Κίνηση με νερό....Τι λέτε????

Μηνύματα
901
Reaction score
0
Το ταξίδι αγαπητέ... το ταξίδι έχει σημασία...

Και αν είσαι ταξιδευτής, και το γουστάρεις, φτάνεις καμία φορά σε μέρη που δεν έχει ξαναπάει κανένας! :126:
Είσαι εσύ ένας κατάσκοπος ρε Βασιλάκη....

Ταπανταόλα βλέπεις...!!!!

και τα λές κι ωραία...!!
 

Μηνύματα
16
Reaction score
0
Εντελώς εγκυκλοπαιδικά η απάντηση δεν βρίσκεται εκεί που την αναζητάτε. Είπα στον Ζήση κάποια πράγματα για να τον δοκιμάσω μιας και αν εβλεπα οτι πραγματικά είναι εμπιστος θα του ελεγα πολλα.. Αν τσατίστηκα ηταν ακριβως για αυτό. Οστοσο μιας και εψαξα πολλα πράγματα ήθελα να έχει ένα υποβαθρο καλο σε γνωσεις και για αυτο του ανεφερα καποιον που πηγε να κανει κατι παρομιο. Αν προσεξετε όσο και αν ψαξετε πουθενα δεν υπαρχει video που να παραγεται on demand εντος θαλαμου καυσης υδρογονο ακόμα και στον τύπο που ανέφερα υπήρχε εξωτερική κυψέλη. Πατεντάρισε κάτι για το οποίο κανεις δεν είδε πάνω σε αμαξι χωρις κυψέλη.
Αναζητήστε το και θα δείτε. Ενας άλλος λόγος που τσατίστηκα είναι γιατί δεν ηθελα καποιος να δει το φορουμ και να πει ρε συ απο αγνοια να και αυτα τα παληκάρια αυτο κανουν το ιδιο με εσενα ενω δεν εχει καμια σχεση αυτο που σκεφτεσται με πραγματικα τι ισχυει και να χαλασει μια δουλεια αδικα. Αυτο το ειχα πει και το ηξερε.
 

Μηνύματα
16
Reaction score
0
Επισης μιας και αναφερθηκατε σε πατεντες και ελευθερη διακινηση ιδεων , να και κατι ακομα που ειπα στον Ζηση... Εκτος απο Ελλαδα μιλάτε και αλλου οποτε αν καποιος παει Αμερικη και πατενταρει κατι μιας και τους εξαγοραζουν πετρελαικες θα εχετε βοηθησει απλα να πατενταριστει κατι εκτος Ελλαδας να μη μπορει να παραχθει να ειναι αχρηστο εν ολιγης μιας και κανεις δεν εχει τετοιες τρομερες γνωσεις πολιτης και οχι εταιρια ωστε να το φτιαξει για την παρτη του.Φιλικά σας χαιρετω και ευχαριστω για την παρεα.
 

Μηνύματα
901
Reaction score
0
Είπα στον Ζήση κάποια πράγματα για να τον δοκιμάσω μιας και αν εβλεπα οτι πραγματικά είναι εμπιστος θα του ελεγα πολλα.. Αν τσατίστηκα ηταν ακριβως για αυτό. Οστοσο μιας και εψαξα πολλα πράγματα ήθελα να έχει ένα υποβαθρο καλο σε γνωσεις και για αυτο του ανεφερα καποιον που πηγε να κανει κατι παρομιο.
Φίλε μου, Νίκο έχεις σκεφτεί ότι αυτά τα πράματα που λές μπορεί να με προσβάλλουν σαν Ζήση..??
Πέρα απ' αυτό θα ήθελα να μου εντοπίσεις τί είπα σχετικά με αυτά που συζητήσαμε ιδιεταίρως...??
Παραδέχομαι ότι το μόνο που είπα ήταν προσωπικά στο Δαμιανό, ότι πρέπει να αρχίσουμε να ψάχνουμε τον Meyers.
Όλος ο κόσμος ψάχνεται με αυτόν... τόσο κακό έκανα και μου θύμωσες??

Αναζητήστε το και θα δείτε. Ενας άλλος λόγος που τσατίστηκα είναι γιατί δεν ηθελα καποιος να δει το φορουμ και να πει ρε συ απο αγνοια να και αυτα τα παληκάρια αυτο κανουν το ιδιο με εσενα ενω δεν εχει καμια σχεση αυτο που σκεφτεσται με πραγματικα τι ισχυει και να χαλασει μια δουλεια αδικα. Αυτο το ειχα πει και το ηξερε.
Κατ' αρχάς εφόσον δεν έχει σχέση αυτό που προσπαθούμε εμείς εδώ μ' αυτό που έχεις φτιάξει εσύ, ποίος ο λόγος να φοβάσαι..??
εξάλλου εμείς δεν έχουμε κάποια χειροπιαστή απόδειξη ότι δουλεύει. Εσύ όταν θα πάς και θα τους το δείξεις αυτό που έχεις φτιάξει (και είναι κάτι διαφορετικό) θα το έχουν μπροστά τους και θα δουλεύει, αρα δεν νομίζω να είναι εύκολο να σε απορρίψουν για κάτι τέτοιο....

Εκτός αυτού, αν το έχεις κατοχυρώσει σαν πατέντα, δεν νομίζω να έχεις να φοβηθείς τίποτα. Ένας επιχηρηματίας πρώτα θα κοίταζε τις διεθνείς κατοχυρωμένες πατέντες, για να δεί αν το έχει φτιάξει κανείς, κι ύστερα θα πήγαινε στο κάθε φόρουμ να ψάξει αν το έχει φτιάξει και κάποιος Ζήσης ο οποίος είναι ακόμα μαθητής, δεν έχει κάποιο στοιχειώδες υπόβαθρο γνώσεων πέρα απο γνώσεις λυκείου, και είναι και 17 χρονών πιτσιρίκι. Ποιόν θα πιστέψουν??
 

Μηνύματα
901
Reaction score
0
Επισης μιας και αναφερθηκατε σε πατεντες και ελευθερη διακινηση ιδεων , να και κατι ακομα που ειπα στον Ζηση... Εκτος απο Ελλαδα μιλάτε και αλλου οποτε αν καποιος παει Αμερικη και πατενταρει κατι μιας και τους εξαγοραζουν πετρελαικες θα εχετε βοηθησει απλα να πατενταριστει κατι εκτος Ελλαδας να μη μπορει να παραχθει να ειναι αχρηστο εν ολιγης μιας και κανεις δεν εχει τετοιες τρομερες γνωσεις πολιτης και οχι εταιρια ωστε να το φτιαξει για την παρτη του.Φιλικά σας χαιρετω και ευχαριστω για την παρεα.
Το έγραψα και παραπάνω... θέλω να μου εντοπίσεις τί έχω γράψει το οποίο μπορεί να διέρρευσε απο τη συνομιλία μας. Επιμένω να μου βρείς.!!:102:

Επίσης ξαναλέω ότι με έχεις παρεξηγήσει. Δεν είμαι τόσο κατίνα να βγαίνω και να λέω πράματα που μου εμιστεύονται άλλοι.
 

Μηνύματα
2.290
Reaction score
3
Απάντηση: Κίνηση με νερό....Τι λέτε????

Είναι κρίμα να γίνονται παρεξηγήσεις... ειλικρινά στεναχωριέμαι πολύ...
 

Μηνύματα
901
Reaction score
0
Μετά απο 5 μέρες μη-απάντησης του Νίκου μας (MICRO_USER), δυστυχώς καταλαβαίνω ότι θέλει να απέχει απο εμάς. Ελπίζω να μη μας κρατάει κακία, καθώς εμείς, δεν έχουμε τίποτα μαζί του.!! Φιλε Νικο, να είσαι πάντα καλά, τυχερός και δυνατός.!! :619:


Συνεχίζουμε λοιπόν, το θεμαααα.....
Στα σκαριά του μυαλού μου, έχω το εξής πράμα για μελλοντικό πειραματισμό....
Λέω λοιπόν, να φτιάξουμε ένα ηλεκτρικό πεδίο και να δούμε την αντίδραση του νερού εκεί μέσα.
Δηλαδής, τι εννοάω...:
Φανταστείτε έναν πυκνωτή ( --| |-- ) δυο πλάκες δηλαδή γύρω στα 10τετραγωνικα εκατοστά, κοντά κοντά μεταξύ τους, περί τον ένα πόντο, και πόλωση αυτών γύρω στα 3000 βόλτ + -. (ο ένας θετικός και ο άλλος αρνητικός)
Και να ρίξω εκεί μέσα λίγο νεράκι.... Να το ψεκάσω, να περάσω μια σταγόνα, κάτι....
Εσείς τι λέτε ότι θα γίνει.... θα γίνει αυτό που μας είπε ο Δαμιανός μια σελίδα πρίν..??

οπα.!!:107:
 

Μηνύματα
901
Reaction score
0
Πόποοοο.... Χρόνια και ζαμάνια να γράψω στο θρέντ....

Έχει περάσει τόσος καιρός και δεν έχω προόδους σημαντικές. Το μόνο σημαντικό είναι ότι ξεκίνησα να διαβάζω ένα έγγραφο. Αυτό το έγγραφο είναι οι σημειώσεις του Stanley Meyers. Έχουμε αναφερθεί σ' αυτόν στην πρώτη σελίδα αυτού του θρέντ.

Κυρίως το όλο θέμα κινείται γύρω απο την τεχνολογία της ηλεκτρόλυσης. Αυτός το ονομάζει Water-Fuel-Cell.

Βρήκα κάποια "κλειδιά" ας πουμε, τα οποία μας άφηναν πολλά βήματα πίσω.
- Συντονισμός.!!!!
Καταπληκτικό φαινόμενο..!! Είναι η κατάσταση κατα την οποία σε μια ταλάντωση, μεταφέρεται στο σύστημα ενέργεια κατα τον βέλτιστο τρόπο. Δίνοντας στην ηλεκτρόλυση συνεχές ρεύμα, το μόνο που καταφέρνουμε, είναι να βραχυκυκλώνουμε την πηγή μας(μπαταρία) και άντε να παράγουμε λίγο υδρογόνο.
Άν όμως στείλουμε στο λουτρό της ηλεκτρόλυσης, ένα μεταβαλλόμενο ρεύμα, μιας συχνότητας f, και το λουτρό νερού (που λειτουργεί ως πυκνωτής) το κάνουμε μέρος ενός κυκλώματος LC, τότε θα φτιάξουμε ένα σύστημα, το οποίο θα έχει ένα σημείο συντονισμού.
Δηλαδή, ένα πηνίο, και ο πυκνωτής θα είναι το λουτρό νερού.!

Άλλο "κλειδί" στην υπόθεση είναι η αναλογία.: Όσο μεγαλύτερη είναι η τάση που δίνουμε στην ηλεκτρόλυση, τόσο περισσότερη παραγωγή υδρογόνου έχουμε.
Μιας και θα έχουμε ταλλαντωμένο ρεύμα, μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε έναν μετασχηματιστή άς πούμε απο τα 12 στα 2000 βόλτ και να δώσουμε μέσω αυτού ρεύμα στην ηλεκτρόλυση, και να ψάξουμε λίγο τη συχνότητα συντονισμού.
Ενδεικτικά μπορούμε να πούμε ότι είναι γύρω στα 20kHz.

Ώς γνωστόν, το υδρογόνο καίγεται κατα δεκάδες φορές πιο γρήγορα απο το φυσικό αέριο που χρησιμοποιούμε τη σήμερον ημέραν. Το ιδανικό λοιπόν θα ήταν να φέρουμε το παραγόμενο απο την ηλεκτρόλυση αέριο (μείγμα υδρογόνου και οξυγόνου) στην αναφλεξιμότητα του φυσικού αερίου, έτσι ώστε να μπορέσουμε να το χρησιμοποιήσουμε ευρεως στις ήδη υπάρχουσες συσκευές μας.
Αν λοιπόν αναμειγνύαμε το αέριο της ηλεκτρόλυσης, με ένα αέριο το οποίο δεν καίγεται, (πχ. αργκόν ή άζωτο) τότε θα μπορούσαμε να περιορίσουμε την αναφλεξιμότητα του υδρογόνου, στον βαθμό του φυσικού αερίου....


Αυτά σας λέω χοντρά χοντρά, και δεν τα αναπτύσσω γιατί θα χρειαστώ μέρες, και οι πανελλήνιες πιέζουν.... υπομονή σε κανα μήνα..!!
 

Μηνύματα
901
Reaction score
0
Συνεχίζοντας το ψάξιμο στα τευτέρια και τις πατέντες του Stanley meyers, βρίσκω...!!

Μιλάμε ο άνθρωπος, είναι ταπάνταόλα..!!

Το όλο σύστημά του, αποτελείται απο 3 κύρια μέρη, και τα παρελκόμενά τους.
--------------------------------------------------------------------------------------

Το πρώτο είναι μια συσκευή ηλεκτρόλυσης. Τίποτα το ιδιαίτερο, μόνο που έχει κάποιες βασικές διαφορές απο τον γνωστό τρόπο ηλεκτρόλυσης.

--------------------------------------------------------------------------------------

Το δεύτερο είναι το κλειδί..!!
το ονομάζει Gas Processor. εδώ χρησιμοποιεί τη χημεία κατά πάρα πολύ....
Το αέριο που έρχεται απο την ηλεκτρόλυση, ιονίζεται. Με μια διαδικασία που προσπαθώ να καταλάβω, αλλάζει η ενεργειακή κατάσταση του οξυγόνου, και γίνεται μακράν μεγαλύτερη.
Κάποια νούμερα που βρήκα.:
Looking at the reactions to break and form the water molecule:
4 H-O 459 kJ/mol bonds are broken taking 1836 kJ/mol to do so.
2 H-H 436 kJ/mol bonds 872 kJ/mol and 1 O=O bond 498 kJ/mol are formed yeilding 1370 kJ/mol.
This is why all scientist say it takes more energy to break the bonds of water than you get from combining them, for the net sum of the reaction is negative, -466 kJ/mol.

Lets us look at just oxygen, since it is apart of the reaction, here are the energy levels of oxygen:
1st 1313.9 kJ/mol
2nd 3388.3 kJ/mol
3rd 5300.5 kJ/mol
4th 7469.2 kJ/mol
5th 10909.5 kJ/mol
6th 13326.5 kJ/mol
7th 71330.0 kJ/mol
8th 84078.0 kJ/mol

Now the 1st level doesn't have enough energy to get any useful energy yield out of it this way so you must get the oxygen at minimum to it's 2nd level of ionization.

The new reaction to form the water molecule 1st energy level:
2 H-H bonds 872 kJ/mol and 1 O=O bond 1313.9 kJ/mol are formed yeilding 2185.9 kJ/mol. The net sum of the reaction now is positive 2185.9-1836 = +349.9 kJ/mol, so now we are getting more energy out than in. But this reaction is still far less than the 4864 kJ/mol of gasoline. So what do we do? Strip more electrons.


Πηγή.: energeticforum.com
Επίσης απο το βιβλίο του Meyers.:
Thermal Explosive Energy
Exposing the expelling "laser-primed" and "electrically charged" combustible gas ions (exiting from
Gas Resonant Cavity) to a thermal-spark or heat-zone causes thermal gas-ignition, releasing thermal
explosive energy (gmt) beyond the Gas-Flame Stage, as illustrated in Figure (1-19) as to (1-18). { What this is saying is you can use a spark plug or high compression to set off the reaction.}
Thermal Atomic interaction (gmt) is caused when the combustible gas ions (from water) fail to
unite or form a Covalent Link-up or Covalent Bond between the water molecule atoms. as
illustrated in Figure (1-19). The oxygen atom having less than four covalent electrons (Electron
Extraction Process) is unable to reach "Stable-State" (six to eight covalent electrons required) when
the two hydrogen atoms seeks to form the water molecule during thermal gas ignition. { This is saying that Meyer stripped the oxygen atom to its' 4th ionization energy level of 7469.2 kJ/mol or less than the 4th energy level. Why because the oxygen atom has eight electrons in its' outer orbit, so my only 2nd needed level might not be enough.}
The absorbed Laser energy (Va. Vb and V c) weakens the "Electrical Bond" between the orbital
electrons and the nucleus of the atoms; while, at the same time, electrical attraction-force (qq'),
being stronger than "Normal" due to the lack of covalent electrons. "Locks Onto" and "Keeps" the
hydrogen electrons. These “abnormal” or “unstable” conditions cause the combustible gas ions to
over compensate and breakdown into thermal explosive energy (gmt). { What this part is saying is that these primed oxygen atoms have enough energy to break the water down and re-react with it, with more energy yield than just the hydrogen/oxygen reaction in air alone. Plus tells that the photonic energy is also stripping electrons from the oxygen atom.} This Atomic Thermal Interaction between highly energized combustible gas ions is hereinafter called "The Hydrogen Fracturing Process."
By simply attenuating or varying voltage amplitude in direct relationship to voltage pulse-rate
determines Atomic Power-Yield under controlled state. { This part is telling us that by simply raising/lowering the voltage we can control the power output of the reaction, and he went and grouped terms again.}
Έπειτα όπως λέει και παραπάνω, τα αέρια του προϊόντος της ηλεκτρόλυσης βομβαρδίζονται με φωτόνια (για έξτρα ενέργεια), τα οποία προέρχονται απο τα γνωστά μας LED.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Και το τρίτο μέρος χονδρικά, είναι τα Injector Spark plugs
Απ' ότι κατάλαβα, αυτά, μπαίνουν στη θέση των υπάρχοντων μπουζιών, και φέρνουν ένα μείγμα ιονισμένων αερίων και αζώτου στον χώρο καύσης. Κάτι σαν τους καυστήρες των Ντίζελ, με συνδυασμό του μπουζί των βενζινομηχανών.....

Αυτά χοντρα χοντρα. Για να μην παραποιήσω κάποια πράγματα, πρέπει να τα κοιτάξω με περισσότερη ηρεμία και χωρίς την εννοια των πανελλαδικών.

Μέχρι τότε, εσείς οι χημικοί, φυσικοί μηχανικοι, στον ελεύθρο σας χρόνο μπορείτε να ρίξετε μια ματιά στο βιβλίο του.:
http://www.theorionproject.org/en/documents/Stan_Meyer_Full_Data.pdf

Είναι όλα τεκμηριωμένα με τους νόμους της φυσικής και της χημείας.
Απ' ότι λένε οι γνώστες - αναλυτές, ο Stanley Meyers στο βιβλίο αυτό, έχει κάνει επίτηδες κάποια λάθη, (πχ. κάποια ποσιτρόνια, τα λέει ηλεκτρόνια) ώστε να δημιουργήσει παρεξηγήσεις.


μόρ θίνγκς του κάμ..!:107:
 

Μηνύματα
2.290
Reaction score
3
Απάντηση: Κίνηση με νερό....Τι λέτε????

Μπράβο Ζήση!
Είσαι αρχηγός!
Σου εύχομαι ολόψυχα, να είσαι πάντα καλά!
Σ' ευχαριστούμε για τις χρησιμότατες πληροφορίες!
:107:
 

Μηνύματα
901
Reaction score
0
Συνεχίζω και ψαχνω...

Ο χημικός του φροντιστηρίου, μου εξήγησε, ότι αυτές είναι θεωρίες του Einstein.
Λοιπόν τι γίνεται τώρα εδώ....
Έχουμε κάποια άτομα οξυγώνου τα οποία έρχονται απο την ηλεκτρόλυση ή τον αέρα ίσως....

Για να τους αλλάξουμε ενεργειακή κατάσταση πρέπει να αποκτήσουν φορτίο. Το οξυγώνο είναι ηλεκτρικά σταθερό την ώρα που βγαίνει απο την ηλεκτρόλυση. Δηλαδή 6 ηλεκτρόνια. Για να το "κάνουμε ότι θέλουμε" το ιονίζουμε. Τώρα, για να φορτιστεί κάπως αυτό, (θετικά θέλουμε) θα πρέπει να του βγάλουμε ένα ηλεκτρόνιο. Για να φύγει το ηλεκτρόνιο θα πρέπει να δεχτεί το άτομο μια ενέργεια υπο μορφή φωτονίων με τύπο
Ε=h*f ,όπου
Ε: η ενέργεια σε Joule
h: η σταθερά του Planck
f: η συχνότητα του ηλεκτρομαγνητικού κύμματος που εκπέμπει η πηγη του φωτος.

Όταν λοιπόν φύγει αυτό το ηλεκτρόνιο, τότε η ενέργεια που δώσαμε έχει μοιραστεί στο ηλεκτρόνιο που έφυγε, και στο άτομο του οξυγόνου, με τα ηλεκτρόνια που έμειναν. Συν την δυναμική ενέργεια που μοιράστηκε με τα εναπομείναντα ηλεκτρόνια στο οξυγόνο, (την οποία είχε απο πρίν).
Έχουμε λοιπόν ως αποτέλεσμα, ένα οξυγόνο με 5 ηλεκτρόνια πλέον, και ένα ηλεκτρόνιο που διώξαμε με την παραπάνω διαδικασία.
Το οξυγόνο που είχαμε μόλις έγινε Ο+.
Άν το ηλεκτρόνιο που διώξαμε το κάνουμε ηλεκτρική ενέργεια, και την ξαναχρησιμοποιήσουμε για να διώξουμε άλλο ένα ηλεκτρόνιο, (να ξανακάνουμε δηλαδή την παραπάνω διαδικασια) θα έχουμε ένα οξυγώνο με απίστευτα ποσά ενέργειας.

Άν τώρα αυτό το φορτισμένο οξυγόνο, άν βρεί κάπου ένα άτομο υδρογόνου (ας πούμε), Θα το τραβήξει δίπλα του, μέχρι να πείς κίμινο.!! Διότι συνεχώς τώρα, αφού είναι φορτισμένο, τείνει να έρθει το οξυγόνο, σε μια σταθερή κατάσταση.
Ξαναλέω πάλι ότι τα ποσά ενέργειας είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ..!!!

Κάτι τέτοιο λοιπόν κάνει ο Stanley meyers.! Τα φωτόνια τα στέλνει με LED, και τον ιονισμό τον κάνει παλμικά, με το Voltage Intensifier Circuit, και τα ηλεκτρόνια, τα "κλέβει" με το Electron Extraction Circuit, πάλι παλμικά.!

Απ' ότι λέει το οξυγόνο, το φτάνει στην 4η ενεργειακή του κατάσταση, και το φτάνει στο χώρο κάυσης ήδη "ανεβασμένο" ενεργειακά. Εκεί με ένα φωτοβολταϊκό τόξο (κι αυτό παλμικό), το "ενεργοποιεί", και το ενώνει με το υδρογόνο όπου και έχουμε και θερμική ενέργεια κατα πολύ μεγαλύτερη απ' ότι αν στέλναμε "απλά" σταθερά ενεργειακά οξυγόνα και υδρογόνα μέσα στο χώρο καύσης.



Πολλοί παλμοί βρε αδερφάκι μου... τι γίνεται..??:111:
Όλοι οι παλμοί έχουν την ίδια συχνότητα, καθώς είναι στενά εξαρτημένοι απο τις στροφές της μηχανής. Δηλαδή απο το Δυναμό.!! (alternator)


Αυτά προς στιγμήν.!!:109:
 

Μηνύματα
901
Reaction score
0
Για να φύγει το ηλεκτρόνιο θα πρέπει να δεχτεί το άτομο μια ενέργεια υπο μορφή φωτονίων με τύπο
Ε=h*f ,όπου
Ε: η ενέργεια σε Joule
h: η σταθερά του Planck
f: η συχνότητα του ηλεκτρομαγνητικού κύμματος που εκπέμπει η πηγη του φωτος.
Ti LED όμως θα χρησιμοποιήσουμε..??

Κάπου το λέει μέσα στο βιβλίο, ότι τα φωτόνια θα εκπέμπονται με ένα "τάδε" μηκος κύματος.

Όμως Σύμφωνα με το θεμελιώδη νόμο της κυματικής, C = λ*f
Όσο πιο μικρό το μήκος κύματος, τόσο μεγαλύτερη η συχνότητα.
Όμως στα φωτόνια, όσο πιο μεγαλύτερη είναι η συχνότητα, που στέλνονται τα φωτόνια, τόσο μεγαλύτερη, θα είναι και η ενέργεια που στέλνουμε.

Άρα θα χρειαστούμε LED που εκπέμπουν μικρό μήκος κύματος έτσι ώστε να έχουμε μεγάλα ποσά ενέργειας που θα απορροφά το οξυγόνο στην διάρκεια του ιονισμού του.!!


Άν κάνω λάθος στο παραπάνω, παρακαλώ διορθώστε με..!!:105:
 

Μηνύματα
3
Reaction score
0
Απάντηση: Κίνηση με νερό....Τι λέτε????

Γεια σας
Περαστικός ήμουν και έπεσα σε παρεμφερή thread του forum http://www.avsite.gr/vb/showthread.php?t=48486&page=11 ο φίλος Zissis με έκανε divert σε αυτό το thread.

Θα ήθελα να προσθέσω και εγώ μερικές σκέψεις.

Πρώτα απ’ όλα συγχαρητήρια για την επιμονή και το πάθος όλων σας.
Zissi μου θυμίζεις τα νεανικά μου χρόνια (μάλλον είσαι ο νεότερος της παρέας), είχα και εγώ "φαγούρες", σαν τις δικές σου οι οποίες σημειωτέων δεν φεύγουν ποτέ απλά διοχετεύονται σε διαφορετικά μονοπάτια αναλόγως την εξέλιξη της ζωής σου, το κύριο μονοπάτι είναι το επαγγελματικό.

Θέλω να κάνω μία μικρή φιλοσοφική παρένθεση που μου την γέννησε ο φίλος MICRO_USER χωρίς εχθρικά αισθήματα.
Στο Post σου http://www.avsite.gr/vb/showpost.php?p=816235&postcount=564 τα βάζεις με την κερδοσκοπία τις κυβερνήσεις μέχρι και για Zeightgeist μας είπες και εμένα με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο. Όμως είμαι γενικά απογοητευμένος γιατί τελικά ακόμη πριν έχεις κάτι χειροπιαστό μιλάς για τα "δικαιώματα σου" τις "ανακαλύψεις σου" στη γνώση, δηλαδή πάλι μπροστά μας το προσωπικό συμφέρων.

Η δική μου Δονκιχωτική εκδοχή για την επίλυση τέτοιον προβλημάτων είναι αυτός ή αυτοί που θα κάνουν αυτή την ανακάλυψη για το συμφέρων της ανθρωπότητας να πληρώσουν του άπληστους και αδηφάγους μεγιστάνες, τράπεζες, κυβερνήσεις με το σκληρό νόμισμα του Internet, δηλαδή να κοινοποιήσουν τα σχέδια σε παγκόσμιο επίπεδο σε χιλιάδες ιστοσελίδες ταυτόχρονα. Τότε πάνε και οι άνδρες με τα μαύρα που απειλούν πάνε και τα οργανωμένα συμφέροντα που ζουν παρασιτικά από την υπόλοιπη ανθρωπότητα.

Αυτό θα πει εφευρέτης με λαμπρό πνευματικό ανάστημα και αρχαιοελληνική φιλοσοφία περί της αρετής.
 

Μηνύματα
3
Reaction score
0
Απάντηση: Κίνηση με νερό....Τι λέτε????

Επί του θέματος τώρα, όπως είπα και στο άλλο Post θέλω να φέρω στην προσοχή σας αν δεν το γνωρίζεται ήδη το φαινόμενο Kanzius http://en.wikipedia.org/wiki/John_Kanzius το ανακάλυψε τυχαία προσπαθώντας να δημιουργήσει μια συσκευή για την καταπολέμηση του καρκίνου που έπασχε και εκείνος και τελικά δυστυχώς πέθανε στις 18/2/2009.
Η επιστημονική κοινότητα έμεινε άναυδη πως είναι δυνατόν ένας ερασιτέχνης να βρει κάτι τόσο σημαντικό έτσι μην απογοητεύεστε.

Το σχετικό paper με την επιβεβαίωση του είναι εδώ http://www.rustumroy.com/Scans/Observations of polarized MRI vol 12 is 1.pdf

Το ενδιαφέρων σημείο είναι ότι ο βομβαρδισμός με πολωμένη ακτινοβολία 13,56MHz του νερού με θαλασσινό αλάτι (NaCl–H2O) το κάνει αέριο που αναφλέγεται με σπινθήρα.
Δηλαδή ηλεκτρόλυση με το νερό να είναι σε θερμοκρασία δωματίου !!

Να η επίδραση του πάνω στα μόρια αντίστοιχα με τις απόψεις του Meyers.
While most textbooks of thermodynamics and phase diagrams ignore any variables excepting P and T, it is, of course, well known that electric E and magnetic H fields are equally fundamental intensive variables. But these variables have largely been ignored by mainstream science, being regarded as de minimis, partly because of confusions in terminology and partly because of the imprecise use of the understanding of the kinetics of phase changes in condensed matter as distinct from molecular behaviour.
Συμπέρασμα.
Faraday in 1831 first established that water could be dissociated in a DC electric field with hydrogen emitted at the cathode and oxygen at the anode. To the best of the authors’ knowledge, besides the use of the electric
field current in some form, no other vectors have been found to dissociate liquid water into hydrogen and
oxygen near room temperature. The use of weak electromagnetic radiation to completely dissociate water
into hydrogen and oxygen is, therefore, the key innovation discovered by Kanzius.
Πολύ ενδιαφέρον !!
This shows that such electromagnetic radiation effects on condensed matter, range across at least six orders of magnitude of photon energy, covering visible light and
short wave radio.
Αυτά προς το παρόν.
 

Μηνύματα
901
Reaction score
0
Φίλε techfreak.... ωραία όλα αυτά...
τον Kanzius τον είχα πετύχει κάποτε και είχα διαβάσει κάτι ψιλά και γενικά περί αυτής της εφεύρεσης ( ή μαλλον ανακάλυψης)...

ένα σημείο που στέκεται ο Kanzius είναι το ίδιο σημείο που στεκεται και o Meyers

Ταλάντωση.!!!!

ομολογώ πως με την τεπεινή και λιγοστή εμπειρεία που μπορει να έχω μέχρι τα 18 μου χρόνια, δεν έχω δεί πιο πολυμήχανο φαινόμενο.!!! όλα στρέφονται γύρω απο το φαινόμενο της ταλάντωσης... απο την κίνηση της θάλασσας μέχρι τον ήχο του ραδιοφώνου, και απο τον Tesla μέχρι τον Stan Meyers και τον Kanzius.

Τώρα για να σου πω για τον Kanzius... δεν αποκλείεται να δουλεύει όπως λέει, και να είναι και αποδωτικό.! βεβαια στο paper που παραθέτεις, δεν υπάρχει ακριβής επιστημονική τεκμηρίωση (π.χ. ισοζύγιο μάζας-ενέργειας).

Το οτι παράγεται υδρογόνο, απλά και μόνο ηλεκτρομαγνητικά, αυτό δεν σημαίνει κιόλλας ότι έχουμε κάποιου είδους κέρδος σε ενέργεια...
αυτό είναι και το ουσιαστικό ζητούμενό μας εξάλλου....

Κάτι όμως που θα κερδίζαμε με αυτόν τον τρόπο παραγωγής υδρογόνου, είναι η φθορά στα μέταλλα (η στοιχεία) που θα μπορούσε να προκληθεί στην μαραγωγή μέσω ηλεκτρόλυσης.

Καλωσόρισες και πάλι στην παρέα μας,
Φιλικά,
Ζήσης.!
 

Μηνύματα
1
Reaction score
0
Απάντηση: Κίνηση με νερό....Τι λέτε????

τυχαια βρηκα το φορουμ και την συζητηση που κανετε και ειναι πολυ ενδιαφερουσα. Για την διασπαση του υδρογονουν πρεπει να βρεθει καποιος αλλος τροπος για την διασπαση του h2o

π.χ. με τον ιδιοσυντονισμο με την βοηθεια καποιοω συχνοτητων με τα μορια του νερου...δεν μπορω να πω περισσοτερα τωρα
 

Μηνύματα
901
Reaction score
0
φιλε Σούπερμαν..!! γεια χαρά..!!

διάβασε λίγο τα τελευταία πόστ, πανω απο το δικό σου, και θα καταλάβεις πολλά..!! :102:
 

Μηνύματα
9
Reaction score
0
Απάντηση: Κίνηση με νερό....Τι λέτε????

Eδω και 3 ωρες διαβαζω το θρεντ αυτο (δε θυμαμαι καν πως εφτασα σε αυτο),
και παραληλα διαβαζω στο inet σχετικα με θεωριες, ξεσκονιζω γνωσεις φυσικης,
χημειας, ηλεκτρονικων ακομα και μαθηματικων σε καποια φαση.

Και για εμενα, δεδομενου του μικρου μου attention span, ειναι πραγματικα περιεργο
το να μου κρατει το ενδιαφερων για τοση ωρα, και τοσο αργα τη νυχτα,
εκτος και αν ειναι πραγματικα ενδιαφερων! :139:

Πραγματικα ενδιαφερων λοιπον... ολο το θρεντ, αν και εχω αλλαξει γνωμη σχετικα
με τον λογο που το βρισκω ενδιαφερων περισσοτερες φορες απ' οτι μπορω να θυμηθω! :107:
Στην αρχη μου "αρεσε" η ιδεα οτι υπαρχουν ανθρωποι που πιστευουν
στο αεικινητο, και οτι ποσταρουν σε forum, επειτα μου αρεσε πιο πολυ το παθος του Ζηση για πειραματα, που ηταν προφανως πιο μεγαλο
απο την αγνεια του και ηθελα να δω μεχρι που θα φτασει, μετα
μου κινησε την περιεργεια το οτι δεν απανταγε στα ποστ του Ζησση και του
Δαμιανου κανεις αλλος απο το φορουμ.

Τελος παντως, ο λογος που νιωθω την αναγκη να "μπω στη κουβεντα"
ειναι, αρχικα, για να ρωτησω τον φιλο Ζησση... "τι προσπαθεις να κανεις τοσο καιρο???"


Αληθεια δεν εχω καταλαβει το αποτερο σκοπο.

Τι προσπαθουμε να κανουμε εδω?
Να φτιαξουμε το αεικινητο?
Να αποδειξουμε οτι ο Meyer ηταν λαθος (ή σωστος)?
Να ξαναγραψουμε τους Νομους? Να του "λυγισουμε"?
Να ικανοποιησουμε την περιεργεια μας?
Να γινουμε διασημοι με τις εφευρεσεις μας? Ποιες εφευρεσεις μας ακριβως?

Πρεπει να εχουμε ενα γενικο πλανο. Ενα σκοπο. Κατι τετοιο τελος παντων.
Αλλιως δεν εχει νοημα οτι και να λεμε.

Οποτε, Ζησση (ή Δαμιανε, ή καποιος)... πες μας, τι θελουμε να πετυχουμε εδω?
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Νερό. Η πιο σταθερή χημική ένωση στη φύση!

Είναι αδύνατον (αυτή τη στιγμή, τουλάχιστον) να διαβάσω ΟΛΕΣ τις σελίδες (πάνω από 60) και ΟΛΑ τα μηνύματα (πάνω από 600) αυτού του πολύ ενδιαφέροντος νήματος, αλλά είναι αξιοθαύμαστη τόσο η συμμετοχή όσο και η προσπάθεια για αναζήτηση λύσεων στο θέμα.

Λόγω επαγγέλματος (Μηχανικός Ε.Ν. Μηχανών Εσωτερικής Καύσεως-Μ.Ε.Κ. αλλά και Ατμομηχανών με μακροχρόνια επαγγελματική εμπειρία και στα δύο πεδία), πρέπει να επισημάνω τα εξής:

1. Ανέκαθεν, η προσπάθεια της Ανθρώπινης Σκέψης (διάβαζε: επιστημόνων, ερευνητών, εφευρετών, φιλοσόφων κλπ.) ήταν να μπορεί να αξιοποιήσει τις δυνάμεις της φύσης και τους νόμους της, ώστε να μπορεί να παράγει κίνηση. Η χρήση και ζεύξη των ζώων, καθώς και η χρήση των φυσικών πηγών Μηχανικής Ενέργειας (άνεμος, υδατοπτώσεις, κύματα κλπ.) ήταν τα πρώτα βήματα.

2. Στη συνέχεια, και πριν η Φυσική και Χημική Επιστήμη εξελιχθούν στο σημερινό επίπεδο, ο άνθρωπος (και κυρίως οι πρώτοι Έλληνες φιλόσοφοι) ανακαλύπτει πως κάποιες μορφές ενέργειας είναι εναλλάξιμες ΚΑΙ μεταλλάξιμες. Η χημική μπορεί να γίνει θερμική ή ηλεκτρική, η θερμική μπορεί να γίνει μηχανική, και μερικές φορές και το ανάποδο. Μια από τις πρώτες θερμικές μηχανές, αν θυμόμαστε από τα γυμνασιακά μας χρόνια, ήταν η Σφαίρα του Ήρωνος του Αλεξανδρέως. Ήταν ένα κλειστό σφαιρικό δοχείο, που είχε έναν άξονα στηριγμένο σε δύο τριβείς (κν. κουζινέτα), ενώ κάθετα σε αυτόν τον άξονα υπήρχαν δύο σωλήνες, υπό μορφήν σκέλους σβάστικας. Η σφαίρα είχε νερό και από κάτω της έμπαινε φωτιά. Όταν το νερό έβραζε, ο ατμός που έβγαινε από τις δυο άκρες των σωλήνων, περιέστρεφε εξ αντιδράσεως την σφαίρα γύρω από τον άξονά της. Αυτή η σφαίρα έγινε αργότερα ο μπούσουλας για την κατασκευή των στροβίλων αντιδράσεως (ατμού και αερίων) καθώς και για κάθε μηχανή με κίνηση που προκαλείται εξ αντιδράσεως (π.χ. τα αεροσκάφη jet).

3. Το νερό, σαν το πιο ευρύτερα διαδεδομένο σώμα (δεν λέω στοιχείο, διότι είναι ένωση) στον πλανήτη αποτελούσε πάντοτε αντικείμενο προς μελέτη και χρήση. Το θαλασσινό νερό, πέραν της αλατότητάς του, δεν έχει να ζηλέψει σε ιδιότητες τίποτα από το απλό γλυκό νερό που όλοι ξέρουμε και χρησιμοποιούμε για χιλιάδες χρήσεις. Και βέβαια, οι ποσότητες αυτού του (θαλασσινού) νερού είναι πρακτικά ανεξάντλητες. Ταυτόχρονα όμως, το νερό είναι μια από τις πιο σταθερές ενώσεις στη φύση, διότι τα στοιχεία που το αποτελούν (Οξυγόνο-Υδρογόνο), εκτός από το γεγονός ότι είναι επίσης τα δυο πιο ευρύτερα διαδεδομένα, είναι ταυτόχρονα τα πιο κοντινά σε χημική σύζευξη, με αποτέλεσμα μόλις βρεθούν δίπλα-δίπλα, με την καταλυτική βοήθεια της θερμικής ενέργειας ενούνται αστραπιαία και σχηματίζουν την πολύ σταθερή ένωση που λέγεται νερό. Η ονομασία άλλωστε του στοιχείου του Υδρο-Γόνου προέρχεται από αυτή ακριβώς την ιδιότητά του, να Γεννά Ύδωρ. Μια από τις πιο γνωστές ιδιότητές του νερού είναι ότι δεν καίγεται, δηλ. δεν ενούται με το οξυγόνο, δεν οξειδούται, διότι ήδη είναι κορεσμένο από αυτό. Άρα, αυτούσιο δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν καύσιμο, τουλάχιστον όχι με τις κλασσικές ιδιότητες των καυσίμων που χρησιμοποιούμε στις Μ.Ε.Κ.

4. Από την άλλη πλευρά, όμως το υδρογόνο θα μπορούσε κάλλιστα να το κάνει. Είναι γνωστό ότι τόσο σε πειραματικό όσο και ερευνητικό επίπεδο, υπήρξαν και συνεχίζουν να υπάρχουν προσπάθειες κατασκευής Μ.Ε.Κ. υδρογόνου, οι οποίες μάλιστα έχουν κατά καιρούς στεφθεί με επιτυχία, αλλά ποτέ δεν πήραν τον δρόμο της βιομηχανικής παραγωγής και παρέμειναν αντικείμενο εργαστηρίων. Οι λόγοι είναι πολλοί, κυρίως τα τεράστια συμφέροντα διαχείρισης των σημερινών πηγών πετρελαίου και των άλλων ορυκτών, από τα οποία προέρχονται όλα τα σημερινά καύσιμα Μ.Ε.Κ. Ένας όμως πολύ σημαντικός ανασταλτικός παράγων είναι το κόστος παρασκευής του υδρογόνου. Απαιτούνται τόσο ακριβές εγκαταστάσεις διάσπασης του νερού (μιλώντας πάντα για βιομηχανική παραγωγή) όσο και σημαντική παροχή ενέργειας, ηλεκτροχημικής ή ηλεκτροθερμικής μορφής, η οποία καθιστά σχεδόν απαγορευτική την μαζική βιομηχανική παραγωγή του, ώστε να είναι φτηνό και αναλώσιμο.

5. Μόνο με αυτή την έννοια, μπορεί κάποιος να μιλήσει για "Μηχανή Νερού" η οποία, στην ουσία, είναι Μηχ. Εσ. Καύσεως (Μ.Ε.Κ.) υδρογόνου. Κάποιος θα μπορούσε να υποστηρίξει ότι με τα προβλήματα που παρουσιάζει σήμερα ο πλανήτης με την αλόγιστη χρήση των πετρελαιοειδών και των άλλων ορυκτών καυσίμων, ίσως η προσπάθεια μετάβασης στο υδρογόνο να άξιζε τον κόπο, όσο κι αν στοιχίζει, μέχρι τουλάχιστον η ίδια η καύση του να υποκαταστήσει την απαιτούμενη για την παραγωγή του ενέργεια, πράγμα που είναι ίσως εφικτό, αν η σύγχρονη επιστήμη ασχοληθεί με το ζήτημα σοβαρά. Αλλιώς, όλα θα μένουν στη σφαίρα της φαντασίας και των εργαστηριακών μελετών κάποιων ρομαντικών ερευνητών και επιστημόνων.
 

Μηνύματα
901
Reaction score
0
Re: Απάντηση: Κίνηση με νερό....Τι λέτε????

Τελος παντως, ο λογος που νιωθω την αναγκη να "μπω στη κουβεντα"
ειναι, αρχικα, για να ρωτησω τον φιλο Ζησση... "τι προσπαθεις να κανεις τοσο καιρο???"


Αληθεια δεν εχω καταλαβει το αποτερο σκοπο.

Τι προσπαθουμε να κανουμε εδω?
Να φτιαξουμε το αεικινητο?
Να αποδειξουμε οτι ο Meyer ηταν λαθος (ή σωστος)?
Να ξαναγραψουμε τους Νομους? Να του "λυγισουμε"?
Να ικανοποιησουμε την περιεργεια μας?
Να γινουμε διασημοι με τις εφευρεσεις μας? Ποιες εφευρεσεις μας ακριβως?

Πρεπει να εχουμε ενα γενικο πλανο. Ενα σκοπο. Κατι τετοιο τελος παντων.
Αλλιως δεν εχει νοημα οτι και να λεμε.

Οποτε, Ζησση (ή Δαμιανε, ή καποιος)... πες μας, τι θελουμε να πετυχουμε εδω?
Κατ αρχήν φίλε Bill να σε ευχαριστήσω θερμά που αφιερώνεις τόσο χρόνο για να διαβάσεις αυτό το θρέντ. Θα έλεγα πως είναι τιμή μου.!!

Περα απο αυτό, θα σου απαντήσω στην ερώτηση αυτή με δικά σου λόγια, σε άλλη σειρά πρωτεραιότητας όμως...

Τι προσπαθούμε να κάνουμε εδώ.:

1ον - Να ικανοποιησουμε την περιεργεια μας.
2ον - Να αποδειξουμε οτι ο Meyer ηταν λαθος ή σωστος, ελπίζουμε σωστός και άν δυνατόν να εξελίξουμε την τεχνολογία του.
3ον - Να φτιαξουμε το αεικινητο... χλωμό για την κοινή γνώμη. Όμως άν δεν το πιστέψεις πως θα το πετύχεις?
4ον - Να ξαναγραψουμε τους Νομους? Να του "λυγισουμε"?... (μμμ... δεν θα το έλεγα... σε αυτούς βασιζόμαστε και κανουμε πειράματα.... τώρα αν προκύψει κάτι περίεργο... τι να πω..)
5ον - Να γινουμε διασημοι με τις εφευρεσεις μας? Ποιες εφευρεσεις μας ακριβως? ΟΧΙ..!! ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑΝ ΛΟΓΟ. Περαν του οτι δεν ξέρουμε αν θα πετύχουμε τα παραπάνω, δεν αποσκοπούμε σε κάτι τέτοιο. Προσωπικά θέλω να αποδείξω στον εαυτό μου ότι γίνεται. Γι αυτό βλέπεις αυτό το "πάθος" και αυτή την επιμονή. Έπειτα επιλέγω το φόρουμ ώς την καλύτερη κοινοποίηση των ευριμάτων και των ιδεών αυτών. Όποιος περνά απο εδώ σίγουρα ευαισθητοποιεί λίγάκι τη σκέψη του, και απασχολεί λίγο το μυαλό του σε αυτό το θέμα. Ιδιέταιρα όταν πιθανόν κάποιος να έχει περισσότερη γνώση απο εμάς, να πετάξει μια ιδέα η οποία να μας βοηθήσει πολύ...


τελος πάντων να μην σας κουράζω, εδώ προσπαθούμε να πετυχουμε κάτι καλύτερο.
έστω κι αν αυτό είναι ένα λίτρο βενζίνη το μήνα λιγότερο. Εστω κι αν αυτό είναι 1mg μονοξειδίου του άνθρακα λιγότερο απο την εξάτμισή μας ή τον λέβητά μας. :102:
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.422
Members
37.941
Νεότερο μέλος
mdim051
Top