Θινκ εγκαίν ρε χαμένε!


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Μα είναι σκέτη απόλαυση!
...
Αυτός εδώ ο blogger μαζεύει υλικό για διασκέδαση...
...και για όλα τα γούστα. :sneaky:
“In my experience, TosLink softens the bass, adds treble hardness, and congeals the soundstage.”
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Γινεσαι κακός και ειρωνικός ενω ειναι ξεκάθαρο οτι δεν εχεις ιδεα απο δίκτυα. Βρες κάποιον σοβαρο εγκατάστατη δικτύων και ρώτησε τον για ποιο λόγο τραβάει ξεχωριστή γείωση απο τα switch του και τα router πανω στο μεταλλικό ρακ που βάζει τις συσκευές του. Επισης ρωτά τον γιατι τα Cisco και Microtic των 100αδων Ευρω εχουν μεταλλικά θηλυκα βύσματα υποδοχής Ethernet αντι για πλαστικά που εχει το modem router που σου δίνει η εταιρια τηλεπικοινωνιών. Ρωτά επισης γιατι τα βύσματα στα Cat8 καλωδια ειναι μεταλλικά ενω ταCat5 ειναι πλαστικά και τι ρόλο παιζει αυτο στην εγκατάσταση του δικτυου.

Τα πειράματα που αναφέρεσαι εχουν γινει σε άπειρα σπίτια και συστηματα που ήμουν παρών και τα αποτελέσματα ηταν παντα τα ιδια. Η ποιοτητα του switch, η ποιοτητα της τροφοδοσίας του ακομα και η αλλαγή ενος καλωδίου Ethernet με ενα αλλο οχι απαραίτητα ακριβότερο επηρεαζει τον ηχο που ακους απο τον server σου..... Μου ειναι παντελώς αδιάφορο να πείσω τον οποιοδηποτε αλλα ξερω τουλαχιστον 4 συμφορουμιτες που εχουν ζεύγος switch της Microtic συνδεδεμένο μέταξυ τους ειτε με οπτική ινα ειτε με συμβατικό καλωδιο Ethernet και το έκαναν γιατι ο ηχος ηταν η μερα με τη νύχτα σε σχεση με την απευθειας συνδεση του server τους με το modem router. Να μη μιλήσω για τα συστηματα στα οποια εχω ακουσει το Melco S100 και κοιτιομασταν λες και κατεβηκαν εξωγήινοι με αυτο που ακούσαμε...

Αν βρεις κανεναν που θα κάτσει να ασχοληθεί να σε πείσει πήγαινε να ακουσεις εχει πλακα....

Σου βάζω και φωτό με τα τεστ της Παρασκευής. Δοκιμή 2 Melco S100 συνδεδεμένα σε σειρα ειτε με SFP οπτική ειτε με Ethernet καλωδιο καθως και δοκιμές με εξωτερικά γραμμικά τροφοδοτικά ειτε Plixir ειτε DIY. View attachment 155682
Φιλε,μην ξεχνας!

Ειναι πολλοι-οι περισσοτεροι θα ελεγα-που δεν πιστευουν οτι εχουν ηχητικες διαφορες τα τρανσπορτ και ακομα χειροτερα τα dac...

Απο αυτο και μονο,κρινε με ποιους μιλας.

Ο πανιβλακας Zreviews ειναι ενας απο αυτους.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.421
Επισης ρωτά τον γιατι τα Cisco και Microtic των 100αδων Ευρω εχουν μεταλλικά θηλυκα βύσματα υποδοχής Ethernet αντι για πλαστικά που εχει το modem router που σου δίνει η εταιρια τηλεπικοινωνιών. Ρωτά επισης γιατι τα βύσματα στα Cat8 καλωδια ειναι μεταλλικά ενω ταCat5 ειναι πλαστικά και τι ρόλο παιζει αυτο στην εγκατάσταση του δικτυου.
ναι...για την ακαμψία:cry: μέσα πάλι πλαστικό είναι το βύσμα:lolsign:


Υ.Γ. Έχω cat5 με μεταλλικό βύσμα...τι κερδίζω? :p

ωρε τι γίνεται εδώ μέσα:lol::lol::lol:
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Γινεσαι κακός και ειρωνικός ενω ειναι ξεκάθαρο οτι δεν εχεις ιδεα απο δίκτυα. Βρες κάποιον σοβαρο εγκατάστατη δικτύων και ρώτησε τον για ποιο λόγο τραβάει ξεχωριστή γείωση απο τα switch του και τα router πανω στο μεταλλικό ρακ που βάζει τις συσκευές του. Επισης ρωτά τον γιατι τα Cisco και Microtic των 100αδων Ευρω εχουν μεταλλικά θηλυκα βύσματα υποδοχής Ethernet αντι για πλαστικά που εχει το modem router που σου δίνει η εταιρια τηλεπικοινωνιών. Ρωτά επισης γιατι τα βύσματα στα Cat8 καλωδια ειναι μεταλλικά ενω ταCat5 ειναι πλαστικά και τι ρόλο παιζει αυτο στην εγκατάσταση του δικτυου.

Τα πειράματα που αναφέρεσαι εχουν γινει σε άπειρα σπίτια και συστηματα που ήμουν παρών και τα αποτελέσματα ηταν παντα τα ιδια. Η ποιοτητα του switch, η ποιοτητα της τροφοδοσίας του ακομα και η αλλαγή ενος καλωδίου Ethernet με ενα αλλο οχι απαραίτητα ακριβότερο επηρεαζει τον ηχο που ακους απο τον server σου..... Μου ειναι παντελώς αδιάφορο να πείσω τον οποιοδηποτε αλλα ξερω τουλαχιστον 4 συμφορουμιτες που εχουν ζεύγος switch της Microtic συνδεδεμένο μέταξυ τους ειτε με οπτική ινα ειτε με συμβατικό καλωδιο Ethernet και το έκαναν γιατι ο ηχος ηταν η μερα με τη νύχτα σε σχεση με την απευθειας συνδεση του server τους με το modem router. Να μη μιλήσω για τα συστηματα στα οποια εχω ακουσει το Melco S100 και κοιτιομασταν λες και κατεβηκαν εξωγήινοι με αυτο που ακούσαμε...

Αν βρεις κανεναν που θα κάτσει να ασχοληθεί να σε πείσει πήγαινε να ακουσεις εχει πλακα....

Σου βάζω και φωτό με τα τεστ της Παρασκευής. Δοκιμή 2 Melco S100 συνδεδεμένα σε σειρα ειτε με SFP οπτική ειτε με Ethernet καλωδιο καθως και δοκιμές με εξωτερικά γραμμικά τροφοδοτικά ειτε Plixir ειτε DIY. View attachment 155682
Αυτή η απορία - όπως λένε ...΄΄αυτή η νύχτα΄΄ - μένει : Τα εν λόγω εξεταζόμενα setup έχουν διορθωμένη την αυθεντική τους απόκριση ως προς τις επιδράσεις του χώρου στη θέση ακρόασης,ή παραμένει εκείνη...αδιόρθωτη ;;;

Καθότι σε αδιόρθωτες αποκρίσεις, αδίκως θα πιστοποιούνταν...΄΄χίλιες και μία΄΄ μέρες-νύχτες.Τροφή για σκέψη...
 


Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Ο πανιβλακας Zreviews ειναι ενας απο αυτους.
Τα reviews του Z, όπως κι όλα τα αντίστοιχα του internet, τα χρησιμοποιούμε για να ενημερωνόμαστε για συσκευές και τα αντικειμενικά στοιχεία αυτών. Αντικειμενικά στοιχεία είναι για παράδειγμα το μέγεθος, το βάρος, οι λειτουργίες, η ποιότητα κατασκευής αλλά και μερικά ακόμα, πάντα σε σύγκριση με τον ανταγωνισμό, όπως η ικανότητα οδήγησης-ένταση. Την προσωπική του γνώμη την ακούς, απλά την ακούς.

Από την άλλη μεριά όμως είναι λίγο οξύμωρο τον κατακρίνουν οπαδοί του "αφού δεν το άκουσες, πως ξέρεις αν παίζει καλά". Ο Ζ έχει "ακούσει" εκατοντάδες ηχεία, ενισχυτές, dac και ακόμα περισσότερα ακουστικά. Άρα κάτι θα πρέπει να ξέρει ;) .
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Τα reviews του Z, όπως κι όλα τα αντίστοιχα του internet, τα χρησιμοποιούμε για να ενημερωνόμαστε για συσκευές και τα αντικειμενικά στοιχεία αυτών. Αντικειμενικά στοιχεία είναι για παράδειγμα το μέγεθος, το βάρος, οι λειτουργίες, η ποιότητα κατασκευής αλλά και μερικά ακόμα, πάντα σε σύγκριση με τον ανταγωνισμό, όπως η ικανότητα οδήγησης-ένταση. Την προσωπική του γνώμη την ακούς, απλά την ακούς.

Από την άλλη μεριά όμως είναι λίγο οξύμωρο τον κατακρίνουν οπαδοί του "αφού δεν το άκουσες, πως ξέρεις αν παίζει καλά". Ο Ζ έχει "ακούσει" εκατοντάδες ηχεία, ενισχυτές, dac και ακόμα περισσότερα ακουστικά. Άρα κάτι θα πρέπει να ξέρει ;) .
Συμφωνω σε ολα εκτος του οτι εχει εμπειρια επειδη εχει ακουσει αυτο και εκεινο και το αλλο.Ο ανθρωπος με καποιες απο τις αποψεις του δειχνει οτι ΔΕΝ ξερει να ακουει.



Το follow-up βιντεο,το ειδε κανεις;Πολυ ενδιαφερον.

 
Last edited:




Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Κι εγώ ακριβώς τέτοια καλώδια έχω αλλά όχι μαύρα και επιπλέον μπλε, κόκκινο και πορτοκάλι. :pickingnose:
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.946
Reaction score
20.452
Με Cat6 καλώδια all over the house, Digitus professional patch panel, το D-Link DGS-1100-24P για switch και το Arris TG2492S για modem router, είμαι ικανοποιητικά hi-end ή εμπίπτω στο ποταπό hi-fi;

Πείτε μου, σας παρακαλώ......
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.499
Reaction score
5.658
Έχεις anti-vibration holders στα καλώδια δικτύου σου ? ή είσαι από τους ξεφτίλες που επιτρέουν στα καλώδιά του να... (e)δονούνται ?
 


billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.499
Reaction score
5.658
Δονούνται μέσα στους σωλήνες; Oh, mon Dieu...
Γιατί οι σωλήνες δεν είναι από υλικό που... ηδονάται ? ( φαντάζομαι έχεις καταλάβει ότι έκανα πλάκα, και εσύ σαν τσίγκλας το συνεχίζεις πονηρά :p )
 




wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.946
Reaction score
20.452
Γιατί οι σωλήνες δεν είναι από υλικό που... ηδονάται ? ( φαντάζομαι έχεις καταλάβει ότι έκανα πλάκα, και εσύ σαν τσίγκλας το συνεχίζεις πονηρά :p )
Σε τσιγκλάω γιατί σε θυμάμαι από την εποχή που έγραφες στο insomnia (10; 15 χρόνια πριν; ). :)
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.607
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top