Κάτι ψήνεται στο σπίτι μας



melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.880
Reaction score
41.095
Ρε συ Γιάννο σε μεγαλους μπελάδες θες να μας βάλεις τωρα σε σοσιαλιστικους καιρούς.
Ποιος τα φέρνει εδώ και ποσο κάνουν;

(αμα δείτε weber σε αγγελία θα ξερετε ποιος φταίει)
 



Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Aν έχεις τον Μελίδη για ψήστη(ψητά όπως θα έλεγε κι ο ίδιος) και τον Μάκη για παρέα, όλα γίνονται ζουμερά, αφράτα και νόστιμα.
 


Μηνύματα
1.876
Reaction score
6.395
Γιαννο πες τα ολα μην εχουμε προβληματα τωρα εδω μεσα...
Λοιπόν, επειδή λόγω της επαγγελματικής ενασχόλησής μου έχω ψαχτεί και ψάχνομαι για την καλύτερη παρουσίαση της πρώτης ύλης, έχω δοκιμάσει σχεδόν όλες τις εστίες θερμότητας που υπάρχουν.

Τα προτεινόμενα αποτελούν κατά την άποψή μου state of the art λύσεις. Αμφότερα έχουν καραδοκιμαστεί και τα αποτελέσματα σε αφήνουν με ανοιχτό το στόμα. Το καθένα με τον τρόπο του:

Το Lotus χρησιμοποιεί κάρβουνα για να αποδώσει θερμότητα. Το υλικό ψήνεται από την θερμότητα που παράγεται στον χώρο και όχι από τα κάρβουνα. Δηλαδή οι χυμοί του υλικού δεν πέφτουν πάνω στην εστία θερμότητας όπως γίνεται με τα κάρβουνα ή το αέριο ή το τηγάνι. Οι χυμοί που στάζουν από το ψήσιμο, πέφτουν στην πιατέλα η οποία δεν καίει κι έτσι δεν παράγεται τσίκνα. Μπορείς να ψήσεις μέσα στο σπίτι κάτω από τον απορροφητήρα και να είσαι με την παρέα σου μαζί. Όχι δηλαδή ο μαλα βλάκας να ψήνει στο μπαλκόνι στο κρύο και οι υπόλοιποι να πίνουν το barolo τους στο τζάκι...



Είναι σαν να ψήνεις στο grill του φούρνου με ανοικτή την πόρτα, με μια τσαχπινιά γεύσης κάρβουνου ως bonus. Το προτέρημα σε σχέση με το grill είναι πως η θερμότητα ακολουθεί φυσιολογική ροή, δηλαδή από κάτω προς τα επάνω. Και πούστε, το ανάβεις και ψήνεις σε 2 λεπτά (δύο, two, deux, duo, zwei).



Για το Big Green Εgg τι να πει κανείς; All the money. Είναι για σοβαρά ψησίματα από συνειδητοποιημένους ψήστες. Πρόκειται για έναν θεόβαρο κεραμικό φούρνο με την εστία θερμότητας κάτω από την επιφάνεια ψησίματος. Με 2 αεραγωγούς στο πάνω και κάτω μέρος, ρυθμίζεις τις συγκεντρώσεις της θερμοκρασίας, της υγρασίας και του καπνού στον θάλαμο.



Το μεγάλο πλεονέκτημα έναντι οποιασδήποτε άλλης συσκευής είναι πως υπάρχει απίστευτος έλεγχος θερμοκρασίας του ψησίματος ενώ παράλληλα είναι πολύ αποδοτικό. Το κεραμικό δρα ως αποθήκη θερμότητας βοηθώντας να καταναλώσει λιγότερη καύσιμη ύλη, η οποία θα τραβήξει λιγότερο αέρα, ο οποίος λιγότερος αέρας θα τραβήξει λιγότερη υγρασία από το ψηόμενο υλικό !!! (Καρα-like εδώ).



Μπορεί να λειτουργήσει ως ψησταριά bbq, ως grill, ως φούρνος, ως dutch oven (γάστρα), ως καπνιστήριο, ως συνδυασμός όλων και τα λοιπά! Μέχρι και πίτσες ψήνει ο διάολος...



Και μόνο που με κοιτά λιώνω. Σκέψου να μ' αγαπά...
 


melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.880
Reaction score
41.095
Το αυγό είναι πανάκριβο...το άτιμο, είναι και βαρύ πολύ δεν κάνει για διαμέρισμα και μπαλκόνι...λέμε τώρα.

To Lotus φαίνεται ενδιαφέρουσα ιδέα κυρίως για το άκαπνο του πράγματος και για χρήση κάτω από τον απορροφητήρα μέσα στο σπίτι το χειμώνα. Εκτός του κρύου έξω είναι ότι και η ψησταριά ζορίζεται με το κρύο και αν φυσάει και λίγο αεράκι άστα να πάνε.

Από τα λίγα βίντεο που είδα, καταλαβαίνω ότι λόγω της λεπτής ανοξείδωτης σχάρας δεν θα έχει ομοιόμορφη κατανομή θερμοκρασίας σε όλη την επιφάνεια, το πιο ζεστό μέρος θα είναι πάντα το κέντρο πάνω από τα κάρβουνα.
Επίσης είδα ότι έχει και δύο μεγέθη, ένα σε Φ35 και ένα σε Φ47.5 (cm). Το πιο μεγάλο είναι πιο ενδιαφέρουσα περίπτωση με την έννοια να μπορείς να ρίξεις πάνω αρκετά κομμάτια σε μια μάζωξη. Από την άλλη αν δεν ψήνει στις άκρες αλλά μόνο στο κέντρο τότε δεν έχει νόημα. Επίσης ένα ερώτημα είναι αν τα εξαρτήματα του μεγάλου χωράνε σε πλυντήριο πιάτων...45αρι!

170 το μικρό και 240 το μεγάλο με τα μεταφορικά...για να τα πάρει κάποιος να τα κάνει ένα test drive να μας πει.
Γιάννο, έχει το μικρό; ψήνει μόνο κέντρο ή και γύρω-γύρω; τι βάζεις πάνω;
 

Μηνύματα
1.876
Reaction score
6.395
Bill, σήμερα ψήσαμε για κάτι δοκιμές.

Έχει ανεμιστήρα από κάτω και κατανέμεται η θερμοκρασία παντού. Δεν είναι δηλαδή πιο θερμό στο κέντρο. Το μεγάλο είναι στο πάνω μέρος Φ43,5. Η δε σχάρα έχει διάμετρο 40.5 cm και το μέσα μπωλ σίγουρα λιγότερο. Άρα μπαίνει και παραμπαίνει σε πλυντήριο ίσως λοξά αν το πλυντήριό σου είναι με χοντρά τοιχώματα. Στο γραφείο όμως δεν έχουμε πλυντήριο και το πλένουμε στο χέρι. Καθαρίζει πολύ εύκολα μιας και δεν υπάρχουν λίπη ή χυμοί καμμένοι. Φεύγουν όλα με ένα πέρασμα!

.
Γιάννο, έχει το μικρό; ψήνει μόνο κέντρο ή και γύρω-γύρω; τι βάζεις πάνω;
Τι βάζω; Το μπατέρα μου και τη μάνα μου βάζω ρε μεγάλε (video στο 27o δευτερόλεπτο) :p

 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.880
Reaction score
41.095
Bill, σήμερα ψήσαμε για κάτι δοκιμές.

Έχει ανεμιστήρα από κάτω και κατανέμεται η θερμοκρασία παντού. Δεν είναι δηλαδή πιο θερμό στο κέντρο. Το μεγάλο είναι στο πάνω μέρος Φ43,5. Η δε σχάρα έχει διάμετρο 40.5 cm και το μέσα μπωλ σίγουρα λιγότερο. Άρα μπαίνει και παραμπαίνει σε πλυντήριο ίσως λοξά αν το πλυντήριό σου είναι με χοντρά τοιχώματα. Στο γραφείο όμως δεν έχουμε πλυντήριο και το πλένουμε στο χέρι. Καθαρίζει πολύ εύκολα μιας και δεν υπάρχουν λίπη ή χυμοί καμμένοι. Φεύγουν όλα με ένα πέρασμα!



Τι βάζω; Το μπατέρα μου και τη μάνα μου βάζω ρε μεγάλε (video στο 27o δευτερόλεπτο) :p

:laugh::laugh::laugh:


το μεγάλο έχεις βρε;
τράβα ένα βιντεάκι με 2-3 steaks πάνω να δούμε τι κάνει!
με το τσιγκέλι στα βγάζουμε βρε αδερφάκι μου, μπωωωωωω
 

Μηνύματα
1.876
Reaction score
6.395
  • Δεν χρειάζεται βιντεάκι.
  • Ξεκινάς να ψήνεις σε 2 λεπτά. Θες 3; 3. Όχι περισσότερο.
  • Άκαπνο, άκαπνο, άκαπνο. Ακόμη και οι πλάκες που το παίζουν κυριλλέ βγάζουν ντουμάνι. Αυτό, όχι.
Δεν μπορώ να σου πω εγώ αν πρέπει να το πάρεις ή όχι. Απλά δεν μπορώ να σε καλέσω όταν ψήνουμε στο γραφείο επειδή το κάνουμε στα σοβαρά, με σημειώσεις, φωτογραφίες, ανταλλαγή απόψεων κτλ.

Στο επόμενο καφεδάκι που θα οργανωθεί, να το φέρω να το στήσουμε στο τραπεζάκι; :p:laugh::roflmao:
 

Μηνύματα
1.972
Reaction score
3.331
  • Δεν χρειάζεται βιντεάκι.
  • Ξεκινάς να ψήνεις σε 2 λεπτά. Θες 3; 3. Όχι περισσότερο.
  • Άκαπνο, άκαπνο, άκαπνο. Ακόμη και οι πλάκες που το παίζουν κυριλλέ βγάζουν ντουμάνι. Αυτό, όχι.
Δεν μπορώ να σου πω εγώ αν πρέπει να το πάρεις ή όχι. Απλά δεν μπορώ να σε καλέσω όταν ψήνουμε στο γραφείο επειδή το κάνουμε στα σοβαρά, με σημειώσεις, φωτογραφίες, ανταλλαγή απόψεων κτλ.

Στο επόμενο καφεδάκι που θα οργανωθεί, να το φέρω να το στήσουμε στο τραπεζάκι; :p:laugh::roflmao:

πως προλαβαίνουν σε 2 λεπτά να καούν τα κάρβουνα ώστε να μην βρωμάει το φαγητό ???
μήπως ενοας να έχεις ήδη έτοιμα αναμένα κάρβουνα και ψήνειΣ μετά ?
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.880
Reaction score
41.095
  • Δεν χρειάζεται βιντεάκι.
  • Ξεκινάς να ψήνεις σε 2 λεπτά. Θες 3; 3. Όχι περισσότερο.
  • Άκαπνο, άκαπνο, άκαπνο. Ακόμη και οι πλάκες που το παίζουν κυριλλέ βγάζουν ντουμάνι. Αυτό, όχι.
Δεν μπορώ να σου πω εγώ αν πρέπει να το πάρεις ή όχι. Απλά δεν μπορώ να σε καλέσω όταν ψήνουμε στο γραφείο επειδή το κάνουμε στα σοβαρά, με σημειώσεις, φωτογραφίες, ανταλλαγή απόψεων κτλ.

Στο επόμενο καφεδάκι που θα οργανωθεί, να το φέρω να το στήσουμε στο τραπεζάκι; :p:laugh::roflmao:
Βρε συ δεν θελω να μου πεις αν θα το πάρω.
Το μεγαλο μοντελο δοκίμασες ή το μικρό;
Ψήνει ταυτόχρονα 2 ή 3 ή παραπανω μπριζολες των 500γρ;

Αυτα θελω να μου πεις! :)

Α, και τι γραφείο ειναι αυτό; μου αρέσει, θα ανοιξω και εγω ενα τέτοιο, καλα περνάτε!:p
 


Μηνύματα
1.876
Reaction score
6.395
πως προλαβαίνουν σε 2 λεπτά να καούν τα κάρβουνα ώστε να μην βρωμάει το φαγητό ???
μήπως ενοας να έχεις ήδη έτοιμα αναμένα κάρβουνα και ψήνειΣ μετά ?
Τσου. Δεν ψήνεις στα κάρβουνα ή πάνω στα κάρβουνα. Ψήνεις στον θερμό αέρα που παράγεται από τα κάρβουνα όπου βεβιασμένα διαχέει ο ανεμιστήρας. Δεν χρειάζεται να χωνέψουν τα κάρβουνα εξ ου και φυσικά δεν γράφω πως είναι το ίδιο σαν τα κάρβουνα. Μπορείς όμως να ρίξεις πάνω πάνω φλυδάκια από αρωματικά ξύλα όπως από μηλιά ή καρυδιά κτλ προσδίδοντας καπνιστή γεύση στο ψητό, ανώτερη των καρβούνων.

Βρε συ δεν θελω να μου πεις αν θα το πάρω.
Το μεγαλο μοντελο δοκίμασες ή το μικρό;
Ψήνει ταυτόχρονα 2 ή 3 ή παραπανω μπριζολες των 500γρ;

Αυτα θελω να μου πεις! :)

Α, και τι γραφείο ειναι αυτό; μου αρέσει, θα ανοιξω και εγω ενα τέτοιο, καλα περνάτε!:p
Το μεγάλο έχουμε. Άκου τώρα. Όσο πιο πολύ καλύψεις τη σχάρα, δηλαδή όσο πιο πολλές μπριζόλες βάλεις τόσο περισσότερο ανεβάζει θερμοκρασία (μιας και εγκλωβίζεται ο αέρας) και πρέπει να ρίξεις ένταση στον ανεμιστήρα. Δεν είναι δηλαδή σαν τις πλάκες που έχουν συγκεκριμένο wattage ή τις ψησταριές άνθρακα / αερίου με ψιλοκαθορισμένα joules όπου αν φορτώσεις πράμα, αυτά κρυώνουν...
Γουστάρεις φάση αγόρι; 8-)
 
Last edited:

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.880
Reaction score
41.095
Το μεγάλο έχουμε. Άκου τώρα. Όσο πιο πολύ καλύψεις τη σχάρα, δηλαδή όσο πιο πολλές μπριζόλες βάλεις τόσο περισσότερο ανεβάζει θερμοκρασία (μιας και εγκλωβίζεται ο αέρας) και πρέπει να ρίξεις ένταση στον ανεμιστήρα. Γουστάρεις φάση; 8-)
τι είπες τώρα; μετρημένο ή παπάτζες...γιατί αν, λέω αν, μπουκώσει από αέρα τότε θα πέσει και η θερμοκρασία...η φωτιά θέλει οξυγόνο για να θεριεύει :wink:

γουστάρω τρελά...:dance2:
 

Μηνύματα
1.876
Reaction score
6.395
Βρε συ, φέρνει αέρα ο ανεμιστήρας απ´ έξω. Φρέσκο. Όχι μεταχειρισμένο!

(Με τη λογική το λέω. Θα σου απαντήσω αύριο για τη μέτρηση.)
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.880
Reaction score
41.095
Βρε συ, φέρνει αέρα ο ανεμιστήρας απ´ έξω. Φρέσκο. Όχι μεταχειρισμένο!

(Με τη λογική το λέω. Θα σου απαντήσω αύριο για τη μέτρηση.)
ναι καλέ φρέσκο φέρνει...δες τα κόκκινα βελάκια, αν αυτά δεν βρίσκουν δρόμο έξω τότε πέφτει η παροχή (εγκλωβίζεται ο αέρας μέσα) και στα πρώτα λεπτά ίσως σηκώσει θερμοκρασία αλλά μετά από λίγο θα σβήνουν τα κάρβουνα.
Τώρα πόσο είναι αυτό το "πρώτα λεπτά" και πόσο θερμοκρασία σηκώνει θέλει μέτρημα και trial error γιατί μπορεί να έχει μεγάλο effect στο ψήσιμο μπορεί και όχι, πχ τις μπριζόλες στα 3 λεπτά περίπου τις γυρνάς, και μόνο που τις σηκώνεις αλλάζει η ροή πάλι και μπορεί να ξαναφουντώνουν τα κάρβουνα και τελικά ο κύκλος να είναι τέτοιος που να είναι ευεργετικός για το ψήσιμο :idk:

06.jpg
 


Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.190
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top