Θέση ηχείων σε μεγαλούτσικο κ' δύσκολο χώρο


Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.112
Reaction score
18.830
Άλλος ένας μπασοκέφαλος γεννιέται.
Μπορείς άνετα να το ισχυριστείς..
Φαντάσου και να γνώριζες πως τελικά κατέληξα με 2 x Rel ΗΤ/1205 :o
Πολύ, πολύ πάνω από το μπάτζετ μου.
Η μοίρα μου το 'χει.. :whistling:
Όλα για το μασαζάκι :biggrin:
Πονάω ακόμα βέβαια, αλλά τώρα πονάω δονούμενος :D
Όταν καλυτερεύσει η κατάσταση με το πόδι θα στήσω στον μεγάλο χώρο να δούμε τι κάναμε.
Για την ώρα έχουν στηθεί για το μάτι.. ;) βοήθησε (τα έστησε) η γυναίκα και δεν την ταλαιπωρώ άλλο.
Έχουν τσαγανό πάντως, και είναι παραπάνω από οκ για μουσική κι ας είναι μοντέλο με κατεύθυνση home cinema.
 
Last edited:

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.112
Reaction score
18.830
Έφυγε η γυναίκα λίγες μέρες για να δει τη μαμά της..
Το πόδι μου πηγαίνει σχετικά καλά (γέρνω μόνο 4 με 5% στο περπάτημα :biggrin:)..
Οπότε χρησιμοποίησα το παλιό κόλπο με την καρέκλα γραφείου (ροδάκια) για να μεταφέρω τα sub στο καθιστικό και να κάνω επιτέλους μερικές δοκιμές με τα Sp1 :party:
Ανέβηκα και σε σκάλα.. :p άλλαξα 2 λάμπες οροφής (μλκίες κάνω :o).
Τα ακούμπησα λοιπόν κάτω από τα ηχεία όπως να'ναι γιατί δεν είμαι και για πολλά πολλά..
Δεν έχω πολλά προβλήματα (τουλάχιστον πολύ λιγότερα σε σχέση με αυτά που είχα με τα άλλα sub).
Λόγω της κλειστής καμπίνας?
Τύχη?
I don't know.
Πάντως ωραία παίζνε και στον μεγάλο χώρο.. 8-)



 


Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.112
Reaction score
18.830
Κι αντί να γεμίσεις το σπίτι πουτ@νες,


:cry: :rolleyes:
:roflmao::roflmao::roflmao:


Πάντα το έλεγα...
Για όλα φταίνε οι κακές παρέες..:p
Είστε κακή επιρροή κύριε διαχειριστά, σπέρνετε ανέμους.... :biggrin:
Μπορεί άνετα να καταλήξουν σε αλλαγή τρόπου σκέψης ;) αλλά πολύ φοβάμαι ακόμα και αν υπάρξει “”happy end”” :biggrin: η σωματική μου ακεραιότητα στο τέλος θα κινδυνεύσει περισσότερο από μια αθώα πτώση από μια σκάλα..
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.112
Reaction score
18.830
Έκανα διαφορετική τοποθέτηση.
Άνοιξα τα ηχεία (στα 2.90μ. περίπου) για να έχω τρίγωνο στην απόσταση ακρόασης, από τους πλάγιους έχω απόσταση 60 πόντους περίπου..
Δεν γίνεται, δεν περιμένω σε αυτό το χώρο να φτιάξω κάτι πραγματικά σωστό, η απόσταση ακρόασης π.χ. αν δεν αλλάξω διαρρύθμιση που για την ώρα δεν παίζει είναι αρκετά μεγάλη, δεν υπάρχει φροντίδα, υπάρχει το τζάκι :p κλπ, κλπ..
Τουλάχιστον προσπάθησα να τηρήσω το τρίγωνο και την απόσταση των ηχείων από τους πλάγιους τοίχους.. Ευτυχώς πίσω από τον καναπέ που κάθομαι έχω κάποια μέτρα ''αέρα'' και βαριά κουρτίνα οπότε δεν έχω ενοχλητικές ανακλάσεις από εκεί.
Καλά πήγε σε γενικές..
Έχω μεγάλη σκηνή και βάθος, το gain στα sub ανέβηκε λίγο καθώς πλησίασαν γωνίες αλλά το ρύθμισα.
Γενικά καλά τα πάμε..
Δώστε like για τον κόπο γατάκια, σακάτης άνθρωπος.. :biggrin:
Sorry για την ακαταστασία, είμαι μπάκουρας και μάλιστα απ' τους ανεκπαίδευτους.. :whistling:

 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.129
Έκανα διαφορετική τοποθέτηση.
Άνοιξα τα ηχεία (στα 2.90μ. περίπου) για να έχω τρίγωνο στην απόσταση ακρόασης, από τους πλάγιους έχω απόσταση 60 πόντους περίπου..
Δεν γίνεται, δεν περιμένω σε αυτό το χώρο να φτιάξω κάτι πραγματικά σωστό, η απόσταση ακρόασης π.χ. αν δεν αλλάξω διαρρύθμιση που για την ώρα δεν παίζει είναι αρκετά μεγάλη, δεν υπάρχει φροντίδα, υπάρχει το τζάκι :p κλπ, κλπ..
Τουλάχιστον προσπάθησα να τηρήσω το τρίγωνο και την απόσταση των ηχείων από τους πλάγιους τοίχους.. Ευτυχώς πίσω από τον καναπέ που κάθομαι έχω κάποια μέτρα ''αέρα'' και βαριά κουρτίνα οπότε δεν έχω ενοχλητικές ανακλάσεις από εκεί.
Καλά πήγε σε γενικές..
Έχω μεγάλη σκηνή και βάθος, το gain στα sub ανέβηκε λίγο καθώς πλησίασαν γωνίες αλλά το ρύθμισα.
Γενικά καλά τα πάμε..
Δώστε like για τον κόπο γατάκια, σακάτης άνθρωπος.. :biggrin:
Sorry για την ακαταστασία, είμαι μπάκουρας και μάλιστα απ' τους ανεκπαίδευτους.. :whistling:

Μια χαρά είναι μωρέ.... κάνε "διάλειμμα" από το "κάψιμο" τώρα, άκου καμιά μουσικούλα και έπειτα από καιρό, καμιά μέρα που θα ψιλοβρέχει και δε θα ξέρεις τι να κάνεις... ξαναπαίζεις :p
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.112
Reaction score
18.830
Μια χαρά είναι μωρέ.... κάνε "διάλειμμα" από το "κάψιμο" τώρα, άκου καμιά μουσικούλα και έπειτα από καιρό, καμιά μέρα που θα ψιλοβρέχει και δε θα ξέρεις τι να κάνεις... ξαναπαίζεις :p
Η αλήθεια είναι πως αυτό θα κάνω..
Απλά με ενοχλούσε να έχω τα ηχεία στα 2 μέτρα μεταξύ τους και να ακούω από τα 3..
Θα το αφήσω έτσι να το συνηθίσω (και στο μάτι) και όπως είπες βλέπουμε...
Όντως σε πρώτη φάση μια χαρά είναι αν σκεφτείς και τους περιορισμούς..
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.112
Reaction score
18.830
Με έπιασε και ο δαίμων της πατεντας και έβαλα δικής μου ''εμπνευσης'' :p στηρίγματα στα ηχεία για να περιορίσω λίγο τις δονήσεις από τα sub αλλά και να τα αφησω να ''αναπνεουν'' λίγο αφού έτσι λέει ο κατασκευαστής..:drinks:
received_948803409282768.jpeg


:p
 


Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.578
Μηνύματα
2.864.818
Members
37.931
Νεότερο μέλος
kowalski
Top