Θεματάκι με τον ενισχυτή μου


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.944
Reaction score
20.445
Τι να δικαιολογήσω ρε μεγάλε? Ξεκίνησα από τα πιό απλά για να συνεχίσουμε σε ένα troubleshooting με ασφάλεια κ πρέπει να δώσω κ λόγο? Σε ποιόν σε σένα? Ως τι ακριβώς? Προθυμοποιήθηκε κάποιος να βοηθήσει τον άνθρωπο μπας κ γλυτώσει 5 φράγκα κερατιάτικα? Άντε ας μην συνεχίσω!!
Καταρχάς, "μεγάλε", χαμήλωσε τους τόνους ή άλλαξε ύφος γραφής. Δεν σε προκάλεσε κάποιος. Δεν σου ζήτησα να δώσεις λόγο ως "κάποιος". Το μόνο που σου ζητήθηκε ήταν να μας πεις λίγα πράγματα παραπάνω για την ιστορία με τη φάση του ρεύματος - το οποίο ΔΕΝ έκανες.

Βάσει της λογικής σου, εάν αύριο παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα το ψυγείο σου και στο πλαίσιο του troubleshooting (χαχαχα) σου πει κάποιος "Α" "ξέρεις, βγάλτο 2 ώρες στο μπαλκόνι να το "βαρέσει" ο ήλιος κάνα δίωρο" εσύ θα το κάνεις χωρίς δεύτερη σκέψη. Εάν κάποιος "Β" ατυχής ρωτήσει "καλά ρε παιδιά, γιατί να το βγάλει στο μπαλκόνι το ψυγείο;", τότε ο "Α" το μόνο που έχει να κάνει είναι απαντήσει ό,τι κι όπως απάντησες εσύ στο post #13. Μια χαρά!

Για να μην παρεξηγηθώ, δεν έχω πρόβλημα με το forum. Πρόβλημα έχω με κάποιους που πετάνε όποια μαλακία τους κατέβει στο κεφάλι κι όταν κάποιος τους ζητήσει να την δικαιολογήσουν, βγαίνουν παραπονούμενοι.
 

Μηνύματα
1.217
Reaction score
1.750
καλά θα ήταν είτε όταν δίνουμε συμβουλές να μπορούμε να τις δικαιολογήσουμε με το κατάλληλο επιχείρημα είτε να μην δίνουμε καθόλου.
Περἰεργο.
Δε μου φἀνηκε να διψἀς γιἀ μἀθηση. Μἀλλον θἐς να δὠσεις ἐνα μἀθημα σε κἀποιον.
Το μόνο που σου ζητήθηκε ήταν να μας πεις λίγα πράγματα παραπάνω για την ιστορία με τη φάση του ρεύματος
Θα μποροὐσε να ερμηνευτεἰ κι ἐτσι,
... αν δεν το διατὐπωνες τὀσο δεικτικἀ.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.944
Reaction score
20.445
Περἰεργο.
Δε μου φἀνηκε να διψἀς γιἀ μἀθηση. Μἀλλον θἐς να δὠσεις ἐνα μἀθημα σε κἀποιον.

Θα μποροὐσε να ερμηνευτεἰ κι ἐτσι,
... αν δεν το διατὐπωνες τὀσο δεικτικἀ.
Διάβασε όλα τα posts από την αρχή. Έγινε μια πρόταση, η οποία δεν αμφισβητήθηκε - κάθε άλλο. Το μόνο που ζητήθηκε (κι όχι από εμένα - οπότε τα σχόλια περί έλλειψης δίψας για μάθηση κτλ επιστρέφονται...) ήταν περισσότερες λεπτομέρειες/πληροφορίες. Ο αρχικός προτείνων "έστριψε δια του αρραβώνος" (κοινώς, δεν αιτιολόγησε την πρότασή του) και το σχόλιο μου ήρθε ως φυσικό επακόλουθο. Δεικτικό ή όχι, επαφίεται στην κρίση του καθενός. Ο αρχικός προτείνων ουδέποτε αιτιολόγησε την πρότασή του και φταίω εγώ που τον "έβγαλα στη σέντρα"; Δεν νομίζω.
 

Μηνύματα
1.217
Reaction score
1.750
Ο κὐριος Πετρὀπουλος διατὐπωσε ευγενικἀ (αν και προβοκατὀρικα αφοὐ γνὠριζε την απἀντηση)
Εσὐ, με την απἀντησἠ σου, σε κἀποιους μοιἀζεις με οπαδὀ
Εἰσαι υπἐρμαχος δηλαδἠ αυτοὐ, με κἀθε κὀστος ?
Ἐστω κι αν γἰνεσαι αντιπαθἠς ?
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.944
Reaction score
20.445
Ο κὐριος Πετρὀπουλος διατὐπωσε ευγενικἀ (αν και προβοκατὀρικα αφοὐ γνὠριζε την απἀντηση)
Εσὐ, με την απἀντησἠ σου, σε κἀποιους μοιἀζεις με οπαδὀ
Εἰσαι υπἐρμαχος δηλαδἠ αυτοὐ, με κἀθε κὀστος ?
Ἐστω κι αν γἰνεσαι αντιπαθἠς ?
Οπαδός δεν υπήρξα ποτέ - για τίποτα και για κανέναν.

Αντιπαθής; Ίσως. Ούτως ή άλλως, δεν μπορούμε να τα έχουμε καλά με όλους, σωστά; Εάν όμως, μέσα από την όποια αντιπάθεια, προστεθεί ένα ψήγμα γνώσης στο forum, προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα.

Εσύ, από την άλλη, θεωρείς ότι οτιδήποτε γράφεται στο forum πρέπει να "περνάει απαρατήρητο" χωρίς να "προκαλείται";
 

Μηνύματα
1.217
Reaction score
1.750
Βρε παιδἰ μου, απλὠς μου φἀνηκε ῾῾κἀπως῾῾ που αμἐσως αρπἀχτηκες απὀ την ερὠτηση - απορἰα του αναμφισβἠτητα καταξιωμἐνου τεχνικοὐ και το ἐσπρωξες παραπἐρα. Του ἐβαλες φωτιἀ.
Δεν φταἰς καθὀλου (σε ὀλα ὀσα λες ἐχεις δἰκιο).
Χαλἀστηκα μὀνο και μὀνο που δεν αναγνὠρισες την καλἠ πρὀθεση του ἀλλου και τον βοὐτηξες απ᾽ τα μαλλιἀ.
Ας ἀφηνες τον Πετρὀπουλο να του την μπεἰ. Αρκετἠ διαφἠμιση ἐχει κἀνει εδὠ μἐσα.
Ἐχει αποδεἰξει τη γνὠση του και το μερἀκι του, ...
... ἠταν καλἠ ὠρα να αποδεἰξει και το ἠθος του.
:) Προσωπικἀ εγὠ σε συμπαθὠ πολὐ.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.944
Reaction score
20.445
Βρε παιδἰ μου, απλὠς μου φἀνηκε ῾῾κἀπως῾῾ που αμἐσως αρπἀχτηκες απὀ την ερὠτηση - απορἰα του αναμφισβἠτητα καταξιωμἐνου τεχνικοὐ και το ἐσπρωξες παραπἐρα.
Του ἐβαλες φωτιἀ.
Δεν φταἰς καθὀλου (σε ὀλα ὀσα λες ἐχεις δἰκιο).
Χαλἀστηκα μὀνο και μὀνο που δεν αναγνὠρισες την καλἠ πρὀθεση του ἀλλου και τον βοὐτηξες απ᾽ τα μαλλιἀ.
Ας ἀφηνες τον Πετρὀπουλο να του την μπεἰ. Αρκετἠ διαφἠμιση ἐχει κἀνει εδὠ μἐσα.
Ἐχει αποδεἰξει τη γνὠση του και το μερἀκι του, ...
... ἠταν καλἠ ὠρα να αποδεἰξει και το ἠθος του.
:) Προσωπικἀ εγὠ σε συμπαθὠ πολὐ.
Το κατάλαβα και ξέρω ότι με συμπαθείς - κι εγώ, επίσης. Μόνο και μόνο η δισκάρα που έχεις για avatar, φτάνει!:thumbsup:

Ας το λήξουμε εδώ κι ας ελπίσουμε ότι το πρόβλημα του ενισχυτή του ΟΡ θα επιδιορθωθεί βάσει τεκμηριωμένων γνώσεων κι ενεργειών κι όχι δοκιμάζοντας πράγματα στο κουτουρού.
 

Μηνύματα
238
Reaction score
19
Οπαδός δεν υπήρξα ποτέ - για τίποτα και για κανέναν.

Αντιπαθής; Ίσως. Ούτως ή άλλως, δεν μπορούμε να τα έχουμε καλά με όλους, σωστά; Εάν όμως, μέσα από την όποια αντιπάθεια, προστεθεί ένα ψήγμα γνώσης στο forum, προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα.

Εσύ, από την άλλη, θεωρείς ότι οτιδήποτε γράφεται στο forum πρέπει να "περνάει απαρατήρητο" χωρίς να "προκαλείται";
Το υφάκι μου, ήταν ανάλογο του ύφους των ερωτήσεων που προηγήθηκαν. Πολύ ευχαρίστως να έδινα απάντηση και να δικαιολογούσα ότι είπα, αλλά όχι όταν κάποιος ρωτάει με αυτό το ύφος και όχι όταν η ερώτηση γίνεται εσκεμμένα, προβοκατόρικα όπως αναφέρθηκε και παραπάνω. Είχα όλη την καλή διάθεση να βοηθήσω που κανένας άλλος δεν είχε και αμέσως δέχθηκα επίθεση. Αν αυτό φαίνεται φυσιολογικό, συγχαρητήρια με ξεπερνάει.

Τώρα αυτό για τα ψυγεία, αξιολόγησέ το μόνος σου.
 


papavmax

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.080
Reaction score
1.601
Mην τσακωνεστε ρε κομαντα ληξτε το, αναμενουμε την απαντηση του σερβις η αν θελει ο μαστροσακης ας αναφερει τι υποπτευεται οτι μπορει να φταιει.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.944
Reaction score
20.445
Το υφάκι μου, ήταν ανάλογο του ύφους των ερωτήσεων που προηγήθηκαν. Πολύ ευχαρίστως να έδινα απάντηση και να δικαιολογούσα ότι είπα, αλλά όχι όταν κάποιος ρωτάει με αυτό το ύφος και όχι όταν η ερώτηση γίνεται εσκεμμένα, προβοκατόρικα όπως αναφέρθηκε και παραπάνω. Είχα όλη την καλή διάθεση να βοηθήσω που κανένας άλλος δεν είχε και αμέσως δέχθηκα επίθεση. Αν αυτό φαίνεται φυσιολογικό, συγχαρητήρια με ξεπερνάει.

Τώρα αυτό για τα ψυγεία, αξιολόγησέ το μόνος σου.
Καταρχάς, έκανες quote λάθος post. Εάν η ερώτηση που σου έκανε ο @east electronics τη θεωρείς "επίθεση", ΟΚ, πάσο. Θα θυμάμαι να μην σε ρωτήσω ποτέ, τίποτα. Τέλος από εμένα.
 

Μηνύματα
1.447
Reaction score
1.102
έκανα like στα ποστ 28 και 29 καθώς είναι παράδειγμα προς μίμηση,αυτό είναι το πνέυμα που πρέπει να υπάρχει μεταξύ των ανθρώπων, άλλωστε δεν έχουμε να χωρίσουμε τίποτα, χομπίστες είμαστε.
Οι περισσότερες παρεξηγήσεις δημιουργούνται γιατί τα γραφόμενα πολύ εύκολα παρεξηγιούνται. Μη το ξεχνάτε αυτό,στα γραπτά δεν μπορείς να καταλάβεις το ύφος του άλλου,δεν τον εχεις τετ α τετ
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Μια ΜΕΓΑΛΗ χαρη απο ολους
μην αρπαζεστε....
μονο αυτο....
δεν εχουμε να χωρισουμε τιποτα....ΤΙΠΟΤΑ.......
 

Μηνύματα
238
Reaction score
19
Πριν από μερικούς μήνες προσεθεσα 2 κομμάτια στο συστημα μου. Εκεί που έπαιζα, ανακάλυψα ότι χωρις να παίζει μουσική, πλησιαζοντας το χέρι μου στον προ, ακούγεται ένα zzzzz… κ όσο πιο κοντά, τόσο δυνατότερο. Έβγαλα μια γείωση από ένα κομμάτι, ο θόρυβος εξαφανίστηκε, στη συνέχεια την αφαίρεσα κ όλα οκ.

Το παράδειγμα είναι άσχετο, όπως είπα όμως ΔΕΝ είμαι εκεί για να ξέρω ακριβώς τι έχει συμβεί. Φτιάχνοντας όμως διάφορα μικρά σημεία step by step, υπήρχε περίπτωση ανέξοδα να διορθωθεί το προβλημα. Μπορεί το καλώδιο να μην ήταν συνδεδεμένο σωστά ή να μην ήταν καλής ποιότητας, να μην έκανε καλή επαφή, μπορεί να είναι κ κάτι άσχετο που τυχαία εμφανίστηκε στην συγκεκριμένη χρονική στιγμή. 1002 μπορεί μέχρι να φτάσεις να ανοίξεις τον ενισχυτή, τα οποία μπορεί να γνωρίζει έτσι κι αλλιώς ο άνθρωπος με το πρόβλημα, αλλά δεν το ξέρω. Είμαι σε παρεμφερή αν μπορεί κανείς να το πεί δουλειά 15 χρονια τώρα. Δεν θέλω να προσβάλω κανέναν αλλα έχω ακούσει ότι δεν μπορείς να φανταστείς. Υπήρξε περίοδος που κάναμε 24ωρο support κ μας πήρε ο άλλος γιατί είχε χαλάσει ένα σύστημα, στις 3 τα ξημερώματα. Και τελικά ανακαλύψαμε ότι δεν ήταν στην πρίζα…. Αυτό είναι ένα από τα δεκάδες παραδείγματα. Πρώτα κάνεις troubleshooting που ειρωνεύτηκες κ μετά ξεκοίλιασμα.

Το ότι του είπα να μιλήσει αρχικά με τεχνικό στο Νακα, το έκανα όχι γιατί θέλω να μειώσω την αξία οποιουδήποτε, αλλα εταιρείες όπως η Yamaha απαιτουν από τους αντιπρόσωπους να στέλνουν τους τεχνικούς τους για εκπαίδευση στην Yamaha. Η Yamaha επενδύει σε έναν αποκλειστικό αντιπρόσωπο κ απαιτούν ο αντιπρόσωπος να επενδύσει κ αυτός.

Αν όντως είναι έτσι που κατά πάσα πιθανότητα είναι, υπάρχει σοβαρή περίπτωση το συγκεκριμένο «θέμα» να είναι γνωστό στην Yamaha, άρα κ η λύση του. Έχω επικοινωνήσει στο παρελθόν με service Νάκα κ ξέρω ότι δίνουν συμβουλές κ από το τηλέφωνο οι ίδιοι οι τεχνικοί. Αν δηλαδή μπορούσε κάτι να ξεπεραστεί τηλεφωνικά, θα γινόταν. Αν δεν ήταν σοβαρό θα του έλεγαν μην το φέρνεις. Αν έχουν κάνει όμως παραλαβή, είναι υποχρεωμένοι να χρεώσουν, end of story. Εμένα μου είχαν δώσει οδηγίες για να αλλάξω pads σε κάτι ακουστικά Sennheiser. Άσχετο, αλλά θα μπορούσαν να μου πουν φέρτα, 20€ η αλλαγή.

Το ότι έχω λίγα post, δεν σημαίνει ότι είμαι άσχετος, χωρίς να αποκλείεται βέβαια να γίνομαι μ@λάκας όταν κάποιος με προκαλεί.

Τέλος κ από μένα.
 

Μηνύματα
93
Reaction score
75
Επειδή είμαι απο την επαρχία το πηγα σε ενα τεχνικο αντιπρόσωπο που συνεργαζεται με νακα.αυτος μου ειπε θα τους τηλ και αν είναι κατι απλο το βλέπει αυτος σε αντίθετη ομως περίπτωση το στέλνει κατω.....
 

Μηνύματα
238
Reaction score
19
Φίλε μου σου εύχομαι να τελειώσουν όλα καλά κ πες μας και τι ήταν τελικά, μην πάει τσάμπα ο καυγάς. :)

Πάντως μου φαίνεται περίεργο να έπαθε ζημιά από τέτοιου είδους "βραχυκύκλωμα". Το λέω γιατί κατ' αρχήν μου έχει τύχει αρκετές φορές παρόμοια όπως περιγράφεις περίπτωση χωρίς "απώλειες" κ διότι η Yamaha δεν είναι τυχαία εταιρεία να κατασκευάζει προϊόντα που παθαίνουν βλάβες με το που ακουμπήσει το βύσμα στο πάτωμα. Μου φαίνεται λίγο τρελό, αλλά ποτέ δεν ξέρεις.
 

Μηνύματα
93
Reaction score
75
Φίλε μου σου εύχομαι να τελειώσουν όλα καλά κ πες μας και τι ήταν τελικά, μην πάει τσάμπα ο καυγάς. :)

Πάντως μου φαίνεται περίεργο να έπαθε ζημιά από τέτοιου είδους "βραχυκύκλωμα". Το λέω γιατί κατ' αρχήν μου έχει τύχει αρκετές φορές παρόμοια όπως περιγράφεις περίπτωση χωρίς "απώλειες" κ διότι η Yamaha δεν είναι τυχαία εταιρεία να κατασκευάζει προϊόντα που παθαίνουν βλάβες με το που ακουμπήσει το βύσμα στο πάτωμα. Μου φαίνεται λίγο τρελό, αλλά ποτέ δεν ξέρεις.
Ευχαριστώ πολύ φίλε!μακάρι να είναι κάτι μικρο....
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.865.452
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top