ΚΗΠΟΣ-ΜΙΚΡΗ ΤΕΧΝΗΤΗ ΛΙΜΝΗ

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.356
Reaction score
125.315
5x2x0.8???
Κάνε την πισίνα βρε, τι ψάρια και βατράχια...
Δώσε βάση στον βετ, μιλάει σωστά. ;)

Για πισίνα σε τέτοιο βολικό μέγεθος, θες λιγότερα λεφτά, θέλει πολύ λιγότερα μηχανήματα και πολύ λιγότερη περιποίηση.

Έχεις άριστο μήκος και πλάτος, και το συνολικό βάθος δεν πρέπει να είναι πάνω από 1,5μ.

Με 80cm κάτω από την επιφάνεια του εδάφους, και ένα τοιχίο 70cm περιμετρικά, φτιάχνεις μια ωραιότατη πισίνα, που χρειάζεται μόνο ένα φίλτρο άμμου, και μια ταμπλέτα τη βδομάδα για χλωριο-κροκίδωση-αλγη.

Χίλιες φορές καλύτερα, πιο καθαρο και θα το φχαριστιέσαι εσύ συνέχεια.
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.250
Reaction score
8.149
Για πέστο αυτό, γιατί με ενδιαφέρει.
Τι φίλτρο άμμου; Δεν χρειάζεται αντλία κλπ;
Τι υλικό στρώνεις; Με ταμπλετιτσα είσαι οκ από υγειονομική σκοπιά;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.356
Reaction score
125.315
Για πέστο αυτό, γιατί με ενδιαφέρει.
Τι φίλτρο άμμου; Δεν χρειάζεται αντλία κλπ;
Τι υλικό στρώνεις; Με ταμπλετιτσα είσαι οκ από υγειονομική σκοπιά;
Ένα απλό μηχανικό φίλτρο, ένα κουβά φαντάσου, με άμμο μέσα, χαλαζιακη. Μια είσοδος, μια έξοδος, και μια αντλία.

Ναι, μια ταμπλέτα και είναι οκ.
Πιθανώς να χρειάζεται στην αρχή ph minus, για να κατεβάσεις το ph στο 7.
 

Μηνύματα
4.869
Reaction score
3.928
Σε αποσταση δυο μετρων απο το εργο εχω πηγαδι με βαθος 6 μετρα. Το εχω κλειστο για να μην πεσει κανεις μεσα. Δεν εχω ασχοληθει μ αυτο εδω και πολλα χρονια. Αλλα σιγα - σιγα ερχεται και ο καιρος του.

Οσον αφορα την πισινα, θα με βαλετε σε μπελαδες. Θα πρεπει να σκαψω κι αλλο. Γιατι τωρα ειναι 80 εκατοστα. Οταν θα πεσει μπετον θα παει στα 60 εκατοστα. Αρα θα πρεπει να το κατεβασω τουλαχιστον 40 ποντους.

Μαλλον θα επιμεινω στη λιμνουλα. Στο ιντερνετ βλεπω οτι σχεδον ολοι προτεινουν liner (ειδος πλαστικου ναυλον). Ομως αυτο ειναι πανακριβο. Περιπου 15 ευρω το μετρο. Θα χρειαστω περιπου 40 τ.μ. αρα μονο γι αυτο 600 ευρω.

Οποτε μαλλον θα παω στη λυση μπετον και φιλιζολ. Επισης μπορει και πανω στο μπετον να μπει ειδικη ψηφιδα για πισινες το οποιο θα το παρω σχετικα φθηνα.

Αυτο που γραφεις Κωστα με τη λαβα δεν το καταλαβα. Η πρωτη μου σκεψη ηταν να βαλω μια Ιτια κλεουσα που να την κουρευω και να κανει και καλη σκια. Μετα την απεριψα αυτη την σκεψη και σκεφτηκα δυο φοινικοδενδρα (μια στην καθε ακρη).
 
Last edited:

Μηνύματα
3.096
Reaction score
10.240
Θες να μπλέξεις :whistling:. Θα σου βγει ο κούκος Trinnov (αηδόνι) Και δεν είναι καιρός για τέτοια.
Βλεπω δεν τα ξερς τα πράγματα και ρωτώντας αυτά δεν γίνονται.
Αν ήταν φτηνό και εύκολο, όλοι θα είχαν πισίνες και λιμνούλες , αλλά δεν ....

Υ. Γ.
Παρε μια έτοιμη πισινουλα ή
πάρε 3-4 σαμπ και καθάρισες.
Φιλικά
 

Μηνύματα
4.869
Reaction score
3.928
Αρτεμιε, μουφυγε ο πατος για να σκαψω ολο αυτο το πραγμα.
Σημειωτεον οτι το εσκαψα μονος μου, μ ενα κασμα ενα πατοφτυαρο κι ενα φτυαρι.
Τωρα πισω δεν εχει. Καταλαβαινω αυτο που λες, αλλα εχουμε κι ενα εγωισμο γμτ.
Οταν το μετανιωσω ισως το κανω ....ταφο! :rofl:

Προς το παρων ειμαι σε καλλιτεχνικο-δημιουργικο οιστρο. Για πολυ λιγο ακομη.

Ψαχνω να κανω κατι που για καποια χρονια να το ευχαριστηθω, μ ενδιαφερει πρωτιστως το αισθητικο κοματι, και φυσικα και το οικονομικο.

Κατα πασα πιθανοτητα θα μεινω στο αρχικο σχεδιο της λιμνουλας με πετρες κλπ. Ξερω οτι το φιλτρο που θα χρειαστω γι αυτα τα κυβικα νερου κοστιζει. Αλλα αυτο θα το παρω τελευταιο. Ενδεχομενως αν θα παω στη λυση του liner (πλαστικο ναυλον) ειναι ενα ακομη πολυ σημαντικο κοστος (αυτο ειναι οντως ενα θεμα και θα το ψαξω κι αλλο). Το μπετον ειναι το ευκολο και οικονομικο, αλλα απομακρυνομαι καπως απο την αισθητικη που θελω να δωσω στο χωρο, ανεξαρτητως που κι εδω μπορεις να κανεις καποια παιχνιδια αισθητικης.

Παραλληλα φτιαχνω κι ενα αποθευτικο χωρο (περιπου 10 τ.μ.) με βασικο σκοπο το χειμωνα να ειναι και θερμοκηπιο για τις γλαστρες μου (περιπου 80).
 

Μηνύματα
366
Reaction score
383
Σκαβοντας εχω βγαλει πολλες πετρες, καποιες απ αυτες ειναι μεταξυ 50-100 κιλα. Τις εχω κρατησει για να κανω ντεκορ μ αυτες.

Λογικα θα πρεπει να εχω ενα σωληνα για να βαζω νερο απο τη βρυση κι ενα σωληνα για φευγουν τα νερα μετα απο βροχες. Ενα θεμα ειναι που θα το στελνω αυτο το νερο.

Ισως γινει και κανενα μικρο συντριβανι. Θελω (δεν ξερω πως) το νερο με καποιο τροπο ν ανεβαινει κανα μετρο (ισως και περισσοτερο ) πιο ψηλα απο το υψος της λιμνουλας κι απο βραχακια που θα εχω τοποθετησει να κανουν κατι σαν φυσικο καταρακτη και να πεφτουν παλι στη λιμνη.

Απο ψαρια δεν γνωριζω τις ονομασιες, αλλα θυμαμαι καπου ειχα δει καποιο ψαρι που εμοιαζε με μικρο καρχαρια σε μια μικρη λιμνουλα οπου ετρεχαν σ αυτη παγωμενα νερα απο το βουνο. Βεβαια το ευκολο ειναι το χρυσοψαρο. Μαλλον και καμμια χελωνα. Ενδεχομενως και νουφαρα.
Γιατί δεν σκάβεις κανά μέτρο ακόμη και αντί να κολυμπάν τα κωλόψαρα, να κολυμπάς εσύ;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.356
Reaction score
125.315
Ξερω οτι το φιλτρο που θα χρειαστω γι αυτα τα κυβικα νερου κοστιζει. Αλλα αυτο θα το παρω τελευταιο.
Μην είσαι ξεροκέφαλος. Άκου τι σε λέμε.

Πρώτα πρέπει να πάρεις όλον τον εξοπλισμό που θα χρειαστεί, και μετά να χτίσεις επάνω σε αυτόν τον εξοπλισμό, ώστε να μπορεί μετά να δουλεύει σωστά.

Δεν γίνεται εκ των υστέρων να τα πάρεις.

Δεν.

Ξεκόλλα.


ΥΓ.1. Αν θα σου κοστίσει 1500€ να το κάνεις πισίνα, για ποντ με κοϊ θες τουλάχιστον τα διπλάσια λεφτά.
Τουλάχιστον.

Και τα κοϊ δεν είναι χρυσόψαρα και δεν είναι φτηνά. Για ψάρι 20cm που εκεί μέσα θα χαθεί, θες 100€ το τεμάχιο για γ' διαλογής.

Για 10+ τόνους νερό, θες μίνιμουμ 20-30 ψάρια.

ΥΓ. 2. Τα φίλτρα για ψάρια, είναι αναλόγως όγκου νερού. Για 1 τόνο νερού, θες τρομερά δυνατό φίλτρο. Για 10+ τόνους νερού με ψάρια που θα τα ταιζεις και θα βγάζουν ακαθαρσίες, θες φίλτρο μεγέθους βαρελιού, τέρας. Με είσοδο, έξοδο, ανάστροφη ροή - τρίτη έξοδο προς αποχέτευση για τις βρωμιες, εύκολη πρόσβαση για καθάρισμα των υλικών, προφιλτρο για τα χοντρά, και αντλία ακριβή, και αθόρυβη, που θα λειτουργεί ασταμάτητα για πάντα, και θες δεύτερη αντλία μπακαπ γιατί άμα κολλήσει θα ψοφήσουν όλα. Θέλει πολλά λεφτά. Θέλει άλλη αντλία για uv, άλλη αντλία για συντριβάνι, κάθε αντλία θέλει προφιλτρο και θες σκιμερ, ειδάλλως θα φτιάξεις εστία αναπαραγωγής κουνουπιών.

Για πισίνα θες ένα απλό φιλτρακι σα κουβας 20λιτρων, φτηνό και απλό. Δε θα χέζουν ψάρια εκεί μέσα, δε θα έχεις νούφαρα. Θα μπαίνει χλώριο, δε θα πιανει κουνούπια και άλγη. Κλάσεις φτηνότερο.
 
Last edited:

Μηνύματα
4.869
Reaction score
3.928
Κοιτα το ενα μετρο ...φερνει το αλλο. Μετα αλλο ενα μετρο να κανω καταδυσεις. Μετα ακομη ενα μετρο να κανω βουτιες απο 5 μετρα υψος. Οποτε αστο καλυτερα να κανουν μπανιο τα κωλοψαρα :roflmao:
Μην είσαι ξεροκέφαλος. Άκου τι σε λέμε.

Πρώτα πρέπει να πάρεις όλον τον εξοπλισμό που θα χρειαστεί, και μετά να χτίσεις επάνω σε αυτόν τον εξοπλισμό, ώστε να μπορεί μετά να δουλεύει σωστά.

Δεν γίνεται εκ των υστέρων να τα πάρεις.

Δεν.

Ξεκόλλα.


ΥΓ. Αν θα σου κοστίσει 1500€ να το κάνεις πισίνα, για ποντ με κοϊ θες τουλάχιστον τα διπλάσια λεφτά.
Τουλάχιστον.
Τι 1500 ευρω? Εγω λεω με 100 ευρω (και πολλα εβαλα). Μην με αποθαρυνεις
 

Μηνύματα
366
Reaction score
383
Κοιτα το ενα μετρο ...φερνει το αλλο. Μετα αλλο ενα μετρο να κανω καταδυσεις. Μετα ακομη ενα μετρο να κανω βουτιες απο 5 μετρα υψος. Οποτε αστο καλυτερα να κανουν μπανιο τα κωλοψαρα :roflmao:

Τι 1500 ευρω? Εγω λεω με 100 ευρω (και πολλα εβαλα). Μην με αποθαρυνεις
Κατ' αρχάς έκανα πλάκα, όχι γιατί δεν επικροτώ την απόφαση σου, αλλά επειδή γνωρίζω το πόσο δύσκολο είναι να συντηρήσεις ψάρια σε τεχνιτή λιμνούλα. Δεν έχει ουδεμία σχέση με την διαδικασία της κολυμβιτικής πισίνας. Τα ψάρια ζούνε εντός και είναι εξαιρετικά ευαίσθητα στο χώρο τους. Ένα άλλο θέμα είναι η θερμοκρασία του χώρου χειμωνιάτικα. Σίγουρα πρέπει να ξοδέψεις σε εξοπλισμό και πριν από αυτό να συμβουλευτείς και κάποιο ειδικό (δεν είμαι εγώ αυτός, απλώς έχω ένα φίλο που ασχολείται με μικρά ενυδρεία και καμιά φορά λέμε καμιά ψαρομακακία).
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.356
Reaction score
125.315
Ξαναδιάβασε όλο το προηγούμενο ποστ πάνω από 10 φορές.

Επίσης, πισίνα κάνεις με βάθος 1,3 έως 1,5μ και ποτέ παραπάνω.

ΠΟΤΕ.

Για κοϊ, δεν θα έκανα βάθος πάνω από 60-70cm.
Θα πιάνει λάσπη, θα θέλει συχνά καθάρισμα ο βυθός, υπάρχουν θέματα, δε μπορείς να βάλεις σκούπα βυθού με ψάρια μέσα, ενώ στην πισίνα μπορείς.
Η οξυγόνωση είναι θέμα στο μεγάλο βάθος, θέλει υποχρεωτικά ανάδευση της επιφάνειας, σημαντική ροή σε εξωτερικό καταρράκτη και συντριβανακι, και αν έχεις ενεργό το συντριβάνι που λες, αναδεύεται η επιφάνεια και έχει μπουρμπουλήθρες και δε βλέπεις κανένα ψάρι.
Θέλει κόπο και τρόπο για να μένει ήσυχη η επιφάνεια και ταυτόχρονα να οξυγονώνεται το νερό ώστε να μπορείς να βλέπεις τα ζωντανά.
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.356
Reaction score
125.315
Γιατί καλέ; Δηλαδή όσοι θέμε να κάνουμε βουτιές, πού θα πάμε; :tongue:
Στο χαγιατ.

Υπάρχουν νόμοι για τις πισίνες.
Θέλει βαριά άδεια πισίνα μεγάλου βάθους.
Ελαφριάς αδείας ή χωρίς άδεια είναι αυτή που δε μπαίνει χονδρικά πάνω από μισό μέτρο κάτω από την επιφάνεια του εδάφους και δεν προεξέχει πάνω από 1μ και δεν ξεπερνάει καμία διάσταση τα 10μ. Δε τα θυμάμαι επακριβώς τα νούμερα, θέλει ψάξιμο.

Οι επικαθήμενες μέχρι 1,4μ βάθους και μήκους μέχρι 10μ, δε θέλουν άδεια.

Σε πολλά ξενοδοχεία θα δείτε πισίνες μέχρι 5*10μ και βάθος 1,4μ μόνο και μόνο για λόγους άδειας, και δεν είναι εντελώς σκαμμένες μέσα στο χώμα, προεξέχουν μισό μέτρο πάνω από την επιφάνεια του εδάφους για λόγους αδειοδότησης.
 
Last edited:

Μηνύματα
4.869
Reaction score
3.928
Μην είσαι ξεροκέφαλος. Άκου τι σε λέμε.

Πρώτα πρέπει να πάρεις όλον τον εξοπλισμό που θα χρειαστεί, και μετά να χτίσεις επάνω σε αυτόν τον εξοπλισμό, ώστε να μπορεί μετά να δουλεύει σωστά.

Δεν γίνεται εκ των υστέρων να τα πάρεις.

Δεν.

Ξεκόλλα.


ΥΓ. Αν θα σου κοστίσει 1500€ να το κάνεις πισίνα, για ποντ με κοϊ θες τουλάχιστον τα διπλάσια λεφτά.
Τουλάχιστον.
Τι 1500 ευρω? Εγω λεω με 100 ευρω (και πολλα εβαλα). Μην με αποθαρυνεις
Ξαναδιάβασε όλο το προηγούμενο ποστ πάνω από 10 φορές.

Επίσης, πισίνα κάνεις με βάθος 1,3 έως 1,5μ και ποτέ παραπάνω.

ΠΟΤΕ.

Για κοϊ, δεν θα έκανα βάθος πάνω από 60-70cm.
Θα πιάνει λάσπη, θα θέλει συχνά καθάρισμα ο βυθός, υπάρχουν θέματα, δε μπορείς να βάλεις σκούπα βυθού με ψάρια μέσα, ενώ στην πισίνα μπορείς.
Η οξυγόνωση είναι θέμα στο μεγάλο βάθος, θέλει υποχρεωτικά ανάδευση της επιφάνειας, σημαντική ροή σε εξωτερικό καταρράκτη και συντριβανακι, και αν έχεις ενεργό το συντριβάνι που λες, αναδεύεται η επιφάνεια και έχει μπουρμπουλήθρες και δε βλέπεις κανένα ψάρι.
Θέλει κόπο και τρόπο για να μένει ήσυχη η επιφάνεια και ταυτόχρονα να οξυγονώνεται το νερό ώστε να μπορείς να βλέπεις τα ζωντανά.
Παμε ξανα.
Λασπη πως θα πιασει. Δεν βλεπω πως θα γινει. θα το προφυλαξω το μερος ακομη κι απ τον αερα. Τα ψαρια θα ειναι λιγα. Αν μια φορα στα δυο χρονια πρεπει να αδιασω το νερο, τα ψαρια θα μπουν σε κανα βαρελι για λιγες ωρες κι αυτο ειναι.

Αυτο που γραφεις με τον καταρρακτη και τις μπουρμπουληθρες δεν ξερω ποσο σιγουρος εισαι. Το εχω δει σε πολλες κατασκευες στο ιντερνετ. Στις περισσοτερες δηλαδη. Δεν ξερω τεχνικα τι κανουν. Σιγουρα καποιο φιλτρο. Σχεδον παντα liner.

Μου εμειναν 2-3 καροτσια ακομη να βγαλω απο το βυθο και τελειωνω. Ισως σε πρωτη φαση το σκεπασω με ναυλον απλο για να μη μπαινουν σκουπιδια η εν πασει περιπτωσει και να πεφτουν φυλλα οταν τραβηξω το ναυλον θα βγουν κι αυτα μαζι. Το υπολοιπο σκελος το ψαχνω.

Γι αυτο εγραψα εδω ν ακουσω γνωμες. Ασχετος απ αυτα ειμαι, διαβαζω πλεον στο ιντερνετ. ΣΙγουρα αυτες τις μερες θα κανω και καμμια επισκεψη σε επαγγελματιες.

Αυτη την προταση "Ξαναδιάβασε όλο το προηγούμενο ποστ πάνω από 10 φορές." σιγουρα την εχω διαβασει πανω απο 10 φορες και γελαω μονος μου.
 


Μηνύματα
3.096
Reaction score
10.240
Φιλικά σου λέω ότι ο ΕΑΡ λίγα σου είπε κ έχει δίκιο σε όλα , ΛΙΓΑ ΣΟΥ ΕΙΠΕ ! ΛΙΓΑ ΣΟΥ ΕΙΠΕ ! ΛΙΓΑ ΣΟΥ ΕΙΠΕ ! ΛΙΓΑ ΣΟΥ ΕΙΠΕ ! echo o o o......

Υ. Γ. 1
εισαι ήδη στα όρια της (πολεοδομικής) παρανομίας. ! για τη λίμνη.
Για πισίνα θες άδειες, εφορίες κλπ κλπ (εκτός τις έτοιμες με liner τύπου πρακτικερ.

Υ. Γ. 2
ασε που αν έβγαλες μπάζα ~10 κυβικών μέτρων συμπαγούς εδάφους , αυτό αντιστοιχεί σε ~15 κυβικά αφράτου χώματος .... που ταβαλες ωεο ?
κινδυνεύεις από καταγγελία (από γείτονα) ο οποίος δεν ξέρει τι κάνεις κ άμα σουρθει καμία Πολεοδομια , όλο και κάτι παράνομο θα σου βρει :unsure:
Σημειωση : όλες τα αυθαίρετα οι Έλληνες τα κάνουν 15αυγουστο. :dance2:.

ξανασκεψου το. Η επιστροφή στο Α είναι πιο κοντά από το Ω.
 

Μηνύματα
4.869
Reaction score
3.928
Στο πισω μερος της αυλης ειχα δυο συκιες, μια αμυγδαλια, δυο αχλαδιες, μια λεμονια, δυο ροδιες δυο ελιες, μια μανταρινια μια λεμονια. Ειχε γινει πισω ζουγκλα και δεν μπορουσα να φτασω στην αποθηκη που ειχα.

Τα εκοψα ολα (με πριονι χειρος!). Ανοιξε ο τοπος και καθαρισε. Αφησα την μια ελια μονο που την κουρευω σαν ομπρελα. Την χρησιμοποιω για την σκια κι εχω διαμορφωσει τον χωρο καταλληλα κατω απ αυτην. Κρατησα κι ενα αναριχομενο που ηταν τυλιγμενο στο φραχτη. Εκανα μια περγολα απο την πισω πορτα προς το σπιτι 3μ μηκος και 2,5 υψος και τυλιξα εκει το αναριχομενο.

Εκει το μερος ηταν ανισοπεδο. Ολα αυτα τα χωματα που εβγαλα τα εριξα εκει. Με την τσουγκρανα το ισιαζω.

Στη γειτονια που βρισκομαι ειναι σαν χωριο. Μονοκατοικιες με αυλες και κατι πολυ λιγα διοροφα. Ειμαι ο παλιοτερος δεν ενοχλω κανενα και δεν μ ενοχλει κανενας. Δεν εχουμε τετοια θεματα εδω (καταγγελιες κλπ). Με ολους εχω εξαιρετκες σχεσεις. Ολοι κανουν καποιες αυθερεσιες στο σπιτι τους. Κανεις δεν ασχολειται. Μαλλον ειμαι ο πιο νομιμος.

Τα κλαδια και τους κορμους των δενδρων οταν τους εκοψα, καλεσα τον δημο. Ηρθαν με φορτηγο και με το διαβολακι, τα μαζεψαν και ολα καλα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.356
Reaction score
125.315
Επειδή το κόστος είναι η βασική παράμετρος:

Έχω τη λύση για σένα για πισίνα, άνευ αδείας.
Όπως και να'χει, μη σκάβεις άλλο.
Θα στα πω από κοντά.
Νομίζω πως θα σου κοστίσει συνολικά 1200€ και θα τελειώσει εκεί η ιστορία.

Για κοϊ ένα πρόχειρο υπολογισμό που έκανα, θες μίνιμουμ 3,5 χιλιάρικα για να τελειώσει, με πολύ ψαγμενες επιλογές, όχι του "εμπορίου".

Ταυτόχρονα, όσον αφορά την συντήρηση, ισχύουν χονδρικά τα τριπλάσια έξοδα για κοϊ.
Είναι συντήρηση ζωντανών, έχει κόστος.
Την πισίνα, μόλις πιάσουν κρύα τη σκεπάζεις μένει ακίνητη ένα χειμώνα, και ανοίγεις άνοιξη έτοιμο για χρήση.

Ξέρω ότι θες κοϊ, το έχουμε συζητήσει τουλάχιστον προ 4-ετιας. Και γω θα ήθελα, που ξέρεις πως έχω βλάβη με τα ψάρια.
Ξέρω όμως τα βασικά..

Νομίζω πως έχω 2 φίλτρα (χωρίς αντλία) για τέτοια χρήση, είναι δύο βαρελάκια 70 λίτρων. Αυτά είναι τα "εύκολα", άντε να γλυτώσεις 150€ στο τεμάχιο. Τα υπόλοιπα έχουν υψηλό κόστος, μόνο η αντλία είναι στα 550€, αυτή που έχω στο ενυδρείο μου, του 1 τόνου, και κανονικά θες 2...

Και uv έχω, έτοιμο σκεύος για ενυδρεία, σωλήνα με λάμπα, που θέλει άλλη σωλήνωση και άλλη αντλία.
Σκιμερ δεν έχω. Συντριβανακι είναι φτηνό, μαζί με αντλία στα 120€ υπάρχει λύση, όχι από μαγαζιά για ενυδρεία, αλλά από μεγάλα μαγαζιά με αντλίες. Τες πα, θα τα πούμε από κοντά σε κάποια φάση, μέσα στο Σεπτέμβριο..

Μέχρι τότε, σου συνιστώ να παγώσεις το έργο, κι απλώς να συλλέγεις πληροφορίες.
 
Last edited:

Μηνύματα
14.982
Reaction score
20.649
Σημειωση : όλες τα αυθαίρετα οι Έλληνες τα κάνουν 15αυγουστο. :dance2:.
κάπως έτσι μεγάλωσα την συρόμενη γκαραζόπορτα στην πολυκατοικία 1,5 μέτρο.
δεν πήρε χαμπάρι κανένας
14 αυγούστου 0800 το πρωί 4μ μήκος, 1400 5.5μ.
τυπικά δεν υπερέβηκα τα όρια του 50% της πρόσοψης (σε συρώμενη ειδικά σχεδόν αδύνατο) αλλά καλού κακού το έκανα με τη γειτονιά άδεια.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.865.447
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top