Θινκ εγκαίν ρε χαμένε!

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Εγώ πάντως δεν το πολύ ψειρίζω, ότι δικτυακό έχω πάρει είναι από Tp-Link και ότι καλώδια ίντερνετ έχω δεν κάνουν πάνω από 4 ευρώ το καθένα φυσικά σε διάφορα χρώματα και αφήνω τους άλλους να τσακώνονται αν το Cisco ρούτερ έχει καλύτερες χροιές από το Misko. 8-)


Ethernet ήθελα να γράψω, άκου internet χαχαχα.!
 

Μηνύματα
954
Reaction score
518
Οι μετρήσεις στα δίκτυα είναι ποιο ...τυπικές, γιατί δε μπορείς να ανακατέψεις ιστορίες του τύπου "ναι μεν δε μετράει αλλά οι χροιές έτσι και τα υγρά μεσαία αλλιώς..."
Ένα network throughput, άντε και ένα latency?
Εφόσον αυτά είναι πολυυυύ καλύτερα από τις απαιτήσεις για μετάδοση audio στα συνηθισμένα φορμά.... δε βλέπω το λόγο να ασχοληθεί κανείς.
Ένα switch (Gigabit, είμαστε στο 2020) όποιο γουστάρετε και καλωδιάκι cat6 ...και τέλος.
Αν έχετε κάποιο πολύπλοκο δίκτυο και θέλετε ποιο προχωρημένα πράγματα όπως περίεργα Routing, QoS, mesh network κ.α. ... έ τότε οκ, θέλει ποιο προσεκτική επιλογή.... αλλά για ένα NaS, μια τηλεόραση και ένα Laptop... πραγματικά πάρτε όποιο καλώδιο σας αρέσει το χρώμα και πόσο μαλακό είναι και ένα switch όποιο σας γυαλίσει...




Μπερδεύτηκα... το wifi το ανακατεύεις όχι σαν ανάγκη επειδή δε μπορείς να περάσεις καλώδια αλλά σαν απαίτηση για ...απομόνωση;;;
σαν απομονωση...
 


Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Βαρέθηκα με το αν ακούγονται διάφορες ή όχι, :superman: πάω να ακούσω κάτι από Austere και Nocturnal Depression να έρθω στα ίσα μου. ☠☠☠
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.498
Reaction score
5.657
Τέτοια παραμόρφωση τα switch, φαντάσου εχθές έστειλα ένα ηχητικό μήνυμα ( σε FLAC πάντα! ) στην κοπέλα μου που έλεγε "να παραγγείλουμε σουβλάκια απόψε ?" και αντί για σουβλάκια αυτή έλαβε λουκουμάδες!

Πρέπει να αλλάξω switch άμεσα!
 

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.799
Τέτοια παραμόρφωση τα switch, φαντάσου εχθές έστειλα ένα ηχητικό μήνυμα ( σε FLAC πάντα! ) στην κοπέλα μου που έλεγε "να παραγγείλουμε σουβλάκια απόψε ?" και αντί για σουβλάκια αυτή έλαβε λουκουμάδες!

Πρέπει να αλλάξω switch άμεσα!
Αφού δεν σου απάντησε "I do!!!", μια χαρά είσαι.
 

Μηνύματα
1.572
Reaction score
645
Κοίτα, επειδή δεν μου αρέσει να γίνομαι κακός ή ειρωνικός.

ΝΟΜΙΖΕΙΣ ότι είδες διαφορές.
Δεν θα κάτσω να αναλύσω τα τεχνικά και να σου μάθω τα βασικά για τα δίκτυα και την μεταφορά δεδομένων.
Ας πούμε απλά πως ότι στέλνει το PC/Storage Node σου, τα ίδια data λαμβάνει και το Player/Remote Node.

Σε περίπτωση μετρήσεων ή ακόμα και blind tests βάζω στοίχημα το αμάξι μου πως δεν υπάρχει περίπτωση να καταλάβεις αν παίζει με το "γαμάτο" switcher ( switch λέγονται όχι switcher.... networking 101 για σήμερα ) ή με το zte hub των 3€.

Επειδή σε κόβω ισχυρογνώμον παρότι δεν έχεις το τεχνικό υπόβαθρο, είμαι διαθέσιμος σε δικό σου ή δικό μου χώρο να κάνουμε με όσα άτομα γουστάρουν να έρθουν τα tests με μετρητικά όργανα και τυφλές δοκιμές.

Be my guest.
Γινεσαι κακός και ειρωνικός ενω ειναι ξεκάθαρο οτι δεν εχεις ιδεα απο δίκτυα. Βρες κάποιον σοβαρο εγκατάστατη δικτύων και ρώτησε τον για ποιο λόγο τραβάει ξεχωριστή γείωση απο τα switch του και τα router πανω στο μεταλλικό ρακ που βάζει τις συσκευές του. Επισης ρωτά τον γιατι τα Cisco και Microtic των 100αδων Ευρω εχουν μεταλλικά θηλυκα βύσματα υποδοχής Ethernet αντι για πλαστικά που εχει το modem router που σου δίνει η εταιρια τηλεπικοινωνιών. Ρωτά επισης γιατι τα βύσματα στα Cat8 καλωδια ειναι μεταλλικά ενω ταCat5 ειναι πλαστικά και τι ρόλο παιζει αυτο στην εγκατάσταση του δικτυου.

Τα πειράματα που αναφέρεσαι εχουν γινει σε άπειρα σπίτια και συστηματα που ήμουν παρών και τα αποτελέσματα ηταν παντα τα ιδια. Η ποιοτητα του switch, η ποιοτητα της τροφοδοσίας του ακομα και η αλλαγή ενος καλωδίου Ethernet με ενα αλλο οχι απαραίτητα ακριβότερο επηρεαζει τον ηχο που ακους απο τον server σου..... Μου ειναι παντελώς αδιάφορο να πείσω τον οποιοδηποτε αλλα ξερω τουλαχιστον 4 συμφορουμιτες που εχουν ζεύγος switch της Microtic συνδεδεμένο μέταξυ τους ειτε με οπτική ινα ειτε με συμβατικό καλωδιο Ethernet και το έκαναν γιατι ο ηχος ηταν η μερα με τη νύχτα σε σχεση με την απευθειας συνδεση του server τους με το modem router. Να μη μιλήσω για τα συστηματα στα οποια εχω ακουσει το Melco S100 και κοιτιομασταν λες και κατεβηκαν εξωγήινοι με αυτο που ακούσαμε...

Αν βρεις κανεναν που θα κάτσει να ασχοληθεί να σε πείσει πήγαινε να ακουσεις εχει πλακα....

Σου βάζω και φωτό με τα τεστ της Παρασκευής. Δοκιμή 2 Melco S100 συνδεδεμένα σε σειρα ειτε με SFP οπτική ειτε με Ethernet καλωδιο καθως και δοκιμές με εξωτερικά γραμμικά τροφοδοτικά ειτε Plixir ειτε DIY.
F38DD196-F82D-4040-9A90-928FAB14F8DD.jpeg
 
Last edited:

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.498
Reaction score
5.657
Γινεσαι κακός και ειρωνικός ενω ειναι ξεκάθαρο οτι δεν εχεις ιδεα απο δίκτυα. Βρες κάποιον σοβαρο εγκατάστατη δικτύων και ρώτησε τον για ποιο λόγο τραβάει ξεχωριστή γείωση απο τα switch του και τα router πανω στο μεταλλικό ρακ που βάζει τις συσκευές του. Επισης ρωτά τον γιατι τα Cisco και Microtic των 100αδων Ευρω εχουν μεταλλικά θηλυκα βύσματα υποδοχής Ethernet αντι για πλαστικά που εχει το modem router που σου δίνει η εταιρια τηλεπικοινωνιών. Ρωτά επισης γιατι τα βύσματα στα Cat8 καλωδια ειναι μεταλλικά ενω ταCat5 ειναι πλαστικά και τι ρόλο παιζει αυτο στην εγκατάσταση του δικτυου.

Τα πειράματα που αναφέρεσαι εχουν γινει σε άπειρα σπίτια και συστηματα που ήμουν παρών και τα αποτελέσματα ηταν παντα τα ιδια. Η ποιοτητα του switch, η ποιοτητα της τροφοδοσίας του ακομα και η αλλαγή ενος καλωδίου Ethernet με ενα αλλο οχι απαραίτητα ακριβότερο επηρεαζει τον ηχο που ακους απο τον server σου..... Μου ειναι παντελώς αδιάφορο να πείσω τον οποιοδηποτε αλλα ξερω τουλαχιστον 4 συμφορουμιτες που εχουν ζεύγος switch της Microtic συνδεδεμένο μέταξυ τους ειτε με οπτική ινα ειτε με συμβατικό καλωδιο Ethernet και το έκαναν γιατι ο ηχος ηταν η μερα με τη νύχτα σε σχεση με την απευθειας συνδεση του server τους με το modem router. Να μη μιλήσω για τα συστηματα στα οποια εχω ακουσει το Melco S100 και κοιτιομασταν λες και κατεβηκαν εξωγήινοι με αυτο που ακούσαμε...

Αν βρεις κανεναν που θα κάτσει να ασχοληθεί να σε πείσει πήγαινε να ακουσεις εχει πλακα....

Σου βάζω και φωτό με τα τεστ της Παρασκευής. Δοκιμή 2 Melco S100 συνδεδεμένα ειτε με SFP οπτική ειτε με Ethernet καλωδιο καθως και δοκιμές με εξωτερικά γραμμικά τροφοδοτικά ειτε Plixir ειτε DIY. View attachment 155682

Αύριο πρωί πρωί πάω να δώσω πίσω την πιστοποίηση CCNA.
Ευχαριστώ που με ξύπνησες!
 

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.799
Γινεσαι κακός και ειρωνικός ενω ειναι ξεκάθαρο οτι δεν εχεις ιδεα απο δίκτυα. Βρες κάποιον σοβαρο εγκατάστατη δικτύων και ρώτησε τον για ποιο λόγο τραβάει ξεχωριστή γείωση απο τα switch του και τα router πανω στο μεταλλικό ρακ που βάζει τις συσκευές του. Επισης ρωτά τον γιατι τα Cisco και Microtic των 100αδων Ευρω εχουν μεταλλικά θηλυκα βύσματα υποδοχής Ethernet αντι για πλαστικά που εχει το modem router που σου δίνει η εταιρια τηλεπικοινωνιών. Ρωτά επισης γιατι τα βύσματα στα Cat8 καλωδια ειναι μεταλλικά ενω ταCat5 ειναι πλαστικά και τι ρόλο παιζει αυτο στην εγκατάσταση του δικτυου.

Τα πειράματα που αναφέρεσαι εχουν γινει σε άπειρα σπίτια και συστηματα που ήμουν παρών και τα αποτελέσματα ηταν παντα τα ιδια. Η ποιοτητα του switch, η ποιοτητα της τροφοδοσίας του ακομα και η αλλαγή ενος καλωδίου Ethernet με ενα αλλο οχι απαραίτητα ακριβότερο επηρεαζει τον ηχο που ακους απο τον server σου..... Μου ειναι παντελώς αδιάφορο να πείσω τον οποιοδηποτε αλλα ξερω τουλαχιστον 4 συμφορουμιτες που εχουν ζεύγος switch της Microtic συνδεδεμένο μέταξυ τους ειτε με οπτική ινα ειτε με συμβατικό καλωδιο Ethernet και το έκαναν γιατι ο ηχος ηταν η μερα με τη νύχτα σε σχεση με την απευθειας συνδεση του server τους με το modem router. Να μη μιλήσω για τα συστηματα στα οποια εχω ακουσει το Melco S100 και κοιτιομασταν λες και κατεβηκαν εξωγήινοι με αυτο που ακούσαμε...

Αν βρεις κανεναν που θα κάτσει να ασχοληθεί να σε πείσει πήγαινε να ακουσεις εχει πλακα....

Σου βάζω και φωτό με τα τεστ της Παρασκευής. Δοκιμή 2 Melco S100 συνδεδεμένα σε σειρα ειτε με SFP οπτική ειτε με Ethernet καλωδιο καθως και δοκιμές με εξωτερικά γραμμικά τροφοδοτικά ειτε Plixir ειτε DIY. View attachment 155682
Δεν νομίζω ότι η Cisco χρησιμοποιεί ειδικά καλώδια και βύσματα για να μεταφέρεται καλύτερα το αρχείο, καθώς κανένα δίκτυο δεν είναι σε θέση να μεταβάλει τη δομή του αρχείου. Προφανώς το κάνουν για δίκτυα στα οποία χρησιμοποιούνται μεγάλου μήκους καλώδια και θέλουν όσο το δυνατόν λιγότερο θόρυβο, άρα καλύτερες ταχύτητες;
Έχετε δοκιμάσει να φορτώσετε αρχεία στη μνήμη του player πριν την αναπαραγωγή ( αν έχει αυτή τη δυνατότητα, βέβαια )?
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
2000£ έχει αυτό το Melco S100;;
Ποιος δίνει τόσα λεφτά και πόσο κοστίζει συνολικά το σύστημα του;
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.498
Reaction score
5.657
Δεν νομίζω ότι η Cisco χρησιμοποιεί ειδικά καλώδια και βύσματα για να μεταφέρεται καλύτερα το αρχείο, καθώς κανένα δίκτυο δεν είναι σε θέση να μεταβάλει τη δομή του αρχείου. Προφανώς το κάνουν για δίκτυα στα οποία χρησιμοποιούνται μεγάλου μήκους καλώδια και θέλουν όσο το δυνατόν λιγότερο θόρυβο, άρα καλύτερες ταχύτητες;
Έχετε δοκιμάσει να φορτώσετε αρχεία στη μνήμη του player πριν την αναπαραγωγή ( αν έχει αυτή τη δυνατότητα, βέβαια )?
Βασικά γίνεται να μεταδωθεί λάθος πληροφορία μέσω ethernet δικτύου.
Το θέμα είναι υπό τι συνθήκες συμβαίνει αυτό και πόσο συχνά.
Όταν μιλάμε για σπίτια, για δίκτυα με max 20 συσκευές, και σχετικά μικρές διαδρομές καλωδίων, για να έχεις πρόβλημα θα πρέπει να έχεις κάνει τα πιο βλαμμένα λάθη ever.
Καλώδια 10μετρα του 2ευρου, πέρασμα των καλωδίων παράλληλα με καλώδια ρεύματος, μηχανήματα που υπερφορτώνουν το δίκτυο ( π.χ. 2-3 υπολογιστές να ανεβοκατεβάζουν torrents με πολύ μεγάλο αριθμό half open & fully open connections και φυσικά πρέπει να έχει αντίστοιχα μεγάλη γραμμή, δεν μπορείς να υπερφορτώσεις ένα δίκτυο με νορμάλ router/switch με ένα κατεβαστήρι και μια VDSL 50/5 γραμμή ).

Και πάλι, πέφτουμε σε άλλους τοίχους... για αρχή, γιατί ο player σου να μην κάνει buffering ? ή και πλήρες flush to cache/ram το αρχείο ? Και 6κάναλο flac/dsd να είναι, μιλάμε για max 500-600MB αρχείο.
Πόσο jitter εισάγεται από ένα απλό καλώδιο σε σύγκριση με το jitter που τρώς από το buffer του player/media device σου ?

Και φυσικά, σε περιπτώσεις εκτός μεγάλου προβλήματος ( όπου δεν θα έχεις μόνο θέμα στο audio... ), μιλάμε για bit error rates που αν βρεθεί άνθρωπος που αντιλαμβάνεται την διαφορά σε double blind test μπαίνει στο guinness.

Αλλά εντάξει, δεν χρειάζεται να τρελλαινόμαστε.
Εδώ υπάρχουν άτομα που "βρίσκουν" διαφορά σε playback vinyl σε καλό setup vs 24bit/192kHz DSD από το ίδιο recording & mastering.
Στα καλώδια δικτύου θα σκαλώνανε ? :D

( υ.γ. κοίτα που η MikroTik έγινε... κορυφαίος κατασκευαστής :D )
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.214
Reaction score
26.972
Πόσο jitter εισάγεται από ένα απλό καλώδιο σε σύγκριση με το jitter που τρώς από το buffer του player/media device σου ?
Α μπράβο, αυτό με ενδιαφέρει.
Μπορείς να το κάνεις πιο λιανά?
 


wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.129
Εγώ δε θα το ψειρίσω τεχνικά....
Πάμε με ...λαϊκό πείραμα. Ξεκινάω στο foobar μουσική από το NaS. Βγάζω το καλώδιο δικτύου για 1 sec και το ξαναβάζω.
Η μουσική δε σταματάει καθόλου. Ποιο σφάλμα δικτύου (ή κακό switch) να είναι χειρότερο από αυτό;
Οπότε η "αναζήτηση" μου αν "παίζουν" σωστά, σταματάει εκεί.....
 

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.799
Βασικά γίνεται να μεταδωθεί λάθος πληροφορία μέσω ethernet δικτύου.
Το θέμα είναι υπό τι συνθήκες συμβαίνει αυτό και πόσο συχνά.
Όταν μιλάμε για σπίτια, για δίκτυα με max 20 συσκευές, και σχετικά μικρές διαδρομές καλωδίων, για να έχεις πρόβλημα θα πρέπει να έχεις κάνει τα πιο βλαμμένα λάθη ever.
Καλώδια 10μετρα του 2ευρου, πέρασμα των καλωδίων παράλληλα με καλώδια ρεύματος, μηχανήματα που υπερφορτώνουν το δίκτυο ( π.χ. 2-3 υπολογιστές να ανεβοκατεβάζουν torrents με πολύ μεγάλο αριθμό half open & fully open connections και φυσικά πρέπει να έχει αντίστοιχα μεγάλη γραμμή, δεν μπορείς να υπερφορτώσεις ένα δίκτυο με νορμάλ router/switch με ένα κατεβαστήρι και μια VDSL 50/5 γραμμή ).

Και πάλι, πέφτουμε σε άλλους τοίχους... για αρχή, γιατί ο player σου να μην κάνει buffering ? ή και πλήρες flush to cache/ram το αρχείο ? Και 6κάναλο flac/dsd να είναι, μιλάμε για max 500-600MB αρχείο.
Πόσο jitter εισάγεται από ένα απλό καλώδιο σε σύγκριση με το jitter που τρώς από το buffer του player/media device σου ?

Και φυσικά, σε περιπτώσεις εκτός μεγάλου προβλήματος ( όπου δεν θα έχεις μόνο θέμα στο audio... ), μιλάμε για bit error rates που αν βρεθεί άνθρωπος που αντιλαμβάνεται την διαφορά σε double blind test μπαίνει στο guinness.

Αλλά εντάξει, δεν χρειάζεται να τρελλαινόμαστε.
Εδώ υπάρχουν άτομα που "βρίσκουν" διαφορά σε playback vinyl σε καλό setup vs 24bit/192kHz DSD από το ίδιο recording & mastering.
Στα καλώδια δικτύου θα σκαλώνανε ? :D

( υ.γ. κοίτα που η MikroTik έγινε... κορυφαίος κατασκευαστής :D )
Εννοώ ότι αν πεις σε ένα pc να αντιγράψει ένα αρχείο στον δίσκο του απο ένα άλλο pc του δικτύου, δεν μπορεί να το φέρει παραλλαγμένο. Θα είναι το ίδιο αρχείο, άσχετα αν δεν θα έχει παραλάβει τον ίδιο όγκο δεδομένων δέχομαι ότι θα έχουν φύγει περισσότερα πακέτα, άρα μεγαλύτερος όγκος δεδομένων απο το μέγεθος του αρχείου. Το ίδιο πιστεύω ότι ισχύει και κατά την ανάγνωση του αρχείου. Αλλά απο τη στιγμή που το αρχείο αντιγράφεται πρώτα στη μνήμη και μετά αναπαράγεται, πιστεύω ότι παύει να έχει συμβολή στο αποτέλεσμα το δίκτυο.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.129
Εννοώ ότι αν πεις σε ένα pc να αντιγράψει ένα αρχείο στον δίσκο του απο ένα άλλο pc του δικτύου, δεν μπορεί να το φέρει παραλλαγμένο. Θα είναι το ίδιο αρχείο, άσχετα αν δεν θα έχει παραλάβει τον ίδιο όγκο δεδομένων δέχομαι ότι θα έχουν φύγει περισσότερα πακέτα, άρα μεγαλύτερος όγκος δεδομένων απο το μέγεθος του αρχείου. Το ίδιο πιστεύω ότι ισχύει και κατά την ανάγνωση του αρχείου. Αλλά απο τη στιγμή που το αρχείο αντιγράφεται πρώτα στη μνήμη και μετά αναπαράγεται, πιστεύω ότι παύει να έχει συμβολή στο αποτέλεσμα το δίκτυο.
Ε ναι...
Και για να συνεχίσω λίγο με απλή λογική χωρίς τεχνικά... αν ανησυχούμε για τη μουσική που παίζει από ένα NaS δίπλα μας, ειδικά με Gigabit δίκτυο, απλά και μόνο επειδή περνάει από ένα switch.... τότε να σταματήσουμε spotify, tidal κ.λπ. μιας και περνάει εκτός από το switch μας και από 15 routers, modem, απλά χάλκινα καλώδια, οπτικές ίνες με μπόλικους συνδυασμούς και μετατροπές....
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.605
Reaction score
27.946
για να έχεις πρόβλημα θα πρέπει να έχεις κάνει τα πιο βλαμμένα λάθη ever.
Καλώδια 10μετρα του 2ευρου, πέρασμα των καλωδίων παράλληλα με καλώδια ρεύματος, μηχανήματα που υπερφορτώνουν το δίκτυο ( π.χ. 2-3 υπολογιστές να ανεβοκατεβάζουν torrents με πολύ μεγάλο αριθμό half open & fully open connections και φυσικά πρέπει να έχει αντίστοιχα μεγάλη γραμμή, δεν μπορείς να υπερφορτώσεις ένα δίκτυο με νορμάλ router/switch με ένα κατεβαστήρι και μια VDSL 50/5 γραμμή ).
Ερωτήσεις άσχετου στη κυριολεξία γιατί φαίνεται ότι το κατέχεις το θεμα, σε σχέση με εμένα τον άσχετο στα δίκτυα.

1) Έχουν τα data απώλειες αν η απόσταση είναι 20m - 30m με απλά καλώδια;

2) Έχουν τα data απώλειες αν είναι τα καλώδια παράλληλα με καλώδια ρεύματος ή ηχείων;

3) Αν δεν έχουν για τα αρχεία ήχου να έχουν;

4) Αν κάποιο μηχάνημα κατεβάζει torrents και ταυτόχρονα streamaρεις αρχεία ή Tidal υπάρχει απώλεια ποιότητας; Σύμφωνα με τα παραπάνω γραφόμενα σου αυτό κατάλαβα.

5) Χρειάζονται όλα αυτά τα μηχανήματα δικτύου καλύτερη τροφοδοσία ρεύματος ή (άλλη - νέα) γείωση;
 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.100
Reaction score
20.576
1) Έχουν τα data απώλειες αν η απόσταση είναι 20m - 30m με απλά καλώδια;

2) Έχουν τα data απώλειες αν είναι τα καλώδια παράλληλα με καλώδια ρεύματος ή ηχείων;

3) Αν δεν έχουν για τα αρχεία ήχου να έχουν;

4) Αν κάποιο μηχάνημα κατεβάζει torrents και ταυτόχρονα streamaρεις αρχεία ή Tidal υπάρχει απώλεια ποιότητας; Σύμφωνα με τα παραπάνω γραφόμενα σου αυτό κατάλαβα.

5) Χρειάζονται όλα αυτά τα μηχανήματα δικτύου καλύτερη τροφοδοσία ρεύματος ή (άλλη - νέα) γείωση;
1. Πάντοτε υπάρχουν απώλειες, έστω και ελάχιστες.
2. Βλέπε (1). Αλλά...
3. Και τα αρχεία ήχου έχουν. Αλλά...
4. Όχι.
5. Όχι.
 

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Παρωχημενη παντως η πρακτικη μαρκετινγκ του παππουκα.Ακου με 1000 ευρω συστημα μην μπαινετε στον κοπο.Ρε παππου , με χιλια ευρω συστημα , εχεις εισελθει στην μεσαια ταξη.Αν δεν δωσεις κινητρο και δεν προσφερεις οραμα στην μεσαια ταξη , να νιωσει οτι μπορει να κατακτησει την ηχητικη αριστεια , που πας ? Μονο η ανωτερα μεσαια ταξη δηλαδη (ασε που αυτοι νιωθουν τις σειρηνες της λαμπας και της diana krall ) ? Δηλαδη οι υπολοιποι δεν μπορουν να αντιληφθουν τον αβιαστο ηχο, την σκηνη να ανοιγει και τα οργανα να μπαινουν στην σωστη τους θεση ? :D
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.865.544
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top