Ιονιστής η Αφυγραντήρας;

Μηνύματα
2.381
Reaction score
0
Υπάρχει το εξής θέμα με την ποιότητα αέρα εντος του σπιτιού.

Έχουμε σκόνη και ορισμένα σημεία του σπιτίου(τοίχοι) αρχίζουν και παρουσιάζουν το φαινόμενο της μούχλας. Δεν σας κρύβω ότι έχω μπερδευτεί λίγο με την δουλεία που κάνει το κάθε μηχάνημα ξεχωριστά όπως και δεν έχω καταλάβει αν υπάρχει μηχάνημα που μπορεί να κάνει και τα δυο μαζί.

Καταρχάς θα ήθελα από όποιον γνωρίζει να ξεκαθαρίσει το τι κάνει το κάθε μηχάνημα και αν μπορεί να υποδείξει και το κατάλληλο για την περίπτωση μου.

Να σημειώσω ότι ο χώρος που θα εγκατασταθεί είναι ενιαίος, περίπου 80τμ και δεν τίθεται θέμα τσιγάρου και καπνού από την στιγμή που δεν καπνίζω εντος του σπιτιού.

Τα προϊόντα που έχουν πέσει στην αντίληψη μου είναι της Delonghi, της Daikin και της Olimpia Splendid.


Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστώ :403:
 

Μηνύματα
9.946
Reaction score
33
Άποψή μου είναι να μην πάρεις αφυγραντήρα αλλά να αντιμετωπίσεις την μούχλα/υγρασία.
Αν απο κάπου μπαίνει νερό στο τοίχο, αντιμετώπισέ το (δεν πρέπει να είναι αυτό γιατί θα είχες και άλατα) .

Η μούχλα εμφανίζεται γιατί δεν αερίζεται αρκετά καλά ο χώρος (σύνηθες όταν μπαίνουν θερμομονωτικά κουφώματα). Τα παλαιότερα σπίτια δεν είχαν πρόβλημα γιατί τα κουφώματα όσο καλά και να κλείνανε αφήνανε κενά, σε αυτά τα ίδια σπίτια επειδή τα κουφώματα αλουμινίου σφραγίζουν τον χώρο, θα γίνει υγροποίηση του αέρα στην επιφάνεια με την χαμηλότερη θερμοκρασία (συνήθως υποστηλώματα/δοκάρια αν δεν είχαν μονωθεί ή τοίχο). Μια απλή λύση είναι να βάψεις τον συγκεκριμένο τοίχο με αντιμουχλική μπογιά και φυσικά να αερίζεις καλύτερα.
Ο αφυγραντήρας θα σου στεγνώνει συνεχώς τον χώρο και θα σου σπάσει το χρώμα/μπογιά στους τοίχους.
Ο ιονιστής είναι που χρειάζεσαι για σκόνη/ακάρεα/καπνό ιδιαιτέρως αν έχεις αλλεργία.
 

Μηνύματα
2.458
Reaction score
1.719
Απάντηση: Ιονιστής η Αφυγραντήρας ?

ως κάτοχος ενός αφυγραντήρα-ιονιστή secco pur s της olimpia splendid, να σου πω τα εξής:

Πρέπει να εντοπίσεις την αιτία του προβλήματος. Η υγρασία μπαίνει στο σπίτι από έξω, ή είναι υγρασία που δημιουργείται μέσα στο σπίτι και δεν την αφήνεις να βγει έξω? Το δεύτερο είναι το συνηθέστερο! Κι εγώ νόμιζα ότι "μπάζουν" υγρασία τα ντουβάρια, αλλά απλά το σπίτι δεν αερίζονταν σωστά. Σκέψου: μπάνιο, μαγείρεμα, σιδέρωμα είναι λίγες από τις δραστηριότητες που δημιουργούν υγρασία η οποία "κυκλοφορεί" στο σπίτι.
Σε πρώτη φάση σκέψου αν αερίζεις σωστά το σπίτι. Παλιά οι μανάδες μας το πρωϊ χειμώνα-καλοκαίρι ανοίγανε τις πόρτες διάπλατα για κανα 2ωρο, οπότε η υγρασία έφευγε. Τώρα με τους ρυθμούς που ζούμε δύσκολο να αερίζεις καθημερινά το σπίτι. Αυτό σε συνδυασμό με αυτό που έγραψε ο φίλος chrisb από πάνω για τη στεγανότητα των σύγχρονων σπιτιών-κουφωμάτων δημιουργεί το πρόβλημα.
Σε πρώτη φάση πάρε ένα υγρόμετρο να δεις σε τι ποσοστό κυμαίνεται. Ένα 50-60% στο περίπου είναι καλά. Παραπάνω αρχίζουν τα προβλήματα (όπως και παρακάτω από το 50%).
Αν δεις ότι έχεις υγρασία (που έχεις δηλαδή) δες αν μπορείς να την αντιμετωπίσεις με φυσικό αερισμό (παράθυρα σε ανάκληση πχ?) γιατί ότι φυσικό είναι καλύτερο.

Αν δεν....


Πάρε αφυγραντήρα. Μη τσιγκουνευτείς. Εγώ σώθηκα. Έχω ένα σαλόνι με 2 4μετρες τζαμαρίες όπου είχα συνεχείς υγροποιήσεις. Η υγρασία μπορεί να υπάρχει παντού μέσα στο σπίτι αλλά "υγροποιείται" στο πιο κρύο σημείο του σπιτιού.
Είχα ψοφήσει στη μούχλα.
Πήρα το μηχανάκι που σου λέω παραπάνω και το έχω 24/7/365 στην πρίζα. Τέρμα οι μούχλες, τέρμα οι πονοκέφαλοι, τέρμα όλα. Και σαν bonus δεν ξαναγόρασα νερό για το σίδερο της κυράς (παράγω περίπου 4-5 λίτρα το 24ωρο).

Το έχω ρυθμίσει στο 60% και το έχω ξεχάσει εκεί.

Καμιά φορά που μαγειρεύει ψάρια η κυρά το γυρνάω για μερικές ώρες στον ιονιστή για να ξεβρωμίσει λίγο και μετά το ξαναγυρνάω στην αφύγρανση.

Ωραίο εργαλείο.

Ρώτα ότι θες.
 

Μηνύματα
42
Reaction score
0
Απάντηση: Ιονιστής η Αφυγραντήρας ?

Να υποθεσω τα παραθυρα δεν κανουν καλη δουλεια?? δεν υπαρχουν?? ειναι υπογειο?

Υπαρχει ενα πλαστικο ειδικο χρωμα (σαν τσιμεντοκολλα) το οποιο κανει τρομερη δουλεια.

Α σε ποια περιοχη μενεις?
 

Μηνύματα
2.381
Reaction score
0
Κατ'αρχας σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Η υγρασία δημιουργείται εσωτερικά και δεν έρχεται από έξω. Σε ερώτηση που είχα κάνει σε αλουμινα μου είχε αναφέρει ακριβώς αυτά που αναφέρει και ο Chris.


Στέργιο, το συγκεκριμένο μοντέλο μπορώ να πω ότι μου κίνησε την περιέργεια αν και δεν είχα ξανακούσει για την συγκεκριμένη εταιρεία. Διάβασα ότι μπορεί να καλύψει χώρους 180μ3 δηλαδή κοντά στα 80τμ. Από πλευράς τμ θα έχω πρόβλημα ? ως ιονιστής κάνει καλή δουλειά ? και κάτι ακόμα από κατανάλωση ρεύματος πως τα πάει , γιατί αναφέρεις ότι το δουλεύεις συνέχεια.

Weathor , βρίσκομαι στην πόλη της Ξάνθης.


Πάντως πέρα από το πρόβλημα υγρασίας που αντιμετωπίζω θα ήθελα μια συσκευή που να περιορίζει και το πρόβλημα της σκόνης και της ποιότητας του αέρα γενικότερα.
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.643
Reaction score
9.215
Απάντηση: Ιονιστής η Αφυγραντήρας ?

Πρέπει να εντοπίσεις την αιτία του προβλήματος. Η υγρασία μπαίνει στο σπίτι από έξω, ή είναι υγρασία που δημιουργείται μέσα στο σπίτι και δεν την αφήνεις να βγει έξω? Το δεύτερο είναι το συνηθέστερο! Κι εγώ νόμιζα ότι "μπάζουν" υγρασία τα ντουβάρια, αλλά απλά το σπίτι δεν αερίζονταν σωστά. Σκέψου: μπάνιο, μαγείρεμα, σιδέρωμα είναι λίγες από τις δραστηριότητες που δημιουργούν υγρασία η οποία "κυκλοφορεί" στο σπίτι.
Σε πρώτη φάση σκέψου αν αερίζεις σωστά το σπίτι. Παλιά οι μανάδες μας το πρωϊ χειμώνα-καλοκαίρι ανοίγανε τις πόρτες διάπλατα για κανα 2ωρο, οπότε η υγρασία έφευγε. Τώρα με τους ρυθμούς που ζούμε δύσκολο να αερίζεις καθημερινά το σπίτι. Αυτό σε συνδυασμό με αυτό που έγραψε ο φίλος chrisb από πάνω για τη στεγανότητα των σύγχρονων σπιτιών-κουφωμάτων δημιουργεί το πρόβλημα.
Εδώ είναι η ουσία του προβλήματός σου. Από τη στιγμή που είναι ενδογενές και δεν έχεις τη δυνατότητα ν'αερίζεις επαρκώς το χώρο ώστε να το απαλείψεις εντελώς, ο αφυγραντής είναι πράγματι πολύ καλή λύση.

Η ενδεδειγμένη τιμή σχετικής υγρασίας είναι μεταξύ 40 και 50%, καθώς σε αυτήν την περιοχή θ'αποφύγεις τις εκτεταμένες συμπυκνώσεις στις ψυχρές επιφάνειες του εσωτερικού του σπιτιού που προκαλούν τη μούχλα, χωρίς να ξηράνεις υπερβολικά τον αέρα. Σημαντικό είναι επίσης ότι κάτω από το 50% σχετικής υγρασίας, τα ακάρεα -ένα από τα βασικότερα οικιακά αλιεργιογόνα- αδυνατούν να πολλαπλασιαστούν.

Ο ιονιστής ίσως βελτιώσει κάπως την ποιότητα του αέρα (ανάλογα με το τι είδους πρόβλημα έχεις), αλλά μην περιμένεις ότι θα γλυτώσεις το ξεσκονόπανο. :137:

Πέρισυ είχα βρεθεί κι εγώ σε αντίστοιχη θέση μ' εσένα, καθώς -λόγω μωρού- βραστήρες, μπάνια και στεγνωτήρια δούλευαν υπερωρίες, ενώ το τζάκι έμεινε εκτός λειτουργίας, οπότε η υγρασία χτύπαγε εβδομηντάρια. Μετά από εκτεταμένη έρευνα αγοράς κατέληξα σε αυτό το μοντέλο (για την ακρίβεια στο περυσινό αυτού), το οποίο αγόρασα σε πολύ καλή τιμή, από Αγγλία.
Είναι μια συσκευή που θα σου πρότεινα, διότι:
  • μου εξασφάλισε αφύγρανση σχεδόν διπλάσιου χώρου από αυτόν που αναφέρεις.
  • είναι πολύ αθόρυβη στη χαμηλή σκάλα του ανεμιστήρα.
  • έχει ενσωματωμένο ιονιστή. (Περιέργως δε βλέπω αυτή τη δυνατότητα να αναφέρεται στο φετινό "ανανεωμένο" μοντέλο. Εάν σ'ενδιαφέρει, μπορείς να κάνεις ένα ερώτημα στον πωλητή.)
  • βασίζεται σε νεότερη τεχνολογία, με χρήση δίσκου από ζεόλιθο κι όχι σε ψυκτικό κύκλο. Αυτό σημαίνει ότι:
    • δε θέλει καμία συντήρηση, πέρα από το περιοδικό πλύσιμο του φίλτρου για τα χνούδια.
    • έχει πολύ λιγότερα κινούμενα μέρη και απλούστατη κατασκευή, άρα είναι εκ προοιμίου πιο αξιόπιστη.
    • η απόδοσή της δεν πέφτει σε χαμηλότερες θερμοκρασίες όπως συμβαίνει στις ψυκτικές, των οποίων οι μεγάλες ονομαστικές δυνατότητες αφορούν μετρήσεις στους 30C και πέφτουν κατακόρυφα, όσο πέφτει η θερμοκρασία.
ΥΓ Καλά χαρακτηριστικά είχα βρει πέρυσι και σ'αυτή τη συσκευή, που νομίζω ότι επίσης θα σε καλύψει.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Ιονιστής η Αφυγραντήρας ?

1 πρεπει να δεις απο που προερχεται η υγρασια μετα ευκολα το μαζευεις
2 ο ιονοστης πιστευω ειναι απαραιτητος
ειδικα στο υπνοδωματιο το καλοκαιρι-κλιματιστικο
θα δεις τα φιλτρα του κλιματιστικου να μαζευουν λιγοτερη σκονη και να ξυπνας με ανοιχτη μυτη.


μιας και το θεμα υγρασια ειναι λιγο συνθετο μου λες ποτε εχεις υγρασια ? καλακιαρι ή χειμωνα
 

Μηνύματα
8.256
Reaction score
4
Re: Απάντηση: Ιονιστής η Αφυγραντήρας ?

Εδώ είναι η ουσία του προβλήματός σου. Από τη στιγμή που είναι ενδογενές και δεν έχεις τη δυνατότητα ν'αερίζεις επαρκώς το χώρο ώστε να το απαλείψεις εντελώς, ο αφυγραντής είναι πράγματι πολύ καλή λύση.

Η ενδεδειγμένη τιμή σχετικής υγρασίας είναι μεταξύ 40 και 50%, καθώς σε αυτήν την περιοχή θ'αποφύγεις τις εκτεταμένες συμπυκνώσεις στις ψυχρές επιφάνειες του εσωτερικού του σπιτιού που προκαλούν τη μούχλα, χωρίς να ξηράνεις υπερβολικά τον αέρα. Σημαντικό είναι επίσης ότι κάτω από το 50% σχετικής υγρασίας, τα ακάρεα -ένα από τα βασικότερα οικιακά αλιεργιογόνα- αδυνατούν να πολλαπλασιαστούν.

Ο ιονιστής ίσως βελτιώσει κάπως την ποιότητα του αέρα (ανάλογα με το τι είδους πρόβλημα έχεις), αλλά μην περιμένεις ότι θα γλυτώσεις το ξεσκονόπανο. :137:

Πέρισυ είχα βρεθεί κι εγώ σε αντίστοιχη θέση μ' εσένα, καθώς -λόγω μωρού- βραστήρες, μπάνια και στεγνωτήρια δούλευαν υπερωρίες, ενώ το τζάκι έμεινε εκτός λειτουργίας, οπότε η υγρασία χτύπαγε εβδομηντάρια. Μετά από εκτεταμένη έρευνα αγοράς κατέληξα σε αυτό το μοντέλο (για την ακρίβεια στο περυσινό αυτού), το οποίο αγόρασα σε πολύ καλή τιμή, από Αγγλία.
Είναι μια συσκευή που θα σου πρότεινα, διότι:
  • μου εξασφάλισε αφύγρανση σχεδόν διπλάσιου χώρου από αυτόν που αναφέρεις.
  • είναι πολύ αθόρυβη στη χαμηλή σκάλα του ανεμιστήρα.
  • έχει ενσωματωμένο ιονιστή. (Περιέργως δε βλέπω αυτή τη δυνατότητα να αναφέρεται στο φετινό "ανανεωμένο" μοντέλο. Εάν σ'ενδιαφέρει, μπορείς να κάνεις ένα ερώτημα στον πωλητή.)
  • βασίζεται σε νεότερη τεχνολογία, με χρήση δίσκου από ζεόλιθο κι όχι σε ψυκτικό κύκλο. Αυτό σημαίνει ότι:
    • δε θέλει καμία συντήρηση, πέρα από το περιοδικό πλύσιμο του φίλτρου για τα χνούδια.
    • έχει πολύ λιγότερα κινούμενα μέρη και απλούστατη κατασκευή, άρα είναι εκ προοιμίου πιο αξιόπιστη.
    • η απόδοσή της δεν πέφτει σε χαμηλότερες θερμοκρασίες όπως συμβαίνει στις ψυκτικές, των οποίων οι μεγάλες ονομαστικές δυνατότητες αφορούν μετρήσεις στους 30C και πέφτουν κατακόρυφα, όσο πέφτει η θερμοκρασία.
ΥΓ Καλά χαρακτηριστικά είχα βρει πέρυσι και σ'αυτή τη συσκευή, που νομίζω ότι επίσης θα σε καλύψει.
Το Classic μοντέλο έχει ιονιστή, ενώ το Simple όχι.
Max, πώς το έφερες από Αγγλία; Το Online Shop τους δεν φαίνεται να στέλνει Ελλάδα...
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.643
Reaction score
9.215
Απάντηση: Ιονιστής η Αφυγραντήρας ?

Όταν το είχα πάρει, είχαν και ηλεκτρονικό κατάστημα στο ebay.co.uk και το είχα αγοράσει από εκεί.
Πιθανολογώ ότι συνεχίζουν να πουλάνε σε χώρες ΕΕ, απλά (όπως μου έχει συμβεί και με άλλα ηλεκτρονικά καταστήματα) χρειάζεται κάποια επικοινωνία μαζί τους για να κανονιστεί.
 

Μηνύματα
2.381
Reaction score
0
@MaxHeadroom

Σε ευχαριστώ για τις σημαντικές πληροφορίες και πιστεύω ότι η πρόταση σου είναι αρκετά ικανοποιητική και συμφέρουσα σε σχέση με αυτές που είχα δει.



@argi

Αργύρη, η υγρασία εμφανίζεται κυρίως τον Χειμώνα
 

Μηνύματα
1
Reaction score
0
Απάντηση: Ιονιστής η Αφυγραντήρας ?

παιδια καλημερα σας διαβασα τα παραπανω και εν μερη αντημετοπιζω τα ιδια συγεκριμενα σε ενα τοιχο (βορηνος) της κρεβατοκαμαρας την πρωτη φωρα ειχε δακριση ο τοιχος μεχρι που γεμισε νερο στο πατομα και ξεκινησα να ψαχνομαι για αρχη πηρα ενα χρωμα με μονοτικο και εβαψα εξωτερικα τον τοιχο καποια στιγμη ερχομαι σε επικηνονια με ενα μπογιατζη του εξηγησα τι συμβενη αμεσος με ρωταει οταν αναβω το καλορηφερ αν εχω κλειστο το σπιτι και του λεω ναι μου απαντησε πως ειναι λαθος γιατι η ζεστη τελειωνει το οξυγονο (δεν θυμαμε ακριβος καπος ετσι το ειπε) με αποτελεσμα να τραβαει απο τον ποιο κρυο τοιχο (συγκεκριμενα τον βορηνο) οξυγονο και να υγροποιητε παντα θα αφηνεις ενα με δυο δαχτυλα μπαλκονοπορτα η παραθηρο οταν αναβεις καλορηφερ πραγματη ετσι και εγινε και ειχε δικιο με την μονη διαφορα οτι τον χειμονα ειναι το μερος του τοιχου νοπο μενω ανατολικη αττικη και εχει πολυ υγρασια η ατμοσφαιρα αυτη την στιγμη 82% υγρασια στο δωματιο. με το να αγωρασω αφυγραντηρα να εχω καλυτερα αποτελεσματα? και το μηχανημα οταν δουλευη πρεπει να ειναι ολα κλειστα πορτες παραθυρα? και τελος την νυχτα που θα κοιμασε μπορεις να το εχεις ανοιχτο? και αν κανει να δουλευει με καλορηφερ ανοιχτο? σας ευχαριστω πολυ συγνωμη αν εγραψα πολλα αλλα με ενδιαφερη πολυ το θεμα και ειθελα να δοσω μια εικονα το τινους προκοιτε.
 

Μηνύματα
25
Reaction score
0
Απάντηση: Ιονιστής η Αφυγραντήρας ?

Γεια σας και από εμένα.
Θα ήθελα να προχωρήσω στην αγορά ενός αφυγραντήρα για το σπίτι μου και μετά από μια αναζήτηση στον ιστό, βρήκα ενδιαφέρουσα τη συζήτησή σας εδώ.
Λίγα λόγια για την περίπτωσή μου, λοιπόν, και μερικές ερωτήσεις που μου έχουν δημιουργηθεί στο μυαλό μετά από τα τόσα που διάβασα...
Θα αριθμήσω τις σκέψεις που ακολουθούν, ώστε να είναι ευκολότερο για εσάς να απαντήσετε, εφόσον γνωρίζετε ή έχετε να σχολιάσετε κάτι...
Αρχίζω λοιπόν:

1- Η επιφάνειά του σπιτιού μου είναι περίπου 90 m2 και επιθυμώ να κρατήσω σε σταθερή τιμή όλο το 24ωρο τις τιμές της σχετικής υγρασίας. Είναι εφικτό αυτό;

2- Γνωρίζω ότι είναι πολύ δύσκολο να κρατήσει σταθερές τις τιμές της υγρασίας ένας αφυγραντήρας ένα ολόκληρο σπίτι με δωμάτια ξεχωριστά, εκτός κι αν πρόκειται για ένα ενιαίο χώρο και μόνο... Είναι έτσι;

3- Σίγουρα θα χρειαστώ ένα αφυγραντήρα, λοιπόν, για να καλύψει τουλάχιστον 50m2 για τον ενιαίο χώρο και από εκεί και μετά θα πρέπει να είναι εύκολος στη μεταφορά του, ώστε να τον μετακινώ τις ώρες του ύπνου και στο χώρο με τα υπνοδωμάτια (στο διάδρομο του σπιτιού, για παράδειγμα)... Είναι καλό αυτό;

4- Με απασχολεί το επίπεδο θορύβου της συσκευής αυτής...θα ήθελα να πλησιάζει τα ελάχιστα αποδεκτά επίπεδα, κάπου στα 30-40 dB(A).

5- Σαφώς να περιορίσω την κατανάλωση ρεύματος, γιαυτό θα ήθελα να επιλέξω μια συσκευή με χαμηλά Watt.

6- Δεν έχω καταλάβει ακόμα ποιος είναι καλύτερος αφυγραντήρας...εκείνος που λειτουργεί με τη χρήση δίσκου από ζεόλιθο ή αυτός με ψυκτικό κύκλο;

7- Είναι καλύτερο να δοκιμάσω αφυγραντήρα με πλενόμενα φίλτρα ή με φίλτρα αντικατάστασης (ενεργού άνθρακα, ίσως;).

8- Είναι καλύτερα να δοκιμάσω αφυγραντήρα με ιονιστή μαζί ή απλό; Γνωρίζω ότι είναι προσωπική επιλογή αυτό, απλά θα ήθελα τη γνώμη σας επί αυτού!

9- Τέλος (γνωρίζω ότι σας κουράζω αλλά πιστεύω ότι έθεσα τα ερωτήματά μου με τέτοιο τρόπο που καθιστά πιο εύκολη την απάντησή τους) θα επιθυμούσα να μου προτείνετε μάρκες ή μοντέλα όπου πληρούν πάνω-κάτω τα παραπάνω ερωτήματα-σκέψεις μου...

Σας ευχαριστώ για την υπομονή σας και ελπίζω να αναπτύξουμε έναν εποικοδομητικό διάλογο σε αυτό το νήμα προς ενημέρωση και άλλων που βρίσκονται σε ανάλογη αναζήτηση με εμένα!
 

Μηνύματα
2.458
Reaction score
1.719
Απάντηση: Ιονιστής η Αφυγραντήρας ?

1- Η επιφάνειά του σπιτιού μου είναι περίπου 90 m2 και επιθυμώ να κρατήσω σε σταθερή τιμή όλο το 24ωρο τις τιμές της σχετικής υγρασίας. Είναι εφικτό αυτό;

Είναι.


2- Γνωρίζω ότι είναι πολύ δύσκολο να κρατήσει σταθερές τις τιμές της υγρασίας ένας αφυγραντήρας ένα ολόκληρο σπίτι με δωμάτια ξεχωριστά, εκτός κι αν πρόκειται για ένα ενιαίο χώρο και μόνο... Είναι έτσι;

Αν υπάρχει κάπου πρόβλημα με υγρασία (πχ κοντά σε μεγάλα παράθυρα ή γενικά στα πιο κρύα μέρη του σπιτιού) καλό είναι να βρίσκεται εκεί το μηχάνημα. Εγώ το έχω στο κέντρο του σπιτιού και λειτουργεί άψογα.


3- Σίγουρα θα χρειαστώ ένα αφυγραντήρα, λοιπόν, για να καλύψει τουλάχιστον 50m2 για τον ενιαίο χώρο και από εκεί και μετά θα πρέπει να είναι εύκολος στη μεταφορά του, ώστε να τον μετακινώ τις ώρες του ύπνου και στο χώρο με τα υπνοδωμάτια (στο διάδρομο του σπιτιού, για παράδειγμα)... Είναι καλό αυτό;

Κατά 99% δε θα χριεαστεί να τον μετακινείς. Ούτως ή άλλως η υγρασία δεν καταπολεμάται ακαριαία και αυτομάτως! Δηλαδή αν δουλεύει κατά τη διάρκεια της μέρας και το βράδυ τον κλείσεις δε σημαίνει ότι το πρωϊ θα ξυπνήσεις παρέα με...βατράχια!


4- Με απασχολεί το επίπεδο θορύβου της συσκευής αυτής...θα ήθελα να πλησιάζει τα ελάχιστα αποδεκτά επίπεδα, κάπου στα 30-40 dB(A).

Μπορώ να μετρήσω το δικό μου και να σου πω. Πάντως το βράδυ δεν τον κλείνω και παρόλο που παίρνει μπροστά κατά τη διάρκεια της νύχτας, δεν το ακούω.



5- Σαφώς να περιορίσω την κατανάλωση ρεύματος, γιαυτό θα ήθελα να επιλέξω μια συσκευή με χαμηλά Watt.

Δε θυμάμαι τι κατανάλωση έχει το δικό μου. Olimpia splendid secco pur-s




6- Δεν έχω καταλάβει ακόμα ποιος είναι καλύτερος αφυγραντήρας...εκείνος που λειτουργεί με τη χρήση δίσκου από ζεόλιθο ή αυτός με ψυκτικό κύκλο;

Δε ξέρω να σου πω. Πάντως εκείνα τα κουτάκια απο χάμπουργκερ με τους κρυστάλλους μέσα δε κάνουν δουλειά αν έχεις πρόβλημα...


7- Είναι καλύτερο να δοκιμάσω αφυγραντήρα με πλενόμενα φίλτρα ή με φίλτρα αντικατάστασης (ενεργού άνθρακα, ίσως;).

Δεν είναι όλοι έτσι???


8- Είναι καλύτερα να δοκιμάσω αφυγραντήρα με ιονιστή μαζί ή απλό; Γνωρίζω ότι είναι προσωπική επιλογή αυτό, απλά θα ήθελα τη γνώμη σας επί αυτού!

Ούτως ή άλλως δε λειτουργούν ταυτόχρονα αυτά τα 2. Οπότε είναι θέμα πρακτικότητας του να έχεις μία συσκευή και όχι 2.


9- Τέλος (γνωρίζω ότι σας κουράζω αλλά πιστεύω ότι έθεσα τα ερωτήματά μου με τέτοιο τρόπο που καθιστά πιο εύκολη την απάντησή τους) θα επιθυμούσα να μου προτείνετε μάρκες ή μοντέλα όπου πληρούν πάνω-κάτω τα παραπάνω ερωτήματα-σκέψεις μου...

Επέλεξα τον Olimpia splendid secco pur-s και δεν το έχω μετανοιώσει. Από 90+ % ποσοστό υγρασίας πλέον έχει κατέβει στο 65-70 (αυτή την εποχή). Αλλά σχεδόν κάθε μέρα αδειάζω το δοχείο των 6 λίτρων αφού γεμίζει. Κάθε φορά σκέφτομαι ότι αυτό που πετάω στο νεροχύτη παλιότερα το ανέπνεα!


Ελπίζω να σε κάλυψα!
 

Μηνύματα
25
Reaction score
0
Απάντηση: Ιονιστής η Αφυγραντήρας ?

Σε ευχαριστώ φίλε μου για την απάντησή σου!
Να σου πω την αλήθεια, κι εγώ σε αυτό το μοντέλο έχω επικεντρώσει...
Βέβαια, κάθε άλλη πρόταση είναι αποδεκτή, μάλιστα το επιθυμώ κιόλας...
Να σε ρωτήσω μερικά πραγματάκια ακόμα, επέτρεψέ μου!

1 - Δηλαδή, στα 90 τ.μ. του σπιτιού μου θα έχω κάλυψη ακόμα και στα υπνοδωμάτια (αρκεί να είναι με ανοικτές τις εσωτερικές πόρτες, φυσικά!), ακόμα και εάν η συσκευή θα βρίσκεται στον κοινόχρηστο χώρο (living room);

2 - Στο site του κατασκευαστή αναγράφεται ως ανώτατη επιφάνεια κάλυψης για το μοντέλο αυτό τα 180 κυβικά μέτρα... Με ένα πρόχειρο υπολογισμό με τις διαστάσεις του σπιτιού μου νομίζω ότι αντιστοιχούν σε 258 κυβικά μέτρα ο όγκος που ζητάω... Πιστεύεις ότι καλύπτομαι, αν κρίνεις και από τη δικιά σου εμπειρία;

3 - Σε ότι αφορά στη χρήση δίσκου από ζεόλιθο ή με ψυκτικό κύκλο, σαφώς και τα περισσότερα μηχανήματα του είδους χρησιμοποιούν ψυκτικό υγρό, απλά έθεσα το ερώτημα εάν έχει εμπειρία κάποιος συνάδελφος από εδώ μέσα να καταθέσει! Θα ήθελα τη γνώμη του!

4 - Για την κατανάλωση, τώρα... Έχεις παρατηρήσει κάποια αύξηση στο τιμολόγιο της ΔΕΗ σου; Αυτό μου αρκεί!!!

5 - Για τα φίλτρα του, τώρα... Είναι πλενόμενα τα φίλτρα του ή φίλτρα που χρειάζονται αντικατάσταση μετά από χαρακτηριστικές ενδείξεις (τύπου χρωματισμού, όπως οι οδοντόβουρτσες για παράδειγμα); Με ενδιαφέρει σε περίπτωση αλλαγής τους να δω και το κόστος αυτών!

6 - Το μοντέλο αυτό δεσμεύει τις οσμές από την κουζίνα ή από το τσιγάρο, συνάμα με την αφύγρανση που κάνει;

Και πάλι σε ευχαριστώ φίλε!!!!
 

Μηνύματα
2.458
Reaction score
1.719
Απάντηση: Ιονιστής η Αφυγραντήρας ?

Σε ευχαριστώ φίλε μου για την απάντησή σου!
Να σου πω την αλήθεια, κι εγώ σε αυτό το μοντέλο έχω επικεντρώσει...
Βέβαια, κάθε άλλη πρόταση είναι αποδεκτή, μάλιστα το επιθυμώ κιόλας...
Να σε ρωτήσω μερικά πραγματάκια ακόμα, επέτρεψέ μου!

1 - Δηλαδή, στα 90 τ.μ. του σπιτιού μου θα έχω κάλυψη ακόμα και στα υπνοδωμάτια (αρκεί να είναι με ανοικτές τις εσωτερικές πόρτες, φυσικά!), ακόμα και εάν η συσκευή θα βρίσκεται στον κοινόχρηστο χώρο (living room);

Η υγρασία στο σπίτι δεν μπορεί να περιοριστεί σε κάποιο συγκεκριμένο χώρο, βρίσκεται παντού και...αθροιστικά. Οπότε η απάντηση είναι ναι, θα δουλεύει ακόμα και στο living room.


2 - Στο site του κατασκευαστή αναγράφεται ως ανώτατη επιφάνεια κάλυψης για το μοντέλο αυτό τα 180 κυβικά μέτρα... Με ένα πρόχειρο υπολογισμό με τις διαστάσεις του σπιτιού μου νομίζω ότι αντιστοιχούν σε 258 κυβικά μέτρα ο όγκος που ζητάω... Πιστεύεις ότι καλύπτομαι, αν κρίνεις και από τη δικιά σου εμπειρία;

Το δικό μου σπίτι είναι λίγο πάνω από 120 μέτρα με 3 μέτρα ύψος, οπότε νομίζω ότι θα καλυφθείς πιο άνετα από ότι εγώ. Δε ξέρω τι θα γίνει αν ζητήσω από το μηχανάκι να κατεβάσει το επίπεδο της υγρασίας κάτω από 60% αλλά ούτως ή άλλως δε χρειάζεται. Μη πάμε και στο άλλο άκρο...


3 - Σε ότι αφορά στη χρήση δίσκου από ζεόλιθο ή με ψυκτικό κύκλο, σαφώς και τα περισσότερα μηχανήματα του είδους χρησιμοποιούν ψυκτικό υγρό, απλά έθεσα το ερώτημα εάν έχει εμπειρία κάποιος συνάδελφος από εδώ μέσα να καταθέσει! Θα ήθελα τη γνώμη του!

4 - Για την κατανάλωση, τώρα... Έχεις παρατηρήσει κάποια αύξηση στο τιμολόγιο της ΔΕΗ σου; Αυτό μου αρκεί!!!

Δεν έχω παρατηρήσει κάποια αύξηση στη ΔΕΗ...


5 - Για τα φίλτρα του, τώρα... Είναι πλενόμενα τα φίλτρα του ή φίλτρα που χρειάζονται αντικατάσταση μετά από χαρακτηριστικές ενδείξεις (τύπου χρωματισμού, όπως οι οδοντόβουρτσες για παράδειγμα); Με ενδιαφέρει σε περίπτωση αλλαγής τους να δω και το κόστος αυτών!

Αν σου πω ότι δεν έχω ιδέα???? Νομίζω ότι είναι πλενόμενα, αλλά δε το πολυψάχνω αφού περισσότερο για αφύγρανση το χρησιμοποιώ παρά για καθάρισμα της ατμόσφαιρας...


6 - Το μοντέλο αυτό δεσμεύει τις οσμές από την κουζίνα ή από το τσιγάρο, συνάμα με την αφύγρανση που κάνει;

Όχι, δε λειτουργεί ταυτόχρονα. Η επιλογή του ιονιστή είναι ξεχωριστό mode στο πανελ του. Σαν ιονιστής έχει τυπικές επιδόσεις και τίποτα παραπάνω.

Αν χρειάζεσαι ιονιστή η λύση είναι μία (ή δυο) daikin MC704 ή 707. Είναι απίστευτη η δουλειά που κάνει!


Και πάλι σε ευχαριστώ φίλε!!!!
Τίποτα, έχω βαρεθεί να απαντάω για ενισχυτές ηχεία και καλώδια, το δικό σου θέμα είναι πραγματικά ενδιαφέρον! :139:
 


Μηνύματα
25
Reaction score
0
Απάντηση: Ιονιστής η Αφυγραντήρας ?

Στέργιε να σε ρωτήσω και κάτι ακόμα...
Το μοντέλο που έχεις φέρει φίλτρο ενεργού άνθρακα, έτσι δεν είναι;
Το έχεις αλλάξει ποτέ;
Τιμές έχεις τσεκάρει;
 

Μηνύματα
2.458
Reaction score
1.719
Απάντηση: Ιονιστής η Αφυγραντήρας ?

όντως έχει τέτοιο φίλτρο, αλλά ακόμα δεν έχω ασχοληθεί με αλλαγή.

Βασικά νόμιζα ότι μόνο για τον ιονιστή τα φίλτρα!

Ούτε πόσο κάνουν ξέρω!
 

Μηνύματα
3.306
Reaction score
426
Απάντηση: Ιονιστής η Αφυγραντήρας ?

Εαν δεν εχει γινει σωστη η επαρκη θερμομονωση στην κατασκευη τοτε γινεται θερμογεφυρα (εξωτερικης θερμοκρασιας προς τον εσωτερικο χωρο),λογω λοιπον της διαφορας θερμοκρασιας δημιουργειται η λεγομενη μουχλα,η οποια συνηθως εμφανιζεται στις γωνιες του χωρου διοτι εκει γινεται η συσωρευση της θερμοκρασιας.
Αυτο δεν αντιμετωπιζεται ευκολα και πρεπει να γινει παρεμβαση απο την μερια που ειναι ευκολοτερη η προσβαση (ειτε εξωτερικα ειτε εσωτερικα).
Ετσι οπως τα περιγραφει ο φιλος μαλλον σε αυτην την περιπτωση ανηκει,διοτι εαν ειχε προβλημα υγρασιας (εισροη υδατων απο εξω) θα φαινοταν και σε καθετες-οριζοντιες επιφανειες του χωρου.Τωρα,το σωστο ειναι να αφηνει και καποιο παραθυρακι "σπαστο"οταν κανει μπανιο η μαγειρευει η οταν εχει τον θερμοστατη της θερμανσης σε υψηλη θερμοκρασια και εξω εχει παγωνια(εκτος εαν φυσαει νοτιας που φερνει υγρασια).
Ολα αυτα περι ιονιστων και αφυγραντηρων ειναι μπαλωματα της ελειπους κατασκευης,που ομως υπο αλλες συνθηκες ειναι χρησιμα και εξαιρετικα εργαλεια,οχι ομως για να "μπαλωσεις"τα προβληματα μιας κακης κατασκευης.
 

Μηνύματα
2.458
Reaction score
1.719
Απάντηση: Ιονιστής η Αφυγραντήρας ?

Εαν δεν εχει γινει σωστη η επαρκη θερμομονωση στην κατασκευη τοτε γινεται θερμογεφυρα (εξωτερικης θερμοκρασιας προς τον εσωτερικο χωρο),λογω λοιπον της διαφορας θερμοκρασιας δημιουργειται η λεγομενη μουχλα,η οποια συνηθως εμφανιζεται στις γωνιες του χωρου διοτι εκει γινεται η συσωρευση της θερμοκρασιας.
Αυτο δεν αντιμετωπιζεται ευκολα και πρεπει να γινει παρεμβαση απο την μερια που ειναι ευκολοτερη η προσβαση (ειτε εξωτερικα ειτε εσωτερικα).
Ετσι οπως τα περιγραφει ο φιλος μαλλον σε αυτην την περιπτωση ανηκει,διοτι εαν ειχε προβλημα υγρασιας (εισροη υδατων απο εξω) θα φαινοταν και σε καθετες-οριζοντιες επιφανειες του χωρου.Τωρα,το σωστο ειναι να αφηνει και καποιο παραθυρακι "σπαστο"οταν κανει μπανιο η μαγειρευει η οταν εχει τον θερμοστατη της θερμανσης σε υψηλη θερμοκρασια και εξω εχει παγωνια(εκτος εαν φυσαει νοτιας που φερνει υγρασια).
Ολα αυτα περι ιονιστων και αφυγραντηρων ειναι μπαλωματα της ελειπους κατασκευης,που ομως υπο αλλες συνθηκες ειναι χρησιμα και εξαιρετικα εργαλεια,οχι ομως για να "μπαλωσεις"τα προβληματα μιας κακης κατασκευης.
Σωστό κι αυτό.

Αλλά εξαρτάται (και πάλι).

Στο δικό μου σπίτι είχα σαφέστατα πρόβλημα υγρασίας με μούχλες σε 2-3 γωνίες αλλά και με μεγάλα ποσοστά υγροποίησης στα μεγάλα παράθυρα που επέλεξα να φτιάξω.

Μου είπανε να έχω σε ανάκληση τα παράθυρα για να "αερίζεται" το σπίτι και να φεύγει η υγρασία.

Τελικά λόγω της ανάκλησης των παραθύρων το σπίτι γέμιζε υγρασία η οποία προερχόταν από έξω.

Στην περιοχή μου πολλές φορές ξυπνάμε και δε βλέπουμε στα 3 μέτρα (κυριολεκτώ) από την ομίχλα.

Οπότε αυτό που έκανα είναι να έχω "σφραγιστό" το σπίτι για να αποφύγω την υγρασία που προερχόταν από έξω.

Έτσι όμως η υγρασία η οποία δημιουργείται στο εσωτερικό του σπιτιού ήταν "φυλακισμένη", οπότε εδώ έρχεται το Θεϊκό εργαλείο που λέγεται αφυγραντήρας!

Ανοίγω 1-2 φορές την εβδομάδα από 1-2 ώρες για να αερίζεται καλά το σπίτι και όλο τον υπόλοιπο καιρό τα έχω όλα κλειστά και τον αφυγραντήρα στο φουλ...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.611
Μηνύματα
2.867.916
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top