Θα τα βροντήξω όλα κάτω και θα πάρω τα βουνά ή... θα πάρω ενεργά



Μηνύματα
414
Reaction score
891
Σε ένα παράλληλο σύμπαν, ο Αδάμ έφαγε τον απαγορευμένο καρπό απ το δέντρο με τα σαμπ, κι από τότε έρπουμε στη Γη ψάχνοντας να γεμίσουμε τις πρώτες οκτάβες.
 

I

iason

Guest
Ναι.
Λέει "πάρτε κι άλλα σαμπ".

Ρωτήστε τον τερματογκαζι. Αυτός, ξέρει.
Δηλαδή Κώστα κατω από 40 χερτζ δεν ακούγονται , απλά τα αισθάνεσαι μόνο?
Και για να τά ακουσεις πρέπει να εχουν στάθμες 80 ντεσιμπέλ ?? Σαν μινιμουν ?
 

Μηνύματα
15.032
Reaction score
20.786
Τα 40hz δεν πάνε πουθενά μονάχα τους
Κουβαλάνε και αρμονικές αλλά ανάλογα την πηγή έχουν και άλλα συνοδά (πχ το χτύπημα της μεμβράνης στο τύμπανο πριν αυτό διεγερθεί και παράξει τον μπάσο ήχο) οπότε το αυτί σου και ο εγκέφαλος θα τα αντιληφθούν από τη συνοδεία τους σε χαμηλότερη στάθμη. Βέβαια μόλις δυναμώσεις και αν κατεβαίνεις τόσο χαμηλά θα αντιληφθείς την πραγματικότητα
 

I

iason

Guest
Τα 40hz δεν πάνε πουθενά μονάχα τους
Κουβαλάνε και αρμονικές αλλά ανάλογα την πηγή έχουν και άλλα συνοδά (πχ το χτύπημα της μεμβράνης στο τύμπανο πριν αυτό διεγερθεί και παράξει τον μπάσο ήχο) οπότε το αυτί σου και ο εγκέφαλος θα τα αντιληφθούν από τη συνοδεία τους σε χαμηλότερη στάθμη. Βέβαια μόλις δυναμώσεις και αν κατεβαίνεις τόσο χαμηλά θα αντιληφθείς την πραγματικότητα
Με λίγα λόγια δηλαδή ακούγονται ,εαν σε καταλαβαίνω ,φυσικά το συστημα πρέπει να είναι ικανο να κάνει σωστή αναπαραγωγή....?
Δυναμόνοντας την ένταση εαν το συστημα δεν μπορεί να κατεβει χαμηλά ,τότε εχουμε τονική ανισοροπία με αποτέλεσμα να τσιρίζουν τα μεσουψηλά ????
 


I

iason

Guest
Δεν ακούγονται αλλά γίνονται αντιληπτά εμμέσως θεωρώντας ο εγκέφαλος ότι υπάρχουν.
Αν δυναμώσεις όμως και δεν τα ακούσεις τότε κάτι σε χαλάει
Ευχαριστώ πολύ.:thumbsup:
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.021
Reaction score
6.814
Εγώ μεταξύ των καμπυλών Μπρούελ και των καμπυλών Φλέτσερ, μπερδεύτηκα τελείως.

Τελικά αν θέλουμε να ακούμε "flat" κατά Μπρούελ (Τουλ) σε reference στάθμη, ποιά θα πρέπει να είναι η καμπύλη μας;
Αυτή που βλέπουμε στο διάγραμμα; Δηλαδή 87db στα 20Hz;

Ή 118db στα 20Hz ώστε να ακούμε στα 80phon;

Δεν έχω δει όμως ποτέ να ποστάρει κανείς τέτοια καμπύλη (σαν τη Φλέτσερ εννοώ) για το σύστημά του και δεν καταλαβαίνω πώς σχετίζονται οι δύο καμπύλες μεταξύ τους.

Κάτι μου λέει ότι έχει να κάνει με αυτό που αναφέρουν κάποιοι κατά καιρούς ότι η καμπύλη Φλέτσερ "έχει ληφθεί υπόψιν κατά το mastering" αλλά δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι σημαίνει αυτό. Ή μάλλον, ΟΥΤΕ αυτό :unsure:
 

Μηνύματα
12.855
Reaction score
10.072
Welcome back, μια ιδέα για τις αντανακλασεις στο ταβάνι, θα διορθώσεις πιο πολύ τις καμπύλες και δεν θα χαλάσεις την διακόσμηση θα είναι σετακι με του δαπέδου

View attachment 166450
Κανόνισε να έχεις την αντιμετώπιση του Λέανδρου. Φιλαράκια είστε; Αυτός σε έβαλε να το ποστάρεις;
Εγώ μεταξύ των καμπυλών Μπρούελ και των καμπυλών Φλέτσερ, μπερδεύτηκα τελείως.

Τελικά αν θέλουμε να ακούμε "flat" κατά Μπρούελ (Τουλ) σε reference στάθμη, ποιά θα πρέπει να είναι η καμπύλη μας;
Αυτή που βλέπουμε στο διάγραμμα; Δηλαδή 87db στα 20Hz;

Ή 118db στα 20Hz ώστε να ακούμε στα 80phon;

Δεν έχω δει όμως ποτέ να ποστάρει κανείς τέτοια καμπύλη (σαν τη Φλέτσερ εννοώ) για το σύστημά του και δεν καταλαβαίνω πώς σχετίζονται οι δύο καμπύλες μεταξύ τους.

Κάτι μου λέει ότι έχει να κάνει με αυτό που αναφέρουν κάποιοι κατά καιρούς ότι η καμπύλη Φλέτσερ "έχει ληφθεί υπόψιν κατά το mastering" αλλά δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι σημαίνει αυτό. Ή μάλλον, ΟΥΤΕ αυτό :unsure:
Ωχ, άντε πάλι στο δημοτικό! (Μη με παρεξηγήσεις, αστειεύομαι)
 


Μηνύματα
1.031
Reaction score
2.826
Κανόνισε να έχεις την αντιμετώπιση του Λέανδρου. Φιλαράκια είστε; Αυτός σε έβαλε να το ποστάρεις;
Αυτό να το λάβω σαν αστείο ή σαν απειλή, εάν είναι το πρώτο χα χα εάν είναι το δεύτερο μάλλον σε λάθος άνθρωπο απευθύνεσαι και πάψε να κανείς τον προστάτη του ΝΚ σε αυτό το νήμα, έχει στόμα και μου απάντησε.

Ίσως και βέβαια και να με μπερδεύεις με κάποια poodle που κάνουν χαρούλες και κουνάν την ουρίτσα τους.


Καταλήγοντας θα σου πω ότι δεν δέχομαι υποδείξεις το τι και πως θα το ποστάρω ούτε από τον Λέανδρο ούτε από κάποιον άλλον μάλλον με μπερδεύεις
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.021
Reaction score
6.814
Ωχ, άντε πάλι στο δημοτικό! (Μη με παρεξηγήσεις, αστειεύομαι)
Εννοείται δεν παρεξηγώ φίλε μου, είμαι σίγουρος πως τα παραπάνω έχουν εξηγηθεί άπειρες φορές στο παρελθόν.

Απλά αυτό δημιουργεί μια παρενέργεια, για εμάς τους "νέους". Σε κάθε post που διαβάζω εδώ και πάνω από ένα χρόνο, οι απαντήσεις για αυτά τα ερωτήματα είναι του στυλ:
"χωρίς σαμπ δεν γίνεται δουλειά, μην τα ξαναλέμε"
"αν δεν έχεις τουλάχιστον Χ db στη θέση ακρόασης δεν ακούς, τα'χουμε ξαναπεί"
"δείτε τις καμπύλες ίσης ακουστότητας, τα'χουμε αναλύσει χίλιες φορές"

Αλλά πού και πώς έχουν εξηγηθεί τα παραπάνω στο παρελθόν, δεν είναι εύκολο να το βρεις. Κι έτσι, ενώ έχω κατανοήσει πλήρως τι συμβαίνει (π.χ. ότι χωρίς sub δεν κάνεις δουλειά), δεν έχω κατανοήσει πλήρως το "γιατί" πίσω από κάθε συμπέρασμα. Και προσπαθώ από εδώ κι από κει να συγκεντρώσω "ψήγματα" εξηγήσεων (γιατί κάποια post είναι πιο αναλυτικά από άλλα), όμως πολλές ερωτήσεις παραμένουν. Και δεν είναι εύκολο για έναν αδαή να τα συνδυάσει όλα και να καταλάβει τελικά επακριβώς τι παίζει.

Πολλές φορές έχω σκεφτεί πως το forum χρειάζεται απεγνωσμένα ένα FAQ/wiki. Όπου θα συγκεντρώνεται η χρήσιμη πληροφορία σε μορφή:
α) Συμπυκνωμένη, χωρίς 20 παπαριές και άκυρα σχόλια για κάθε χρήσιμη πληροφορία (τι 20; 100!)
β) Κατανοητή (δηλαδή κάποιος να "μεταφράζει" και να συνοψίζει αυτά που ποστάρει ο @Bhutia σε μορφή που να την καταλαβαίνουν και οι κοινοί θνητοί). Δεν λέω να είναι όλα "for dummies", αλλά θα μπορούσε να υπάρχει διαβάθμιση.

Κι έτσι οι νέοι θα μπορούν πιο εύκολα να καταλάβουν τι παίζει, αλλά και οι παλιοί δεν θα χρειάζεται να αισθάνονται πως ζουν τη μέρα της μαρμότας!
 

Μηνύματα
414
Reaction score
891
Μέρα της μαρμότας, καλό. Απορίας άξιο το πώς κάποιοι εδώ μέσα επιμένουν να προσπαθούν να μας μάθουν πράγματα, εγώ πιθανώς να τα είχα παρατήσει στον δεύτερο χρόνο.

Αυτά που λες υπάρχουν σε διάφορα stickies ανά το forum, αλλά πρέπει να ξέρεις τί ψάχνεις, βρίσκονται σε διάφορες ενότητες. Επίσης για να ξεκινήσεις να καταλαβαίνεις τί σου λέει ο Bhutia πρέπει να περάσει τουλάχιστον χρόνος, και να διαβάζεις ξανά και ξανά τί λένε στα σοβαρά και στ αστεία και θ αρχίσεις να μπαίνει στο πνεύμα. Μετά θα βρεις το thread του Μπούτια για ισοστάθμιση και θα ξαναπας στα προνήπια. Καλή αρχή!
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.392
Reaction score
79.523
@symos
Στο σπίτι ακούμε με μια από τις καμπύλες στόχους (target curve), με όποια μας αρέσει.
Να μερικές: (ειναι όλες κατηφορικές, εχει και άλλες εκδοχές. Σύνολο κατηφόρας 7-10db στο φάσμα)
9662A0F9-3B73-4C60-A3FC-E102FCCBDA93.jpeg


Οι καμπύλη ίσης ακουστότητος Fletcher Munson δεν σχετίζεται άμεσα με την αναπαραγωγή.
Ειναι μπέρδεμα λίγο, ξέρω.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.443
Reaction score
15.136
Μπα, απλώς δε παραμορφώνουν τα σαμπ σου.

Σύμφωνα με τις καμπύλες Φλέτσερ:

View attachment 166457

Τα 30 χερτζ αρχίζεις να τα αντιλαμβάνεσαι (σε θάλαμο νεκρικής σιγής) στα 60 ντεσιμπέλ, δηλαδή πες απολύτως μίνιμουμ στα 70 ντεσιμπέλ θα αντιληφθείς ήχο στο δωμάτιο, με ήρεμα ξεκούραστα αυτιά και ησυχία στο περιβάλλον..

Αντιστοίχως, τα 20 χερτζ στα 75 σε θάλαμο, δηλαδή πες μίνιμουμ 85 στο δωμάτιο.

Δες τι στάθμη μετράει στο rew το μικρόφωνο στη θέση ακρόασης.

Γι'αυτό λέω, δώσε μάστορα καμπύλη στο μπάσο.


ΥΓ. Τα 40 Φον (κόκκινη γραμμή), είναι μια λογική μίνιμουμ στάθμη για να ακούς καθαρά όλες τις συχνότητες στο δωμάτιο. Δες τις αναγκαίες μίνιμουμ στάθμες ανά συχνότητα. 100 ντεσιμπέλ θέλει στα 20 χερτζ, για ίδια αντιληπτή στάθμη με τα 40 ντεσιμπέλ στον 1 χιλιοκυκλο..

Είμαστε εκ γενετής κουφοί στο μπάσο. ;)
Αν πεις πως θέλω να παίζω από 20Hz-20KHz και μάλιστα σε στάθμες, δυστυχώς τα πράγματα είναι τόσο δύσκολα...

Ο πιο λογικός συμβιβασμός για συστήματα μικρού κόστους (αν το επιτρέπουν και οι μουσικές που ακούμε) είναι απλά να ξεχάσουμε την πρώτη οκτάβα... από 40Hz και πάνω είναι μια χαρά για τους περισσότερους, βοηθάνε και οι αρμονικές... μια χαρά.
 

Μηνύματα
414
Reaction score
891
Μια χαρά και δυό τρομάρες, αλλά τί να κάνεις; εφόσον τα ηχεία σου είναι δεδομένα και δεν ήξερες/ήξερα, ρουφάς τη μύξα και κάνεις ό,τι καλύτερο μπορείς στην ισοστάθμιση.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.392
Reaction score
79.523
Χρειάζεσαι λογισμικό ισοστάθμισης.
Υπάρχουν περιοχές που εχεις διαφορά στάθμης 4-5db μεταξύ των καναλιών. Αυτό δεν ειναι αποδεκτό, τραβάει την εικόνα προς το ενα ηχείο.

Επισης υποψιάζομαι πως εχεις το κρος αρκετά πάνω απο τα 80Hz.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.872
Reaction score
77.474
Χρειάζεσαι λογισμικό ισοστάθμισης.
Υπάρχουν περιοχές που εχεις διαφορά στάθμης 4-5db μεταξύ των καναλιών. Αυτό δεν ειναι αποδεκτό, τραβάει την εικόνα προς το ενα ηχείο.

Επισης υποψιάζομαι πως εχεις το κρος αρκετά πάνω απο τα 80Hz.
ε ας το σβήσει λίγο με τη ζωγραφική των windows και ας το ξανανεβάσει μπαααααα.... :laugh:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.599
Χρειάζεσαι λογισμικό ισοστάθμισης.
Ακόμα πιο επιτακτική είναι η ανάγκη για δεύτερο σαμπ.
Μετά, μπορεί ίσως να κάνει καλύτερη κλίση συνολικά, και ομαλότερη απόκριση, να φορτώσει παραπάνω η τρίτη οκταβα εφόσον πέσει ο ιδιορρυθμός στα 45, σηκώνοντας τη γενική στάθμη των σαμπ.
Σε κάθε post που διαβάζω εδώ και πάνω από ένα χρόνο, οι απαντήσεις για αυτά τα ερωτήματα είναι του στυλ:
"χωρίς σαμπ δεν γίνεται δουλειά, μην τα ξαναλέμε"
"αν δεν έχεις τουλάχιστον Χ db στη θέση ακρόασης δεν ακούς, τα'χουμε ξαναπεί"
Αυτά αρκούν.

Αν θες να μάθεις όλα τα "γιατί", χρειάζεται κανονικό διάβασμα, όχι μονολεκτικές απαντήσεις ή κάτι που γράφτηκε σε κάποιο θρεντ.

Όταν θα μπορείς να καταλαβαίνεις τι λέει ο μπουτχιας, τότε θα αρχίσεις να έχεις απαντήσεις.

Κατά βάση όμως, αυτά που μόνος σου είπες, αρκούν. Κάνε αυτά, κι ας μη ξέρεις το γιατί. Περίεργε. Έ περίεργε. :gotcha:
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.341
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top