Ιδανικές αναλογίες χώρου ακρόασης

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
Κοιτάξτε αδέρφια
Εγώ πόδια φτιάχνω. Τα πολυ προχώ της ακουστικής χώρου τα αφήνω να τα συζητάνε στην AES. Εγώ διαβάζω κανένα pdf και κανέναν Toole να ξεστραβώνομαι, αλλά λίγα πράγματα.

Καταλαβαίνω το σκεπτικό και το είπα απο την αρχή.Αλλά δεν μπορώ να είμαι σίγουρος για το αν τα δυο comb filtering θα κουμπώσουν μεταξύ τους σε όλο το φάσμα, δεν μπορώ να προβλέψω πως θα αλληλεπιδράσουν μεταξύ τους τα οριζόντια και τα εκ του ταβανιού modes σε εναν χώρο σε όλο το φάσμα. Πολυ χαοτικό μου φαίνεται.
Δεν τα ξέρω τόσο σε βάθος.

Μου φαίνεται περίεργο που αυτοί που σίγουρα γνωρίζουν-οπως η Neumann που έβαλα πιο πάνω- δεν προτείνουν αυτήν την τοποθέτηση εφοσον ειναι τοσο προβλέψιμο το καλό αποτέλεσμα.

Αν δεν το δω γραμμένο στα σημαντικά βιβλία-pdf εγω θα μείνω με την αμφιβολία, πες λόγω άγνοιας. Άπιστος Θωμάς.

Η αίσθηση μου ειναι πως αυτο λειτουργεί σαν έξυπνο κόλπο σε δικάναλα σαλόνια, γιατι αντιμετωπίζει το κυριως προβλημα εύκολα, και δεν μας νοιάζει τι θα φέρει ως συνέπεια μιας και έτσι κι αλλιως δεν πάμε για το άριστο σε σαλόνι.

Αλλά σε dedicated χώρο με ιδανικές αναλογίες, purpose build, οπως ειναι το θέμα μας, εγω θα πήγαινα με τις γραφές:
in wall ή on wall.
Δεν θα έμπλεκα με τοποθετήσεις που δεν τις εχω δει γραμμένες και αιτιολογημένες σε βιβλίο.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.396
Reaction score
125.559
Η αίσθηση μου ειναι πως αυτο λειτουργεί σαν έξυπνο κόλπο σε δικάναλα σαλόνια,
On wall ή in wall και φυσικα bass managed, που λεει και η Νeumann.
Εννοείται βρε! Ακαδημαϊκό το ενδιαφέρον μόνο!

Τα ευκόλως εννοούμενα...

Όλα τα άνωθεν είναι προφανώς μόνο για 2.0 σύστημα.

Στα σαμπ η δουλειά πάει αλλιώς, τα γνωστά, πολλά και καρδιοειδές και τα συναφή.

Και δεν παλεύεται ο εντοιχισμός με τίποτα, ουδεμία συζήτηση επ'αυτού.

Εντοιχιζόμενο και αρεϊ, οι απόλυτες κορυφές, κατευθυνόμενο καρδιοειδές, τι να συζητάμε άλλο..

Στο φυσιολογικό πολυκάναλο σετάπ, οι θέσεις των ηχείων κατά βάση προβλέπονται από το χώρο και την θέση ακρόασης, και το μόνο που μένει να έχει ουσιαστικό ενδιαφέρον σε επίπεδο πρόβλεψης, είναι οι αναλογίες του χώρου ακρόασης (εξ'ου και το παρόν θρεντ), ώστε εξ'αρχής να έχει την καλύτερη δυνατή συμπεριφορά ο χώρος, ο οποίος εκ των πραγμάτων θέλει συγκεκριμένους χρόνους αντήχησης και... τα γνωστά.

Βεβαίως, η κάθε γνώση μπορεί ανά πάσα στιγμή να φανεί χρήσιμη, σε οποιαδήποτε εφαρμογή. Οποτε, αυτές οι κουβέντες, παραμένουν "ακαδημαϊκές" μέχρι να φτάσει η ώρα να φανούν χρήσιμες στην πράξη, για οποιαδήποτε πηγή (ηχεία δεν είναι μόνο τα μέιν) έχει απόκριση που εμπεριέχει ή πλησιάζει στο βασικό (ή άλλο) ρουμ μόουντ και δεν τυγχάνει της χαράς του ιν/ον γουόλ. ;)

Μια σκέψη άλλη που έχω, είναι αυτή του lede και στο μπάσο, όχι μόνο στα μεσαιοπρίμα, οπότε σκοτώνεις και το μόουντ της μεγάλης διάστασης. Αυτή η σκέψη εμπεριέχει την υποχρεωτική χρήση στον πίσω τοίχο ...γυψοσανίδας, μάλιστα σε ...μεγάλη απόσταση από το πίσω δομικό στοιχείο.
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Κοιτάξτε αδέρφια
...
Δεν θα έμπλεκα με τοποθετήσεις που δεν τις εχω δει γραμμένες και αιτιολογημένες σε βιβλίο.
Και η δική μου ερώτηση κρίσεως που δεν έχει σχέση με πράσινους ή κόκκινους ελέφαντες,αλλά τον ένα και μοναδικό που κατοικοεδρεύει υπό οποιεσδήποτε συνθήκες ακρόασης...

Πώς θα προσλαμβάνεις ικανοποιητικά την πολυκάναλη σύσταση ευρισκόμενος εκτός του αφιερωμένου χώρου ακρόασης όπου θα ήταν εγκατεστημένο το ομόλογο σύστημα;

Πώς ακούς ικανοποιητικά έστω και την απλούστερη δικάναλη αρχιτεκτονική συστήματος εφόσον το αφιερωμένο ηχητικό πεδίο που με τόση σπουδή έχεις συστήσει θα προσλαμβάνεται λόγω καθημερινής δραστηριότητας σε θέσεις εκτός της προβλεπόμενης περιμέτρου του;
Εγώ που έχω για ταβανι ξύλινη σκεπή κερδίζω η χάνω βάση δεδομένων
Γνωρίζεις ως προς τις χαμηλές οκτάβες ποια είναι η ιδιοσυχνότητά της;
 
Last edited:


Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
Εγώ που έχω για ταβανι ξύλινη σκεπή κερδίζω η χάνω βάση δεδομένων
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.462
Μια σκέψη άλλη που έχω, είναι αυτή του lede και στο μπάσο, όχι μόνο στα μεσαιοπρίμα, οπότε σκοτώνεις και το μόουντ της μεγάλης διάστασης. Αυτή η σκέψη εμπεριέχει την υποχρεωτική χρήση στον πίσω τοίχο ...γυψοσανίδας, μάλιστα σε ...μεγάλη απόσταση από το πίσω δομικό στοιχείο.
αναφέρεσαι στον τοίχο πίσω από κάθε εντοιχισμένο sub?
γιατί απόσταση μιλάμε?
έχεις λινκ από αυτόν τον ledπωςτονλεν?
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Εγω το mode της μεγαλης διαστασης το λατρευω, εσεις γιατι θελετε να το ξεφορτωθειτε δε μπορω να καταλαβω :idk:
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.462
Εγω το mode της μεγαλης διαστασης το λατρευω, εσεις γιατι θελετε να το ξεφορτωθειτε δε μπορω να καταλαβω :idk:
πως εννοείς το mode της μεγάλης διάστασης?
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
~8Χ4.5Χ2.75 ειναι οι διαστασεις μου και εχω στα ~ 22--38--63hz αντιστοιχα ακολουθουν 44--76--126hz οι πρωτες αρμονικες κοκ
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.730
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top