Κάτι ψήνεται στο σπίτι μας

Μηνύματα
1.203
Reaction score
1.152
Ωραίο θέμα.Δηλώνω φαν του κάρβουνου..ναι το αέριο είναι πιο εύκολο,γρήγορο,καθαρό κλπ...αλλά το κάρβουνο έχει άλλη χάρη και δεν μιλάω αποκλειστικά για γεύση κλπ.Είναι ιεροτελεστία...

Πρόσφατα μου μοντάρισε ο Μιχάλης ένα θερμοσίφωνα που έγινε πολύ μπάνικος...τον έκανα δώρο στον κολλητό μου.Στα κοντά θα του πάω άλλον ένα που έχω,μεγαλύτερο,που θα γίνει το δικό μου παιχνίδι.
Όσο έμενα Αλεξανδρούπολη,με τους κολλητούς ψήναμε τουλάχιστον μια φορά την εβδομάδα..σε σπίτια,σε εξοχικά,στο δρόμο,στο studio των συγκροτημάτων των κολλητών μου..όπου να'ναι.
Ωραίες εποχές!Είχα ένα βαλιτσάκι με βαζάκια με όλα τα rubs των BBQ Pit Boys καθώς και πληθώρα spicy παρασκευών,διάφορες hot sauce,bbq sauce κλπ..Τρομερά τσιμπούσια!

BPB4L

Ποτέ δεν έψησα το παραμικρό, ούτε και πρόκειται. :p
Αίσχος...ντροπή και όνειδος.
 

Μηνύματα
1.972
Reaction score
3.331
τωρα που το ξανασκεφτομαι θα παρω μια με ροδακια και διπλο τραπεζακι τελικα.. :smile:

http://www.mediamarkt.gr/mcs/product/_LANDMANN-LD-12736,99452,839855.html?langId=-18


Ότι πιο value for money κυκλοφορεί αυτήν την στιγμή .
Οι landmann είναι αρκετά ποιοτικές θα σου πρότεινα να πάρεις με το σύστημα PTS σαν πιο ομοιόμορφη κατανομή της θερμότητας
http://www.landmann.gr

Έχω ψησει σε broil king ,landmann , Weber , camping gaz .
Με την σειρά που της αναφέρω είναι και ή αντίστοιχη ποιότητα κατασκευής
 


Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Όλες οι αναφορές μέχρι τώρα είναι για κρεατικά.
Καμμιά σαρδελίτσα στη σχάρα δεν ψήνει κανείς σας?
Γενικότερα με ψάρια και θαλασσινά εσείς που χρησιμοποιείτε τις αερίου έχετε καλό αποτέλεσμα, αντίστοιχο με αυτό του κάρβουνου?
Δεν έτυχε να δοκιμάσω ποτέ για αυτό και ρωτάω.
 


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.281
Reaction score
93.719
Ωραίο θέμα.Δηλώνω φαν του κάρβουνου..ναι το αέριο είναι πιο εύκολο,γρήγορο,καθαρό κλπ...αλλά το κάρβουνο έχει άλλη χάρη και δεν μιλάω αποκλειστικά για γεύση κλπ.Είναι ιεροτελεστία...

Πρόσφατα μου μοντάρισε ο Μιχάλης ένα θερμοσίφωνα που έγινε πολύ μπάνικος...τον έκανα δώρο στον κολλητό μου.Στα κοντά θα του πάω άλλον ένα που έχω,μεγαλύτερο,που θα γίνει το δικό μου παιχνίδι.
Όσο έμενα Αλεξανδρούπολη,με τους κολλητούς ψήναμε τουλάχιστον μια φορά την εβδομάδα..σε σπίτια,σε εξοχικά,στο δρόμο,στο studio των συγκροτημάτων των κολλητών μου..όπου να'ναι.
Ωραίες εποχές!Είχα ένα βαλιτσάκι με βαζάκια με όλα τα rubs των BBQ Pit Boys καθώς και πληθώρα spicy παρασκευών,διάφορες hot sauce,bbq sauce κλπ..Τρομερά τσιμπούσια!

BPB4L



Αίσχος...ντροπή και όνειδος.
Ωραίο avatar! :thumbsup:

:D
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.890
Reaction score
41.123
Όλες οι αναφορές μέχρι τώρα είναι για κρεατικά.
Καμμιά σαρδελίτσα στη σχάρα δεν ψήνει κανείς σας?
Γενικότερα με ψάρια και θαλασσινά εσείς που χρησιμοποιείτε τις αερίου έχετε καλό αποτέλεσμα, αντίστοιχο με αυτό του κάρβουνου?
Δεν έτυχε να δοκιμάσω ποτέ για αυτό και ρωτάω.
Το ψάρι θέλει τα δικά του, χρειάζεται λίγο λαδάκι ψεκαστά στη σχάρα για να μη σου κολλήσει, δεν θέλει δοκιμές στο γύρισμα όταν είναι έτοιμο γυρνάει αλλιώς δεν γυρνάει, αν δεν είσαι σίγουρος χρησιμοποιείς τη ψαριέρα, και τα μεγάλα εννοείται με τα λέπια.
 



Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Το ψάρι θέλει τα δικά του, χρειάζεται λίγο λαδάκι ψεκαστά στη σχάρα για να μη σου κολλήσει, δεν θέλει δοκιμές στο γύρισμα όταν είναι έτοιμο γυρνάει αλλιώς δεν γυρνάει, αν δεν είσαι σίγουρος χρησιμοποιείς τη ψαριέρα, και τα μεγάλα εννοείται με τα λέπια.
Aυτά πάνω κάτω ισχύουν και στο κάρβουνο που το χρησιμοποιώ συχνά άμα θέλω ψαράκι.
Αν κατάλαβα μου λες ,πως τηρώντας τους ίδιους κανόνες γίνεται εξ' ίσου καλό και στις αερίου. Σωστά?
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.890
Reaction score
41.123
Aυτά πάνω κάτω ισχύουν και στο κάρβουνο που το χρησιμοποιώ συχνά άμα θέλω ψαράκι.
Αν κατάλαβα μου λες ,πως τηρώντας τους ίδιους κανόνες γίνεται εξ' ίσου καλό και στις αερίου. Σωστά?
ισχύει ότι έγραψα παραπάνω και για τα κρέατα, αν είναι σωστή η ψησταριά υγραερίου και πιάνει τις θερμοκρασίες που θες τότε ένα και το αυτό...εκτός της καρβουνίλας.
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.525
Reaction score
30.903
15 χρονια με μικρη weber , ειμαι weberιστας και η μικρη weber με τους τρεις καυστηρες ειναι οτι καλυτερο .
Αν ειχα λιγο περισσοτερο χωρο θα επαιρνα την Genesis .
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.873
Reaction score
34.215
Ωραια θεματα!

Εγω μπορω να ερχομαι παντου να δοκιμαζω, ειμαι κ οικονομικος, δεν τρωω πολυ...

Μπορουν να το βεβαιωσουν κι οι υπολοιποι...

Να με παχυνετε κ λιγο..!
 

Μηνύματα
1.972
Reaction score
3.331
15 χρονια με μικρη weber , ειμαι weberιστας και η μικρη weber με τους τρεις καυστηρες ειναι οτι καλυτερο .
Αν ειχα λιγο περισσοτερο χωρο θα επαιρνα την Genesis .

Εαν θα πας σε αυτήν κατηγορία τιμής θα πρότεινα να ψαχτείς απο Broil King μεριά .
Στην μεγάλη κατηγορία δεν συγκρίνετε ;)
 



Μηνύματα
1.876
Reaction score
6.395
Άντε βρε παιδιά, να βάλω ένα χεράκι με δυό προφέσσιοναλ πληροφορίες για να μη μου στεναχωριέται ο Αλεξ-άκος...

Τα ακόλουθα πρέπει να τα δοκιμάσετε πριν αγοράσετε οτιδήποτε άλλο.

Lotus Grill για ψήσιμο με κάρβουνα ακόμη και μέσα στο σαλόνι και να την λέτε άνετα στον Βασιλάκη :



Big Green Egg. Τέλος. Κάνει κηδείες.

 





ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.607
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top