτούσε τις εταιρίες να εγκαταστήσουν τις νέες, μεγαλύτερες, 2φυλλες και 3φυλλες καμπίνες (για να προστατεύσουν τα υπέροχα πεζοδρόμεια και τους καταπληκτικούς δρόμους τους :D ).
Τουλάχιστον θα δείς φως (FTTH) τυχερούλη :D
Επισης αυτο ακριβως! 24-αρες ειναι συνηθω ακομα απο κεντρα ή απο καποια παλια καμπινα, νεες δεν μπηκαν ποτε γιατι δεν πηραν αδεια...
 

TGD

Μηνύματα
7.138
Reaction score
7.180
Για αυτό απέναντι από το σπίτι μου είναι βαμμένο δύο χρόνια το πεζοδρόμιο με την ένδειξη ΟΤΕ, αλλά καμπίνα δεν μπήκε ποτέ.
 

Μηνύματα
75
Reaction score
79
Για αυτό απέναντι από το σπίτι μου είναι βαμμένο δύο χρόνια το πεζοδρόμιο με την ένδειξη ΟΤΕ, αλλά καμπίνα δεν μπήκε ποτέ.
ε ναι... υπαρχουν δημοι στην Αττικη που ζητουν απο τον ΟΤΕ και λοιπους να τους ασφαλτοστρωσει ολοκληρες κεντρικες οδους μεχρι να βαλει WiFi σε ολα τα παρκα δωρεαν για να του δωσουν αδεια να σκαψει...
 


abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.609
Reaction score
94.505
Βλέπω από 200, να βάζεις 1000 Mbps. :)
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.525
Reaction score
30.902
🥰

Η αληθεια ειναι οτι δεν μου λειπει ταχυτητα , και πως μεχρι τωρα ο οτε παει σφαιρα, αλλα φυσικα θα κανω αμεσα αναβαθμιση .
 

Μηνύματα
516
Reaction score
1.121
Όσοι ειστε Μεταμόρφωση-Ηράκλειο-Χαλανδρι και γύρω γύρω τσεκάρετε την inalan.
Τα πακέτα που δίνει είναι χώμα για FTTH με συμμετρικές γραμμές. (πχ 200 Up / 200 down αντί για 20 Up / 200 down από άλλο πάροχο, ονόματα δε λέμε).
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.499
Reaction score
5.657
Όσοι ειστε Μεταμόρφωση-Ηράκλειο-Χαλανδρι και γύρω γύρω τσεκάρετε την inalan.
Τα πακέτα που δίνει είναι χώμα για FTTH με συμμετρικές γραμμές. (πχ 200 Up / 200 down αντί για 20 Up / 200 down από άλλο πάροχο, ονόματα δε λέμε).
Έχει και φάκα όμως το τυράκι, να τα λέμε όλα.

πρώτον ότι συχνά υπάρχουν blackouts στο δίκτυο της (το οποίο δυστυχώς έτσι όπως έχουν επιλέξει να το δομήσουν αν κοπέι "κεντρικός αγωγός" χάνονται περιοχές ολόκληρες).

και δεύτερον πως η διασύνδεση τους με το εξωτερικό αλλά και το εσωτερικό είναι πλέον ανεπαρκής για την συνδρομητική της βάση, με αποτέλεσμα σε πολλούς servers το download & upload να μην πιάνει νούμερα της προκοπής.
 

Μηνύματα
516
Reaction score
1.121
Έχει και φάκα όμως το τυράκι, να τα λέμε όλα.

πρώτον ότι συχνά υπάρχουν blackouts στο δίκτυο της (το οποίο δυστυχώς έτσι όπως έχουν επιλέξει να το δομήσουν αν κοπέι "κεντρικός αγωγός" χάνονται περιοχές ολόκληρες).

και δεύτερον πως η διασύνδεση τους με το εξωτερικό αλλά και το εσωτερικό είναι πλέον ανεπαρκής για την συνδρομητική της βάση, με αποτέλεσμα σε πολλούς servers το download & upload να μην πιάνει νούμερα της προκοπής.
4 χρόνια τους έχω, μια φορά ειχα θέμα στην πρώτη καραντίνα που είμασταν 11 μύρια παπαροζούμηδες κλειδωμένοι σε 4 τοιχους.
Με ταχύτητα είχα θέμα μια περίοδο αλλά στο Ping , και οφειλόταν στο router και όχι στο δίκτυο τους.
Διακοπή μια φορά είχα για λίγες ώρες αλλα είχε έρθει μέρες νωρίτερα ειδοποίηση όπου το έλεγαν.
Δεν ειναι τέλειοι αλλα σε σχέση με αυτά που βλέπω από άλλους παρόχους για οικιακή χρήση (δεν μιλάμε για μισθωμένα κυκλώματα εκεί έιναι άλλος κοσμος) ειναι κατά την γνώμη μου μακράν πιο νορμάλ τα πράγματα.

Για εταιρική χρήση δεν έχω εμπειρία μαζί τους, αλλά θα τους είχα σαν 3η γραμμή backup γιατί η δουλειά ειναι δουλειά και παπαρίτσες δεν σηκώνει.
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.499
Reaction score
5.657
4 χρόνια τους έχω, μια φορά ειχα θέμα στην πρώτη καραντίνα που είμασταν 11 μύρια παπαροζούμηδες κλειδωμένοι σε 4 τοιχους.
Με ταχύτητα είχα θέμα μια περίοδο αλλά στο Ping , και οφειλόταν στο router και όχι στο δίκτυο τους.
Διακοπή μια φορά είχα για λίγες ώρες αλλα είχε έρθει μέρες νωρίτερα ειδοποίηση όπου το έλεγαν.
Δεν ειναι τέλειοι αλλα σε σχέση με αυτά που βλέπω από άλλους παρόχους για οικιακή χρήση (δεν μιλάμε για μισθωμένα κυκλώματα εκεί έιναι άλλος κοσμος) ειναι κατά την γνώμη μου μακράν πιο νορμάλ τα πράγματα.

Για εταιρική χρήση δεν έχω εμπειρία μαζί τους, αλλά θα τους είχα σαν 3η γραμμή backup γιατί η δουλειά ειναι δουλειά και παπαρίτσες δεν σηκώνει.
Σε ποια περιοχή είσαι;
Γιατί ο συνεργάτης μου που είναι Κυψέλη, και φίλος μου στην Νέα Ιωνία έχουν τουλάχιστον 10 διακοπές τον χρόνο, από λίγες ώρες (4-6), μέχρι και ημερίσιες.
 

Μηνύματα
14.985
Reaction score
20.658
έχω φίλο γκρινιάρη και γκαντέμη συνάμα , που για χρόνια είχε ταχύτητες σαλιγκαριού σε dsl από όλες τις εταιρίες στην νέα κυψέλη συν δώρο τις διακοπές. έβαλε inalan με το που πέρασε από το σπίτι του απέξω κάπου 3 χρόνια πριν.
σου λέω εγγυημένα , αν υπήρχε θέμα με την γραμμή θα του τύχαινε αυτουνού οπωσδήποτε (για να καταλάβεις έχουν έρθει 6 καφέδες delivery από μαγαζί που είχε τα καλαμάκια μη συσκευασμένα και είχαν πιάσει μυγάκια , 5 καφέδες καθαρή , 2 μυγάκια στου Κώστα) και θα το μαθαίναμε αμέσως από τα μπινελίκια που θα έριχνε την άλλη μέρα στη δουλειά.
με βάση αυτό θεωρώ οτι στη νέα κυψέλη δεν παίζει πρόβλημα με την inalan.
 

Μηνύματα
516
Reaction score
1.121
Σε ποια περιοχή είσαι;
Γιατί ο συνεργάτης μου που είναι Κυψέλη, και φίλος μου στην Νέα Ιωνία έχουν τουλάχιστον 10 διακοπές τον χρόνο, από λίγες ώρες (4-6), μέχρι και ημερίσιες.
Νέα Ιωνία σύνορα με νέο Ηράκλειο. Ποτέ δεν είχα θέμα.
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.499
Reaction score
5.657
Ή είσαι πάντα ένα βήμα πίσω στην γραμμή πριν την βλάβη ή απλά δεν το παίρνεις χαμπάρι γιατί λείπεις κλπ.
Ο συνεργάτης μου που έχει και logging στο δίκτυο του έχει ολόκληρο ιστορικό διακοπών 😆

Μια βόλτα από το νήμα της Inalan στο adslgr αρκεί και για τους... Άπιστους Θωμάδες.

Δεν θα αναφερθώ καν στο traffic shapping τους όσον αφορά το upload.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.599
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top