Η Oppo στην Ελλάδα

Μηνύματα
3.385
Reaction score
10
Η Oppo στην Ελλαδα απο σημερα ειναι γεγονος.
Μετα απο πολυ κοπο και διαπραγματευσεις, κυριως λογω της ατυχιας-απουσιας που ειχε η εταιρεια στην Ελλαδα,
δωθηκε το πρασινο φως για την επισημη πλεον παρουσια της.

Θα μας βρειτε στο κεντρο της Αθηνας και σε επιλεγμενα καταστηματα.
Ολα αυτα φυσικα σε λιγο καιρο μεχρι να ολοκληρωθουν οι ετοιμασιες και να ερθουν τα πρωτα μηχανηματα.

Η πρωτη παρουσιαση-τεστ αφιερωνεται στο Av-Site, που με φιλοξενησε τοσο καιρο σαν grapollo.
Θα ειμαστε κοντα οχι μονο στα μελη της Αθηνας, αλλα και σε αλλες πολεις της Ελλαδας για ζωντανες παρουσιασεις και δοκιμες.

Οι τιμες που φυσικα αυτο ενδιαφερει, ειναι πλεον πανευρωπαικες και ειναι :

1. DV971H 720p/1080i Up-Converting DVD Player (DVI) : 225 Euro
2. DV981HD 1080p Up-Converting Universal DVD Player (HDMI) : 260 Euro

Επισης στο φλεγον θεμα των Ελληνικων Υποτιτλων και γενικοτερα στην υποστηριξη των Ελληνικων ( Μενου κλπ),
τα HeadQuarters της Oppo εδειξαν ενδιαφερον και αναμενουμε τις βελτιωσεις.

Σε λιγες μερες , θα μπορειτε να ερθετε σε επαφη μαζι μας για περισσοτερες λεπτομερειες και παραγγελιες.
Σας ευχαριστω εκ των προτερων

Αποστολος Τολιοπουλος
email : [email protected]
 

Μηνύματα
4.089
Reaction score
3.583
Re: Η Oppo στην Ελλαδα, νεα αρχη

Bravo kairos htan kapios na thn analavi afou einai axioprepis etereia.
Kerdismenoi pisteyo tha bgoyn kai oi katanalotes kai oi antiprosopoi.
Kalh synexeia.
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Re: Η Oppo στην Ελλαδα, νεα αρχη

Μπραβο Αποστολε, καλο κουραγιο και συγχαρητηρια για την ενημερωση και την αλλαγη username:cool_4:
 


Μηνύματα
342
Reaction score
37
Re: Η Oppo στην Ελλαδα, νεα αρχη

Καλή τύχη στη νέα αντιπροσωπεία!
Κρίμα που δεν την κάνατε την κίνηση 1,5 μήνα νωρίτερα, οπότε παρήγγειλα το δικό μου 981 κατευθείαν από το site της εταιρίας στην Αμερική. Αλήθεια, μήπως θα καλύπτετε από εγγύηση και μηχανήματα που αγοράστηκαν από Αμερική προ της αντιπροσώπευσης από εσάς;
 

HV

Μηνύματα
3.939
Reaction score
0
Re: Η Oppo στην Ελλαδα, νεα αρχη

Βασικα οταν ειναι να κανουμε τεστ θα ηταν πρεπον να φερουμε αρκετα "καλα" μηχανακια στον χωρο για να δουμε αν αξιζει τον κοπο η αγορα ενος oppo.
 

Μηνύματα
3.385
Reaction score
10
Re: Η Oppo στην Ελλαδα, νεα αρχη

Σας ευχαριστω ολους για τις ευχες σας !

-Αγαπητε Μιχαλη Κορ. , ειμαι στη διαθεση ολων.
-Αγαπητε harisma23, πριν απο λιγο εθεσα το θεμα των εγγυησεων στην Oppo.
Περιμενω απαντηση και οδηγιες για περιπτωσεις σαν τη δικια σας.
Οσον αφορα τα μηχανηματα που θα πωλουνται απο εδω και περα στην Ελλαδα, η οδηγια ειναι να επιστρεφουν στη μαμα εταιρεια που ειναι η μονη υπευθυνη για το service και τις εγγυησεις.
Ολα αυτα αναλυτικα θα τα δουμε συντομα.

Εχω παντως την εξουσιοδοτηση να βαζω τους Ελληνικους Υποτιτλους , μεχρι η εταιρεια να τους ενσωματωσει στο firmware.
Ναστε σιγουροι οτι στο συγκεκριμενο θεμα δεν τους αφηνω σε ησυχια.

Σας ευχαριστω για το ενδιαφερον.
Παντα κοντα σας με τη νοοτροπια του απλου χρηστη και οχι του εμπορου.

Αποστολος Τολιοπουλος
email : [email protected]
 

Μηνύματα
3.385
Reaction score
10
Re: Η Oppo στην Ελλαδα, νεα αρχη

Βασικα οταν ειναι να κανουμε τεστ θα ηταν πρεπον να φερουμε αρκετα "καλα" μηχανακια στον χωρο για να δουμε αν αξιζει τον κοπο η αγορα ενος oppo.
Εγω θ αναψω τη φωτια, θα εχω και καλο κρασι...και σεις τα παιδακια.....
τα μηχανηματα θα ειναι ελευθερα σε οποιοδηποτε τεστ και με οποιοδηποτε μηχανημα θελετε να φερετε.
Σε λιγο καιρο, με πολυ δουλεια απο εμας και λιγη υπομονη απο εσας, θα ειμαι στη διαθεση σας για τεστ με η χωρις παιδακια.
 

HV

Μηνύματα
3.939
Reaction score
0
Re: Η Oppo στην Ελλαδα, νεα αρχη

Εγω δεν εχω προβλημα , εσεις οι γηραιοτεροι ισως να μην πρεπει να φατε παιδακια :p
 

Χρήστος Ακρατόπουλος

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
14.836
Reaction score
53
Απάντηση: Η Oppo στην Ελλαδα, νεα αρχη

Καλή επιτυχία!

Είναι σημαντικό ένα ομολογουμένως καλό μηχάνημα να έχει αντιπροσωπεία στην Ελλάδα!
 

Μηνύματα
3.385
Reaction score
10
Re: Η Oppo στην Ελλαδα, νεα αρχη

Νεοτερα για την Oppo.
Κατ αρχην ευχαριστω ολους εσας που εποικινωνησαν μαζι μου , για το ενδιαφερον σας και τις ευχες σας .

Προς το τελος του μηνα, θα εχουμε τα πρωτα κομματια , δυστυχως μονο αυτα για τις παρουσιασεις.
Δεν γνωριζω αν καταφερουν να βαλουν και μερικα εξτρα. Μιλαω για το 981 το οποιο κυριολεκτικα δεν το προλαβαινουν και προς το παρον δουλευει με προ-παραγγελιες.
Αυτα θα τα δουμε μολις ειμαστε ετοιμοι .
Η κανονικη ροη για το 981 θα ξεκινηση απο τα μεσα Μαρτιου.( μεταφερω τα λογια της Oppo ).

Οσον αφορα τους κατοχους Oppo....δεν θελω να σας μεταφερω ακριβως τα αυστηρα τους λογια. Απλα οσοι εχουν αγορασει απο Αμερικη, δυστυχως μονο στην Αμερικη μπορουν τα το στειλουν. Δηλαδη ισχυει ι εγγυηση που πηραν απο την Oppodigital-Usa, παντα με το ρισκο να πληρωσουν τους δασμους που δεν πληρωσαν με το "send as gift".
-----------------------------------------------------------------------
Ενα αποσπασμα.....
You can spread the word in Greek forums that the proper channel to buy Oppo products in Europe is through us, as we are responsible for Oppo European models. Remind them that they may have Greek customs risks & increased servicing costs.
-----------------------------------------------------------------------
Σας ευχαριστω, θα ειμαι κοντα σας για νεοτερα.
Αποστολος Τολιοπουλος
email : [email protected]
 

Μηνύματα
45
Reaction score
0
Re: Η Oppo στην Ελλαδα, νεα αρχη

Κατ αρχάς συγχαρητήρια και καλές πωλήσεις.Μόλις πρίν 1 μήνα έπεισα ένα φίλο να αγοράσει το καταπληκτικό 981 στο οποίο φόρεσα ελληνικούς υπότιτλους και φυσικά έχω αγοράσει και εγώ το επίσης απίθανο 970.Η άποψή μου είναι ίδια με αυτή που περιγράφεται και στα ξένα sites.Η ποιότητα εικόνας και τα χαρακτηριστικά τους είνα αντίστοιχα με αυτά μηχανημάτων που κοστίζουν τέσσερις φορές πιο πάνω.
Πάντα τέτοια
 

Μηνύματα
3.385
Reaction score
10
Re: Η Oppo στην Ελλαδα, νεα αρχη

Κατ αρχάς συγχαρητήρια και καλές πωλήσεις.Μόλις πρίν 1 μήνα έπεισα ένα φίλο να αγοράσει το καταπληκτικό 981 στο οποίο φόρεσα ελληνικούς υπότιτλους και φυσικά έχω αγοράσει και εγώ το επίσης απίθανο 970.Η άποψή μου είναι ίδια με αυτή που περιγράφεται και στα ξένα sites.Η ποιότητα εικόνας και τα χαρακτηριστικά τους είνα αντίστοιχα με αυτά μηχανημάτων που κοστίζουν τέσσερις φορές πιο πάνω.
Πάντα τέτοια
Ευχαριστω για τις ευχες και τα καλα σου λογια για τα προιντα της Oppo.
Και γω σαν κατοχος ενος 971 με πολλες ωρες πτησης τα ιδια εχω να πω.

Δυστυχως αν τα μηχανακια σας εχουν αγοραστει απο την Αμερικη, δεν εχω το δικαιωμα υποστηριξης, μιας και η Oppo , σαν η μονη υπευθυνη για την υποστηριξη των προιοντων της, εχει ξεχωρισει τα κεντρα διανομης και υποστηριξης.
Ισως, μετα απο επικοινωνια με τους Αμερικανους να μπορω να σας δωσω λυσεις, σε τυχον ( μακρυα απο μας ) προβλημα. Αυτο ομως ειναι προσωπικη μου αποψη και χρειαζεται να παρω εγκριση .

Σας ευχαριστω και παλι για τη προτιμηση σας , και θα ειμαι κοντα σας για οποιαδηποτε πληροφορια.
 

Μηνύματα
3.385
Reaction score
10
Re: Η Oppo στην Ελλαδα, νεα αρχη

ambientc,
σχετικα με το λινκ σου για το firmware 970,
--------------------------------------------------------------------------
ΠΡΟΣΟΧΗ.ΟΙ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΕΙΣ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΜΕ ΕΥΘΥΝΗ ΑΥΤΟΥ ΠΟΥ ΤΙΣ ΚΑΝΕΙ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΑΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΟ FIRMWARE.
http://rapidshare.com/files/2617565/Oppo_970_Firmware-Greek_Fonts.rar.html
--------------------------------------------------------------------------
το 970 δεν ειναι ακομα διαθεσιμο στην Ευρωπη.
Παρ' ολα αυτα θελω να σας επιστησω τη προσοχη.
Τα Αμερικανικα μοντελα δεν εχουν το ιδιο firmware με τα Ευρωπαικα.
Τα Ευρωπαικα μοντελα εχουν scart ( ακομα, προφανως λογω προδιαγραφων της Ευρωπαικης Ενωσης ).
Βαζοντας λοιπον Αμερικανικο firmware σε Ευρωπαικο μηχανημα, πολυ πιθανο αν οχι σιγουρο ειναι να μη βλεπει το scart και ισως να εχει και αλλες ...παρενεργειες.....

Γιαυτο το λογο, οσοι ηδη εχετε Αμερικανικα Oppo, θα κατεβαζετε το firmware απο την oppodigital.
Για τα ευρωπαικα και τα δικα μας Οppo, σε λιγο καιρο θα εχετε υποστηριξη απο το site μας.

Και παλι, ευχαριστω.
 

Μηνύματα
3.385
Reaction score
10
Re: Η Oppo στην Ελλαδα, νεα αρχη

Διαβαστε μερικα απο τα τεστ για το DV981HD :

http://www.prillaman.net/oppo981_review.html

http://hd.broadcastnewsroom.com/articles/viewarticle.jsp?id=91872

http://www.hdtvmagazine.com/reviews...converting_universal_dvd_player_with_hdmi.php


Σε λιγο καιρο θα εχουμε και μεις την ευκαιρια να δουμε και να τεσταρουμε και στην Ελλαδα, και με λιγη τυχη, αν ειμαστε τυχεροι στο χρονο, να γινει το πρωτο Ευρωπαικο τεστ του 981.
 


HV

Μηνύματα
3.939
Reaction score
0
Re: Η Oppo στην Ελλαδα, νεα αρχη

Εχω διαβασει παρα πολλα τεστ για το 981 αλλα σε κανενα δεν παιρνει υποψην κανεις το Built In 1080p Upscaler που εχουν πολλες τηλεορασεις.
Πχ η Αμερικανικες SONY XBR2-XBR3 (Η Ευρωπαικη 55Α2000 εχει τον ιδιο Upscaler ) εχουν εναν φοβερο Upscaler που πολλοι απο αυτους που κανουν τα τεστ υποστηριζουν ( Μετα απο inquiry )πως ειτε χρησιμοποιησεις ενα Oppo 981 ειτε ενα αλλο καλο Μη-1080p DVD-Player το αποτελεσμα θα ειναι εφαμιλλο.
Γνωριζω πως ειναι δυσκολο να γινει ενα τεστ σε 50 οθονες αλλα πως αλλιως να ειναι καποιος 100% σιγουρος πως αν αγορασει ενα 981 θα δει φανερη διαφορα στην εικονα ?
 

Μηνύματα
3.385
Reaction score
10
Re: Η Oppo στην Ελλαδα, νεα αρχη

Εχω διαβασει παρα πολλα τεστ για το 981 αλλα σε κανενα δεν παιρνει υποψην κανεις το Built In 1080p Upscaler που εχουν πολλες τηλεορασεις.
Πχ η Αμερικανικες SONY XBR2-XBR3 (Η Ευρωπαικη 55Α2000 εχει τον ιδιο Upscaler ) εχουν εναν φοβερο Upscaler που πολλοι απο αυτους που κανουν τα τεστ υποστηριζουν ( Μετα απο inquiry )πως ειτε χρησιμοποιησεις ενα Oppo 981 ειτε ενα αλλο καλο Μη-1080p DVD-Player το αποτελεσμα θα ειναι εφαμιλλο.
Γνωριζω πως ειναι δυσκολο να γινει ενα τεστ σε 50 οθονες αλλα πως αλλιως να ειναι καποιος 100% σιγουρος πως αν αγορασει ενα 981 θα δει φανερη διαφορα στην εικονα ?
To 971 ηρθε και ταραξε τα νερα στο upconverting to 720p, τωρα το 981 αναλαμβανει τα 1080p.
Πολλες γνωμες για το αποτελεσμα του upconverting, πολλες και διφορετικες αποψεις για τη νεα τεχνολογια.
Ας το δουμε και σαν καταναλωτες...
Ολοι ξερουμε οτι αγοραζοντας την αιχμη της τεχνολογιας , τη πληρωνουμε ακριβα, πολλες φορες δε πριν ξεσφραγισουμε το νεο μας φετιχ, κανει την εμφανιση του το επομενο. Κακα τα ψεματα ομως , οι ανθρωποι αυτοι ειναι εκεινοι που πραγματικα βοηθουν τις εταιρειες να καλυψουν τα τεραστια εξοδα του R&D και οχι εμεις που περιμενουμε να ερθουν τα πραγματα πιο βολικα στη τσεπη μας.
Εχοντας λοιπον ενα προβολεα 720p που τωρα πια κοστιζει φτηνα, ο οποιος ανεβαζει και 1080p, ενα player σαν το 981 ειναι το ταιρι του.
Και φυσικα το 971 που ειναι πλεον καταξιωμενο στα 720.

Θυμαμαι οταν πριν πανω απο χρονο τωρα πια , πηρα το 971 και το συνδεσα στο μικρουλη μου infocus 4805, που αστραψε.
Ας μη κανω ομως προσωπικη διαφημιση.

Τα προιοντα της Oppo ειναι για ολους οσους θελουν κατι πραγματικα καλο και οικονιμικο, αφου οι δυνατοτητες τους ξεπερνουν μηχανηματα τριπλασιας αξιας.

Ρωτησα τους ανθρωπους της Oppo σε μια τηλεφωνικη συνομιλια που ειχαμε τη περασμενη εβδομαδα , σχετικα με τα σχεδια τους για Blue-Ray η HD.
H απαντηση τους : ειναι πολυ νωρις ακομα , τα δυο φορματ δεν ειναι καλο για τον καταναλωτη, περιμενουμε τις εξελιξεις.
 

HV

Μηνύματα
3.939
Reaction score
0
Re: Η Oppo στην Ελλαδα, νεα αρχη

ωραια οσα λες αλλα και παλι δεν εχουν να κανουν με οσα ειπα.
Δυστυχως αυτο μπορουμε να το δουμε μονο μεσα απο τεστ που ειναι απιθανο να γινουν.
 

Μηνύματα
3.385
Reaction score
10
Re: Η Oppo στην Ελλαδα, νεα αρχη

ωραια οσα λες αλλα και παλι δεν εχουν να κανουν με οσα ειπα.
Δυστυχως αυτο μπορουμε να το δουμε μονο μεσα απο τεστ που ειναι απιθανο να γινουν.
Εχω πολυ ορεξη για τεστ.
Σε λιγο καιρο οταν ολα ειναι ετοιμα και κυριως οταν ερθουν τα demo, θα αφιερωσω ενα απογευμα την εβδομαδα, μαλλον Τεταρτη απογευμα, που οι πιο πολλοι δεν θα δουλευουν , για να κανουμε τεστ και δοκιμες.
Σιγουρα δεν θα εχουμε τη δυνατοτητα να εχουμε 50 προβολεις η τηλεορασεις, αλλα, τεστ με τους καυτους προβολεις που κυκλοφορουν η ακομα και με τον δικο σας , αν τον παρετε και ερθετε , θα μπορεσουμε να κανουμε.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.110
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top