Ιδέες για HOME CINEMA room.

V

VIDEOMIX

Guest
Εχω ξάδελφο γυψοσανιδά, έχει κάνει φοβερές δουλειές, οχι home cinema πάντως, θα αγοράσω και τα μονωτικά τα οποία ξέρω πως ειναι ακριβά και απο εκεί και πέρα θα πάρω και ιδέες απο οτιδίποτε δω.
Πιστεύω οτι δεν θα χρειαστώ δεκάδες χιλιάδες ευρό, διοτι απλά δεν θα το κάνω. Θα φτιάξω όσο πιο συμβατικά μπορώ. Δηλαδή, εκεί που φτάνει η τσέπη μου, αλλα θα ειναι πολύ κοντά στις υλοποιήσεις. θΑ ΤΟ ΠΑΛΈΨΩ "τρελλά"!!!!
 

Μηνύματα
13.106
Reaction score
164
Εχω ξάδελφο γυψοσανιδά, έχει κάνει φοβερές δουλειές, οχι home cinema πάντως, θα αγοράσω και τα μονωτικά τα οποία ξέρω πως ειναι ακριβά και απο εκεί και πέρα θα πάρω και ιδέες απο οτιδίποτε δω.
Πιστεύω οτι δεν θα χρειαστώ δεκάδες χιλιάδες ευρό, διοτι απλά δεν θα το κάνω. Θα φτιάξω όσο πιο συμβατικά μπορώ. Δηλαδή, εκεί που φτάνει η τσέπη μου, αλλα θα ειναι πολύ κοντά στις υλοποιήσεις. θΑ ΤΟ ΠΑΛΈΨΩ "τρελλά"!!!!
Έτσι μπράβο... :)
Προς στιγμή νόμισα ότι θέλεις να φτιάξεις hc τέτοιου επιπέδου! :)
 


Μηνύματα
8.256
Reaction score
4
Με συγχωρείς βρε Θάνο, αλλά ΚΑΜΜΙΑ σχέση ότι έχει κάνει ο 'τυπάς' με όσα έχεις δείξει με φώτος μέχρι τώρα...τα καθίσματα είναι ΙΚΕΑ, οι τοίχοι είναι από νοβοπάν, και το όλο δωμάτιο δεν είναι και το πιο καλόγουστο που έχω δει. Τα μηχανήματά του είναι το καλύτερο κομμάτι του δωματίου, ιδιαίτερα ο projector (Barco Cine 7).

Αν ψάχνεις φτηνή υλοποίηση, καλύτερα μην κοιτάς του επιπέδου Καλομοιράκη, θα μελαγχολήσεις...
 

Μηνύματα
904
Reaction score
239
Ta mona home cinema pou mou ekanan entipwsu diy miloume, einai afta pou ftiaxnoun oi diaforoi tipoi sto avs alla prepei na pianei polu to xeri tous, kai pali oi times den einai kai xamiles
 

V

VIDEOMIX

Guest
Με συγχωρείς βρε Θάνο, αλλά ΚΑΜΜΙΑ σχέση ότι έχει κάνει ο 'τυπάς' με όσα έχεις δείξει με φώτος μέχρι τώρα...τα καθίσματα είναι ΙΚΕΑ, οι τοίχοι είναι από νοβοπάν, και το όλο δωμάτιο δεν είναι και το πιο καλόγουστο που έχω δει. Τα μηχανήματά του είναι το καλύτερο κομμάτι του δωματίου, ιδιαίτερα ο projector (Barco Cine 7).

Αν ψάχνεις φτηνή υλοποίηση, καλύτερα μην κοιτάς του επιπέδου Καλομοιράκη, θα μελαγχολήσεις...
Παρεξήγηση. Το παρέθεσα περισσότερο για να δείξω κάποια στάδια υλοποίησης. Δεν είχαν να κάνουν με το εν λόγο σύστημα του φίλου οποσδίποτε. 8)
 

Μηνύματα
1.895
Reaction score
786
Προσωπικα θα ημουν πολυ χαρουμενος αν ειχα τον χωρο του "τυπα" που εγραψε παραπανω ο Videomix κι ας ειχα καθισματα απο το Ikea και τοιχους απο νοβοπαν...
 

Μηνύματα
402
Reaction score
2
Αν «πιάνουν» τα χέρια σου, έχεις χρόνο (που είναι το πιο δύσκολο), φαντασία και μεράκι, μπορείς να φτιάξεις πολλά πράγματα σε ένα χώρο.
Το μόνο που χρειάζεται (εκτός από χρόνο και χρήματα), είναι να έχεις υπομονή, εργαλεία, τα μάτια ανοιχτά και βενζίνη για να γυρνάς αριστερά-δεξιά, ώστε να παίρνεις ιδέες για το τι θα μπορούσε να κολλάει στο δικό σου χώρο, κατασκευή και να είναι στις οικονομικές σου δυνατότητες.

Διαφορετικά, καλύτερα να ασχοληθεί κάποιος επαγγελματίας με τα συνεργεία του, θα το πληρώσεις αρκετά παραπάνω από αυτά που θα πλήρωνες αν το έκανες μόνος σου (έστω και αν πετούσες το 1/3 των υλικών), αλλά στο τέλος όλα θα είναι, θεωρητικά, άψογα!
 


V

VIDEOMIX

Guest
Και στο κάτω κάτω και αυτοί οι "ειδικοί", έτσι ξεκίνησαν. Πειράματα, πρωτοτυπίες, αποτυχίες, ξόδεμα χρήματος και στο τέλος βαπτίστηκαν ειδικοί και τώρα θησαυρίζουν.
 

Μηνύματα
8.256
Reaction score
4
Ωχ...έρχεται παντοφλιά από τον Λάμπρου...βρε ο Καλομοιράκης 'βαφτίστηκε ειδικός';;;
:mrgreen: :lol: :lol:

(Γνώμη μου: Πρέπει να είσαι και λίγο καλλιτεχνική φύση, να ξέρεις από αρχιτεκτονική, υλικά, ακουστική, οπτική, ακόμα και ψυχολογία...ε, Βαγγέλη;)
 

Μηνύματα
4.496
Reaction score
2
Θάνο πολύ καλό.
Θα συμφωνήσω με τον Γιώργο Ανδ.,ότι στον ξεχωριστό χώρο μπορείς να αυτοσχεδιάσεις,στο σαλόνι όμως... :(
Ακόμη να μην ξεχνάμε και τον παράγοντα,"χρήμα". :mrgreen: :mrgreen:

Αλήθεια,πόσες ώρες αφιερώνουμε στην θέαση ταινιών,ώστε να αξίζει μια τέτοια επένδυση,δεκάδων χιλιάδων ευρώ? :?: :| :|
 


Μηνύματα
2.488
Reaction score
382
Ego pisteuo oti den einai kai toso aplo na kanei kaneis monos tou ena dedicated room, oso ki an fainetai paraxeno.
To decor tou xorou einai to pio aplo...
Merika apo ta simeia pou pisteuo ego oti tha thelane prosoxi einai:

1. Idanikes diastaseis xorou, oste na min exoume provlima apo ta axial modes tou domatiou.
2. Apomonosi tou patomatos,toixwn kai tavaniou apo to guro domatio(kelufos)
3. Meleti kalodiosis gia low-high voltage
4. Topothetisi akroaton-ixeion, wste na exoune oloi kali suxnotiki apokrisi
5. Air condition athoruvo, me xrisi sigastiron
6. Ypologismos goniwn theasis gia proti kai deuteri seira
7. Programmatismos enos control sistimatos
8. Rithmisi twn ixeion me RTA
9. Rithmisi tou projector me spectroradiometer-probe
9. EQ tou sistimatos
10. Ikanotita stretsarismatos ufasmatos se toixois -tavani
11. Sosti topothetisi ulikon (absorbers-diffusors) stous toixous
12. Metrisi tou reverberation tou domatiou
13. Epituxia usuxou domatiou ,me NC Curve <20


H lista den tleionei pote :shock:

Ara, opos einai kai fusiko, o kathenas arxizei na kanei paraxoriseis, analogos me ta xrimata- ikanotita pou diathetei. Logiko einai.
H erotisi loipon einai: Eseis poses paraxoriseis apo tis parapano tha kanate? :D
(posa portokalia fagate simera?)
 

V

VIDEOMIX

Guest
Πολύ καλή η λίστα Δημήτρη. Καλός γενικός οδηγός.
Εαν δεν ήταν και στα greeklish γραμμένο, θα ήταν τελειώτερο.:)
 

Μηνύματα
2.488
Reaction score
382
Den exo grapsei pote me ellinikous xaraktires, signomi... :cry:
toulaxiston katalavaineis ti ennow! :D

Diladi kata poso to dedicated room tha einai "a la Kalomoirakis",
i "a la Kakomoirakis!" :mrgreen:
 


V

VIDEOMIX

Guest
Και εγώ το άκουγα δαύτο και χθές βράδυ που μου το έλεγαν.
Εαν θυμάμαι καλά πάντως, ειναι ενα άτομο παγκοσμίου φήμης με υλοποιήσεις τέτοιου είδους.
Ο Έλληνας, πάντα και παντού. :)
Καλά θυμάμαι παίδες;
 

Μηνύματα
2.886
Reaction score
50
Σωστός! Τον είχαν πριν κάνα δυο μήνες και το Hitech και ο Ήχος σε συνεντεύξεις...
 



Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.687
Μηνύματα
2.869.961
Members
37.945
Νεότερο μέλος
konstantinos2k
Top