Θα τα βροντήξω όλα κάτω και θα πάρω τα βουνά ή... θα πάρω ενεργά


wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.443
Reaction score
15.136
Εσύ τουλάχιστον φρόντιζε να τα έπαιρνες με SAM... ;)
σωστός! παραδέχομαι πως βιάστηκα να βάλω ένα παράδειγμα που θα ξόδευα τα 10K :p
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.237
Reaction score
27.045

αυτο τωρα τι ειναι διασταυρωση rca με λαμπα φθορισμου? 🐒
Ενεργά καλώδγια. Κσέρεις εσύ καλύτερα από τον κατασκευαστή, με τι στηριχτικά θα ματσάρουν καλύτερα τα καλώδγια του??

... τουλαχιστων ερχονται με ενσωματωμενα στηριγματα και δε χρειαζεται να αναγκαστεις να βρεις και να δοκιμασεις πχοια ειναι τα καταληλα για αυτη τη σκληρη δουλεια..... 🐒
Τώρα μιλάς σωστά!
 

Μηνύματα
298
Reaction score
831
View attachment 166605

Μπουτχια αυτά δεν γίνονται, είναι κόλπα ζόρικα που κάνουν στην Ινδία :biggrin:



Δεν θα έλεγα όχι σε ένα λογισμικό ισοστάθμισης στο μέλλον.

Εκ των πραγμάτων έκοψα παραπάνω, τα δορυφορακια έχουν ρυθμιστικό έντασης των μπάσων. Όσο ήταν 2 μόνα τους χωρίς σαμπ το είχα στο +2.
με το σαμπ και αλλεπάλληλες μετρήσεις διαπίστωσα οτι μια αύξηση της έντασής τους επηρεάζει την περιοχή όπου αναλαμβάνει το σαμπ και αυτό συνέβαινε όπου και αν έκοβα, οποίο σημείο κρος και αν επέλεγα. Τελικά τα έβαλα στο - 12 τέρμα κάτω για να μην ζορίζονται και σκέφτηκα να παίξω με το σαμπ. Κροσαρισμα στους 80, πολύ μπάσο με τις γνωστές κορυφές, έλα όμως που μειώνοντας αρκετά την ένταση του σαμπ για να κατεβω δημιουργείται μια τρύπα στους 100,μη αποδεκτή, ειδικά όταν μετράω και τα 2 μαζί. Αναγκαστικά κροσαρισα στους 120, κλείνει η τρύπα και οι κορυφές στις χαμηλές περιοχές δεν ξεφεύγουν.
Μόνο με ισοστάθμιση μπορώ να παίξω καλή μπάλα :biggrin:
ΕΝ αρχη ειναι ο χωρος!
Εχει ειπωθει χιλιες φορες!
Η ισοσταθμιση ισως να ειναι το κερασακι στην τουρτα, αλλα αν δε κουρδιστει σωστα ηχητικα ο χωρος, μην περιμενεις θαυματα.
 

Μηνύματα
4.466
Reaction score
7.742
Στους 80 αν κόψω, πρέπει να κατεβάσω την ένταση του σαμπ τέρμα, αλλά μετά έχω χοντρό θέμα στους 100. Αν ξυρισω τις κορυφές, τότε ναι άνετα, αλλά θέλει κάνα Ντιράκ να ρθει στα ίσα του :biggrin:
 



Μηνύματα
1.866
Reaction score
4.431
ανα ημερα, βδομαδα κ.λ.π. :lolsign:
...παντα κατι τους λειπει.....εξου και αυτο που ειπε ο F.T. περι ασθενειας του eq ....
Νομίζω ότι όλοι μας προσπαθούμε με ο,τι μέσα έχουμε στη διάθεσή μας να αναπαράγουμε την εγγραφη όπως εμείς νομίζουμε ότι πρέπει ν'ακουγεται.
Αυτα τα "by the book" δεν με πείθουν και τόσο...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.600
Τωρα εχουν μαζευτει και κανουν ακροαση καλωδιων θα παω και εγω πιο αργα για να γινει τζερτζελο
Πάνε μη χάσεις.
κοντο εχουν και audio note kai kai απ ολα εχουν
Μυαλό;
 

Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
Νομίζω ότι όλοι μας προσπαθούμε με ο,τι μέσα έχουμε στη διάθεσή μας να αναπαράγουμε την εγγραφη όπως εμείς νομίζουμε ότι πρέπει ν'ακουγεται.
Μα δεν μπορεις να κανεις και διαφορετικα......
......προσπαθεις με το setup που εχεις στον ταδε χωρο στην ταδε αποσταση ακροασης να ακουσεις εκ πρωτης ευχαριστα χωρις να σε ενοχλει κατι......και μετα πας σε καποιες βελτιωσεις οσο μπορεις..
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Νομίζω ότι όλοι μας προσπαθούμε με ο,τι μέσα έχουμε στη διάθεσή μας να αναπαράγουμε την εγγραφη όπως εμείς νομίζουμε ότι πρέπει ν'ακουγεται.
Αυτα τα "by the book" δεν με πείθουν και τόσο...
Οι περίφημες διατυπώσεις ΄΄by the book΄΄ μετριάζουν παρεμβολές από παράγοντες αλλότριους προς τις ίδιες τις συσκευές και το αναπαραγόμενο σήμα.
 

Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
Αυτα τα "by the book" δεν με πείθουν και τόσο...
αυτο το εβαλες μετα :biggrin:

σημασια εχει να εισαι οσο μπορεις μεσα στα στανταρ.......διαφορετικα ακουνε ολοι, ειναι το μονο σιγουρο...
......και σε ιδιο χωρο με ιδια ηχεια κ.λ.π. ... αλλα με διαφορτικο room treatment ακους αλλο πραγμα.
 

I

iason

Guest
Περί ορέξεων... :biggrin:

View attachment 166598

Δεν θυμάμαι όνομα, κάπου διάβασα θεωρείται το μοντέλο με το πιο σκούρο δέρμα στον κόσμο..
Σαν ψεύτικη.. :geek:
Τ'ι περί ωρέξεων ρε παλικάρι !!!! Αυτή είναι θαυματουργή !!!! :sneaky:
Πού να τι βρούμε ομως ???:whistling:
Ξεροσφύρι ή θα έχει φαΐ και πιοτό ?
Γιάννενα ε !! Το τσιπούριον ρεει αφθονο , σαν την τσικουδιά στην Κρήτη.:rolleyes:
Πάνε μη χάσεις.

Μυαλό;
Μυαλό ποιος εχει ρε καράφλα ?????
Μήπως εχεις εσύ ?:sneaky:
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
1.866
Reaction score
4.431
σημασια εχει να εισαι οσο μπορεις μεσα στα στανταρ.....
Οι περίφημες διατυπώσεις ΄΄by the book΄΄ μετριάζουν παρεμβολές από παράγοντες αλλότριους προς τις ίδιες τις συσκευές και το αναπαραγόμενο σήμα.
Να συμφωνήσουμε ότι δεν μπορείς να έχεις μεγάλη απόκλιση από τα κοινως και τεχνικώς παραδεκτα, στο όνομα οποιου προσωπικου γουστου,
και να έχεις απαίτηση να σε πάρουν στα σοβαρά.
 


Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.237
Reaction score
27.045
Οι περίφημες διατυπώσεις ΄΄by the book΄΄ μετριάζουν παρεμβολές από παράγοντες αλλότριους προς τις ίδιες τις συσκευές και το αναπαραγόμενο σήμα.
Ακριβώς. Και το γούστο εκάστου, οσοδήποτε εκλεκτό ενδεχομένως, ουδεμία συμβουλή μπορεί να δώσει σε άλλους. Πολύ λιγότερο μάλιστα, όταν μιλάμε για κυματική σε διαφορετικούς χώρους.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.600
Αυτα τα "by the book" δεν με πείθουν και τόσο...
Οι περίφημες διατυπώσεις ΄΄by the book΄΄ μετριάζουν παρεμβολές
Να συμφωνήσουμε ότι δεν μπορείς να έχεις μεγάλη απόκλιση από τα κοινως και τεχνικώς παραδεκτα
Όσο πιο πολύ "by the book" πας, τόσο λιγότερα αφήνεις να είναι δυνητικώς επικίνδυνα. ;)

Οι "εξυπνάδες" πάντα θα ακούγονται από τους λίγους ανόητους που δε ξέρουν τι τους γίνεται, αλλά αυτό δεν αλλάζει τα δεδομένα.

Στο δικό μου παράδειγμα σεταπ, δε νομίζω να βρεις παραμέτρους που να μην είναι "by the book" στο στήσιμο όλου του σετάπ, στις θέσεις των ηχείων, στις γωνιές, στις αποστάσεις ακρόασης, στις θέσεις των σαμπ, σε όλα όσα αφορούν το στήσιμο, και αν συνεχίσουμε στην ισοστάθμιση, νομίζω πως δεν απομακρύνεται καθόλου από τα προτεινόμενα που έχουμε κατ'επαναληψιν ανεβάσει.

Άρα, αφήνοντας τις "εξυπνάδες" που λένε κάποιοι ανόητοι στην άκρη, δε νομίζω να βλέπεις εσύ αντικειμενικά τίποτα να ξεφεύγει από το "by the book" και να φωνάζει "λάθος" ή "άποψη"..

Ταυτόχρονα, είναι μεγάλος ο αριθμός των διαφόρων ανθρώπων με πολλά χρόνια στην πλάτη σε αυτό το χόμπι, που έκατσαν στη θέση ακρόασης και έφτασε το χαμόγελο πίσω από τα αυτιά, ασχέτως μουσικών ή άλλων προτιμήσεων.

Χωρίς παράπονα.

Τυχαίο; Λες μωρέ; :lol:


Μη νομίζετε πως το 1 ντεσιμπέλ του ντιμιφουτ εκεί και τα 2 τα δικά μου κάπου αλλού, είναι εκτός των by the book προτεινόμενων, ή ότι εμείς τα φανταστήκαμε, ή πως είναι δα κάποιες τρομερές διαφοροποιήσεις. Ένας φυσιολογικός άνθρωπος, δε θα καταλάβει τίποτα απολύτως ανάμεσα σε 3 διαφορετικά πρισετ που έχω χρησιμοποιήσει, πρακτικά χωρίς να έχω λόγο.

Κι ο ντιμιφουτ με το πρισετ που έκανε τώρα, λόγω νέων μετρήσεων λόγω διαφοροποίησης στην ηχητική του χώρου, νομίζεις πως έχει κάποιο σοβαρό λόγο να το ξαναπειραξει μέχρι να πεθάνει;
Πόσο νομίζεις έχει βάλει από το γούστο του, το προσωπικό του γούστο, σε αυτό το πρισετ;
Πόσο by the book είναι;

Πόσο σχετίζεται με τα γούστα του ακροατή;

Να μην ακούω ούτε "εξυπνάδες" ούτε μ@λακίες.

Τίποτα αυθαίρετο δεν χρειάζεται για ένα άριστο τελικό αποτέλεσμα και θα είναι αρεστό σε όλους ανεξαιρέτως.

Το περιθώριο που δίνω προσωπικά να βάλεις λίγο μπάσο παραπάνω, το δίνουν τα ίδια τα επίσημα ταργκετ κερβ κατά βάση, αλλά και προβλέπεται ως λαουντνες, όλα βρίσκονται στις μελέτες του Τουλ.

Δεν υπάρχει τίποτα αιωρούμενο και αμφισβητήσιμο, τίποτα μετέωρο και διφορούμενο.

Αυτά που λέτε μόνο στα καλώδια γίνονται.
Βρείτε τα στις ασάφειες με τους λεανδροι.



YΓ.
Κανένας μας δεν πρότεινε στον ΝΚ διαφοροποιήσεις που δεν προβλέπονται by the book στο γράφημα απόκρισης.

Ξέρουμε ότι δεν ακούγεται και τρομερά καλά, γιατί δεν είναι 100% by the book.

Όλοι τα ίδια του προτείνουμε. Τυχαίο; Μοιάζουν τα γούστα μας; :gotcha:
 
Last edited:

Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
Να συμφωνήσουμε ότι δεν μπορείς να έχεις μεγάλη απόκλιση από τα κοινως και τεχνικώς παραδεκτα, στο όνομα οποιου προσωπικου γουστου,
και να έχεις απαίτηση να σε πάρουν στα σοβαρά.
να συμφωνησουμε οτι καπου εδω μεσα ακουνε ολοι και καμια σχεση ο ενας με τον αλλον.. :biggrin:

94dbafa756b528082366c9e6d149d4238bbee16c.png


η δευτερη ειναι καλη να ξεκινας και διορθωνεις(αν χρειαζεται) μεχρι να βρεις που σου καθεται καλα στο αυτι στον χωρο σου ;)
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.923
Reaction score
12.584

αυτο τωρα τι ειναι διασταυρωση rca με λαμπα φθορισμου? 🐒
Ουάου, 2σε1 καλώδια και φωτιστικά ασφαλείας! Σπεύδω!

Οι "εξυπνάδες" πάντα θα ακούγονται από τους λίγους ανόητους που δε ξέρουν τι τους γίνεται
Λίγους? Λίγους? ΛΙΓΟΥΣ?

Κι ο ντιμιφουτ με το πρισετ που έκανε τώρα, λόγω νέων μετρήσεων λόγω διαφοροποίησης στην ηχητική του χώρου, νομίζεις πως έχει κάποιο σοβαρό λόγο να το ξαναπειραξει μέχρι να πεθάνει;
Ναι, την κουφαμάρα που θα του έρθει κάποια στιγμή (όπως σε όλους μας).
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.418
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top