ΚΕΦΑΛΗ για technics sl1210 mkII

Μηνύματα
4
Reaction score
2
Φίλοι καλησπέρα. Καινούργιος στο forum και ζητώ την βοήθειά σας. Είμαι κάτοχος ενός techincs sl1200 MKII, το οποίο όταν μου χαρίσθηκε φορούσε (μέχρι εχθές) κεφαλή standon 500. Εχθές από αβεψία μου στράβωσα την βελόνα (πολύ). Σκέφτομαι λοιπόν να αντικαταστήσω το σύνολο (κεφαλή + βελόνα) με μία ortophon blue ή red. Βρήκα ότι υπάρχουν έτοιμες μαζί με το headshell (εάν το γράφω καλά), οπότε πιστεύω η αντικατάσταση θα είναι εύκολη, αφού θα απαιτείται μόνο το ζύγισμα-ρύθμιση του βραχίονα. Επειδή -όπως γίνεται αντιπληπτό- δεν γνωρίζω και πολλά, εκτός από αυτά που έχω διαβάσει, ποια είναι η άποψή σας. Σημειώνω ότι στο σημείο όπου βρίσκεται το πικαπ δεν είναι εύκολη η αφαίρεσή του και μεταφορά για service, πλέον του γεγονότος ότι δεν γνωρίζω κάποιον αξιόλογο στην Θεσσαλονίκη. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την ανταπόκριση και την βοήθειά σας
 

ika

News
Μηνύματα
14.074
Reaction score
13.022
Δεν είναι σίγουρο πως θα απαιτείται μόνο ρύθμιση βάρους και VTA με την έτοιμη κεφαλή+κέλυφος.

τέτοιο έχεις?
 

ika

News
Μηνύματα
14.074
Reaction score
13.022


Και οι AUDIO TECHNICA παίζουν στα ίδια χρήματα με τις ORTOFON.
 
Last edited:

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.909
Reaction score
28.697
καλώς ήρθες .

Α ) headshell - θα αφήσεις το headshell του techincs sl1200 ...δεν το αλλάζεις .
Β ) ..... δεν είναι εύκολη η αφαίρεσή του και μεταφορά για service , Καλώς .
Αν θέλεις να ακούς καλά , να έρθει τεχνικός στον χώρο σου να τοποθετήσει την κεφαλή .
....όλοι μας νομίζουμε πως ξέρουμε , αλλά αν δεν έρθει ο " καλλιτέχνης " ....απλά θα ακούς μέχρι να σου χαλάσουν και οι δίσκοι ...ή να ακούς πιό δυνατά στο ένα κανάλι κλπ.
-
ortophon blue ή red ;

Λέει κάποιος στο net , .......Τα έχω και τα δύο εδώ και χρόνια
Το μπλε έχει :
- καθαρότερο επάνω άκρο
- ευρύτερη στερεοφωνική εικόνα
- λιγότερο ίχνος παραμόρφωσης / εφέ τσιμπήματος
- πιο αιχμηρά μεταβατικά
Το κόκκινο έχει :
- Καλύτερη τιμή... και αυτό είναι .
Η μέρα που πήγα από το κόκκινο στο μπλε ήταν σαν να είχα μια κουρτίνα στα τουίτερ μου όλη την ώρα και δεν το είχα προσέξει μέχρι τότε .
Το κόκκινο θα τα πάει καλά , .......αλλά το μπλε είναι η πραγματική συμφωνία .
......και έτσι είναι .
-
Δες και αυτές ,
Nagaoka MP-110 H - πρόσεξε το h -
Shure M97xE ...αν την βρείς , σπανίζει .
-----

-
 

Μηνύματα
4
Reaction score
2
καλώς ήρθες .

Α ) headshell - θα αφήσεις το headshell του techincs sl1200 ...δεν το αλλάζεις .
Β ) ..... δεν είναι εύκολη η αφαίρεσή του και μεταφορά για service , Καλώς .
Αν θέλεις να ακούς καλά , να έρθει τεχνικός στον χώρο σου να τοποθετήσει την κεφαλή .
....όλοι μας νομίζουμε πως ξέρουμε , αλλά αν δεν έρθει ο " καλλιτέχνης " ....απλά θα ακούς μέχρι να σου χαλάσουν και οι δίσκοι ...ή να ακούς πιό δυνατά στο ένα κανάλι κλπ.
-
ortophon blue ή red ;

Λέει κάποιος στο net , .......Τα έχω και τα δύο εδώ και χρόνια
Το μπλε έχει :
- καθαρότερο επάνω άκρο
- ευρύτερη στερεοφωνική εικόνα
- λιγότερο ίχνος παραμόρφωσης / εφέ τσιμπήματος
- πιο αιχμηρά μεταβατικά
Το κόκκινο έχει :
- Καλύτερη τιμή... και αυτό είναι .
Η μέρα που πήγα από το κόκκινο στο μπλε ήταν σαν να είχα μια κουρτίνα στα τουίτερ μου όλη την ώρα και δεν το είχα προσέξει μέχρι τότε .
Το κόκκινο θα τα πάει καλά , .......αλλά το μπλε είναι η πραγματική συμφωνία .
......και έτσι είναι .
-
Δες και αυτές ,
Nagaoka MP-110 H - πρόσεξε το h -
Shure M97xE ...αν την βρείς , σπανίζει .
-----

-
Συμφωνώ για τον τεχνικό, αλλά ποιον στην Θεσσαλονίκη;
 

ika

News
Μηνύματα
14.074
Reaction score
13.022
Αν πάρεις την ORTOFON από τον Ορφέα, λέει πως έχουν δωρεάν υπηρεσία τοποθέτησής της
 
Last edited:

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.909
Reaction score
28.697
Συμφωνώ για τον τεχνικό, αλλά ποιον στην Θεσσαλονίκη;
-
Ζητείται τεχνικός αστέρι στα πικάπια , στην Θεσσαλονίκη για τον καινούργιο φίλο μας εδώ .

Παρακαλώ , αντρέσες γρήγορα .


-
 

Μηνύματα
1.404
Reaction score
1.102
Προτείνω να κρατήσεις headshell & κεφαλή με νέα βελόνα. Θα κοστίσει λιγότερο και δεν θα χρειαστείς τεχνικό. Εδώ (και σε άλλα sites) θα βρεις βελόνες συμβατές με την κεφαλή σου. Συνιστώ μόνο ελλειπτική βελόνα, nude elliptical ακόμα καλύτερα.
 

Μηνύματα
4
Reaction score
2
Σας ευχαριστω ολους. Τελικα παρηγγειλα μια ortophon blue απο τον ορφεα και θα την τοποθετησουν τη Τριτη
 
  • Like
Reactions: ika





Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.658
Μηνύματα
2.869.098
Members
37.943
Νεότερο μέλος
triantafyllos1969
Top