Ιδιοκατασκευή subwoofer

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Σχετικά με τις διαστάσεις, δεν υπάρχει ούτε ένα 12ιντσο του εμπορίου λογικής τιμής, που η καμπίνα του, η οποία σημειωτέων περιλαμβάνει και τον ενισχυτή, να υπερβαίνει τα 50Χ50Χ50.
Είναι όλα αρκετά μικρότερα.
https://www.skroutz.gr/c/3062/subwoofers.html?keyphrase=subwoofer+12

Για το θέμα της ενίσχυσης τώρα, οποιοσδήποτε επαγγελματικός τελικός ενισχυτής, με τυπικές ρυθμίσεις κροσαρίσματος, είναι πολύ καλύτερος από τους ενσωματωμένους τελικούς των έτοιμων.
 


Μηνύματα
90
Reaction score
39
12 ιντσο εμποριου λογικης τιμης απλα δεν συγκρινεται σε επιδοσεις με το dayton um15 .
Για το θεμα dsp, behringer με ενσωματομενο dsp η fusion.
Να κάνω και εγώ την ερώτηση μου .. είναι καλύτερα ένα 15-18αρι. Η δυο τρία δεκαριά σε ένα κουτί ; Και μιας και δεν έχω σχέση και γνώση , κλειστό η ανοιχτού τύπου ; Έχω ήδη 2 ενισχυτές 750 και 500 watt από XTZ αλλά δεν με καλύπτει η απόδοση του
Να κάνω και εγώ την ερώτηση μου .. είναι καλύτερα ένα 15-18αρι. Η δυο τρία δεκαριά σε ένα κουτί ; Και μιας και δεν έχω σχέση και γνώση , κλειστό η ανοιχτού τύπου ; Έχω ήδη 2 ενισχυτές 750 και 500 watt από XTZ αλλά δεν με καλύπτει η απόδοση του
επίσης τι woofer θα μπορούσα να βάλω ; Ποσά βατ ;; Ευαισθησία ,
 

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
676
Reaction score
1.979
Αν μας πεις τι χώρο θες να γεμίσεις, όπως και τι χρήση θα κάνεις, θα μπορέσουμε να είμαστε ποιο ακριβείς στο τι ζητάς. Δεν κάνουν όλα για όλους. Θέλει λίγο tuning στις επιλογές πριν προχωρήσεις στις κατασκευές.
 

Μηνύματα
90
Reaction score
39
Αν μας πεις τι χώρο θες να γεμίσεις, όπως και τι χρήση θα κάνεις, θα μπορέσουμε να είμαστε ποιο ακριβείς στο τι ζητάς. Δεν κάνουν όλα για όλους. Θέλει λίγο tuning στις επιλογές πριν προχωρήσεις στις κατασκευές.
50 m2 περί που 5.40 χ 9.15 Τα μηχανήματα είναι στημένο στη μεση .
 

Μηνύματα
135
Reaction score
126
Kι επειδή έπεσε το ματι μου, στο τοπικ που δημιουργησα περσυ, δε προχώρησα ποτε στη κατασκευή φοβούμενος μη πετάξω χρήματα.
Εν τέλει αγόρασα ένα μτχ Klipsch R12SW.
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.064
δεν νομίζω να μη δεν βρεις ξυλουργό να σου κάνει ακριβώς τα ίδια και καλύτερα και έτοιμα μονταρισμένα και με καλύτερα δεσίματα και και και
από αυτά που βλέπεις....+μεταφορικά

άσε που έχει και κάτι καραγκιοζλίκια στις τιμές και τα παίρνω....>:(

και μη μου πεί κανείς ότι αυτή η διαφορά δικαιολογείται από το πάχος του ξύλου...θα τον κρεμάσω με belden

ποια πόλη είσαι?
 

Μηνύματα
2.274
Reaction score
968
H σχεδίαση της καμπίνας είναι συνυφασμένη με τη μονάδα subwoofer που θα επιλεγεί ( ... μπορεί να έχουμε και περισσότερες μονάδες πάνω στην ίδια καμπίνα)

Πληθώρα σχεδιαστικών επιλογών καμπίνας: sealed, ported, passive radiator, bandpass (2nd, 4th order, etc....), transmission line, back-loaded horn, ...

down-firing, front-firing, .....

push-pull, ..

Οι παράμετροι Thiele-Small (Qts, Fs, Vas, ....) σε κάθε περίπτωση καθορίζουν το τελικό αποτέλεσμα.....

Ευτυχώς, στο διαδίκτυο βρίσκεται διαθέσιμο λογισμικό σχεδίασης και μετρήσεων ......

Κουράγιο και όρεξη να υπάρχει
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.672
Κάνε μια κλειστή καμπίνα, που είναι η πιο ασφαλής επιλογή.
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Aς αποφασίσει πρώτα ποιό μεγάφωνο θέλει και μετά ψάχνει βάσει thiele small parameters τι καμπίνα θα φιάξει.
Το φιάξε μία καμπίνα χ λίτρα κλειστή που δεν ξέρει αν θα είναι στα μέτρα του ψ μεγαφώνου που μπορεί να του γυαλίσει μετά δεν είναι ασφαλής επιλογή.
 

Μηνύματα
2.274
Reaction score
968
Πριν επιλέξει μεγάφωνο ή μεγάφωνα, θα πρέπει πρώτα να καθορίσει τις βασικές του απαιτήσεις και προδιαγραφές στόχους.

Ως βασικοί στόχοι (προσδοκίες) σχεδίασης επιλέγονται τουλάχιστον η επιθυμητή απόκριση συχνότητας, η ευαισθησία (sensitivity), η τιμή max SPL , καθώς επίσης το είδος και το αποδεκτό φυσικό μέγεθος της καμπίνας. Συναφές χαρακτηριστικό και η προς τα κάτω έκταση χαμηλών. Μεταξύ των βασικών απαιτήσεων, μπορεί επίσης να περιλάβει και άλλα χαρακτηριστικά, όπως η ονομαστική εμπέδηση (πχ 4, 6 ή 8 Ω), η μέγιστη ονομαστική ισχύς οδήγησης (Wrms), η αποδεκτή παραμόρφωση, ....


Ακολουθεί η επιλογή μεγαφώνων με βάση τα Thiele & Small και τις λοιπές παραμέτρους, τα οποία μπορούν να καλύψουν τους ανωτέρω στόχους σχεδίασης .....

Αυτά μόνο για αρχή .... στη συνέχεια ακολουθεί ο γολγοθάς του μαρτυρίου
 
Last edited:

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
δεν νομίζω να μη δεν βρεις ξυλουργό να σου κάνει ακριβώς τα ίδια και καλύτερα και έτοιμα μονταρισμένα και με καλύτερα δεσίματα και και και
από αυτά που βλέπεις....+μεταφορικά

άσε που έχει και κάτι καραγκιοζλίκια στις τιμές και τα παίρνω....>:(

και μη μου πεί κανείς ότι αυτή η διαφορά δικαιολογείται από το πάχος του ξύλου...θα τον κρεμάσω με belden

ποια πόλη είσαι?
Θα μπορούσε να δικαιολογείται από την ώρα χρήσης των μηχανημάτων CNC, για τις επιπλέον οπές.
Γενικά, δεν είναι κάτι ιδιαίτερο κατασκευαστικά οι καμπίνες αυτές.
 
Last edited:

Μηνύματα
2.274
Reaction score
968
.... και για να μην ξεφύγει η συνολική τιμή, χρειάζεται εξ' αρχής πλήρης και αναλυτική καταγραφή του κόστους όλων των απαιτούμενων υλικών και εργασιών,

,,,, μονάδες μεγαφώνων, ενισχυτές (για μία ή περισσότερες μονάδες μεγαφώνων), τροφοδοτικά, καλώδια, βύσματα, υλικά κατασκευής καμπίνας, κτλ
 

Μηνύματα
90
Reaction score
39
Εγώ αν (και μόνο αν) είχα τα εργαλεία και τις δεξιότητες μαραγκού, θα το έκανα 100%. Χρησιμοποιώντας τελικό τύπου ΡΑ.
Εγώ είμαι μαραγκός , έχω και έναν ενισχυτη 750 watt άλλον έναν 500 , έχω και χώρο για την πρέπουσα κατασκευή , αλλά δεν έχω γνώση ηλεκτροακουστικη !! Η Βοήθεια Θα ήταν πολύτιμη
 

gid

Μηνύματα
7.319
Reaction score
8.541
Εγώ είμαι μαραγκός , έχω και έναν ενισχυτη 750 watt άλλον έναν 500 , έχω και χώρο για την πρέπουσα κατασκευή , αλλά δεν έχω γνώση ηλεκτροακουστικη !! Η Βοήθεια Θα ήταν πολύτιμη
Πολλές χρήσιμες πληροφορίες βρίσκονται στα παραπάνω ποστ. Με βάση αυτές θα βρεις άφθονη ύλη στο διαδίκτυο για να διαβάσεις και να κατατοπιστείς. Καθώς και τα εργαλεία λογισμικού που θα χρειαστείς.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.312
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top