Ιδανικα ηχεια για bar

Μηνύματα
1.299
Reaction score
313
Οι επιλογές είναι, προφανώς, πολυάριθμες.
Κάθε αξιοπρεπής εταιρεία παραγωγής επαγγελματικών ηχείων,
έχει τουλάχιστον μία πρόταση να καταθέσει.

Χωρίς να ισχυριστώ πως πρόκειται για την... "απόλυτη" λύση,
παραθέτω επιλογές από μία (από τις πολλές) εταιρεία που συμπαθώ και που δεν έχει πρότερα αναφερθεί:
LD Systems

Ενεργοί δορυφόροι με ομοαξονικά μεγάφωνα, στις 12 ή στις 15 ίντσες.

Ενεργά υπογούφερ, στις 15 ή στις 18 ίντσες.

Αναλόγως διαστάσεων χώρου και επιθυμητών εντάσεων, ο αριθμός των τεμαχίων ασφαλώς θα διαφέρει.
Θεωρώ πως τέσσερα ζεύγη δορυφόρων/υπογούφερ αποτελούν μία καλή βάση...
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.049
Reaction score
20.456
bar οχι καφετερια! χωρις κοριτσια απο ανατολικο μπλοκ,

να παιζει απο indie ως disco house σε διασκεδαστικες για τους πελατες εντασεις
ειναι ποιοτικα τα PA? δεν θελουμε παραμορφωσεις! ουτε θα κανουμε οικονομια θεωρητικα
Δεν ξέρω τί χρειάζεται αυτό το μαγαζί, αλλά γνωρίζω τί θα έβαζα εγώ. Οκτώ, ή δέκα δορυφόρους δύο δρόμων με 5άρι ή 6.5άρι γούφερ και άλλα τόσα 10ρια sub. Λογικής τιμής, Presonus ας πούμε. Ειδικά αν έχει τραπέζια περιμετρικώς διευθετημένα, ούτε ψύλλος στον κόρφο του όποιου καθίσει σε γωνία που δίπλα στα πόδια του παίζει sub δυνατά, για να φτάνει το μπάσο μακριά. (Το σωστό είναι να απευθυνθεί σε επαγγελματία εγκαταστάτη που ξέρει τί κάνει. Αυτό το τελευταίο δεν είναι και αυτονόητο)...
 



daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055

Μηνύματα
535
Reaction score
435
και δεν μπήκες στον πειρασμό να βάλεις ποτάκι επάνω να μουσκέψει? :roflmao:
Αν ηταν χωμενος σε rack, ή ραφι απομομωμενο απο τον κοσμο, ολα καλα.

Παρεπιπτοντως δε γνωριζω κανεναν Rotel 2x400. Μαλλον 2x 200 εννοεις (π.χ. RB-1080), γιατι μου φαινεται κομματακι δυσκολο να εχει σκασει τοσα λεφτα για αποκτηση RB-1090 ή RB-1590 και κατασκευης ανθεκτικης να το στηριζει...
 


Μηνύματα
535
Reaction score
435
Το θέμα είναι ότι όποιον Rotel κ να έχει πάρει B&W 801 Matrix ,δεν ακούει.Οποτε....
Ε μπορει αυτα να ειχε σπιτι, αυτα κι εβαλε στο μαγαζι οταν αναβαθμισε, να τον κρεμασουμε? 😂

Προσωπικα θα τα πουλαγα και στη θεση τους θα εβαζα 4 RCF για το μαγαζι, αλλα οκ.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.100
Reaction score
124.655
δε γνωριζω κανεναν Rotel 2x400
Πιθανώς να είναι ένας παλιός δικός μου.

Είχε βγάλει παλιά ένα τερατακι, που όταν το πούλησα, το αγόρασαν για ένα μπαράκι να παίζει μουσική για τον κόσμο. Του είχα πει να βάλει ανεμιστήρα από πάνω... 😜

Νομίζω ήταν ο ROTEL RB-1090 αλλά παν πολλά χρόνια, δε θυμάμαι με απόλυτη βεβαιότητα.
 

ika

News
Μηνύματα
13.748
Reaction score
12.818
Last edited:


vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.104
Reaction score
2.740
Πιάσαμε συζήτηση με ιδιοκτήτη και του πρότεινα να τα βάλει τουλάχιστον σε καμία βάση πιο ψηλή κοντά στο ταβάνι (δεν ήξερε το av site lol )

δυο φορές πήγα και γύρισα το mid, παίζανε μαζί του τα μικρά όταν άκουγανφουρειρα αεράκι λαίμαργο μάλλον εννοείται ότι είδα και τσάντες πάνω αλλά δεν ήθελα να τραβήξω τέτοια φωτογραφία μη πληρώσω τον κωσταυτια που γουσταρει με τρέλα b&w

Δεν ξέρω τι μου λέτε για τον ενισχυτή , ο ήχος παρά πολύ καλός παιδιά για μπαρ
 


Μηνύματα
387
Reaction score
237
Εχετε να προτείνετε κάποιον σωστό επαγγελματία, για μελέτη κι εγκατάσταση ηχου σε καινούργιο bar / restaurant?
 

Μηνύματα
1.603
Reaction score
1.921
Οσον αφορα το αρχικο ερωτημα, αν υπαρχουν τα χρηματα για 4 12" Nexo μαζι με τα subwoofer τους και τα controller τους, αυτη ειναι η απολυτη λυση.
Δεν ξερω αν υπαρχει αντιπροσωπος στην Ελλαδα.
Τωρα για αυτο το τελευταιο, δεν γνωριζω.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.097
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top