Ιδανικα ηχεια για bar

vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.104
Reaction score
2.740
καλησπερα

ειχα μια συζητηση προσφατα με ενα φιλο dj για την ποιοτητα ηχου στα μπαρ,οτι συνηθως ειναι μετρια περα απο οτι οι περισσοτεροι κανουν χρηση καρασυμπιεσμενων αρχειων,

ποια θα ηταν ενα "ιδανικο" ηχοσυστημα, ηχεια, ενισχυτες,ισοσταθμιση κλπ , περα απο τις ακουστικες ιδιοτητες του χωρου για ενα μπαρ πχ διαστασεων 5χ10 μετρα ;

ο ιδιος θεωρουσε οτι ηχεια main monitor (για αποστασεις ακροασης +4 μετρων) δεν ειναι τα ιδανικα για χρηση σε bar
 

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Σε κάτι τέτοιους χώρους, δεν ισχύει ότι και με τα σαμπζ, τα πολλά δλδ κερδάνε;

Έχω την εντύπωση ότι τον καλύτερο ήχο τον έχω ακούσει σε μαγαζιά στα οποία ίσχυει το άνωθεν. Είτε με PA 12'' είτε με μονιτορ 8'' (τοποθετημένα όμως πιο χαμηλα στους τοίχους). Ανά τρία μέτρα περίπου υπήρχε και ηχείο στον τοίχο.
 


Μηνύματα
2.090
Reaction score
5.463
PA συστηματα χρειάζονται για μπαρ και club,αναλογα με τον χωρο πρατεις.Εταιρίες υπάρχουν πολλες με καλο ηχο χωρις να ειναι πολυ ακριβες.
Δορυφορους 12" και sub απο 12" και πανω.Υπάρχουν setup τα οποια δινουν απο δυο δορυφορους ανα ενα sub ,αλλα και ενα ,ενα.Γενικα οι υπέρβολές δεν βλάπτουν και συνήθως ξεκουράζουν.
 

gid

Μηνύματα
7.318
Reaction score
8.541
Ο χώρος είναι μικρός οπότε 4-6 δορυφόροι (στους τοίχους) με 8άρι και 2-4 σαμπ με 12-15άρι. Τύπου ΡΑ εννοείται.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Εγώ άκουσα σε μαγαζί ηχεία από την παρακάτω εταιρεία και έπαιζαν εντυπωσιακά καλά και καθαρά με crown ενισχυτές:

https://mackie.com/
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.058
όταν λέμε μπαρ...πόσο μπαρ? τι εντάσεις θέλουμε στο τσακίρ κέφι?
 

vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.104
Reaction score
2.740
όταν λέμε μπαρ...πόσο μπαρ? τι εντάσεις θέλουμε στο τσακίρ κέφι?
bar οχι καφετερια! χωρις κοριτσια απο ανατολικο μπλοκ,

να παιζει απο indie ως disco house σε διασκεδαστικες για τους πελατες εντασεις
ειναι ποιοτικα τα PA? δεν θελουμε παραμορφωσεις! ουτε θα κανουμε οικονομια θεωρητικα
 


Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Εχει ποιοτικά έχει και μη ποιοτικά, απλά, πιστεύω ότι στα ΡΑ, δεν πληρώνεις φύκια για μεταξωτές κορδέλες, ενώ, οπως έχει διαπιστωθεί πολλάκις, στα "σπιτισια" ηχεία, παίζει πολύ αυτό.

Στις χαμηλές κατηγορίες, είτε σε ενεργά είτε σε παθητικά, συναντάς πλαστικές καμπίνες με ότι αυτό συνεπάγεται (ειναι ελαφριά κι αν καθε μέρα στήνεις σε διαφορετικά μαγαζιά, θες να είναι ελαφριά). Αν ανέβεις χρηματικά, πας σε πιο στιβαρές καμπίνες. Για μόνιμη εγκατάσταση πας σε αυτην την κατηγορία (αν το σηκώνει το μπατζετ φυσικά).

Επίσης, ίσως ειναι καλύτερα η λύση ενεργού, κάποια μοντέλα έχουν και δυνατότητα ισοστάθμισης μέσω tablet (πχ jbl σειρά prx νομιζω) και εννοείται ότι θα συνδυάζονται με τα ομόσταυλα σαμπ (με ενσωματωμένα κροσοβερ), οπότε με μια κονσόλα έχεις τελειώσει.
 

Μηνύματα
347
Reaction score
273
Θυμήθηκα ότι σε ένα σχετικά κοντινό μου cafe/bar παίζει κάποιος με 4 Dali & sub. Δεν γνωρίζω τι ενισχυτή χρησιμοποιεί. Αν θες κάνω μια βόλτα να μάθω. Το αποτέλεσμα είναι πολύ καλό. Βασικά παίζει jazz.
 

Μηνύματα
535
Reaction score
435
Η ταπεινή μου γνώμη κι εμπειρία:

Εφόσον money is not an issue, σε ηχεία πας για Nexo, L'Acoustics, Martin Audio ή Funktion One.
8x δορυφόροι 8" και 4x 15" subs θα σου καλύψουν καλά το χώρο 5x10m ώστε να παίζει δυνατά και καθαρά και στο τσακίρ κέφι.

Ενισχυτικά θα παίξεις πάλι με L'Acoustics (πλέον έχει αγοράσει την Camco), αλλά μπορείς να βάλεις και MC2 και άλλες σοβαρές εταιρίες αντίστοιχου βεληνεκούς. Δυστυχώς όχι πλέον Lab Gruppen (τουλάχιστον όχι τα φτηνά μοντέλα PD3000 και PDX3000), αγοράστηκε από τον όμιλο που έχει την Behringer και την κατέστρεψε (Behringerοποιήθηκαν).

Σε ποιο οικονομικές λύσεις παίζεις με FBT και RCF ή Mackie σειρές DRM.
Μετά πας σε QSC, Electrovoice, JBL.
 






hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Έχω βρεθεί στο Ναύπλιο σε ένα νέοκλασσικό χώρο που στεγάζεται το μαγαζί 3Sixty. Μιλάμε ηχητικά δεν ξέρω τι λεφτά έχει ρίξει ο άνθρωπος αλλά ήταν λες και βρισκόμουν σε sound reference room. Τρομερός ήχος. Μπορούσα να πίνω καφέ για ώρες. Αν ξαναπάω θα ρωτήσω από περιέργεια.
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.849
Reaction score
4.594
Λευκά, χωρίς γωνίες, τοποθετημενα σε ύψος άνω των 2m. Εχω δώσει άπειρες κουτουλιές σε ηχεία, υπό κατάσταση μέθης και ξέρω!
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.788
Reaction score
28.226
A
-

-
B
-
-
Γ
-

-
............................Magnat Transpuls 1500 από εμένα , και φτηνά και πάρα πολύ καλά για την δουλειά που τα θέλεις .
*Τα τουίτερ τους λίγο πιό ψηλά παρακαλώ .
* Γιατί προτιμώ δικάναλο σε αυτά τα Bar ......γιατι σε κάποιους αρέσει να ακούνε δίπλα στο ηχείο και σε κάποιους από απόσταση .

-
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.216
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top