Θα τα βροντήξω όλα κάτω και θα πάρω τα βουνά ή... θα πάρω ενεργά

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.290
Reaction score
13.201
ναι ναι Μαιμου μου αυτα ειναι ενα απο τα 20 ζευγαρια καλωδια ηχειων που εχει ο προεδρας
 

Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
Αδίκως θα χρησιμοποιείται ο όρος ισοστάθμιση για μια διαδικασία ολιστικής διόρθωσης πάνω στο σήμα.
Η δε ευελιξία που παρέχουν ορισμένα σύγχρονα εργαλεία σε manual διαχείριση δεν είναι εφικτή από την πλειοψηφία των αυτοματοποιημένων λογισμικών.Αλλά πρέπει ο χρήστης - εφόσον θα ήταν πρόθυμος - να οδηγήσει ΄΄deep down and dirty΄΄ το χειρισμό τους και το νου του .
....το νου του...
συμφωνω ;)

η ισοσταθμιση ειναι σαν τις γυναικες.......:biggrin:
......σημερα την θες ξανθια, αυριο μελαχρινη και καμια φορα κοκκινομαλλα και το αναποδο.. ;)
νομιζω εχεις διαπιστωση που αλλαζουν καμπυλες ανα ημερα, βδομαδα κ.λ.π. :lolsign:
...παντα κατι τους λειπει.....εξου και αυτο που ειπε ο F.T. περι ασθενειας του eq ....

και μην ξεχνας ποσο εξω επεσες :sneaky:......20db plus
.....και στο θεμα σου πολλες φορες εχεις προβληματιστει στην κλιση και που .

neo.jpg
 
Last edited:

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.598
Reaction score
37.974
ναι ναι Μαιμου μου αυτα ειναι ενα απο τα 20 ζευγαρια καλωδια ηχειων που εχει ο προεδρας
... τουλαχιστων ερχονται με ενσωματωμενα στηριγματα και δε χρειαζεται να αναγκαστεις να βρεις και να δοκιμασεις πχοια ειναι τα καταληλα για αυτη τη σκληρη δουλεια..... 🐒
 



Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.415
Reaction score
79.694
Παντος Κωστα μου ελεγα στα μελη της ΕΒΙ για av prosessor kai βαλανε τα γελια
και μου ειπανε εχεις χαζεψει ολοι μερα στο αβσαιτ δεν σε αναγνωριζουμε
αυτα τραβαω με τους αγριους εδω που να τους πω για ισοσταθμιση θα με παρουν με της πετρες
να τους σιαχνω τα πολυμπριζα και τους διαχυτες θελουν
Χαϊεντάδες :gotcha::gotcha::gotcha:
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Μωρ συ ολδυ τι λεει αυτη, και συ μρε Ολδυ στα αγγλικα χαθηκαν τα Γαλλικα :drinks:
Μωρ συ ολδυ τι λεει αυτη, και συ μρε Ολδυ στα αγγλικα χαθηκαν τα Γαλλικα :drinks:
Εσκουριασανε τα γαλικα μου κρις και το 'χω ριξει στα εγγλεζικα, οριστε η (ελευθερη) μεταφραση μου και ελπιζω προς διορθωση καθως χανω μια φραση
(ειναι ενα ποιμα απου γραψε η κοπελα για τον εγκλεισμο μας εδα με το κοβιτ19)

" ξυπνα , φαε ,ανασανε, περιμενε, κοιτα,
κοιμησου να περασει ο φοβος
(επι)κοινωνησε διχως να συναντηθεις
λειπεις, ενω βλεπω το προσωπο σου
σε μια οθονη σαν το χερι μου
ελπιζοντας να σε ξαναδω
κλεισε τη πορτα καλε μου
πλυνε το φαϊ
πριν ακουμπησεις τα χερια που σκανε
οπως τοτε που 'βαψες τα καγκελα του σχολειου στη βροχη
μεινε σαφαλης, μεινε μεσα
προχωρα, μη τρελαθεις
ξεκουρασου, διαβασε
κανε τα πραματα που ηθελες να κανεις
ξεφορτωσου τα κιλα που ηθελες να χασεις
αλλα οχι το plot
αυτο κρατα το
φυτεψε πατατες, χορεψε στην τηλεοραση
πιες το κρασι που κραταγες για τα "ωραια"
χαλαρωσε τα ρουχα, σφιξε το πορτοφολι
γιογκα - πιανο - μαγειρεμα
τιποτα χειροτερο απο εναν κλαψιαρη
χαμογελα λοιπον
και ποσταρε το στο δικτυο ...
Πως θα σου φαινοτανε
να μη ξερεις τι να κανεις για λιγο ?
σκεψου το
πριν ολα γυρισουν σ' ενα παρελθον
στο οποιο τρεχαμε αλλα δεν προλαβαιναμε ?
και κρατα τα καλα κοματια
τον αυτοσαρκασμο
το χρονο με τα παιδια και το σκυλι
τους γειτονες που αφηναν πραματα στα σκαλια
την τελεια δικαιολογια για να μη πληρωσεις τους λογαριασμους
να μη σκας που δεν ντυθηκες καλα
ν' ακους τα πουλια ξανα τωρα που εσβησε η κινηση

μουσικη στ' αυτια μου
το πηρα απο τη μανα μου - που μου λειπει τοσο

ξυπνω ,τρωγω ,ανασαινω, περιμενω ,βλεπω
κοιμαμαι να περασει ο φοβος "

η imelda εναι τρομερη φωναρα και ειναι για μενα απιθανο που "ζω παραληλα" με μια καλιτεχνη του διαμετρηματος της
(ειναι και κομεναρα !! ροζι χτυπα ελευθερα)

περιμενω βελτιωσεις στη μεταφραση :)

:drinks:
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.598
Reaction score
37.974
Τωρα εχουν μαζευτει και κανουν ακροαση καλωδιων θα παω και εγω πιο αργα για να γινει τζερτζελο
θα σε συνοδευα Μαεστρο για τον φραμπαλα και για δοκιμη των τοπικων προιοντων που συνοδευουν τετχοιες συναθροισεις κορυφης (με αναλαφρο και χαριτο-διπλο-μενο σαρκασμο - οχι ειρωνεια).
να περασετε καλα.. :)
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.191
Reaction score
19.136
Τωρα εχουν μαζευτει και κανουν ακροαση καλωδιων θα παω και εγω πιο αργα για να γινει τζερτζελο
Περί ορέξεων... :biggrin:

94718993_588635038676905_250847517678239744_n.jpg


Δεν θυμάμαι όνομα, κάπου διάβασα θεωρείται το μοντέλο με το πιο σκούρο δέρμα στον κόσμο..
Σαν ψεύτικη.. :geek:
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
....το νου του...
συμφωνω ;)

η ισοσταθμιση ειναι σαν τις γυναικες.......:biggrin:
......σημερα την θες ξανθια, αυριο μελαχρινη και καμια φορα κοκκινομαλλα και το αναποδο.. ;)
νομιζω εχεις διαπιστωση που αλλαζουν καμπυλες ανα ημερα, βδομαδα κ.λ.π. :lolsign:
...παντα κατι τους λειπει.....εξου και αυτο που ειπε ο F.T. περι ασθενειας του eq ....

και μην ξεχνας ποσο εξω επεσες :sneaky:......20db plus
.....και στο θεμα σου πολλες φορες εχεις προβληματιστει στην κλιση και που .

Και χωρίς να έμπαινε καν στο παιγνίδι,το πώς θα ήθελαν...εκείνες εσένα. :sneaky:
Ελπίζω οι διορθώσεις στην (αντ)απόκριση να μη γίνονται υπό εκτιμήσεις ανάλογες με...ρεζίλι των σκυλιών. :lolsign:

Καταρχάς η δημοσιευμένη απόκριση που σε ΄΄απογοήτευσε΄΄ δεν είχε ολική υποχώρηση από το ένα άκρο στο άλλο κατά 20 dB,αφού η μεν βαθμονόμηση στις οριζόντιες γραμμές του πίνακα ήταν πιο πυκνά κατανεμημένη σε συγκεκριμένο εύρος στάθμης,ενώ κατατέθηκε σε νήμα άλλο ως ενδεικτική μιας απόκρισης που δεν ενοχλούσε καθόλου στο αυτί.

Στο δε σχετικό νήμα με τη διόρθωση,ουδέποτε κυριεύομαι από προβληματισμό.Αφήνω όμως να εξελίσσεται μερικές φορές υπό ανάλογο ύφος στο πλαίσιο έκθεσης και ανταλλαγής ιδεών.Αρκετές από τις παρεμβάσεις με τις ιδέες που δόθηκαν βοήθησαν τον γράφοντα να πάει ακόμα παραπέρα τη διόρθωση,ανεβάζοντας κιόλας τον πήχη με τον βαθμό δυσκολίας.
 
Last edited:

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.443
Reaction score
15.137
Ενας Trinnov installer χρειάζεται δυο εργάσιμες στο σπίτι σου για να στο ρυθμίσει σωστα, απο 5000€ την μερα.
Σύνολο 10.000€ Plus expenses.
χμμμ... με 10K παίρνω πχ 2:


και 2:


μένουν ψιλά για ...καλώδια ...και φτιάχνω κόλαση! :p

Βέβαια περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.... όλοι είμαστε ελεύθεροι να τα "πετάψουμε" όπου θέλουμε τα χρήματα μας...
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.290
Reaction score
13.201
μρε Δημητρη ταξιδευω Μοναχο Στουτγαρδη στο ουλμ μπαινει ενας μαυρουλης λοχιας με τη γυναικα του στη ζωη μου τετοιο θεμα δεν ειχα ματαδει ουτε ξαναδα ;)
 



christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.290
Reaction score
13.201
μπα φαι δε νομιζω ο τσιπης κανα κορεοζουμι παιζει ;)
Ποιος κανει ακροαση καλωδιων???
προεδρας αντιπροεδρας γραματεας εγω ειμαι απλο μελος
ακου κοντο κρουεις ανοιχτες θυρες 4 κοντο εχουν και audio note kai kai απ ολα εχουν
 
Last edited:


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
χμμμ... με 10K παίρνω πχ 2:


και 2:


μένουν ψιλά για ...καλώδια ...και φτιάχνω κόλαση! :p

Βέβαια περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.... όλοι είμαστε ελεύθεροι να τα "πετάψουμε" όπου θέλουμε τα χρήματα μας...
Εσύ τουλάχιστον φρόντιζε να τα έπαιρνες με SAM... ;)
 


zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
@symos
Στο σπίτι ακούμε με μια από τις καμπύλες στόχους (target curve), με όποια μας αρέσει.
Να μερικές: (ειναι όλες κατηφορικές, εχει και άλλες εκδοχές. Σύνολο κατηφόρας 7-10db στο φάσμα)
View attachment 166512

Οι καμπύλη ίσης ακουστότητος Fletcher Munson δεν σχετίζεται άμεσα με την αναπαραγωγή.
Ειναι μπέρδεμα λίγο, ξέρω.
Με εξαίρεση την BK curve οι υπόλοιπες πρέπει να έχουν να κάνουν με συγκεκριμένα ηχεία της Harman (π.χ. Μ2).


Notice the red-orange line (RR Standard). That huge bass hump is how they have their reference listening room tuned. When developing a loudspeakers for the home market, this is what they are shooting for. Their consumer research (directed by the famous Floyd Toole, I believe) for loudspeakers clearly showed that boosted bass sells. Their headphone research (directed by Sean Olive, a Floyd Toole student) was to find out whether this would transfer over from loudspeakers to headphones. (Clearly, it did.)

 

Μηνύματα
4.466
Reaction score
7.742
Ο ίδιος βέβαια ως περίεργος θα ενδιαφερόμουν να δω και τα εξής στοιχεία:

Κρουστική Απόκριση και Group Delay με την υπερβάλλουσα καμπύλη για καθένα κανάλι.

Energy Time Curve (ETC στην ενότητα Overlays) για καθένα κανάλι.

Στο παράθυρο ALL SPL υπέρθεση των καμπυλών με τα εξής χαρακτηριστικά και υπό smoothing 1/12 octave :

- Αριστερό Vector Averaged με ενεργοποιημένο FDW
- Δεξί Vector Averaged με ενεργοποιημένο FDW

- Αριστερή απόκριση πλάτους ληφθείσα με τη μέθοδο μετακινούμενου μικροφώνου
- Δεξιά απόκριση πλάτους με τη μέθοδο μετακινούμενου μικροφώνου.

- Αριστερό και δεξί (L+R) μετρημένα επί του sweet spot με τα ηχεία να εκπέμπουν ταυτόχρονα.
x1080.jpeg


Μπουτχια αυτά δεν γίνονται, είναι κόλπα ζόρικα που κάνουν στην Ινδία :biggrin:

Χρειάζεσαι λογισμικό ισοστάθμισης.
Υπάρχουν περιοχές που εχεις διαφορά στάθμης 4-5db μεταξύ των καναλιών. Αυτό δεν ειναι αποδεκτό, τραβάει την εικόνα προς το ενα ηχείο.

Επισης υποψιάζομαι πως εχεις το κρος αρκετά πάνω απο τα 80Hz
Δεν θα έλεγα όχι σε ένα λογισμικό ισοστάθμισης στο μέλλον.

Εκ των πραγμάτων έκοψα παραπάνω, τα δορυφορακια έχουν ρυθμιστικό έντασης των μπάσων. Όσο ήταν 2 μόνα τους χωρίς σαμπ το είχα στο +2.
με το σαμπ και αλλεπάλληλες μετρήσεις διαπίστωσα οτι μια αύξηση της έντασής τους επηρεάζει την περιοχή όπου αναλαμβάνει το σαμπ και αυτό συνέβαινε όπου και αν έκοβα, οποίο σημείο κρος και αν επέλεγα. Τελικά τα έβαλα στο - 12 τέρμα κάτω για να μην ζορίζονται και σκέφτηκα να παίξω με το σαμπ. Κροσαρισμα στους 80, πολύ μπάσο με τις γνωστές κορυφές, έλα όμως που μειώνοντας αρκετά την ένταση του σαμπ για να κατεβω δημιουργείται μια τρύπα στους 100,μη αποδεκτή, ειδικά όταν μετράω και τα 2 μαζί. Αναγκαστικά κροσαρισα στους 120, κλείνει η τρύπα και οι κορυφές στις χαμηλές περιοχές δεν ξεφεύγουν.
Μόνο με ισοστάθμιση μπορώ να παίξω καλή μπάλα :biggrin:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.641
Μηνύματα
2.870.132
Members
37.936
Νεότερο μέλος
daemon76
Top