Κάθετη γραμμή στην εικόνα με dune hd solo lite

Μηνύματα
2.333
Reaction score
183
Καλησπέρα παιδιά
προβολεας επσον9300
Dune hd solo lite που παίζει 1080 και 4Κ υλικό από δίκτυο σπιτιού
Και.σημερα παρέλαβα και τον marantzsr6013

Όταν παίζω οτιδήποτε υλικό από το chromecast παίζει άριστα.
Όταν παίξω οτιδήποτε υλικό στο dune μου βγάζει μια κάθετη γραμμή στην μέση της εικόνας.
Έχω.δοκιμασει ένα καρο διαφορετικέςρυθμίσειςστις αναλύσεις του dune,κανένα αποτέλεσμα.
Ιδέες;
Παραθέτω φωτό

IMG_20190224_220459.jpg
IMG_20190224_220408.jpg
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Ένα reset δοκιμάσατε να το κάνετε;
Σε κάποιους ενισχυτές μου τα έβγαζε ροζφουξια και μετά από reset επανήλθε
 

Μηνύματα
2.333
Reaction score
183
Ένα reset δοκιμάσατε να το κάνετε;
Σε κάποιους ενισχυτές μου τα έβγαζε ροζφουξια και μετά από reset επανήλθε
Αν εννοούμε reset να.κλεισουμε κ να ξανανοίξουμε τη συσκευή το έκανα πολλές φορές
 




Μηνύματα
3.190
Reaction score
774
Δες τις ρυθμισεις στο vxp.
Υπάρχει ενδεχόμενο να είναι σε demo mode?

Οτι υπάρχει στο video->vxp απενεργοποιησε το.
 



Μηνύματα
2.333
Reaction score
183
λοιπον παιδια διορθωθηκε τελικα, απενεργοποιοντας κατι VPX enhancments που εχει.

τωρα... τωρα συνηδητοποιησα οτι το dune δεν εχει HDR !! επειδη αποτι διαβασα εχει hdmi 1.4.
Εγω ολες σχεδον οι ταινιες που εχω ειναι HDR. τα χρωματα λοιπον ειναι ξεπλυμενα τελιως. μπαινω στις ρυθμισεις και εχει μια επιλογη SDR - HDR conversion. το ενεργοποιησα και ξαφνικα ζωηρεψαν τα χρωματα.
αλλα αποτι λενε σε φορουμ που διαβασα ειναι ψευτοHDR . ναι μεν με αυτο φαινεται ωραια πλεον η εικονα αλλα δεν ειναι το αποτρελεσμα που θαχες σε HDR κανονικο.
 

Μηνύματα
3.190
Reaction score
774
λοιπον παιδια διορθωθηκε τελικα, απενεργοποιοντας κατι VPX enhancments που εχει.

τωρα... τωρα συνηδητοποιησα οτι το dune δεν εχει HDR !! επειδη αποτι διαβασα εχει hdmi 1.4.
Εγω ολες σχεδον οι ταινιες που εχω ειναι HDR. τα χρωματα λοιπον ειναι ξεπλυμενα τελιως. μπαινω στις ρυθμισεις και εχει μια επιλογη SDR - HDR conversion. το ενεργοποιησα και ξαφνικα ζωηρεψαν τα χρωματα.
αλλα αποτι λενε σε φορουμ που διαβασα ειναι ψευτοHDR . ναι μεν με αυτο φαινεται ωραια πλεον η εικονα αλλα δεν ειναι το αποτρελεσμα που θαχες σε HDR κανονικο.
Έτσι είναι.
Το HDR->SDR conversion που κάνει δεν είναι ακριβές.
Αν θες σωστή μετατροπή (με το ίδιο player) θα χρειαστείς ένα HDFury Linker η Vertex.

Το μηχανάκι όμως είναι ότι καλύτερο υπάρχει σε 1080p.
 

Μηνύματα
2.333
Reaction score
183
Έτσι είναι.
Το HDR->SDR conversion που κάνει δεν είναι ακριβές.
Αν θες σωστή μετατροπή (με το ίδιο player) θα χρειαστείς ένα HDFury Linker η Vertex.

Το μηχανάκι όμως είναι ότι καλύτερο υπάρχει σε 1080p.
ΜΕ συμφαιρει οικονομικα να πάρω ένα hd fury ή να δωσω το dune και να φτιάξω ένα htpc?
 


Μηνύματα
3.190
Reaction score
774
Εγω εχω το vertex που ειναι λιγο ακριβότερο. Το σκετο scaler δεν θυμαμαι αν ειναι το integral η το linker.
 


Μηνύματα
2.333
Reaction score
183
Επίσης δεδομένου ότι τα hdfury είν';ι ακριβά μήπως απλά να πάρω ένα dune pro 4k? Που έχει hdmi 2.0
 

Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
Η διαφορά είναι το furu και το κάθε fury δίνει την δυνατοτητα να ρυθμιστεί το σπασμένο hdr όπως πρέπει ενώ το αυτούσιο μόνο με τα ρυθμιστικα της εκάστοτε συσκευής χώρια που ρυθμιζεις το χρωματικο τρίγωνο που θες
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.930
Reaction score
3.736
ΜΕ συμφαιρει οικονομικα να πάρω ένα hd fury ή να δωσω το dune και να φτιάξω ένα htpc?
Δεν είναι αυτές οι μόνες επιλογές... Υπάρχουν και άλλα media players που παίζουν 4K/HDR, από φτηνά android TV boxes έως το Nvidia shield και μετά βεβαίως και τα πιο γνωστά στους A/V κύκλους, όπως τα νεότερα Dune, κ.α.

edit: με πρόλαβες :)
 

Μηνύματα
2.333
Reaction score
183
Η διαφορά είναι το furu και το κάθε fury δίνει την δυνατοτητα να ρυθμιστεί το σπασμένο hdr όπως πρέπει ενώ το αυτούσιο μόνο με τα ρυθμιστικα της εκάστοτε συσκευής χώρια που ρυθμιζεις το χρωματικο τρίγωνο που θες
Δε τα πολυκαταλαβα να σου πω την αλήθεια.
Δεν αρκεί να έχω μια συσκευή οποία είναι αυτή και να ρυθμίσω τον προβολέα μου (calibration) ξεχωριστά για κάθε ρύθμιση (2Κ, 4K sdr, 4K HDR)?
Και στη συγκεκριμένη περίπτωση μήπως απλά να πουλήσω το dune kaι να πάρω ένα.nvidia shield να τελειώνουμε χωρίς να δώσω και πολλά περισσότερα λεφτά;

Ή μπορώ να κάνω κάτι πολύ περισσότερο με το fury (και αν ναι τι ; αν θες εξήγησε μου με απλα λογια) ώστε να αξίζει να δώσω τόσα χρήματα;
 

Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
Με το fury εάν καλιμπραρεις με έναν ειδικό του δίνεις την δυνατοτητα με σπασμένο το hdcp και το hdr από το fury να έχει περισσότερες δυνατότητες ρύθμισης στο εκάστοτε μέσο προβολής
Εάν έχεις μόνο την πηγή σου το πιο πιθανό είναι να μην μπορείς να πειράξεις πολλά εάν δεν έχει αυτή την δυνατότητα το μέσο αναπαραγωγης
Επίσης δίνεις την πιθανότητα στον καλιμπρατορα να επιλέξει χρωματικό τρίγωνο που μπορεί να υποστηρίξει καλυτερα το μέσο αναπαραγωγης σου είτε τηλεόραση είτε προβολέας
Το hdr κλειδώνει αποκλειστικά σε πρότυπο 2020 που δεν υποστηρίζει 100% κανένα μέσο
Συνηθως καλυπτουν χρωματικό τρίγωνο 709 100% η χρωματικο τρίγωνο p3 που είναι υποδυεστερο του rec 2020
 


Staff online

  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.631
Μηνύματα
2.868.531
Members
37.942
Νεότερο μέλος
mdim051
Top