Ιδεες για Full Range ηχειο

Μηνύματα
632
Reaction score
575
Φανταζομαι οτι πολλοι το εκαναν ηδη ...

Οποιος το καταφερε κι εχει αποψη για Drivers αλλα και ενα καλο σχεδιο με τα διαφραγματα του ας πει.

Θελω να ειναι μεγαλη καμπινα και κλειστη.

Ενδεικτικα βαζω μερικες φωτο γι αυτο που εχω στο μυαλο μου.


Μεχρι τωρα εχω βρει Fostex 206 αχρησιμοποιητους 8'' και E17 LB 15 Cu μεταχειρισμενους 6,5'' αλλα για τους τελευταιους θελει open buffle και δεν πιστευω να πετυχω κατι καλο.

Ο χωρος ειναι μεγαλος 65τ.μ. και η οδηγηση θα γινει αρχικα απο πολλα watt λαμπατα κι ισως αργοτερα κατι μικρο ειδικα για την περιπτωση.

Καθε βοηθεια καλοδεχουμενη!
 

Attachments






Μηνύματα
283
Reaction score
113
Τα full rage ηχεία έχουν συνήθως ένα μεγάφωνο full range, ώστε να έχεις τα ευεργετήματα της παντελούς έλλειψης crossover και της σημειακής πηγής αναπαραγωγής του ήχου.

Τα περισσότερα μεγάφωνα της Lowther που είναι ο leader σε αυτό το τομέα είναι 8 ίντσες.

Υπολόγισε ότι δύο μεγάφωνα 8 ιντσών δεν καλύπτουν 65τ.μ. Απλά δεν φτάνουν.

Επίσης λάβε υπόψη σου ότι ο καλύτερος συνδυασμός για τέτοια ηχεία γίνεται με μικρός λαμπάτους single ended ενισχυτές, οι περισσότεροι εκ των οποίων είναι γύρο στα 10 Watt.

Πάλι 10 watt δεν φτάνουν για να καλύψεις 65 τ.μ.

Οι ιδανικές και μέγιστες διαστάσεις για τέτοιους συνδυασμούς είναι 20 – 25 τ.μ.
 

Μηνύματα
632
Reaction score
575
Το γνωρίζω βέβαια και γι'αυτό σκέφτομαι μεγάλη καμπίνα Μήπως πιάσει τόπο έτσι το πρότζεκτ.

Θα μπορούσα βέβαια να φτιάξω κάτι όχι τεράστιο πχ 80 πόντους ύψους για να στήσω ένα δεύτερο σύστημα στο γραφείο αλλά θα χρειαστώ ένα ακόμα σύστημα μετά κι είναι ένα Θέμα αυτό.

Φαντάζομαι το Fostex 206 θα με καλύψει σε μικρό χώρο εύκολα...
 


Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Εδω ξεκινησε μονο με το φουλ ρειντσ και μετα προσθεσε την κορνα των υψηλων.Διαβασε στο info να δεις τα βηματα, εγω ισως να δοκιμαζα και καποιο απο τα φτηνα super tweeter της και θα το εκοβα ποιο ψηλα ...

 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.579
Μηνύματα
2.864.902
Members
37.932
Νεότερο μέλος
JimmyP
Top